Transcript
Page 1: RPH bentuk magnet.doc

7/27/2019 RPH bentuk magnet.doc

http://slidepdf.com/reader/full/rph-bentuk-magnetdoc 1/2

Kelas : 3 Arif  

Tema/ Topik : Sains Fizikal/ Magnet

Masa : 60 minit

Standard Pembelajaran : 5.1.1 Mengenal pasti bentuk magnet seperti magnet bar,

Silinder, ladam, bentuk U, butang dan cincin

Objektif Pembelajaran : Pada akhir Pengajaran dan Pembelajaran, murid boleh :

1. Membuat bentuk- bentuk magnet menggunakan plastisin.

2. Memadankan nama magnet dan bentuknya.

Aktiviti PdP :

Set induksi1. Guru menayangkan video susu “Anmum Essential”Anmum TVC BM.flv

2. Guru bertanya kepada murid tentang perlakuan kanak- kanak dalam video itu.

Soalan 1: Apa yang kanak- kanak itu buat?Pencetusan idea

1. Guru bertanyakan soalan

Soalan : Apa yang dapat menarik sudu besi tersebut?

Jawapan : kereta api

2. Guru menayangkan semula gambar dan memfokuskan kepada bahagian hadapan keretapi yangada magnet.

3. Murid diminta memberitahu bahagian keretapi mana yang menarik sudu besi tadi.

4. Guru menjelaskan bahagian yang menarik sudu besi tersebut.Pengembangan idea

1. Guru menunjukkan kad imbasan (nama- nama) dan bentuk- bentuk magnet yang sebenar kepada

murid.

- magnet bar, silinder, ladam, bentuk U, butang dan cincin

2. Murid membuat pemerhatian secara berkumpulan.3. Murid diminta melakar bentuk- bentuk magnet berdasarkan pemerhatian secara kumpulan di

kertas mahjong.

4. Murid membina bentuk- bentuk magnet dengan menggunakan plastisin

(tanah liat)

5. Wakil kumpulan membentangkan hasil kerja di hadapan kelas.

6. Murid membandingkan hasil pemerhatian kumpulan masing- masing.

7. Guru membantu murid membuat rumusan hasil pembentangan murid tadi.

EMK : Kreatif dan inovatif  

Bahan Bantu Mengajar : Klip Video, Magnet, Kad Imbasan, Kertas mahjong, Pen “markerPenilaianPentaksiran PdP :B1DS5ES1 (B.AKTIVITI M/S:46)

Impak/ Refleksi :


Top Related