rph luas - contoh

10

Upload: noor-mardiana-mat-omar

Post on 31-Oct-2015

642 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

all

TRANSCRIPT

Rph

(Contoh Rancangan Pengajaran Harian yang lengkap)

Matapelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 4 Arif

Tarikh : 2 November 2011

Masa : 8.30 pagi - 9.00 pagi (30 minit)

Bilangan murid : 28 orang

Bidang pelajaran : Bentuk dan Ruang

Objektif pembelajaran : Mengukur dan merekod perimeter :- Segi empat sama- Segi empat tepat- Segi tiga

Hasil pe mbelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat :

A Mengu asai isi kandunganMengukur dan merekod perimeter bagi segi empat sama, segi empat tepat dan segi tiga.

B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi mengukur perimeter bagi segi empat sama, segi empat tepat dan segi tiga.

C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni bekerjasama dan patuh arahan guru dalam menjalankan aktiviti.

Konsep/prinsip/hukum/teori : Perimeter segi empat sama, perimeter segi empat tepatdan perimeter segi tiga adalah sama dengan jumlahpanjang sisinya.

Bahan, peralatan dan bahan sumber : 1) Batang aiskrim/ lidi - 11 batang2) Pembaris dan tali - 5 set3) Lembaran kerja - 28 helai4) Kotak - 1 buah5) Paparan slaid (lagu)

Pengetahuan sedia ada : Murid telah mempelajari bentuk separa bulatan, segi empat dan segi tiga adalah merupakan bentuk 2 matra .

Fasa Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Nota

Aktiviti Guru Aktiviti MuridPermulaan/Mencungkil

Membina bentuk segi

Buat kaitan dengan

Murid membina

Strategi/Teknik:

idea

(Set induksi)3 minit

empat sama, segi empat tepat dan segi tiga.

pengetahuan sedia ada murid untuk membentuk segi empat sama, segi empat tepat dan segi tiga.

bentuk segi empat sama, segi empat tepat dan segi tiga dengan menggunakan batang ais krim/ lidi.

Tunjuk cara/ demonstrasi

KBKK:Penyelesaian masalah

Menstruktur/ Menstruktur semula idea

(Langkah 1)8 minit

Mengukur dan merekod perimeter segi empat sama, segi empat tepat dan segi tiga.

1) Menyatakan contoh mengukur perimeter segiempat sama, segiempat tepat dan segitiga menggunakan tali dan pembaris

Debriefing Taksir kefahaman secara lisan – Murid yang telah menguasai maju ke fasa aplikasi, manakala murid yang tidak, diberi penerangan kumpulan kecil

Murid memberi perhatian

Aktviti pemulihan: Mendengar penerangan guru dalam kumpulan kecil

KBKK:Mencungkil idea

Strategi/Teknik:Penyoalan seluruh kelas

Aplikasi Idea

(Langkah 2)15 minit

Mengukur dan merekod perimeter segi empat sama, segi empat tepat dan segi tiga.

Persoalan utama :Berapakah ukuran semua sisi bagi setiap bentuk 2D ?

1)Membahagikan murid kepada 5 kumpulan.

2)Mengedarkan beberapa bentuk 2D kepada setiap kumpulan murid

3) Taksir kefahaman pelajar dengan memberi lembaran kerja.

Murid memberi respon

Murid menjalankan aktiviti kumpulan(mengukur jumlah panjang sisi bagi setiap bentuk 2D)

Murid menyelesaikan soalan pada lembaraan kerja secara individu

Strategi:Perbincangan kumpulan

Sikap saintifik dan nilai murni:Bekerjasama dan patuh arahan

KBKK:Penyelesaian masalah.

Refleksi

(Penutup)4 minit

Mengukur dan merekod perimeter segi empat sama, segi empat tepat dan segi tiga.

1) kuiz melalui permainan ‘Kotak beracun”

2) Membuat kesimpulan isi pelajaran.

Murid menjawab soalan kuiz.

Sikap saintifik dan nilai murni:Yakin diri dan patuh arahan

Subjek             : Matematik

Masa                : 9.00 Pagi – 10.00 Pagi

Tahun              : 2 Bestari ( kelas prestasi tinggi )

Topik               : Ruang dan Isipadu

Kemahiran       : Menentukan isipadu Kubus,Kuboid dan Segitiga

Pen. Sedia ada            : Murid sudah mengetahui bentuk- bentuk Kubus, Kuboid Dan Segitiga

Objektif peng  : Pada akhir pembelajaran, murid dapat menentukan isipadu Kubus, Kuboid

dan Segitiga.

Nilai murni      : Kerjasama dalam kumpulan dan rajin

BBM               : Pelbagai jenis kotak. Bahan maujud dan kad imbasan

langkah Isi pelajaran Aktiviti / kaedah pengajaran Catatan

Induksi( 5 minit )

Fakta asas matematik

-          Kubus-          Kuboid-          Segitiga

          Guru perkenalkan konsep  - Kubus, Kuboid, Segitiga

          Murid menjawab persoalan guru.

Langkah 1( 5 minit )

Pengenalan bentuk

kubus,  kuboid dan segitiga

          Guru bahagikan murid kepada kumpulan kecil.

          Setiap kumpulan menunjukkan kotak yang dibawa oleh mereka masing-masing.

          Setiap kumpulan menunjukkan kotak apabila diminta oleh guru sama ada Kubus, Kuboid dan Segitiga

Bahan Maujud

          Botol bedak

          Alat mainan kanak-kanak.

Langkah 2( 10 minit )

Memperkenalkankonsep segitiga

          Setiap kumpulan ditunjukkan contoh botol bedak yang dipegang oleh guru.

          Guru meminta murid meneka bentuk pada botol bedak tersebut.

          Guru membimbing murid memahami konsep isipadu.

Langkah 3( 15 minit )

Mengira isipadu segitiga

Luas segitiga = ½x tapak  x

tinggi

Perimeter = a + b + c

                       a

             b                   c

ab = 3cm, bc = 4cm, ca = 5cm

Luas =  3cm + 4cm + 5cm         = 60cm

Isipadu = ½ x 4cm x 7cm            = 14³

          Guru membimbing murid memahami konsep isipadu dan luas

Memberi peneguhan setiap konsep agar murid menguasai.

Langkah 4( 10 minit )

Membuat rumus isipadu

Isipadu = panjang x lebar

x tinggi

Luas =  panjang x lebar

          Guru membuat contoh pengiraan yang melibatkan rumus.

          Soal jawab dengan murid berhubung dengan rumus.

          Bimbing murid yang tidak memahami konsep dan pengiraan rumus.

          Guru mengira isipadu tersebut.          Panjang 4cm x lebar 2 cm x tinggi 3 cm

= 24 cm³

NilaiKerjasama

Langkah 5( 10 minit )

Latihan pengiraan.

-          Aktiviti kumpulan

          Guru mengedarkan kertas aktiviti.          Setiap kumpulan menyiapkan aktiviti /

tugasan dalam kumpulan

Penutup( 5 minit )

Peneguhan rumus

          Guru berbincang dengan murid mengenai rumus.

          Mengira rumus isipadu          Isipadu = panjang x lebar x tinggi          Membuat perbandingan pengiraan

kubus dan segitiga

Peneguhan