rph produksi multimedia

36
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERPUSATKAN PELAJAR PENDEKATAN (KOPERATIF) SUBJEK : PRODUKSI MULTIMEDIA Mata pelajaran : Produksi Multimedia Page 1 of 36

Upload: khai-sparrow

Post on 23-Jun-2015

995 views

Category:

Documents


12 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERPUSATKAN PELAJAR

PENDEKATAN (KOPERATIF)

SUBJEK : PRODUKSI MULTIMEDIA

Page 1 of 27

Page 2: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

Mata pelajaran : Produksi Multimedia

Tingkatan : 5 Permai

Tempat : Makmal 1

Tarikh : 20 Mei 2013

Masa : 10.30 am – 11.50 am (1 jam 20 minit)

Bilangan pelajar : 20 orang

Tajuk : 2.Elemen Multimedia

Sub topik : 2.4 Animasi

Objektif pembelajaran: Di akhir pembelajaran, pelajar dapat: a) Menyatakan fungsi animasi.

b) Mengenalpasti dua sumber animasi.

c) Menyatakan dua jenis animasi iaitu 2D dan 3D.

d) Menyatakan format file animasi

Nilai:

a) Berfikiran kreatif

b) Bekerjasama

c) Berkeyakinan diri

Page 2 of 27

Page 3: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

Alat Bantu mengajar:

• Media tayang kaku – Layar putih, LCD Projector, Overhead Projector ( OHP )

• Komputer

Bahan Bantu mengajar:

• Slide animasi.ppt dan internet.

• Media : Video flash, video 2D, filem pendek 2D

• Media cetak : gambar

• kertas

Pengetahuan sedia ada:

a) Pelajar mempunyai pengalaman menonton filem-filem animasi di Televisyen.

b) Pelajar pernah bermain game di dalam komputer.

Kandungan :

Mengenali animasi dalam multimedia dari aspek:

a) fungsi

b) sumber animasi

c) jenis-jenis animasi (2-D dan 3-D)

Page 3 of 27

Page 4: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

Langkah Kandungan/

kemahiran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Guru

dan Pelajar

Catatan (BBM, Kesepaduan,

Kemahiran Berfikir, Nilai)

Set induksi

5 minit

10.30am-10.35am

1. Melihat Video

animasi

2.Guru bertanyakan

soalan kepada pelajar

:

1. Siapa yang pernah

lihat apa yang cikgu

tunjuk ni?

2. Apakah ciri-ciri

animasi ini?

3. Di manakah kita

boleh mendapatkan

sumber-sumber

menghasilkannya?

Guru:

1. Guru berbincang

dengan pelajar tentang

video animasi yang

dipertontonkan.

2. Guru menanyakan

soalan kepada pelajar

iaitu apakah yang

mereka lihat dalam

paparan video.

3. Guru memberikan

maklum balas kepada

pelajar terhadap

jawapan yang

dikemukakan.

Pelajar:

Pelajar memberi

tindakbalas dan

pendapat dalam

perbincangan

ABM

Komputer

Projektor

BBM

Video

Kaedah :

Penerangan

( Papar video)

menggunakan teknik soal

jawab

Nilai murni:

menjana idea

kerjasama

KBKK:

Kemahiran berfikir

Page 4 of 27

Page 5: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

Perkembangan

P&P

Langkah 1

20 minit

10.35am-10.55am

1.Guru membahagikan

pelajar kepada beberapa

kumpulan kecil

mengikut senarai nama

yang dibaca.

Setiap kumpulan terdiri

daripada 5orang pelajar

2. Definisi animasi

Guru:

1. Guru bertanya

beberapa soalan

berkaitan animasi

kepada pelajar.

2.Guru meminta

pelajar membentuk

kumpulan seramai 5

orang dalam 1

kumpulan

3. Guru meminta

setiap kumpulan

berbincang dan

menyediakan peta

minda berdasarkan

tajuk dinyatakan

animasi

Pelajar:

1.Pelajar menumpukan

perhatian kepada

perbincangan yang

disampaikan oleh guru

2. Setiap kumpulan

membuat peta minda

seperti yang diminta oleh

guru

BBM

Kertas

KBKK : Berfikiran kritis dan

menjanaidea

Nilai murni :

Keyakinan diri dan

berani

kerjasama

Page 5 of 27

Page 6: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

Langkah 2

40 minit

10.55am-11.35am

2.4.1 Mengenali

animasi dalam

multimedia dari

aspek:

• fungsi

• sumber

• jenis-jenis animasi

• format fail animasi

• reka letak.

Guru:

1. Guru memberi

penerangan sambil

bertanya beberapa

soalan ringkas kepada

pelajar.

2. Guru meminta

pelajar berbincang

dalam kumpulan dan

menggunakan internet

untuk mengenalpasti

fungsi animasi dalam

pelbagai bidang.

3. Guru meminta

pelajar berbincang dan

menggunakan internet

untuk mengenalpasti

fungsi animasi dalam

pelbagai bidang.

Pelajar:

1. Pelajar mendengar

penerangan daripada

guru tentang 4 aspek

animasi.

2. pelajar-pelajar

berbincang dalam

kumpulan masing

3.pelajar duduk dalam

kumpulan

ABM

Komputer

BBM

a) Prezi

b) Video flash

c) Video 3D

d) Filem pendek 3D

e) Internet

Kaedah: Penerangan daripada

guru dan soal jawab.

Belajar secara kumpulan

KBKK:

Berfikiran kritis dan memberi

pendapat.

Nilai murni:

Keyakinan diri, rasional dan

berani.

Kemahiran sosial:

Interaksi

Page 6 of 27

Page 7: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

Langkah 3

15 minit

11.35am-11.50am

1. Mengenalpasti

animasi

Guru:

1.Guru meminta Setiap

kumpulan menyediakan

persembahan hasil dari

perbincangan yang

diperolehi.

.

Pelajar:

1. Wakil aetiap

kumpulan

membentangkan hasil

perbincangan.

2. Semua pelajar

dikehendaki mencatat

nota hasil perbincangan

Nilai murni :

Bertanggungjawab dan

bekerjasama

Kemahiran belajar :

Kemahiran mendengar

Kemahiran mengingat

Kemahiran mencatat

nota.

Refleksi Penutup kognitif : Guru: Pelajar: Kaedah :

Page 7 of 27

Page 8: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

10 minit

11.50am-12.00am

1. Membuat rumusan isi

pelajaran

Penutup sosial :

1. Memberi pujian dan

motivasi

1. Guru meminta pelajar

menyediakan laporan

ringkas tentang hasil

perbincangan tersebut.

2. Guru mengutip

laporan yang telah siap

dariapada pelajar

1.Pelajar membuat

laporan ringkas

2.pelajar menyerahkan

laporan yang disiapkan

Penerangan dan soal jawab.

Nilai murni :

Keyakinan diri

dan berani.

Refleksi Guru:

Page 8 of 27

Page 9: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

____________________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________

Page 9 of 27

Page 10: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERPUSATKAN PELAJAR

PENDEKATAN (INTERAKTIVITI)

SUBJEK : PRODUKSI MULTIMEDIA

Mata pelajaran : Produksi Multimedia

Page 10 of 27

Page 11: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

Tingkatan : 5 Projek

Tempat : Makmal 1

Tarikh : 27 Mei 2013

Masa : 10.30 am – 11.50 am (1 jam 20 minit)

Bilangan pelajar : 20 orang

Tajuk : Element Multimedia

Sub Topik: 2.5 Audio

Objektif pembelajaran:

Di akhir pembelajaran, pelajar dapat:

a) Mengenali audio dalam multimedia dari aspek fungsi, sumber, format fail dan reka letak

b) menggunakan perisian untuk mixing bahan audio.

c) Menghasilkan bahan audio dalam bentuk narasi dan kesan bunyi.

Nilai: a) Bekerjasama

b) Berkeyakinan diri

c) Berfikiran kreatif

Page 11 of 27

Page 12: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

AlatBantu mengajar:

Media tayang kaku – Layar putih, LCD Projector, Overhead Projector ( OHP )

Komputer

Bahan Bantu mengajar:

Media sosial Facebook

Pengetahuan sedia ada:

a) Pelajar mempunyai pengalaman menggunakan internet dan aplikasinya sebagai contoh facebook.b) Pelajar sudah terdedah dengan pelbagai jenis instrument muzik.

Page 12 of 27

Page 13: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

Langkah Kandungan / kemahiran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Guru dan Pelajar

Catatan (BBM, Kesepaduan, Kemahiran Berfikir, Nilai)

Set Induksi

5 minit

10.30am-10.35am

1. Tayangan Video yang

mengandungi element

audio

Guru:

1. Guru menayangkan

video

2. Guru menanyakan

soalan kepada pelajar iaitu

apakah element

multimedia yang mereka

lihat dalam paparan video.

.

Pelajar:

1.Pelajar menonton video

1. Pelajar memberi

tindakbalas dan

menyenaraikan element

multimedia

ABM

Komputer

Projektor

BBM

Facebook

Kaedah :

Penerangan

( Papar video)

menggunakan teknik soal jawab

Nilai murni:

menjana idea

kerjasama

KBKK:

Kemahiran berfikir

Perkembangan

P&P

1. jenis-jenis

penggunaan

Guru: Pelajar: ABM

Komputer

Page 13 of 27

Page 14: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

Langkah 1

20 minit

10.35am-10.55am

Audio

2. aspek fungsi

1. Guru menunjukkan

pelbagai jenis format

audio dalam facebook dan

meminta pelajar untuk

memubuka pautan

tersebut

2.Guru meminta pelajar

unutk menyenaraikan

jenis-jenis penggunaan

audio yang dihasilkan:

1. Narasi

2. kesan bunyi

3. Muzik latar

1.Pelajar memainkan lagu

yang diberikan oleh guru

2. Setiap pelajar

menyenaraikan jenis-jenis

penggunaan audio

BBM

Pautan audio

facebook

KBKK : Berfikiran kritis dan

menjana idea

Kaedah:

Demonstrasi

Nilai murni :

Keyakinan diri dan

berani

kerjasama

Langkah 2

40 minit

1. penghasilan dan

memanipulasi bahan

Guru: Pelajar: ABM

Komputer

Page 14 of 27

Page 15: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

10.55am-11.35am audio 1. Guru meminta pelajar

menghasilkan bahan audio

mengikut kreativiti.

2.guru memantau pelajar

3. guru menyediakan

tutorial di dalam facebook

untuk rujukan pelajar

4.penghasilan dan

memmanipulasi bahan

audio:

a)merakam

b)mendigitkan

c)mixing

d)Output

1. pelajar-pelajar

menghasilkan bahan audio

sendiri dalam Facebook

2.perbincangan memalaui

facebook berkaitan cara

memanipulasi bahan audio

3. pelajar merujuk tutorial

yang diberikan oleh guru

BBM

Tutorial

Penghasilan audio

facebook

KBKK:

Berfikiran kritis dan memberi

pendapat.

Nilai murni:

Keyakinan diri, rasional dan

berani.

Kemahiran sosial:

Interaksi

Langkah 3

15 minit

1. Format audio Digital Guru:

1.Guru memberi pautan

Pelajar: ABM

Komputer

Page 15 of 27

Page 16: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

11.35am-11.50am laman web

2. guru meminta pelajr

menyimpan format audio

yang berbeza.

3.Format Audio

a)MP3

b)WAV

c)MIDI

1. pelajar meneroka pautan

yang diberi oleh guru

2. pelajar membuat

perbincangan dalam

facebook tentang kaedah

menyimpan format fail

audio

BBM

Facebook

Nilai murni :

Bertanggungjawab dan

bekerjasama

Kemahiran belajar :

Kemahiran mendengar

Kemahiran mengingat

Kemahiran mencatat

nota.

Page 16 of 27

Refleksi

10 minit

11.50am-12.00am

1.Guru membuat ulasan

mengenai topik

pembelajaran pada hari

tersebut.

Guru:

1. Guru meminta pelajar

menyediakan laporan

ringkas tentang hasil

perbincangan tersebut.

2. Guru mengutip laporan

yang telah siap dariapada

pelajar

Pelajar:

1.Pelajar membuat

laporan ringkas

2.pelajar menyerahkan

laporan yang disiapkan

Kaedah :

Penerangan dan soal jawab.

Nilai murni :

Keyakinan diri

keberanian.

Page 17: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

Refleksi Guru:

____________________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________

Page 17 of 27

Page 18: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERPUSATKAN

GURU

PENDEKATAN (DEMONSTRASI)

SUBJEK : PRODUKSI MULTIMEDIA

Page 18 of 27

Page 19: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

Mata pelajaran : Produksi Multimedia

Tingkatan : 5 Permai

Tempat : Makmal 1

Tarikh : 28 Mei 2013

Masa : : 8:00am – 9:20am [1jam 20 minit]

Bilangan pelajar : 20 orang

Tajuk : 2.3 Perisian Pembinaan Elemen Multimedia

Sub Topik: 2.31 Perisian teks

Hasil Pembelajaran:

Mengenal pasti perisian pembinaan elemen multimedia:

perisian teks

Objektif pembelajaran:

Di akhir pembelajaran, pelajar dapat:

Menyatakan ciri-ciri teks

2. Membandingkan jenis-jenis teks

3. Mengetahui jenis-jenis perisian untuk menyunting teks

4. Mengetahui menu-menu berkaitan teks di dalam perisian photoshop.

Page 19 of 27

Page 20: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

5. Menghasilkan teks menggunakan perisian photoshop

Nilai: a) Berfikiran kreatif

b) Bertanggungjawab

c) Bekerjasama

d) Berkeyakinan diriAlat Bantu mengajar:

Media tayang kaku – Layar putih, LCD Projector, Overhead Projector ( OHP )

Komputer

Bahan Bantu mengajar:

Video perisian photoshop

Pengetahuan sedia ada:

Murid berpengalaman melihat jenis-jenis teks yang terdapat dalam sesuatu produksi multimedia contohnya poster dan

banner

Murid berpengalaman menggunakan perisisan Microsoft office dan paint

Page 20 of 27

Page 21: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

Langkah Kandungan /

kemahiran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Guru dan

Pelajar

Catatan (BBM, Kesepaduan,

Kemahiran Berfikir, Nilai)

Set Induksi

5 minit

(8:00am – 8:05am)

1.Paparan poster

Objektif pembelajaran.

Guru:

1.Guru menunjukkan

video kepada pelajar.

2.Guru Menunjukkan

beberapa contoh produk

multimedia (poster)

kepada pelajar melalui

paparan skrin putih.

3.Guru mengaitkan isi

kandungan slide tersebut

dengan pengetahuan

sedia ada murid.

Guru menerangkan

objektif pembelajaran

hari ini.

Pelajar:

1.Pelajar melihat paparan

video yang ditayangkan

oleh guru.

2.Murid melihat poster

yang ditunjukkan oleh

buru

3.Murid mencatat

kandungan yang boleh

dikaitkan dengan

pengalaman sedia ada

murid.

ABM

Komputer

Projektor

Nilai murni:

menjana idea

KBKK:

Kemahiran mendengar

menilai

Page 21 of 27

Page 22: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

Perkembangan

P&P

Langkah 1

10 minit

(8:05am – 8:15am)

Teks merupakan

elemen paling asas

serta luas

penggunaannya dalam

membangunkan

sesebuah aplikasi

multimedia.

Ciri- ciri teks:

Teks boleh

disunting

Teks boleh di

edit

Fungsi teks :

satu cara yang cepat

dan mudah untuk

berkomunikasi dengan

sejumlah maklumat

yang besar.

Guru:

1.Guru menerangkan

maksud, ciri, fungsi

teks.

2.Guru menyoal murid

tentang pemahaman sedia

ada murid terhadap

maksud teks.

3.Guru menjelaskan

kepada murid tentang

ciri-ciri teks.

4.Guru menjelaskan

fungsi teks

Pelajar:

1. Murid mencatat

penerangan guru.

ABM

Komputer

Projektor

KBKK :

Mendengar

mecatat

Nilai murni :

Keyakinan diri dan

berani

Page 22 of 27

Langkah 2

5 minit

(8:15am – 8:35am)

Langkah 3

20 minit

(8:35am – 8:45am)

1. Perisian untuk

sunting teks

Microsoft

Word

Paint

Photoshop

Illustrator

Perisian Photoshop

Menu-menu text yang

terdapat di dalam

perisian Photoshop:

present picker

text

Guru:

1. Guru menerangkan

tentang perisian yang

boleh digunakan untuk

menyunting dan

mengedit teks.

Guru:

1.Guru menjelaskan

tentang jenis dan fungsi

menu-menu yang terlibat

dalam menghasilkan text.

2.Guru meminta pelajar

untuk mencuba semua

Pelajar:

1. Murid mencatat

penerangan daripada

guru.

Murid:

1.Murid mencatat menu-

menu yang terdapat pada

skrin paparan.

2.Murid mencuba

menekan setiap butang

menu yang telah disuruh

ABM

Komputer

Projektor

KBKK :

Mendengar

menghubungkait

Nilai murni :

Keyakinan diri dan

berani

ABM

Komputer

Projektor

BBM

Perisian Adobe

Photoshop

Page 23: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

Refleksi Guru:

____________________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________

Page 23 of 27

Page 24: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

PERSEMBAHAN VIDEO

Page 24 of 27

Page 25: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

Langkah Kandungan/

kemahiran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Guru

dan Pelajar

Catatan (BBM, Kesepaduan,

Kemahiran Berfikir, Nilai)

Set induksi

5 minit

10.30am-10.35am

1. Melihat Video

animasi

2.Guru bertanyakan

soalan kepada pelajar

:

1. Siapa yang pernah

lihat apa yang cikgu

tunjuk ni?

2. Apakah ciri-ciri

animasi ini?

3. Di manakah kita

boleh mendapatkan

sumber-sumber

menghasilkannya?

Guru:

1. Guru berbincang

dengan pelajar tentang

video animasi yang

dipertontonkan.

2. Guru menanyakan

soalan kepada pelajar

iaitu apakah yang

mereka lihat dalam

paparan video.

3. Guru memberikan

maklum balas kepada

pelajar terhadap

jawapan yang

dikemukakan.

Pelajar:

Pelajar memberi

tindakbalas dan

pendapat dalam

perbincangan

ABM

Komputer

Projektor

BBM

Video

Kaedah :

Penerangan

( Papar video)

menggunakan teknik soal

jawab

Nilai murni:

menjana idea

kerjasama

KBKK:

Kemahiran berfikir

Video Set Induksi

Page 25 of 27

Page 26: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

1. 2. 3.

4. 5. 6.

7. 8. 9.

Page 26 of 27

Page 27: RPH PRODUKSI MULTIMEDIA

10. 11. 12.

13. 14. 15.

Tajuk: 2D Curang

Pautan Video: http://www.youtube.com/watch?v=vO-QBcOgjGw

Page 27 of 27