rpp bahasa sunda kelas x sem ii

23
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) Nomer: 01 Satuan Pendidikan : SMA Karang Arum Pangajaran : Mulok Basa & Sastra Sunda Kelas/Seméster : X/2 Alokasi waktu : 2 x pertemuan (2 jam pangajaran) Standar Kompeténsi 10.3 Mampuh ngébréhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis ku cara maca sajarah loka(babad), puisi, carita pondok (carpon) jeung warta tina média citak/éléktronik. Kompetensi Dasar 10.3.1 Maca Sajarah Lokal/Carita Babad Indikator Maham galuring carita jeung kalungguhan tokoh-tokohna. Ngalenyepan patalina unggal kajadian nu mibanda ajén kasajarahan dina carita. Niténan patalina antara tokoh, kajadian jeung kanyataan daérah di tatar Sunda. Nyindekkeun eusi bacaan (kajadian) dina carita. Ngajén kana unggal aspék-aspék sajarah dina carita A. Tujuan Pembelajaran Murid bisa maham tur ngajén eusi carita sajarah lokal/carita babad boh sacara langsung atawa rékaman radio/tv/kasét; anu dibacakeun ku guru atawa babaturan sakelas. A. Matéri Pangajaran Pedaran Sajarah/Carita babad B. Pamarekan, Métode & Téhnik Pangajaran Pendekatan Pembelajaran - Pendekatan Kompetensi Komunikatif - Pendekatan Kontesktual Metode Pembelajaran - Metode Langsung - Metode Ékléktik Teknik Pembelajaran - Teknik Penugasan - Teknik Résitasi - Teknik Latihan

Upload: weebo31

Post on 16-Nov-2015

512 views

Category:

Documents


61 download

DESCRIPTION

RPP Bahasa Sunda Kelas X SEM II

TRANSCRIPT

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nomer: 01Satuan Pendidikan: SMA Karang ArumPangajaran

: Mulok Basa & Sastra Sunda

Kelas/Semster

: X/2

Alokasi waktu

: 2 x pertemuan (2 jam pangajaran)

Standar Kompetnsi

10.3 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis ku cara maca sajarah loka(babad), puisi, carita pondok (carpon) jeung warta tina mdia citak/lktronik.

Kompetensi Dasar

10.3.1 Maca Sajarah Lokal/Carita BabadIndikator

Maham galuring carita jeung kalungguhan tokoh-tokohna.

Ngalenyepan patalina unggal kajadian nu mibanda ajn kasajarahan dina carita.

Nitnan patalina antara tokoh, kajadian jeung kanyataan darah di tatar Sunda.

Nyindekkeun eusi bacaan (kajadian) dina carita.

Ngajn kana unggal aspk-aspk sajarah dina carita

A. Tujuan Pembelajaran

Murid bisa maham tur ngajn eusi carita sajarah lokal/carita babad boh sacara langsung atawa rkaman radio/tv/kast; anu dibacakeun ku guru atawa babaturan sakelas. A. Matri Pangajaran

Pedaran Sajarah/Carita babad B. Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran

Pendekatan Pembelajaran

Pendekatan Kompetensi Komunikatif

Pendekatan Kontesktual

Metode Pembelajaran

Metode Langsung

Metode klktik

Teknik Pembelajaran

- Teknik Penugasan

- Teknik Rsitasi

- Teknik Latihan

C. Lngkah-Lngkah Pangajaran

Pertemuan 1

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

Guru nitah murid maca teleb carita babad Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Guru menyuruh membacakan sejarah lokal/cerita babad yang ada

Guru menerangkan sejarah lokal cerita/babad

Guru menyuruh menceritakan kembali sejarah lokal/cerita babad yang ada di daerah masing-masing

Guru menyimpulkan sejarah lokal cerita/babad.

Murid nalk ngeunaan perkara nu can dipikaharti tina teks pedaran carita babad nu dibacana Murid nyatetekeun perkara nu katimbang penting.

Murid saged ngaregepkeun katerangan ti guru ngeunaan adegan jeung aspk-aspk carita babad.Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 2

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

Guru nitah murid neangan rupa-rupa carita babad di perpustakaan atawa internet.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid nitnan conto tks carita babad jeung aspk-aspkna.

Murid milih jeung nangtukeun nu jadi tokoh carita babad nu aya patalina jeung unsur kasajarahan.

Murid nyaritakeun deui eusi carita babad anu dibacana.

Murid nalk ngeunaan perkara nu can dipikaharti tina teks pedaran carita babad nu dibacana

Murid nyatetekeun perkara nu katimbang penting.

Murid saged ngaregepkeun katerangan ti guru ngeunaan adegan jeung aspk-aspk carita babad.

Siswa memahami tentang kedudukan dan peranan tokoh-tokoh, hubungan

kausalitas antarperistiwa kesejarahan, pertautanan antara tokoh, peristiwa

dengan wilayah setempat.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

. Sumber & Bahan Pangajaran

1. Tks baba/internt/mdia citak

2. Buku pedaran sajarah/carita babad

3. Kamus basa Sunda

4. Buku pakt basa Sunda F. Penilaian (Ngajn)

Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus disadiakeun.

Wanda papancn: Pancn sorangan & kelompok

Wanda instrumn: prformansi, format nitnan jeung eusian bbas

Pangajn Pross

Wasta Murid/Kelompok: ....................................................

Kelas

: ....................................................

FORMAT NGAJN MACA CARITA BABADSasaranAspkKritria

Basa a. Lapalcs

b. Intonasi (lentong)

(tekenan, jda, wirahma)Ngoncrang

c. Adegan basaBaku

d. Pilihan kecap

Keuna

Tkhik/gayaa. Cara nyaritaHad

b. Pepeta Merenah

c. Tangtungan

Sopan

Kauninga ku

Cilengkrang, 13 Juli 2013Kapala SMA Karang Arum

Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,

Dra. NINA PURSITA

Drs. SAPTONIRENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nomer: 02

Satuan Pendidikan: SMA Karang ArumPangajaran

: Mulok Basa & Sastra Sunda

Kelas/Semster

: X/2

Alokasi waktu

: 2 x pertemuan (2 jam pangajaran)

Standar Kompetnsi

10.3 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis ku cara maca sajarah lokal (babad), puisi, carita pondok (carpon) jeung warta tina mdia citak/lktronik.Kompetensi Dasar

10.3.2 Maca Puisi (Sajak)Indikator

Maca sajak kalayan lapal, lentong, tekenan jeung penjiwaan nu merenah.

Maca sajak kalayan tangtungan jeung improvisasi nu had.

Maham kana thnik maca sajak nu bener.

Ngajn kana gaya babaturan waktu maca sajak.

Neuleuman/ngalenye-pan eusining (adegan) sajak jeung gaya nulis pangarangna.A. Tujuan Pembelajaran

Mampu berimprovisasi Kalayan wajar dina macakeun sajak

B. Matri Pangajaran

Sajak

C. Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran

Pendekatan Pembelajaran

- Pendekatan kompetensi, pendekatan kontekstual, dan pendekatan kompetisi

komunikatifMetode Pembelajaran

Metode Langsung

Metode regepan Metode maca

Teknik Pembelajaran

- Teknik Penugasan

- Teknik Rsitasi

- Teknik Latihan

D. Lngkah-Lngkah Pangajaran

Pertemuan 1

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

Guru nitah murid neuleuman eusi sajak

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid ngaregepkeun nu maca sajak

Murid maca sajak kalayan lapal, lentong, tekenan jeung penjiwaan nu merenah.

Murid maca sajak kalayan tangtungan jeung improvisasi nu had.

Maham kana thnik maca sajak nu bener.

Ngajn kana gaya babaturan waktu maca sajak.

Neuleuman/ngalenye-pan eusining (adegan) sajak jeung gaya nulis pangarangna.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 2

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

Guru nitah murid ngaapresiasi nu maca sajak tina CD.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid nitnan deui conto macakeun sajak tina CD.

Murid namgtukeun aspek-aspek nu kapanggih dina sajak.

Murid ngadurenyomkeun ciri-ciri sajak jeung batur sakelas

Murid mere tanggapan kana pintonan nu maca sajak tin CD.

Murid bisa ngaragakeun cara maca sajak nu hade.Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

. Sumber & Bahan Pangajaran

- Tks sajak/internt/mdia citak

- Antologi sajak Sunda

- Kamus basa Sunda

- Buku pakt F. Penilaian (Ngajn)

Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus disadiakeun.

Wanda papancn: Pancn sorangan

Wanda instrumn: prformansi, format nitnan

Pangajn Pross

Wasta Murid/Kelompok: ....................................................

Kelas

: ....................................................

FORMAT NGAJN MACA SAJAKSasaranAspkKritria

Basa a. Lapalcs

b. Intonasi (lentong)merenah

c. Randegan (jeda)Keuna

d. WirahmaKeuna

Eusia. EkspresiLuyu

b. ImprtovisasiLengkap

c. Pamahaman kana eusiPaham

Tkhik/gayaa. Cara nyaritaHad

b. Pepeta Merenah

c. TangtunganSopan

Kauninga ku

Cilengkrang, 13 Juli 2013Kapala SMA Karang Arum

Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,

Dra. NINA PURSITA

Drs. SAPTONI

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nomer: 03

Satuan Pendidikan: SMA Karang ArumPangajaran

: Mulok Basa & Sastra Sunda

Kelas/Semster

: X/2Alokasi waktu

: 2 x pertemuan (2 jam pangajaran)

Standar Kompetnsi

A. NYARITA

10.2 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara lisan ku cara nyaritakeun pangalaman, biantara, ngadongng, sawala jeung paguneman.

Kompetensi Dasar

10.3.3 Maca Carita PondokIndikator

Milih jejer nu katimbang penting atawa pikatajieun.

Nyaritakeun kajadian nu kungsi kaalaman kalayan marl.

Bisa ngalarpkeun kalimah anu bener tur merenah..

Nyarita kalayan tangtungan nu had.

Ngajn tur ngoman padika nyaritakeun pangalaman.

A. Tujuan Pembelajaran

Mampu membaca, memahami, menanggapi, dan menceritakan carita pondok atas

Berbagai aspek.B. Matri Pangajaran

Carita pondok C. Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran

Pendekatan Pembelajaran

- Pendekatan Kompetensi Komunikatif

- Pendekatan Kontesktual

Metode Pembelajaran

- Metode Langsung

- Metode Tiori-Praktk

Metode Langsung

Metode Menyimak

Metode Membaca

Teknik Pembelajaran

- Teknik Penugasan

- Teknik Rsitasi

- Teknik Latihan

D. Lngkah-Lngkah Pangajaran

Pertemuan 1

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

Guru nitah murid maca carita pondok (bisa dicontoan ku guru/salasaurang murid).

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

- Guru menyuruh menanggapi carita pondok dan berbagai aspeknya.

- Guru bertanya tentang carita pondok dari berbagai aspek- Guru menyuruh untuk mendiskusikan carita pondok yang sedang dibacanya dari berbagai aspek.

- Guru menyimpulkan tentang carita pondok.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 2

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

Guru nitah murid muka catetan ngeunaan carita pondok.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid maca carita pondok nu aya tina majalah

Murid tanya jawabngeunaan hal-hal anu can dipikaharti.

Murid nyatet hal-hal anu dianggap penting.

- Muris bagilir maca carita pondok.

- Murid ngelompok maham tur nere tanggapan kana eusi carita pondok

Jeung rupaning aspekna.Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

. Sumber & Bahan Pangajaran

- Buku Pelajaran Bahasa Sunda

Wacana Carita Pondok

Kamus Bahasa Sunda

F. Penilaian (Ngajn)

A. Jenis Tagihan:

- Tugas

- Individu

Kelompok

B. Bentuk Instrumen:

- Lembar Kerja Siswa

Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus disadiakeun.

Wanda papancn: Pancn sorangan

Wanda instrumn: prformansi, format nitnan, eusian bbas, patalkan lisan

Pangajn Pross

Wasta Murid/Kelompok: ....................................................

Kelas

: ....................................................

FORMAT NGAJN MACA CARITA PONDOK

SasaranAspkKritria

Basa a. Lapalcs

b. Intonasi (lentong)merenah

c. Randegan (jeda)keuna

d. WirahmaKeuna

Eusia. EkspresiLuyu

b. ImprtovisasiLengkap

c. Pamahaman kana eusiPaham

Tkhik/gayaa. Cara nyaritaHad

b. Pepeta Merenah

c. TangtunganSopan

Kauninga ku

Cilengkrang, 13 Juli 2013Kapala SMA Karang Arum

Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,

Dra. NINA PURSITA

Drs. SAPTONIRENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nomer: 04

Satuan Pendidikan: SMA Karang ArumPangajaran

: Mulok Basa & Sastra Sunda

Kelas/Semster

: X/2

Alokasi waktu

: 3 x pertemuan (3 jam pangajaran)

Standar Kompetnsi

10.3 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis ku cara maca sajarah lokal (babad), puisi, carita pondok (carpon) jeung warta tina mdia citak/lktronik.

Kompetensi Dasar

10.3.4 Maca warta tina mdia citak/lktronik

Indikator

Ngumpulkeun tur milih warta nu dianggap penting tur aktual tina mdia citak/lktronik.

Maca warta kalayan lapal, lentong, tekenan tur sora nu ngoncrang.

Maluruh informasi penting tina warta nu dibaca.

Nitnan kalimah jeung kekecapan nu digunakeun dina karangan wangun warta.

Ngajn tur ngomntaran eusi warta nu dibaca ku sorangan jeung ku babaturan.

A. Tujuan Pembelajaran

Murid bisa maca warta tina media citak basa Sunda boh sacara langsung anu digalantangkeun di hareupeun guru atawa babaturan sakelas. B. Matri Pangajaran

Warta Basa SundaC. Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran

Pendekatan Pembelajaran

- Pendekatan Kompetensi Komunikatif

- Pendekatan Kontesktual

Metode Pembelajaran

- Metode Langsung

- Metode klktik

Teknik Pembelajaran

- Teknik Penugasan

- Teknik Rsitasi

- Teknik LatihanD. Lngkah-Lngkah Pangajaran

Pertemuan 1

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

Guru nitah murid maca warta (bisa tina tks anu dibawa guru/ sorangan).

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid maca warta saurang-saurang/wawakil.

Murid nalk ngeunaan perkara nu can dipikaharti tina cara maca warta.

Murid nyatetekeun perkara nu katimbang penting.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 2

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

Guru nitah murid muka catetan ngeunaan cara maca warta.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid nitnan deui conto tks warta jeung aspk-aspkna.

Murid milih jejer warta tur ngamekarkeun jadi tks warta nu gembleng.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 3

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

Guru nitah murid muka catetan ngeunaan maca warta.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid nitnan deui tks warta karanganana.

Murid ngaropa tur ngajn karangan teks warta meunang sorangan/babaturan.

Murid nyaritakeun perkara kasalahan basa Sunda nu digunakeun dina teks warta karangan babaturan.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

. Sumber & Bahan Pangajaran

- Tks warta tina media citak basa Sunda

- Kamus Basa Sunda

- Buku pakt basa Sunda

F. Penilaian (Ngajn)

Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus disadiakeun.

Wanda papancn: Pancn sorangan & kelompok

Wanda instrumn: prformansi, format nitnan jeung eusian bbas

Pangajn Pross

Wasta Murid/Kelompok: ....................................................

Kelas

: ....................................................

FORMAT NGAJN MACA WARTASasaranAspkKritria

Basa a. Lapalcs

b. Intonasi (lentong)

(tekenan, jda, wirahma)Ngoncrang

c. Adegan basaBaku

d. Pilihan kecap

Keuna

Eusia. Patalina eusi jeung jejer/judulLuyu

b. Ngamekarkeun eusiLengkap

c. Pamahaman kana eusi

Paham

Tkhik/gayaa. Cara nyaritaHad

b. Pepeta Merenah

c. Tangtungan

Sopan

Kauninga ku

Cilengkrang, 13 Juli 2013Kapala SMA Karang Arum

Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,

Dra. NINA PURSITA

Drs. SAPTONIRENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nomer: 05

Satuan Pendidikan: SMA Karang ArumPangajaran

: Mulok Basa & Sastra Sunda

Kelas/Semster

: X/2

Alokasi waktu

: 2 x pertemuan (2 jam pangajaran)

Standar Kompetnsi

10.3 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis ku cara maca sajarah lokal (babad), puisi, carita pondok (carpon) jeung warta tina mdia citak/lktronik.

Kompetensi Dasar

10.4.1 Nulis aksara Sunda atawa narjamahkeun

Indikator

Milih tks nu rk disalin mak aksara Sunda/bahan tarjamahkeuneun

Bisa nulis mak aksara Sunda/narjamahkeun mak basa Sunda nu bener tur merenah.

Ngaropa hasil tulisan babaturan.

Apal kana wangun jeung wanda aksara Sunda.

Ngalarapkeun aksara Sunda/narjamahkeun kalayan bener.

A. Tujuan Pembelajaran

Murid bisa ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis nu mangrupa narjamahkeun aksara Sunda. B. Matri Pangajaran

Nerjamahkeun Aksara SundaE. Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran

Pendekatan Pembelajaran

- Pendekatan Kompetensi Komunikatif

- Pendekatan Kontesktual

Metode Pembelajaran

- Metode Langsung

- Metode klktik

- Mtode tiori-praktk

Teknik Pembelajaran

- Teknik Penugasan

- Teknik Rsitasi

- Teknik Latihan

F. Lngkah-Lngkah Pangajaran

Pertemuan 1

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

Guru nitah murid milih wacana Basa Sunda (bisa tina tks anu dibawa guru/ sorangan).

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

- Murid milih tks nu rk disalin mak aksara Sunda/bahan tarjamahkeuneun

- Murid bisa nulis mak aksara Sunda/narjamahkeun mak basa Sunda nu bener tur merenah.

- Murid bisa ngaropa hasil tulisan babaturan.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 2

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

Guru nitah murid ngilo tks dongng nu dibawana.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

-Murid apal kana wangun jeung wanda aksara Sunda.

- Murid bisa ngalarapkeun diftongisasi dina aksara sunda

- Murid bisa ngalarapkeun aksara Sunda/narjamahkeun kalayan bener.

- Murid bisa nyieun kreatifitas mangrupa kaligrafi make aksara sunda.Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

. Sumber & Bahan Pangajaran

- Tks aksara Sunda/Latin

- Tks tarja-mahan/artikel/internt/mdia citak

- Kamus basa Sunda

- Buku pakt basa SundaF. Penilaian (Ngajn)

Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus disadiakeun.

Wanda papancn: Pancn sorangan & kelompok

Wanda instrumn: prformansi, format nitnan, patalkan lisan, eusian bbas

Pangajn Pross

Wasta Murid/Kelompok: ....................................................

Kelas

: ....................................................

FORMAT NGAJN AKSARA SUNDASasaranAspkKritria

Stuktur Aksara a. Wangun hurufBener

b. DiftongisasiMerenah

c. Adegan kalimahBaku

Eusia. Pamahaman eusi

Luyu

b. Ejahan

Baku

EkspresiArtistikHade

Kauninga ku

Cilengkrang, 13 Juli 2013Kapala SMA Karang Arum

Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,

Dra. NINA PURSITA

Drs. SAPTONIRENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nomer: 06

Satuan Pendidikan: SMA Karang ArumPangajaran

: Mulok Basa & Sastra Sunda

Kelas/Semster

: X/2

Alokasi waktu

: 2 x pertemuan (3 jam pangajaran)

Standar Kompetnsi

10.3 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis ku cara maca sajarah lokal (babad), puisi, carita pondok (carpon) jeung warta tina mdia citak/lktronik.

Kompetensi Dasar

10.4.2 Nulis Rupaning SuratIndikator

Milih tur ngidntifikasi struktur surat, setelah itu menulis conto bagaian-bagaian surat. Nulis suray kalayan basa nu nyopan.

Macakeun surat dengan intonasi dan tampilan yang baik, nu sjnna ngaregepkeun.

Ngabdakeun warnaning surat dina kahirupan urang Sunda (upamana wa: resmi dan teu resmi).

Maham fungsi katut tujuan ditulisna surat nu loba warna jeung wandana.

A. Tujuan Pembelajaran

Murid bisa ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacar tinulis ku cara nyieun rupaning surat make basa Sunda. B. Matri Pangajaran

SuratC. Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran

Pendekatan Pembelajaran

- Pendekatan Kompetensi Komunikatif

- Pendekatan Kontesktual

Metode Pembelajaran

- Metode Langsung-Nurutan

Teknik Pembelajaran

- Teknik Penugasan

- Teknik Rsitasi

- Teknik Latihan

D. Lngkah-Lngkah Pangajaran

Pertemuan 1

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

Guru nitah murid nitenan rupa-rupa conto surat.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid nyusun raraga surat dumasar adegan nu geus baku.

Murid nyusun surat kalayan mak basa Sunda nu bener tur merenah.

Murid maca surat karangan sorangan/babatura kalayan lentong tur tangtungan nu payus.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

Pertemuan 2

Bubuka

Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.

Guru nitah murid maca catetan ngeunaan serat sinerat.

Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)

Murid ngaregepkeun babaturan nu keur macakeun surat karanganana.

Murid ngabdakeun warnaning surat dina kahirupan urang Sunda sapopo.

Murid maham babagan jeung warna surat dumasar pungsi katut tujuan ditulisna.

Panutup

- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.

- Posts.

- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.

- Nutup kagiatan pangajaran.

. Sumber & Bahan Pangajaran

- Tks surat/mdia citak/e-mail

- Buku antologi surat dina basa Sunda

- Kamus basa Sunda

- Buku pakt basa SundaF. Penilaian (Ngajn)

Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus disadiakeun.

Wanda papancn: Pancn sorangan & kelompok

Wanda instrumn: prformansi, format nitnan, patalkan lisan, eusian bbas

Pangajn Pross

Wasta Murid/Kelompok: ....................................................

Kelas

: ....................................................

FORMAT NGAJN NULIS SURAT

SasaranAspkKritria

Basa Surata. DiksiMerenah

b. Struktur kalimah/padalisanBener

Eusi Surata. Patalina eusi jeung jejerLuyu

b. Ngamekarkeun eusiLengkap

Struktur Surata. Cara Nulis raraga suratBener

b. Ejahan Baku

Kauninga ku

Cilengkrang, 13 Juli 2013Kapala SMA Karang Arum

Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,

Dra. NINA PURSITA

Drs. SAPTONI