mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · web viewaranana unsur-unsur intrinsik drama! karangdadap,...

41
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN ( RPP ) SEKOLAH : SMP 1 Karangdadap MAPEL : Bahasa Jawa KELAS / SMT : IX / I WAKTU : 2 jam pertemuan TAHUN PELAJARAN : 2015 / 2016 A. Standar Kompetensi Mampu mendengarkan dan memahami wacana lisan dalam berbagai ragam bahasa Jawa. B. Kompetensi Dasar Mendengarkan sandiwara C. Indikator 1. Mampu memerankan sandiwara dalam berbagai ragam bahasa Jawa 2. Mampu menjawab pertanyaan yang berkaitan dengan isi sandiwara. D. Tujuan Pembelajaran 1. Dengan model pembelajara role play siswa dapat memerankan sandiwara yang telah didengarkan . 2. Dengan metode penugasan siswa dapat menjawab pertanyaan yang berkaitan dengan isi sandiwara. E. Materi Pokok Drama radiyo “Nyoba Kompor Gas” NYOBA KOMPOR GAS Esuk umun-umun, Lik Helmi wis ngopi sinambi mangan tela godhog. Yu Ningsih ing teras ngarep omah. Kebiasaan ngene iki sing ndadekake tresnane marang bojone sangsaya ngrembaka. Yu Ningsih ngerti klangenane bojone sadurunge mangkat menyang sawah. Lik Helmi ngetokake rokok kretek saeler banjur disumet. Ora lali nyetel lelagon Jawa “Petis Manis, Ondhe-ondhe”. Lik Helmi : “Bu, ki mau nggodhoge tela kok cepet men?” Yu Ningsih : “Iya, Pak. Saiki rak wis nganggo kompor gas bantuan pemerintah. Jebul kok luwih irit yen dibandhingake karo nganggo kompor minyak.” Lik Helmi : “Lha awakmu ora wedi kejeblugan kompor gas, pa?” Yu Ningsih : “Ora ta, Pak. Pas pembagian kompor kae, Bu Lurah nganakake demo kepr iye carane ngurubake kompor gas. Malah ibu-ibu didhawuhi nacak ngurubake kompor. Sing ora wani, ya anggone muter tombol

Upload: vudan

Post on 06-Mar-2019

332 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN( RPP )

SEKOLAH : SMP 1 KarangdadapMAPEL : Bahasa JawaKELAS / SMT : IX / IWAKTU : 2 jam pertemuanTAHUN PELAJARAN : 2015 / 2016

A. Standar KompetensiMampu mendengarkan dan memahami wacana lisan dalam berbagai ragam bahasa Jawa.

B. Kompetensi DasarMendengarkan sandiwara

C. Indikator1. Mampu memerankan sandiwara dalam berbagai ragam bahasa Jawa2. Mampu menjawab pertanyaan yang berkaitan dengan isi sandiwara.

D. Tujuan Pembelajaran1. Dengan model pembelajara role play siswa dapat memerankan sandiwara yang telah

didengarkan .2. Dengan metode penugasan siswa dapat menjawab pertanyaan yang berkaitan dengan

isi sandiwara.

E. Materi Pokok

Drama radiyo “Nyoba Kompor Gas”NYOBA KOMPOR GAS

Esuk umun-umun, Lik Helmi wis ngopi sinambi mangan tela godhog. Yu Ningsih ing teras ngarep omah. Kebiasaan ngene iki sing ndadekake tresnane marang bojone sangsaya ngrembaka. Yu Ningsih ngerti klangenane bojone sadurunge mangkat menyang sawah. Lik Helmi ngetokake rokok kretek saeler banjur disumet. Ora lali nyetel lelagon Jawa “Petis Manis, Ondhe-ondhe”.

Lik Helmi : “Bu, ki mau nggodhoge tela kok cepet men?”Yu Ningsih : “Iya, Pak. Saiki rak wis nganggo kompor gas bantuan pemerintah. Jebul kok

luwih irit yen dibandhingake karo nganggo kompor minyak.”Lik Helmi : “Lha awakmu ora wedi kejeblugan kompor gas, pa?”Yu Ningsih : “Ora ta, Pak. Pas pembagian kompor kae, Bu Lurah nganakake demo kepr iye

carane ngurubake kompor gas. Malah ibu-ibu didhawuhi nacak ngurubake kompor. Sing ora wani, ya anggone muter tombol dicekeli bareng-bareng. Malah njur dadi guyone wong sing teka.”

Lik Helmi : “Dadi guyon, piye ta Bu?”Yu Ningsih : “Kae lho, Pak. Nalika tombol diputer bareng, njur muni “jeklek” geni murub.

Ibu-ibu mau padha kaget, ana sing mletik barang, nunjang-nunjang kancane.”

(Lik Helmi lan Yu Ningsih ngguyu bareng)

Pak Budi teka arep nyilih bendho. Dheweke arep ndandani doran pacule sing kendho. Paculearep dinggo nggaleng. Saiki rak wayah labuh. Udan nggrejeh nganti telung dinan wis cukup kanggo nelesi sawah. Najan wis dadi pamong desa dheweke isih sregep nggarap sawah dhewe.Pak Budi : “Assalamu’alaikum.”Lik Helmi : “Wa’alaikum salam. Mangga, Pak Budi lenggah kene.”(Lik Helmi lan Yu Ningsih salaman karo tamune)Pak Budi : “Wah, kok gayeng men, lanang wedok padha guyon bareng. Ana apa, iki?”

Page 2: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

Yu Ningsih : “Kiye mau rak dakdongengi pengalamanku demo ngurubake kompor gas ing bale desa wingi.”

Pak Budi : “O, kae ta. Aku ya weruh. Pancen ngguyokake tenan. Malah sikilku nganti kencot Bu Yani sing mencolot kaget. Bu Lurah nganakake demo iku rak duwe tujuan, supaya ibu-ibu ora wedi nggunakake kompor gas. Kompor gas sing wis ditampa supaya ora didol kaya ing desa-desa kana kae. Saiki sampeyan rak bisa ngrasakake ta murahe nggunakake kompor gas?

Yu Ningsih : “Nggih, Pak. Saliyane murah, cepet kanggo masak.”

Yu Ningsih mlebu pawon saperlu nggawekake wedang kanggo Pak Budi. Kopi manis kumebul, ambune wangi semribit.Yu Ningsih : “Mangga, Pak diunjuk. Karo iki tela godhog sing isih panas, dikedhapi.”Pak Budi : “Nggih, matur nuwun.” (Sinambi nyruput kopi lan nicipi tela)Lik Helmi : “Pamarentah nggrengsengake ngganti bahan bakar minyak nganggo gas.

Apasebabe ya, Pak Budi?”Pak Budi : “Ngene, Lik Helmi. Cadhangan minyak bumi kita rak wis nipis. Saliyane kuwi

bisa kanggo ngirit wragad pengolahan BBM, dadi dhuwite bisa dialihake ing sektor liyane.”

Lik Helmi : “Wah, yen ngono, tekane nggon, gas ya bakale nipis ta ya.”Yu Ningsih : “Bener, Pak. Bu Lurah ya wingi ngendika bab BBM alternatif. Tuladhane

minyak buah jarak, gas kotoran ternak, minyak jlantah, lan alkohol saka tape pohung.”

Pak Budi : “Bener apa sing dikandhakake garwamu, Lik Helmi. Malah aku ya duwe brosur sing nerangake cara-carane gawe BBM alternatif. Mengko dakwenehi, sapa ngerti Njenengan kepingin nyoba gawe BBM alternatif kanggo maringi conto marang warga ing desa kene.”

Lik Helmi : “Nggih, matur nuwun yen ngono. Kebeneran aku rak duwe sapi loro. Sapa ngerti kotorane bisa digunakake kanggo gas. Dadi mengko bisa ngirit pengeluaran nggone tuku gas.

Pak Budi : “Nggih, mangga selamat mencoba. Ngene Lik Helmi. Tekaku rene iki arep nyilih bendho kanggo ndandani doran pacul sing wis kendho. Mumpung lega, aku arep nggaleng sawah.”

Lik Helmi : “O, nggih. Kebeneran wingi sore bendhone nembe dakasah.(Lik Helmi njupuk bendho banjur diaturake Pak Budi)Pak Budi : “Matur nuwun lho, Lik. Bendhone dakenggo sik ya. Aku njaluk pamit.

Pareng.”Lik Helmi lanYu Ningsih : “Mangga, ndherekake.”

F. Metode Pembelajarana. Metode Pemodelan Penugasan

b. Model Pembelajaran Bermain peran/role playing

G. Langkah-langkah Pembelajarana. Kegiatan Awal

1. Guru menyampaikan Tujuan Pembelajaran2. Apersepsi

b. Kegiatan Inti Eksplorasi

1 Guru menunjukan sebuah teks drama.2 Guru menunjuk beberapa siswa untuk memerakan drama.3 Guru menjelaskan tugas siswa dalam bermain peran

Elaborasi 1. Siswa memperagakan naskah drama “Nyoba Kompor Gas” didepan kelas.

Page 3: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

2. Siswa bertanya jawab makna kata-kata sukar dalam drama. 3. Bertanya jawab tentang isi drama yang didengarkan.

4 Secara berkelompok, siswa diberi tugas menganalisis isi drama yang didengar konfirmasi

1. Memberikan penilaian terhadap kegiatan yang dilakukan 2. Memberikan penguatan tentang memerankan drama c. Kegiatan Akhir

1. Di bawah bimbingan guru, siswa menyimpulkan materi pembelajaran.2. Guru mengadakan refleksi

H. Alat dan Sumber Belajar Buku Gladhi Basa Jawi kelas IX Semester ganjil Buku referensi lain yang relevan Teks Drama / CD pembelajaran

I. Penilaian

INDIKATOR PENILAIAN

TEKNIK BENTUK INSTRUMEN

CONTOH INSTRUMEN

- Mengungkapkan isi drama secara tertulis dalam berbagai ragam bahasa jawa

- Menjelaskan unsur instrinsik sandiwara

Tertulis Isian Apa isine drama ing ndhuwur?

Saka sandiwara sing dirungokake, unsur instrinsik apa bae kang ana ing sandiwara mau

NoPEDOMAN PENSKORAN

Aspek yang dinilai Skor

1 Ketepatan Jawaban 10

Penilaiana. Teknik Penilaian : Tes Tertulis

Page 4: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

b. Bentuk Instrumen : Tes isian singkatc. Instrumen :

1. Sebutna BBM alternatif sing bisa dinggo ngganti minyak!2. Bu Lurah nganakake demo apa?3. Apa tujuane Pak Budi dolan menyang omahe Lik Helmi?4. Apa keuntungan pamarentah nalika minyak tanah diganti nganggo gas?5. Arana paraga kang ana ing drama kang kokrungokake mau!6. Apa temane drama mau?7. Apa bae properti kang ana ing drama mau?8. Apa amanat kang kaemot ing drama mau?9. Kepriye watake para paraga ing drama mau?10. Aranana unsur-unsur intrinsik drama!

Karangdadap, 9 Juli 2015Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa

Fuad Dulkhirom, S.Pd. Suratno, S.Pd.NIP. 19650128 198803 1 005 NIP. 19880601 201101 1 010

Page 5: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN( RPP )

SEKOLAH : SMP 1 KarangdadapMAPEL : Bahasa JawaKELAS / SMT : IX / IWAKTU : 2 jam pertemuanTAHUN PELAJARAN : 2015 / 2016

A. Standar KompetensiMampu membaca bacaan sastra, nonsastra dalam berbagai teknik membaca, dan bacaan berhuruf Jawa.

B. Kompetensi DasarMembaca nyaring cerita wayang Ramayana “Wadya Bala Wanara”

C. Indikator1. Mampu membaca nyaring dengan intonasi, ekspresi dan lafal yang tepat.2. Mampu menjelaskan isi bacaan secara ringkas.

D. Tujuan Pembelajaran1. Melalui metode pemodelan siswa dapat membaca nyaring dengan intonasi, ekspresi

dan lafal yang tepat.2. Melalui metode diskusi siswa dapat menjelaskan isi bacaan secara ringkas.

E. Materi Pokok Wacan “Wadya Bala Wanara”.

WADYA BALA WANARA

Page 6: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

RAMA LAN SHINTA

Kaleksanan Rama tuwin lesmana saget pinanggih kaliyan Sugriwa. Kekalihipun sami remen, dene saged nedha tetulung. Emanipun, Sugriwa piyambak saweg nandhang kasangsaran. Nagari warisanipun leluhur dipunkuwaosi Subali.

Rama badhe suka pitulungan dhateng sugriwa nyembadani Subali.Sugriwa suka pitulungan dhateng Rama nglawan Rahwana.

Sugriwa perang tandhing kaliyan Subali.Anggenipun perang tandhing mapan ing sacelaking guwa ing negari Kiskendha. Wujud sarta rerupenipun sairib.Sugriwa dipun tengeri ron – ronnan. Rama nglepas jemparing ngeles Subali, kenging mbabarpisani. Sugriwa jumeneng nata ing Negari kiskendha. Dene putranipun asma Anggada kawisuda dados pangeran ingkang binadhe raja.

Ing negari Kiskendha wonten rewanda sekti mandraguna anama Anoman kajibah nglari Sita. Ing tengahing lampah Anoman lan anggada pinanggih Sampati lan Jathayu. Paksi sampati nyariosaken bilih Dewi Sita kaculik dening Rahwana lajeng kabekta ing negari Alengka. Anoman wiwit nglari Sita kanthi mlumpat ngambah dirgantara dumugi laladan Alengka.

Anoman malih dados kucing saged mlebet kraton kanthi merdika, boten antawis dangu saget pinanggih Sita ing taman Soka. Kucing malih ing jatosipun nyelak Sita, Sita lajeng nyariosaken lelampahanipun wiwit kacidra dening Rahwana ing wana Dhandaka. Anoman matur menawi sang putrid dewi Sita temtu badhe lolos saking Rahwana boten ngantos kalih wulan.

F. Metode Pembelajarana. Metode

Pemodelan Diskusi

b. Model Quiz Team

G. Langkah-langkah Pembelajarana. Kegiatan Awal

1. Guru menyampaikan Tujuan Pembelajaran2. Apersepsi 3. Guru membagi menjadi 3 kelompok

Page 7: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

b. Kegiatan Inti Eksplorasi

1. Guru menjelaskan tugas masing-masing kelompok2. Tim A mengawali membaca cerita dengan teknik membaca nyaring.

Elaborasi1. Tim A menguji Tim B dengan memberikanpertanyaan, apabila Tim B tidak bias

menjawab dilempar pada Tim C2. Tim A menguji Tim C dengan memberikan pertanyaan, apabila Tim C tidak bias

menjawab dilempar pd Tim B3. Ulangi prosesnya untuk Tim B dan Tim C

Konfirmasi1. Guru memberikan penilaian tentang kekurangan dam kelebihan siswa dalam membaca nyaring

c. Kegiatan Akhir

1. Di bawah bimbingan guru, siswa menyimpulkan materi pembelajaran.2. Guru mengadakan refleksi

H. Alat dan Sumber Belajar Buku Gladhi Basa Jawi kelas IX Semester ganjil Buku referensi lain yang relevan

I. Penilaiana. Teknik Penilaian : Tes Tertulis dan Tes Perbuatanb. Bentuk Instrumen : Tes isian singkatc. Instrumen Penilaian:

Test perbuatan Crita “Wadya Bala Wanara” wacanen kanthi pocapan, lagu, lan ekspresi kang trep!Tes tertulis

Wangsulana kanthi cekak aos!1. Kados pundi awonipun watek Subali?2. Kados pundi pasarujukanipun Rama kaliyan Sugriwa?3. Ing pundi negari Subali jumeneng nata?4. Punapa ingkang dipunkajengaken “Anoman punika dados paramparaning praja”?5. Ing wanci punapa Anoman saged pinanggih Sita ing Taman Soka?6. Tulisen kanthi ringkes isine Crita “Wadya Bala Wanara”!

Karangdadap, 9 Juli 2015Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa

Fuad Dulkhirom, S.Pd. Suratno, S.Pd.NIP. 19650128 198803 1 005 NIP. 19880601 201101 1 010

Page 8: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN( RPP )

SEKOLAH : SMP 1 KarangdadapMAPEL : Bahasa JawaKELAS / SMT : IX / IWAKTU : 2 jam pertemuanTAHUN PELAJARAN : 2015 / 2016

A. Standar KompetensiMampu mengungkapkan pikiran, gagasan, pendapat, dan perasaan dalam berbagai jenis karangan menggunakan ragam bahasa Jawa sesuai unggah-ungguh dan menulis paragraf berhuruf Jawa.

B. Kompetensi DasarMenulis paragraf berhuruf Jawa dengan menerapkan angka Jawa

C. Indikator1. Mampu menulis angka Jawa secara terpisah2. Mampu menulis angka Jawa dalam kalimat 3. Mampu menulis paragraf berhuruf jawa dengan penerapan angka Jawa

D. Tujuan Pembelajaran1. Melalui metode ceramah pembelajaran jicsaw siswa mampu menulis angka Jawa

secara terpisah2. Melalui metode penugasan siswa mampu menulis angka Jawa dalam kalimat 3. Melalui metode diskusi siswa mampu menulis paragraf berhuruf jawa dengan

penerapan angka Jawa

E. Materi Pokok Angka Jawa

ANGKA JAWA

Angka Jawa iku gunane kanggo nengeri cacah utawa urut – urutane barang. Angka Jawa iku wujud panulise kudu dipisah karo aksara sakiwa tengene sarana pada pangkat ( : ) gunane pada pangkat mau kanggo mbedakake karo aksara Jawa.

Wujude angka Jawa ;

1. 6.

2. 7.

3. 8.

4. 9.

5. 10.

Page 9: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

F. Metode Pembelajarana. Metode Pembelajaran

Penugasan Diskusi ceramah

b. Model Pembelajaran Jic saw

G. Langkah-langkah Pembelajarana. Kegiatan Awal

1. Guru menyampaikan Tujuan Pembelajaran2. Apersepsi

b. Kegiatan Inti Eksplorasi

1. Siswa diperkenalkan angka Jawa dengan menggunakan kartu angka Jawa 2. Siswa memahami tentang ukara lamba dan ukara camboran

Elaborasi 1. Siswa menebak angka yang keluar secara bergiliran dan berulang-ulang

2. Siswa berlatih menuliskan angka jawa secara berurutan didepan kelas 3. Membuat beberapa kalimat dengan penerapan angka jawa

Konfirmasi 1. Guru memberikan penguatan

c. Kegiatan Akhir1. Di bawah bimbingan guru, siswa menyimpulkan materi pembelajaran.2. Guru mengadakan refleksi

H. Alat dan Sumber Belajar Buku Gladhi Basa Jawi kelas IX Semester ganjil Buku referensi lain yang relevan Kartu angka/dadu

I. Penilaiana. Teknik Penilaian : Tes Tertulis b. Bentuk Instrumen : Tes Uraianc. Contoh Instrumen :

1. Tulisen nganggo aksara Jawa a. 125 = ......... 1945 = ........... 8673 = ............ 78954 = ........... b. Aku lair nalika tanggal 27 Juli 1998. c. Udakara wong cacah 20.000 padha rayahan apem ing Jatinom. d. Aku tuku buku 27 e. Regane gula pasir 6.750

Karangdadap, 9 Juli 2015Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa

Fuad Dulkhirom, S.Pd. Suratno, S.Pd.NIP. 19650128 198803 1 005 NIP. 19880601 201101 1 010

Page 10: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN( RPP )

SEKOLAH : SMP 1 KarangdadapMAPEL : Bahasa JawaKELAS / SMT : IX / IWAKTU : 2 jam pertemuanTAHUN PELAJARAN : 2015 / 2016

A. Standar KompetensiMampu mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan, dan perasaan secara lisan melalui bercerita dalam berbagai ragam bahasa Jawa sesuai unggah-ungguh.

B. Kompetensi DasarBerdialog dengan warga masyarakat.

C. Indikator1. Menentukan kerangka topik dialog.2. Mengembangkan topik dialog menjadi teks dialog3. Melakukan dialog sesuai dengan teks yang dibuat. 4. Memberikan penilaian dialog dengan memberi alasan5. Menjawab pertanyaan yang terkait dengan dialog

D. Tujuan Pembelajaran1. Melalui metode Role play siswa mampu menentukan kerangka topik dialog.2. Melalui metode diskusi mampu mengembangkan topik dialog menjadi teks dialog3. Dengan metode demonstrasi mampu melakukan dialog sesuai dengan teks yang

dibuat. 4. Dengan metode penugasan siswa mampu mMemberikan penilaian dialog dengan

memberi alasan5. Dengan metode penugasan siswa mampu menjawab pertanyaan yang terkait dengan

dialog

E. Materi Pokok Dialog Jinising Ukara

Tuladha pacelathon / Dialog

Takwa Marang Gusti Kang Murbeng Dumadi

Ikhsan : mbah, badhe matur punapa pareng?Embah : Pareng bae, matur we thik ora pareng.Ikhsan : Ingkang kula kajengaken punapa embah sela

Embah ; O, kuwi ta.Upama ora sela rak di selak – selake, wong putune arep matur,Ngapa ta sajak wigati temen

Ikhsan : Inggih Mbah, pancen wigatos sanget.Embah : Piye ta, piye?

Page 11: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

Ikhsan : ngaten, Mbah.Kula sakanca dipundhawuhi damel karangan cerkak Ketakwaan terhadap Tuhan Yang Maha Esa

Embah : Ya wis gek ndang diwiwiti!Ikhsan : lha punika, Mbah. Mila kula matur jalaran kula dereng mangertos tegesipun

TakwaTterhadap Tuhan Yang Maha EsaEmbah : O ngono?Ikhsan : Kasinggihan MbahEmbah : Ngene, kabeh manungsa kuwi titahe titahing Gusti Allah, Gusti kang

akarya jagad. Manungsa dititahake ing alam donya iku ora ijen, kancane akeh, kewan lan tetuwuhan. Padha – padha titahe Gusti Allah, manungsa iku titah sing paling luhur dhewe. Nanging, manungsa uga bisa keplorot drajate dadi titahing Gusti Allah sing paling asor lan nistha dhewe. Bab kuwi gumantung marang pakartining manungsa kuwi dhewe.

Ikhsan : Wah kula bingung, mbah boten mudhengEmbah : Lire ngene, manungsa diparingi akal lan budi. Kanthi akal lan budi

manungsa bisaa nata jagad saisine iki.Ikhsan : O ngaten mbah?

F. Metode Pembelajarana. Metode

Diskusi Tanya jawab Demonstrasi

b. Model Pe,mbelajaran Roll Playing

G. Langkah-langkah Pembelajarana. Kegiatan Awal

1. Guru menyampaikan Tujuan Pembelajaran2. Apersepsi3. Siswa dibentuk dalam beberapa kelompok

b. Kegiatan Inti

Eksplorasi1. Guru menunjuk beberapa siswa untuk memperagakan contoh dialog dengan

masyarakat.2. Bertanya jawab tentang isi dialog.

3. Siswa memahami jenis-jenis kalimat Elaborasi

1. Tiap kelompok menentukan topik dialog 2. Kelompok membuat teks dialog. 3. Kelompok memperagakan dialog yang telah dibuatnya didepan kelas. 4. Kelompok lain memberikan penilaian disertai alasan. 5. Siswa membuat kalimat sesuai dengan jenisnya

Konfirmasi 1. Guru memberikan penilaian terhadap dialog yang dilakukan siswa

2. Guru memberikan penguatan tentang jenis-jenis kalimat

c. Kegiatan Akhir1. Di bawah bimbingan guru, siswa menyimpulkan materi pembelajaran.2. Guru mengadakan refleksi

H. Alat dan Sumber Belajar Buku Gladhi Basa Jawi kelas IX Semester ganjil Buku referensi lain yang relevan

Page 12: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

CD pembelajaran

I. Penilaiana. Teknik Penilaian : Tes Tertulis dan Tes Perbuatanb. Bentuk Instrumen : Tes Uraianc. Contoh Instrumen :

1. Gawea teks dialog banjur tindakna ing ngarep kelas!2. Gawea tuladhane jinise ukara ing ngisor iki siji-siji bae!

a. Ukara pawartab. Ukara panjalukc. Ukara pangajakd. Ukara prajanjie. Ukara pitakon

Karangdadap, 9 Juli 2015Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa

Fuad Dulkhirom, S.Pd. Suratno, S.Pd.NIP. 19650128 198803 1 005 NIP. 19880601 201101 1 010

Page 13: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN( RPP )

SEKOLAH : SMP 1 KarangdadapMAPEL : Bahasa JawaKELAS / SMT : IX / IWAKTU : 2 jam pertemuanTAHUN PELAJARAN : 2015 / 2016

A. Standar KompetensiMampu membaca bacaan sastra, nonsastra dalam berbagai teknik membaca, dan bacaan berhuruf Jawa.

B. Kompetensi DasarMembaca paragraf berhuruf jawa yang menerapkan angka Jawa.

C. Indikator- Siswa mampu membaca angka berhuruf jawa dengan lancar.- Siswa mampu menunjukan angka jawa yang dimaksud dalam bacaan.- Siswa mampu membaca bacaan berhuruf jawa yang menerapkan angka - Siswa mampu mengubah bacaan ke dalam huruf latin.- Siswa mampu menjawab pertanyaan bacaan berhuruf Jawa

D. Tujuan Pembelajaran- Melalui metode diskusi siswa mampu membaca angka berhuruf jawa dengan lancar.- Melalui metode penugasan siswa mampu menunjukan angka jawa yang dimaksud dalam bacaan.- Melalui metode penugasan siswa mampu membaca bacaan berhuruf jawa menerapkan angka jawa - Melalui metode diskusi siswa mampu mengubah bacaan ke dalam huruf latin.- Melalui metode Tanya jawab siswa mampu menjawab pertanyaan bacaan berhuruf Jawa

E. Materi PokokWacan Aksara Jawa kanthi pangetraping angka Jawa

F. Metode Pembelajarana. Metode

- Tanya jawab- Penugasan- diskusi

b. Model Pembelajaran- Kontekstual

G. Langkah-langkah Pembelajarana. Kegiatan Awal

1. Guru menyampaikan Tujuan Pembelajaran2. Apersepsi

b. Kegiatan Inti Eksplorasi 1. Guru menyampaikan bentuk-bentuk angka jawa

2. Guru bermain kartu angka jawa siswa menebak angkanya. Elaborasi

1. Siswa berlatih membaca kalimat berhuruf jawa dengan penerapan angka Jawa.2. Siswa berlatih membaca paragraf berhuruf Jawa.3. Siswa diberi tugas mengubah tulisan Jawa kedalam tulisan Latin.4. Siswa bertanya jawab isi bacaan berhuruf Jawa.

Konfirmasi

Page 14: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

1. Guru menegaskan kembali tentang angka jawa

c. Kegiatan Akhir1. Di bawah bimbingan guru, siswa menyimpulkan materi pembelajaran.2. Guru mengadakan refleksi

H. Alat dan Sumber Belajar- Buku Gladhi Basa Jawi kelas IX Semester ganjil- Buku referensi lain yang relevan

I. Penilaiana. Teknik Penilaian : Tes Tertulis dan Tes Perbuatanb. Bentuk Instrumen : Tes Uraianc. Contoh Instrumen :

1. Wacanen kanthi sora!?I[nDo[nsiyh

?ai=jmnbi[yn\[b=osI[nDo[nsiyhfijjh[fni=wlnFsu[w[n;350;taun,bisa=gyuhkm/fik[nNt=gl\;17;AgusÒ|staun;1945.

2. Tulisan Jawa ing dhuwur owahana dadi tulisan latin!3. Pirang taun bangsa Indonesia dijajah dening walanda?

Karangdadap, 9 Juli 2015Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa

Fuad Dulkhirom, S.Pd. Suratno, S.Pd.NIP. 19650128 198803 1 005 NIP. 19880601 201101 1 010

Page 15: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN( RPP )

SEKOLAH : SMP 1 KarangdadapMAPEL : Bahasa JawaKELAS / SMT : IX / IWAKTU : 2 jam pertemuanTAHUN PELAJARAN : 2015 / 2016

A. Standar KompetensiMampu mengungkapkan pikiran, gagasan, pendapat, dan perasaan dalam berbagai jenis karangan menggunakan ragam bahasa Jawa sesuai unggah-ungguh dan menulis paragraf berhuruf Jawa.

B. Kompetensi DasarMenulis susatra sederhana,misalnya geguritan atau cerita rakyat

C. Indikator- Mampu menentukan kerangka topik karangan.- Mampu mengembangkan kerangka topik menjadi geguritan.- Mampu mengedit hasil tulisan yang baik dan benar.

D. Tujuan Pembelajaran- Melalui metode diskusi siswa mampu menentukan kerangka topik karangan.- Melalui metode demonstrasi mampu mengembangkan kerangka topik menjadi geguritan.- Melalui metode penugasan siswa mampu mengedit hasil tulisan yang baik dan benar.

E. Materi Pokok- Nulis Geguritan ( terlampir )

F. Metode Pembelajarana. Metode

- Tanya jawab- Latihan - Diskusi - Penugasan

b. Model Pembelajaran- Listening team (Tim pendengar)

G. Langkah-langkah Pembelajarana. Kegiatan Awal

1. Guru menyampaikan Tujuan Pembelajaran2. Apersepsi 3. Siswa dibagi dalam beberapa kelompok

b. Kegiatan Inti Eksplorasi

1. Siswa mencermati sebuah geguritan.2. Siswa bertanya jawab tentang teknik menulis geguritan.3. Siswa bertanya jawab hal-hal yang diperhatikan dalam menulis geguritan.

Elaborasi 1. Kelompok menentukan tema/topik geguritan 2. Kelompok menyusun sebuah geguritan.

3. Kelompok membacakan hasil karangannya kemudian menempelnya.4. Siswa memperhatikan penjelasan tentang purwakanthi.5. Siswa mengidentifikasi jenis purwakanthi.

Page 16: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

6. Siswa berlatih membuat purwakanthi. Konfirmasi

1. Siswa memberikan penilaian terhadap geguritan dari kelompok lain 2. Guru bersama siswa memberikan penghargaan terhadap geguritan yang terbaik

c. Kegiatan Akhir1. Di bawah bimbingan guru, siswa menyimpulkan materi pembelajaran.2. Guru mengadakan refleksi

H. Alat dan Sumber Belajar- Buku Gladhi Basa Jawi kelas IX Semester ganjil- Buku referensi lain yang relevan

I. Penilaiana. Teknik Penilaian : Tes Tertulis dan Tes Perbuatanb. Bentuk Instrumen : Tes Uraianc. Contoh Instrumen :

1. Bab apa bae kang kudu digatekake nalika nulis geguritan2. Gawea sabait geguritan!3. Terangna wernaning purwakanthi!4. Aranana jinisng purwakanthi ukara ing ngisor iki!

a. Gemi,setiti, ngati-ati.b. Sluman, slumun, slamet.c. Sedya luhur, luhuring pambudidaya.

5. Gawea tuladhane purwakanthi liyane siji-siji saben jinise!

Karangdadap, 9 Juli 2015Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa

Fuad Dulkhirom, S.Pd. Suratno, S.Pd.NIP. 19650128 198803 1 005 NIP. 19880601 201101 1 010

Page 17: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN( RPP )

SEKOLAH : SMP 1 KarangdadapMAPEL : Bahasa JawaKELAS / SMT : IX / IWAKTU : 2 jam pertemuanTAHUN PELAJARAN : 2015 / 2016

A. Standar KompetensiMampu mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan, dan perasaan secara lisan melalui bercerita dalam berbagai ragam bahasa Jawa sesuai unggah-ungguh.

B. Kompetensi DasarBercerita tentang adat istiadat

C. IndikatorMampu menyusun kerangka topik upacara adat yang akan diceritakan.Mampu mengembangkan kerangka topik cerita menjadi konsep teks cerita.

D. Tujuan PembelajaranMelalui metode diskusi mampu menyusun kerangka topik upacara adat yang diceritakan.Melalui metode penugasan siswa mampu mengembangkan kerangka topik cerita menjadi konsep teks cerita.

E. Materi PokokUpacara Adat Pasrah Tukon

F. Metode Pembelajarana. Metode

- Tanya jawab- Diskusi - Penugasan

b. Model Pembelajaran- Roll Playing

G. Langkah-langkah Pembelajarana. Kegiatan Awal

1. Guru menyampaikan Tujuan Pembelajaran2. Apersepsi 3. Siswa memerankan dialog tentang upacara adat didepan kelas

b. Kegiatan Inti Eksplorasi 1. Siswa mencermati contoh sebuah cerita upacara adat. 2. Siswa mecari contoh upacara adat yang ada dilingkungan sekitar Elaborasi

1. Siswa menentukan tema upacara adat. 2. Siswa menyusun kerangka karangan.

3. Siswa mengembangkan kerangka karangan menjadi cerita upacara adat sesuai tema y yang dipilih.

4. Siswa menceritakan karangan yang telah dibuatnya didepan kelas.

Konfirmasi 1. Siswa lain menilai dengan memberi alasan

c. Kegiatan Akhir

Page 18: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

1. Di bawah bimbingan guru, siswa menyimpulkan materi pembelajaran.2. Guru mengadakan refleksi

H. Alat dan Sumber Belajar- Buku Gladhi Basa Jawi kelas IX Semester ganjil- Buku referensi lain yang relevan

I. Penilaiana. Teknik Penilaian : Tes Tertulis dan Tes Perbuatanb. Bentuk Instrumen : Tes Uraianc. Contoh Instrumen :

1. Gawea sawijining karangan ngenani upacara adat ing desamu banjur critakna ing ngarep kelas!

Karangdadap, 9 Juli 2015Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa

Fuad Dulkhirom, S.Pd. Suratno, S.Pd.NIP. 19650128 198803 1 005 NIP. 19880601 201101 1 010

Page 19: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN( RPP )

SEKOLAH : SMP 1 KarangdadapMAPEL : Bahasa JawaKELAS / SMT : IX / IWAKTU : 2 jam pertemuanTAHUN PELAJARAN : 2015 / 2016

A. Standar KompetensiMampu membaca bacaan sastra, nonsastra dalam berbagai teknik membaca dan mambaca berhuruf jawa.

B. Kompetensi DasarMembaca indah tembang Macapat Dhandhanggula.

C. IndikatorMenyanyikan tembang macapat.Menceriterakan isi tembang.Menjelaskan nilai-nilai yang terkandung didalamnya.

D. Tujuan PembelajaranMelalui metode demonstrasi siswa mampu menyanyikan tembang macapat.Melalui metode penugasan siswa mampu menceriterakan isi tembang.Melalui metode diskusi siswa mampu menjelaskan nilai-nilai yang terkandung didalamnya.

E. Materi PokokTembang DhandhanggulaSengkalan

F. Metode Pembelajarana. Metode

- Demonstrasi- Didkusi - Penugasan- Ceramah

b. Model Pembelajaran - Pemodelan

G. Langkah-langkah Pembelajarana. Kegiatan Awal

1. Guru menyampaikan Tujuan Pembelajaran2. Apersepsi 3. Siswa dibagi menjadi beberapa kelompok

b. Kegiatan Inti Eksplorasi

1. Secara bersama-sama siswa berlatih nembang dengan dipandu oleh guru.2. Tiap kelompok secara bergiliran menembangkan tembang dhandhanggula3. Siswa memahami cara membuat parafrase4. Siswa memahami sengkalan

Elaborasi5. Siswa berlatih menyanyikan tembang dhandhanggula.6. Beberapa menyanyikan tembang dhandhanggula di depan kelas secara bergikliran.7. Siswa yang lain mencermati dan menanggapinya.

Page 20: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

8. Siswa berdiskusi mengartikan kata-kata sukar dalam tembang.9. Kelompok memparafrasekan tembang dhandhanggula dan mencari amanat tembang.

10. Perwakilan kelompok menyampaikan hasil diskusi, kelompok lain menanggapi.11. Siswa berdiskusi menerjemahkan sengkalan ke dalam angka taun.12. Siswa berdikusi membuat sengkalan.13. Perwakilan kelompok menyampaikan hasil didkusinya, kelompok lain menanggapi.

Konfirmasi 1. Guru memberikan penilaian terhadap siswa yang menembangkan tembang dhandhanggula 2. Guru menegaskan penilaian terhadap cara memparafrasekan tembang 3. Guru menegaskan materi tentang sengkalan

c. Kegiatan Akhir1. Di bawah bimbingan guru, siswa menyimpulkan materi pembelajaran.2. Guru mengadakan refleksi

H. Alat dan Sumber Belajar- Buku Gladhi Basa Jawi kelas IX Semester ganjil- Buku referensi lain yang relevan- CD pembelajaran

I. Penilaiana. Teknik Penilaian : Tes Tertulis dan Tes Perbuatanb. Bentuk Instrumen : Tes Uraianc. Contoh Instrumen :

1. Tembangna sapada tembang dhandhanggula kanthi wirama, wirsa lan wiraga kang trep!

2. Tulisen isine tembang dhandhanggula mau!3. Tulisen amanat kang kaemot ing jero tembang dhandhanggula mau!4. Sengakalan ing ngisor iki nuduhake taun pira?

a. Sapta catur swareng Janmib. Sirna tata esthining wong

5. Gawea sengkalan taun ing ngisor iki!a. 1945b.

Karangdadap, 9 Juli 2015Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa

Fuad Dulkhirom, S.Pd. Suratno, S.Pd.NIP. 19650128 198803 1 005 NIP. 19880601 201101 1 010

Page 21: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN( RPP )

SEKOLAH : SMP 1 KarangdadapMAPEL : Bahasa JawaKELAS / SMT : IX / IWAKTU : 2 jam pertemuanTAHUN PELAJARAN : 2015 / 2016

A. Standar KompetensiMampu mengungkapkan pikiran, gagasan, pendapat, dan perasaan dalam berbagai jenis karangan menggunakan ragam bahasa Jawa sesuai unggah-ungguh dan menulis paragraf berhuruf Jawa.

B. Kompetensi DasarMenulis paragraf berhuruf Jawa dengan menerapkan angka Jawa

C. IndikatorMelalui metode penugasan siswa mampu menulis angka Jawa dalam kalimat.Melalui metode diskusi siswa mampu menulis paragraf huruf jawa dengan penerapan angka Jawa.

D. Tujuan PembelajaranMampu menulis angka Jawa dalam kalimat.Mampu menulis paragraf huruf jawa dengan penerapan angka Jawa.

E. Materi PokokAngka Jawa (terlampir)

F. Metode Pembelajarana. Metode

- Latihan - Diskusi- Penugasan

b. Model Pembelajaran- Kontekstual

G. Langkah-langkah Pembelajarana. Kegiatan Awal

1. Guru menyampaikan Tujuan Pembelajaran2. Apersepsi

b. Kegiatan Inti Eksplorasi

1. Guru memberikan bentuk-bentuk angka jawa Elaborasi 1. Guru bermain kartu angka Jawa, siswa menebak angkanya kemudian menuliskannya a di papan tulis. 2. Siswa bergiliran berlatih menulis angka Jawa secara terpisah.

3. Siswa berdiskusi berlatih mengubah kalimat latin ke dalam tulisan Jawa. 4. Siswa mengubah sebuah paragraf tulisan latin kedalam tulisan Jawa.

Konfirmasi 1. Guru memberi penilaian terhadap siswa

Page 22: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

c. Kegiatan Akhir1. Di bawah bimbingan guru, siswa menyimpulkan materi pembelajaran.2. Guru mengadakan refleksi

H. Alat dan Sumber Belajar- Buku Gladhi Basa Jawi kelas IX Semester ganjil- Buku referensi lain yang relevan- Dadu/kartu angka Jawa

I. Penilaiana. Teknik Penilaian : Tes Tertulis b. Bentuk Instrumen : Tes Uraianc. Contoh Instrumen :Tulisen mawi seratan Jawi

1. Tulisen wujude angka jawa kanthi urut!2. 12. 738. 465 rupiah3. Indonesia mardika nalika tanggal 17 Agustus 1945.4. Aku lair nalika dina slasa paing tanggal 16 september 1969.5. Wingi sonten suryana dipunparingi arta dening simbah 13.850 rupiah.

Karangdadap, 9 Juli 2015Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa

Fuad Dulkhirom, S.Pd. Suratno, S.Pd.NIP. 19650128 198803 1 005 NIP. 19880601 201101 1 010

Page 23: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN( RPP )

SEKOLAH : SMP 1 KarangdadapMAPEL : Bahasa JawaKELAS / SMT : IX / IWAKTU : 2 jam pertemuanTAHUN PELAJARAN : 2015 / 2016

A. Standar KompetensiMampu mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan, dan persaan secara lisan melalui bercerita dalam berbagai ragam bahasa jawa sesuai unggah-ungguh.

B. Kompetensi DasarBercerita tentang adat istiadat.

UPACARA PANGGIH TEMANTEN Upacara adat wiji dadi

Upacara adat sindur binayung

Page 24: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

Upacara tanem

Upacara kacar- kucur

Upacara Dulangan

Page 25: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

Upacara Sungkeman

C. IndikatorMelalui metode ampu bercerita sesuai dengan teks yang dibuat.Mampu menilai cerita teman dengan memberikan alasan penilaian.

D. Tujuan PembelajaranMelalui metode penugasan siswa mampu bercerita sesuai dengan teks yang dibuat.Melalui metode diskusi siswa mampu menilai cerita teman dengan memberikan alasan penilaian.

E. Materi PokokUpacara Panggih (terlampir)

F. Metode Pembelajarana. Metode

- Diskusi - Penugasan

b. Model Pembelajaran-Demonstrasi

G. Langkah-langkah Pembelajarana. Kegiatan Awal

1. Guru menyampaikan Tujuan Pembelajaran2. Apersepsi

b. Kegiatan Inti Eksplorasi

1. Siswa mencermati contoh sebuah cerita upacara adat.2. Siswa mencermati contoh wangsalan

Elaborasi 1. Siswa menentukan tema upacara adat.

2. Siswa menyusun kerangka karangan. 3. Siswa mengembangkan kerangka karangan menjadi cerita upacara adat sesuai tema y yang dipilih. 4. Siswa menceritakan karangan yang telah dibuatnya didepan kelas. 5. Siswa mencermati contoh wangsalan.

6. Siswa berdiskusi melengkapi wangsalan.7. Siswa berdiskusi membuat wangsalan.8. Siswa menyampaikan hasil diskusi didepan kelas.

Konfirmasi 1. Siswa dan guru memberi penilaian terhadap teman yang maju didepan kelas

Page 26: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

2. Siswa dan guru memberi penilaian terhadap hasil diskusi tentang wangsalan

c. Kegiatan Akhir1. Di bawah bimbingan guru, siswa menyimpulkan materi pembelajaran.2. Guru mengadakan refleksi

H. Alat dan Sumber Belajar- Buku Gladhi Basa Jawi kelas IX Semester ganjil- Buku referensi lain yang relevan- CD pembelajaran

I. Penilaiana. Teknik Penilaian : Tes Tertulis dan Tes Perbuatanb. Bentuk Instrumen : Tes Uraianc. Contoh Instrumen :

1. Gawea crita adat kang dumadi ing desamu kanthi tata tulis kang bener!2. Gawea 2 bae tuladhane wangsalan!

Karangdadap, 9 Juli 2015Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa

Fuad Dulkhirom, S.Pd. Suratno, S.Pd.NIP. 19650128 198803 1 005 NIP. 19880601 201101 1 010

Page 27: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN( RPP )

SEKOLAH : SMP 1 KarangdadapMAPEL : Bahasa JawaKELAS / SMT : IX / IWAKTU : 2 jam pertemuanTAHUN PELAJARAN : 2015 / 2016

A. Standar KompetensiMampu membaca bacaan sastra, nonsastra dalam berbagai teknik membaca, dan bacaan berhuruf Jawa.

B. Kompetensi Dasar Membaca nyaring cerita wayang Ramayana

C. IndikatorMampu membaca nyaring dengan suara, lagu, intonasi, ekspresi, dan lafal yang tepat.Mampu menjawab pertanyaan bacaan.Mampu menuliskan kembali pokok-pokok isi bacaan.Mampu menuliskan amanat yang tekandung dalam cerita.

D. Tujuan PembelajaranMelalui metode demonstrasi siswa mampu membaca nyaring dengan suara, lagu, intonasi, ekspresi, dan lafal yang tepat.Melalui metode penugasan siswa mampu menjawab pertanyaan bacaan.Melalui metode diskusi siswa mampu menuliskan kembali pokok-pokok isi bacaan.Melalui metode diskusi siswa mampu menuliskan amanat yang tekandung dalam cerita.

E. Materi PokokTeks Crita “Kumbakarno Gugur”( terlampir )

F. Metode Pembelajarana. Metode

- Cermah- Tanya jawab- Penugasan- diskusi

b. Model Pembelajaran- Listening Team (Tim Pendengar)

G. Langkah-langkah Pembelajarana. Kegiatan Awal

1. Guru menyampaikan Tujuan Pembelajaran2. Apersepsi 3. Siswa dibagi menjadi beberapa kelompok

b. Kegiatan Inti Eksplorasi

1. Siswa membaca sekilas teks bacaan.2. Siswa memperhatikan penjelasan tentang pola kalimat

Elaborasi 1. Siswa memberikan tanda jeda bacaan 2. Siswa berlatih melafalkan kata-kata atau kalimat sulit dalam bacaan.

3. Siswa membaca nyaring secara bergiliran.4. Siswa bertanya jawab isi bacaan.5. Siswa berdiskusi untuk menuliskan pokok-pokok isi bacaan.6. Siswa berdiskusi untuk menuliskan ringkasan isi bacaan.7. Siswa berdiskusi untuk menuliskan amanat isi bacaan.

Page 28: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

8. Kelompok menyampaikan hasil diskusi.9. Kelompok lain menanggapi hasil diskusi yang disampaikan.

10. Siswa berdiskusi mengurai kalimat berdasar fungsi kalimat.11. Siswa berdiskusi menyusun kalimat berdasar pola yang telah ditentukan.12. Kelompok menyampaikan hasil diskusi.

Konfirmasi 1. Kelompok lain menanggapi hasil diskusi tentang cerita “Kumbokarna Gugur” 2. Kelompok lain menanggapi hasil diskusi tentang pola kalimat

c. Kegiatan Akhir1. Di bawah bimbingan guru, siswa menyimpulkan materi pembelajaran.2. Guru mengadakan refleksi

H. Alat dan Sumber Belajar- Buku Gladhi Basa Jawi kelas IX Semester ganjil- Buku referensi lain yang relevan- CD pembelajaran

I. Penilaiana. Teknik Penilaian : Tes Tertulis dan Tes Perbuatanb. Bentuk Instrumen : Tes Uraianc. Contoh Instrumen : I. Tes Perbuatan

Wacan “Kumbakarna Gugur” wacanen sora kanthi lafal, intonasi, lan ekspresi bener.

II. Tes TertulisWangsulana kanthi cekak aos!

1. Apa kang ditindakake Kumbakarna nalika mangerteni angkara murkane Dasamuka?

2. Tulisen pokok-pokok crita “Kumbakarna Gugur”!3. Tulisen kanthi ringkes isine crita Kumbakarna Gugur!4. Tulisen amanat kang kaemot ing crita Kumbakarna Gugur!5. Ukara ing ngisor iki udhalen manut kalungguhane!

a. Wingi sore Parto ketiban gendheng nganti metu getihe.b. Ing Pasar Kajen ibu mundhut kembang.

Karangdadap, 9 Juli 2015Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa

Fuad Dulkhirom, S.Pd. Suratno, S.Pd.NIP. 19650128 198803 1 005 NIP. 19880601 201101 1 010

Page 29: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN( RPP )

SEKOLAH : SMP 1 KarangdadapMAPEL : Bahasa JawaKELAS / SMT : IX / IWAKTU : 2 jam pertemuanTAHUN PELAJARAN : 2015 / 2016

A. Standar KompetensiMampu mengungkapkan pikiran, gagasan, pendapat, dan perasaan dalam berbagai jenis karangan menggunakan ragam bahasa Jawa sesuai unggah-ungguh dan menulis paragraf berhuruf Jawa.

B. Kompetensi DasarMenulis susatra sederhana,misalnya geguritan atau cerita rakyat

C. IndikatorMampu membuat kerangka karangan cerita rakyat.Mampu mengembangkan kerangka karangan menjadi sebuah karangan.Mampu menjawab pertanyaan yang terkait dengan kagiatan menulis cerita rakyat.

D. Tujuan PembelajaranMelalui metode penugasan siswa mampu membuat kerangka karangan cerita rakyat.Melalui metode diskusi siswa mampu mengembangkan kerangka karangan menjadi sebuah karangan.Merlalui metode Tanya jawab siswa mampu menjawab pertanyaan yang terkait dengan kagiatan menulis cerita rakyat.

E. Materi PokokNulis Crita Rakyat

F. Metode Pembelajarana. Metode

- Demonstrasi - Tanya jawab- Diskusi - Penugasan

b. Model Pembelajaran- Inkuiri

G. Langkah-langkah Pembelajarana. Kegiatan Awal

1. Guru menyampaikan Tujuan Pembelajaran2. Apersepsi / bertanya jawab tentang cerita rakyat.

b. Kegiatan Inti Eksplorasi

1. Siswa mencermati sebuah crita rakyat.2. Siswa bertanya jawab tentang teknik menulis crita rakyat.3. Siswa bertanya jawab hal-hal yang diperhatikan dalam menulis crita rakyat.4. Siswa memahami tentang sanepa

Elaborasi

1. Siswa menentukan tema/topik crita rakyat di daerahnya. 2. Siswa membuat kerangka karangan.

Page 30: mgmpbasajawakabpkl.files.wordpress.com · Web viewAranana unsur-unsur intrinsik drama! Karangdadap, 9 Juli 2015 Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa Fuad Dulkhirom,

3. Siswa mengembangkan kerangka menjadi karangan.4. Siswa mengedit hasil karangannya.5. Siswa memasang hasil karangan di dinding.6. Siswa lain mengunjungi hasil karangan untuk menilai dan memberikan alasan.7. Siswa berdiskusi mengartikan sanepa.8. Siswa berdiskusi membuat sanepa.9. Kelompok menyampaikan hasil diskusi secara bergiliran.

Konfirmasi 1. Kelompok lain menanggapi hasil diskusi yang dilakukan teman 2. Guru memberikan penguatan

c. Kegiatan Akhir1. Di bawah bimbingan guru, siswa menyimpulkan materi pembelajaran.2. Guru mengadakan refleksi

H. Alat dan Sumber Belajar- Buku Gladhi Basa Jawi kelas IX Semester ganjil- Buku referensi lain yang relevan

I. Penilaiana. Teknik Penilaian : Tes Tertulis dan Tes Perbuatanb. Bentuk Instrumen : Tes Uraianc. Instrumen :

Wangsulana kanthi cetha!1. Gawea sawijining crita rakyat kang ana ing daerahmu kanthi tata tulis kang bener!2. Tegesana sanepa ing ngisor iki!

a. Bareng uripe wis mulya, awake saiki dadi kuru semangka.b. Amarga udan deres, banyune kali dadi bening leri.

3. Gawea sanepa nganggo tembung ing ngisor iki!a. Anteng kitiranb. Resik peceren.

Karangdadap, 9 Juli 2015Mengetahui Kepala SMP 1 Karangdadap Guru Bahasa Jawa

Fuad Dulkhirom, S.Pd. Suratno, S.Pd.NIP. 19650128 198803 1 005 NIP. 19880601 201101 1 010