rph bentuk magnet.doc

3
Kelas : 3 Arif  Tema/ Topik : Sains Fizikal/ Magnet Masa : 60 minit Standard Pembelajara n : 5.1.1 Mengenal pasti bentuk magnet seperti magnet bar, Silinder, ladam, bentuk U, butang dan cincin Objektif Pembelaja ran : Pada akhir Pengajaran dan Pembelajar an, murid boleh : 1. Memb uat bent uk- bentu k ma gnet mengg unaka n pl astisin. 2. Memada nka n nama ma gne t da n be ntukny a. Aktiviti PdP : Set induksi 1. Gur u mena yan gka n vide o susu “Anmum Ess ent ial Anmum TVC BM.flv 2. Guru be rtan ya kepa da muri d tent ang per lakuan kanak- kanak dalam vi deo itu . Soalan 1: Apa yang kanak- kanak itu buat? Pencetusan idea 1. Guru be rtanyaka n s oa la n Soalan : Apa yang dapat menarik sudu besi tersebut? Jawapan : kereta api 2. Guru me naya ngkan se mula gambar dan me mfoku skan ke pada baha gian had apan ker etap i yang ada magnet. 3. Muri d dimin ta memberi tahu ba hagi an kere tapi ma na yang menar ik sudu be si tad i. 4. Guru menj elas kan ba hagi an yang men arik sudu b esi t erse but. Pengembangan idea 1. Guru me nunju kkan ka d imbasa n (nama - nama) da n bentuk - bentuk ma gnet yan g sebena r kepada murid. - mag net bar , silinder , l ada m, bentuk U, but ang dan cin cin 2. Muri d memb uat peme rhat ian seca ra berk umpul an. 3. Muri d dimint a melaka r bentuk- be ntuk mag net berd asar kan pemer hatia n secara kump ulan di kertas mahjong. 4. Muri d memb ina be ntuk- bentu k magn et de ngan me ngguna kan pla stis in (tanah liat) 5. Waki l kumpulan membenta ngkan hasil kerj a di h adap an kel as. 6. Muri d memb andin gkan ha sil pe merh atia n kumpu lan ma sing- masi ng. 7. Guru memba ntu mu rid me mbuat rumu san ha sil pe mbent angan murid t adi. EMK : Kreatif dan inovatif  Baha n Bantu Meng ajar : Klip Vide o, Ma gnet, Kad Imbasa n, Ker tas ma hjong , Pen “markerPe nila ian Pentaksiran PdP :B1DS5ES1 (B.AKTIVITI M/S:46) Impak/ Refleksi :

Upload: zuraimah-arshad

Post on 14-Apr-2018

236 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH bentuk magnet.doc

7/27/2019 RPH bentuk magnet.doc

http://slidepdf.com/reader/full/rph-bentuk-magnetdoc 1/2

Kelas : 3 Arif  

Tema/ Topik : Sains Fizikal/ Magnet

Masa : 60 minit

Standard Pembelajaran : 5.1.1 Mengenal pasti bentuk magnet seperti magnet bar,

Silinder, ladam, bentuk U, butang dan cincin

Objektif Pembelajaran : Pada akhir Pengajaran dan Pembelajaran, murid boleh :

1. Membuat bentuk- bentuk magnet menggunakan plastisin.

2. Memadankan nama magnet dan bentuknya.

Aktiviti PdP :

Set induksi1. Guru menayangkan video susu “Anmum Essential”Anmum TVC BM.flv

2. Guru bertanya kepada murid tentang perlakuan kanak- kanak dalam video itu.

Soalan 1: Apa yang kanak- kanak itu buat?Pencetusan idea

1. Guru bertanyakan soalan

Soalan : Apa yang dapat menarik sudu besi tersebut?

Jawapan : kereta api

2. Guru menayangkan semula gambar dan memfokuskan kepada bahagian hadapan keretapi yangada magnet.

3. Murid diminta memberitahu bahagian keretapi mana yang menarik sudu besi tadi.

4. Guru menjelaskan bahagian yang menarik sudu besi tersebut.Pengembangan idea

1. Guru menunjukkan kad imbasan (nama- nama) dan bentuk- bentuk magnet yang sebenar kepada

murid.

- magnet bar, silinder, ladam, bentuk U, butang dan cincin

2. Murid membuat pemerhatian secara berkumpulan.3. Murid diminta melakar bentuk- bentuk magnet berdasarkan pemerhatian secara kumpulan di

kertas mahjong.

4. Murid membina bentuk- bentuk magnet dengan menggunakan plastisin

(tanah liat)

5. Wakil kumpulan membentangkan hasil kerja di hadapan kelas.

6. Murid membandingkan hasil pemerhatian kumpulan masing- masing.

7. Guru membantu murid membuat rumusan hasil pembentangan murid tadi.

EMK : Kreatif dan inovatif  

Bahan Bantu Mengajar : Klip Video, Magnet, Kad Imbasan, Kertas mahjong, Pen “markerPenilaianPentaksiran PdP :B1DS5ES1 (B.AKTIVITI M/S:46)

Impak/ Refleksi :