rph psv capan.docx

12
Rancangan Pengajaran Harian (RPH) (Pengajaran dan Pembelajaran Bidang Kegiatan Tahap 1 KSSR) Mata pelajaran : Dunia Seni Visual Tahun : 3 Alfa Bidang : Menggambar Tema : Alam Semula Jadi Tajuk : Haiwan Kesayanganku Tarikh / Hari : 24 Ogos 2015 / Ahad Masa : 10.45 pagi – 11. 45 pagi (60 minit) Bilangan Murid : 24 orang (L=10 P=14) Aktiviti : Menghasilkan catan capan dengan menggunakan teknik capan Media : Alat - berus lukisan, palet, tumbuh- tumbuhan, dan bahan kutipan yang sesuai : Bahan - kertas lukisan dan cat air atau cat poster atau cat tempera Bahan Bantu Mengajar : Komputer riba, LCD, EMK : Keusahawanan, kretiviti, inovasi dan teknologi maklumat dan komunikasi Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: STANDARD KANDUNGAN 2.1 Persepsi Estetik

Upload: kyleruwlz-fizrd

Post on 19-Nov-2015

165 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Bdang Menggambar

TRANSCRIPT

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)(Pengajaran dan Pembelajaran Bidang Kegiatan Tahap 1 KSSR)Mata pelajaran: Dunia Seni VisualTahun : 3 AlfaBidang : Menggambar Tema: Alam Semula JadiTajuk : Haiwan Kesayanganku Tarikh / Hari: 24 Ogos 2015 / AhadMasa : 10.45 pagi 11. 45 pagi (60 minit)Bilangan Murid: 24 orang (L=10 P=14)Aktiviti: Menghasilkan catan capan dengan menggunakan teknik capanMedia : Alat - berus lukisan, palet, tumbuh-tumbuhan, dan bahan kutipan yang sesuai: Bahan - kertas lukisan dan cat air atau cat poster atau cat temperaBahan Bantu Mengajar: Komputer riba, LCD,

EMK: Keusahawanan, kretiviti, inovasi dan teknologi maklumat dan komunikasi

Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

STANDARD KANDUNGAN2.1 Persepsi EstetikMembuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada corak teknik capan.

2.2 Aplikasi SeniMengaplikasi bahasa seni visual dan media dalam penghasilan corak teknik capan.

2.3 Ekspresi KreatifPenzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam dalam penghasilan corak teknik capan.

2.4 Apresiasi SeniApresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.

STANDARD PEMBELAJARAN2.1 Persepsi EstetikMurid dapat mengenal, memahami, dan menyatakan bahasaseni visual yang ada pada corak teknik capan.2.1.1Unsur seni2.1.1.1 Rupa - organik atau geometri atau gabungan rupa2.1.1.2 Jalinan - tampak2.1.1.3 Warna - primer dan sekunder2.1.2 Prinsisp Rekaan2.1.2.1 Harmoni - warna dan rupa2.1.2.2 Ritma dan pergerakan - susunan motif2.2Aplikasi SeniMurid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual,media, serta proses dan teknik dalam penghasilan corakteknik capan.2.2.1Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media2.2.1.1 Alat - berus lukisan, palet dan tumbuh-tumbuhan, dan bahan kutipan yang sesuai2.2.1.2 Bahan - kertas lukisan dan cat air atau cat poster atau cat tempera2.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik, dan proses dalam penghasilan karya2.2.2.1 Teknik - capan2.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahamanbahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalampenghasilan karya.2.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual iaitu rupa, jalinan, warna, harmoni serta ritma dan pergerakan dalam penghasilan karya2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya

2.4Apresiasi SeniMurid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri danrakan berpandukan bahasa seni visual.2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan2.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan

Pengetahuan Sedia Ada: Murid-murid pernah melihat tapak kaki sewaktu keluar daripada bilik airKBKK: Menjana idea, menentukan sumber, menimbang dan membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menganalisis dan menilai.Penyerapan Nilai: Bekerjasama, tekun, rajin, bersifat inkuiri, berani menyuarakan pendapat.Kecerdasan Pelbagai: linguistik, interpersonal, Kosa Kata: capan, tapak, kaki, primerPendekatan: Kontekstual, konstraktivismeStrategi: Teknologi Komunikasi dan Maklumat, Kemahiran Berfikir, Pemusatan murid, berasaskan sumber atau bahanTeknik: Soal jawab, penerangan, demonstrasi

Langkah/masaIsi PelajaranAktiviti pengajaran dan pembelajaranCatatan

Set induksiPersepsi Estetik(5 minit)Guru menayangkan video pergerakan telapak kaki berwarna.(micromedia flash & power point)1. Apakah yang anda perhatian dalam tayangan video tersebut?2. Apakah corak yang anda lihat?3. Bagaimanakah untuk menghasilkan corak tersebut?Jangkaan jawapan1. Telapak kaki2. Corak terancang3. Menggunakan talapak kaki,batang pisang dll.

1) Murid diminta mengamati tayangan video tersebut.2) Murid dipersoalkan tentang video tersebut.3) Guru mengaitkan jawapan murid dengan tema dan tajuk pembelajaran pada hari ini.

BBM :-komputer riba-LCD

PENDEKATAN: Komunikatif

STRATEGI: - Berpusatkan murid

TEKNIK :- Penerangan- Soal jawab

Langkah 1Aplikasi Seni(10 minit)Aktiviti 1(aplikasi coreldraw & power point)

1. Memperkenalkan alat dan bahan

2. Guru menunjuk cara bancuhan warna dan mengecap pada kertas lukisan secara terancang.

1. Guru menerangkan apa itu capan?2. Murid ditunjukan contoh capan susunan motif pergerakan3. Murid diperkenalkan dengan media dalam penghasilan capan.4. Murid melihat guru menunjukkan proses membuat corak menggunakan teknik capan.5. Murid diminta oleh guru untuk meneroka media dalam penghasilan capan

TEKNIK : Penerangan, demonstrasi NILAI :- Hormat-menghormati

Langkah 2Ekspresi Kreatif(40 minit)(aplikasi coreldraw & power point)Aktiviti 2Langkah 1:Sediakan alat & bahanlakaran motif

Langkah 2:

Langkah 3:

Langkah 4:

Langkah 1: penyediaan alat dan bahan untuk membuat capan dan lakaran motif mengikut kreativiti.

Langkah 2: menghasilkan lakaran jenis motif cap dan pindahkan motif tersebut pada alat capan (mengikut kreativiti)

Langkah 3: hasilkan / bancuh warna primer dan sekunder dalam pallet

langkah 4: mengecap pada lakaran berdasarkan susunan motif pergerakan.

Murid menghasilkan corak teknik capan dengan bimbingan guru.

MEDIA:-Cat poster-Kertas lukisanEMK :-Kreativiti dan inovasiSTRATEGI: - Berpusatkan murid- Berpusatkan bahan/aktivitiPENDEKATAN :-kontruktivismeNILAI :-Tekun

Penutup Apresiasi Seni(5 minit) Kognitif:Apresiasi berpandukan (ASR)Sosial:Pameran1. Beberapa orang murid diminta membuat apresiasi terhadap karya yang dihasilkan2. Murid mempamerkan karya capan di hadapan kelas3. Guru memberi pujian keatas semua murid diatas kotmitmen yang ditunjuan

KP:-Interpersonal-Verbal linguisticNilai :-Menghargai

Refleksi: 1) Kekuatan2) Kelemahan3) Penambahbaikan

STANDARD PEMBELAJARANILUSTRASI AKTIVITI

Persepsi Estetik

1. Guru menunjukkan contoh corak teknik capan.2. Guru meminta murid mengenal pasti dan3. menyatakan bahasa seni visual yang ada pada corak teknik capan.4. Guru menyatakan definisi capan.

Aplikasi seni

Guru memperkenalkan media yang digunakan. Guru menunjuk cara bancuhan warna dan mengecap pada kertas lukisan secara terancang.

Ekspresi kreatif

Murid menggunakan bahan secara kreatif. Murid menghasilkan corak teknik capan mengikut kreativiti.

Apresiasi Seni

Murid mempamerkan karya yang dihasilkan. Murid menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan. Murid menyatakan hasil corak teknik capan boleh dijadikan hiasan pada rekaan lain.