done rph group 4
DESCRIPTION
hokiTRANSCRIPT
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIANQSI 3081 - IKTHTISAS HOKI (GROUP B)
TAJUK : KEMAHIRAN MENGGELECEK DAN MEREBUT
NAMA (KUMPULAN 4) NO MATRIK1. DIDIE PILIN D201410682482. NABISAH BINTI AMIR LUDDIN D201410664303. NUR ATIQAH BINTI SULAIMAN D201410682524. NIK NURNAJIHAH BINTI RAJA MOHAMMAD D201410682535. NUR AYUNI BINTI ABDUL RAHIM D201410664386. SITI MARDHIYYAH BINTI MOHD RAMLI D20141066445
NAMA PENSYARAH : MISS AZRENA ZAIREEN BINTI AHMAD ZAHUDI
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Mata Pelajaran : Ikhtisas hoki Tarikh : 5 November 2015
Tunjang : Kemahiran Masa : 4.00 petang – 4.40 petang
Kemahiran : Mengelecek (Freestyle) dan merebut (Tackle) Jantina : Lelaki dan Perempuan
Bilangan Pelajar : 30 orang
Pengalaman lepas : 1. Pelajar pernah menyaksikan permainan hoki secara langsung atau melalui media cetak
2. Pelajar telah mempelajari asas dalam permainan hoki.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, diharapkan pelajar dapat:
A) Psikomotor
- Pelajar dapat menguasai 80% kemahiran menggelecek dan merebut bola hoki dengan menggunakan
teknik/gaya yang betul.
B) Kognitif
- Menyatakan teknik/gaya yang betul bagi perlakuan menggelecek dan merebut bola hoki.
C) Afektif
- Memupuk semangat bekerjasama, bertanggungjawab dan mematuhi disiplin permainan.
- Mengemas dan menyimpan semula semua alatan yang telah digunakan di tempat yang disediakan.
Penerapan Nilai : Bekerjasama , bertanggungjawab, mematuhi peraturan dan semangat pasukan yang tinggi.
KBKK : Membuat analisis
Persediaan murid : Pakaian sukan, kayu hoki, bola hoki, sketel, dan gelung rotan.
Persediaan guru : Pakaian sukan, bip, wisel, alat bantu mengajar (ABM).
Pelaksanaan :
FASA AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN ORGANISASI CATATAN
Set Induksi(3 minit)
Kemahiran sosial-
komunikasi
Strategi Utama :
Kecergasan & Kinestatik
Kehadiran
Kesihatan
Pakaian
Memanaskan Badan Melakukan aktiviti regangan dinamik dimulai bahagian otot dengan kiraan 8:
a. Sternocleidomastoid b. Deltoidc. Bicepsd. Tricepse. Hamstringf. Quadricepsg. Gastrocnemiush. Soleus
Melakukan aktiviti memanaskan badan dengan lompat bintang sebanyak 15 kali.
Murid-murid melakukan
aktiviti memanaskan badan
dalam barisan mengikut arahan
guru.
- Secara dinamik.
- Mengelak
berlakunya
kecederaan atau
kekejangan otot.
Perkembangan (7 minit)
Pengenalan (1 minit)
Kemahiran Mengelecek(3 minit)
Guru menerangkan tajuk pengajaran yang di
ajar
Tajuk : kemahiran menggelecek dan merebut
Pelajar duduk dalam kumpulan yang sama
seperti set induksi
Sebelum memulakan pengajaran, guru
menerangkan aspek keselamatan semasa
menggunakan kayu dan bola hoki.
TEKNIK
Kemahiran ini perlu dikuasai untuk membawa bola,
melepaskan diri daripada pemain lawan,
mengekalkan pemilikan bola, menukar arah, dan
sebagainya.
1. Menggelecek Longgar
menggelecek ini (open / loose dribble)
digunakan apabila pemain hendak
menggerakkan bola dengan cepat, dengan
tujuan
i. melepaskan diri dengan bola daripada
pemain lawan.
Kedudukan pelajar:
Menggelecek longgar
- Penggunaan kayu
hoki, bola hoki,
dan alat bantu
mengajar (abm).
Kemahiran Merebut ( Tackle )(3 minit)
ii. berlari dengan bola ke arah gol.
2. Menggelecek Rapat
Menggelecek rapat perlu apabila seseorang
pemain hendak mengawal bola dengan rapi.
Teknik ini berguna jika pemain tidak
memperoleh situasi yang selamat untuk
menghantar bola kepada rakan.
3. Menggelecek ‘Indian’
Menggelecek Indian sangat berguna jika
pemain hendak menukar arah daripada kanan
ke kiri atau sebaliknya,dan melalui cara ini
pemain boleh :
i. melarikan diri daripada pihak lawan
TEKNIK
Merebut adalah penting untuk memperoleh bola.
Terdapat tiga jenis merebut di dalam hoki iaitu
merebut jab, merebut “forehand” dan merebut
'Reverse Stick
Menggelecek rapat
Menggelecek indian
1. MEREBUT JAB
Kayu hoki dipegang dengan kuat dalam
tangan kiri dengan sisi kayu yang rata (flat
side) menghadap ke atas.
Kayu hoki dipegang secara ringan di depan
badan dengan tangan kanan memegang
bahagian tengah kayu hoki.
Tapak tangan kanan menghadap ke atas.
Pemain pertahanan menerpa ke depan
dengan tangan kiri memegang kayu hoki.
Kayu hoki mencucuk (jab) bola dan
memaksa bola bergerak ke belakang kayu
hoki penyerang.
Pada masa ini, pemain pertahanan
mengambil satu langkah lagi ke depan,
tangan kanan kembali ke kayu hoki dan
dapat mengawal bola.
2. MEREBUT FOREHAND
Biasanya dilakukan oleh pemain pertahanan
di sisi kanan (forehand side) badannya,
Pemain pertahanan melakukan teknik ini
(semasa berhenti atau semasa berlari
Merebut Jab
bersama-sama dengan penyerang).
Kayu hoki dipegang dengan pegangan biasa
iaitu dengan tangan kiri di hujung kayu hoki
dan tangan kanan di bahagian tengah kayu
hoki.
Posisi bersedia diambil dengan kaki kiri ke
depan sedikit, kerana ini akan membolehkan
pemain pertahanan menukar posisinya
dengan cepat.
Biasanya satu gerakan mengelirukan
dilakukan dengan badan atau kayu hoki
dihalakan ke kiri supaya penyerang terpaksa
bergerak ke kanan pemain pertahanan.
Pemain pertahanan kemudian mengatur masa
rebutannya.
Kebiasaannya, pemain pertahanan akan
melakukan teknik ini semasa bergerak atau
semasa berlari bersama-sama dengan seorang
penyerang.
Pemain pertahanan harus belajar memandang
bola, mengekalkan jarak yang betul,
bergerak masuk dengan cepat dan mengatur
masa takelnya dengan baik.
Ini kerana agak sukar untuk melakukan takel
sambil berlari dengan pantas.
Merebut Forehand
3. MEREBUT 'REVERSE STICK'
Teknik ini agak sukar untuk dilakukan
kerana ia dilakukan di sebelah kiri pemain
pertahanan dengan kayu di tangan kiri.
Pemain pertahanan mesti memastikan
bahawa penyerang tidak bergerak
mendahuluinya.
Teknik harus dibuat sebelum penyerang
melepasi garisan badan pemain pertahanan.
Kemahiran melakukan teknik ini dengan
baik adalah mengatur masa takel dan
menyerkap bola menggunakan reverse stick,
akan memaksa penyerang berlari melepasi
bola.
Gunakan kesempatan ini untuk merendahkan
kayu hoki dan mendatar ke tanah, seterusnya
melakukan takel.
Merebut ‘ Reverse Stick’
Ansur Maju (16 minit)
Aktiviti 1(8 minit)
Aktiviti 2(8 minit)
Setiap pelajar akan mengambil satu kayu
hoki dan sebiji bola.
Setiap pelajar perlulah membiasakan diri
melakukan pergerakan menggelecek seperti
mana yang diajar oleh guru dengan teknik
yang betul.
Setelah mahir, pelajar akan melakukan
pergerakan menggelecek dengan
menggunakan bola.
Murid dibahagikan kepada 2 kumpulan iaitu
kumpulan A dan B.
Secara berpasangan, murid dikehendaki
membuat menggelecek (A) dan merebut (B)
secara bergilir- gilir
Kedudukan pelajar :
A B
- Penggunaan kayu
hoki, bola hoki,
bib, wisel, dan
sketel.
Kemuncak (12 minit)
Pertandingan Kecil Peraturan Permainan
1. Guru membahagikan pelajar kepada 4
kumpulan secara sama rata.
2. Pertama, pelajar harus menggelecek bebas
dari sketel A ke sketal B.
3. Setelah sampai di sketel B, pelajar
dikehendaki menggelecek bola hoki
mengelilingi gelung masih menggunakan
teknik bebas.
4. Apabila habis mengelilingi gelung, pelajar
harus menggelecek bola hoki secara zig zag
dengan menggunakan kemahiran
menggelecek ‘indian’.
5. Sesudah tamat, ahli pertama akan berada di
seberang dan mengangkat kayu hoki sebgai
tanda selesai.
6. Ahli kedua memulakan permainan.
7. Ahli pertama harus melakukan kemahiran
merebut ‘jab’ terhadap ahli kedua yang telah
tamat dan menuju ke arahnya.
8. ‘jab’ yang dilakukan adalah sebagai tanda
untuk ahli seterusnya memulakan permaian.
9. Pemenang akan dipilih berdasarkan
kumpulan yang paling cepat.
Petunjuk :
Sketel A Sketel B Gelung Rotan
Sketel C
Arah Zig Zag
- Penggunaan
sketel, wisel, bib,
gelung rotan, kayu
hoki, dan bola
hoki.
- Guru memastikan
pelajar
menggunakan
teknik yang betul.
- Guru turut
memantau dan
memastikan
keselamatan
pelajar agar tidak
berlaku
kecederaan.
Contoh zig zag
Penutup(2 minit)
Gerak Kendur (Cooling down)
Regangan individu dalam bentuk separa
bulatan.
Merenggangkan otot dari bahagian kepala
hingga ke kaki dengan kiraan 8 bagi setiap
regangan.
Mengutamakan pada bahagian pinggang ke
kaki
Lunges
Squat
Kedudukan pelajar : - Guru
merumuskan sesi
pembelajaran yang
telah dijalankan.
- Berlakunya
refleksi ringkas
sambal melakukan
gerak kendur.
Ulasan pensyarah :