rph membaca pk senik insaf (pantomim) 2

Upload: sha-akilah

Post on 19-Oct-2015

71 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

IPG KAMPUS PULAU PINANGBMM 3117 KAEDAH PENGAJARAN BAHASA MELAYUSEKOLAH RENDAH(PENGAJARAN MIKRO)NAMAFARIZA BINTI SAIDIN (920504-14-6866)SHAKILAH BINTI YUNUS (920706-07-5656)

KUMPULAN AKADEMIKPISMP AMBILAN JANUARI 2012 T2MT2

KOD DAN MATA PELAJARANBMM 3117 : KAEDAH PENGAJARAN BAHASA MELAYU SEKOLAH RENDAH

PENSYARAHPUAN ARBAKYAH BINTI HASAN

1.Tahun4 Al-Khawarizmi

2.Tarikh / Masa5 September 2013 / 8.30 pagi 9.00 pagi (30 minit)

3.Bilangan murid20 orang

4.MatapelajaranBahasa Melayu

5.TemaYang Baik Jadikan Teladan

6.TajukPak Senik yang Insaf

7.Fokus UtamaHPK : 5.2) Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. Aras 2 : (i) Membaca lancar bahan sastera dan gaya penyampaian.

8.Fokus SampinganHPK : 11.3) Mengulas karya bukan sastera yang mudah secara umum dari aspek tema dan persoalan, watak dan perwatakan, nilai dan pengajaran dan gaya bahasa. Aras 1 : (ii) Menyusun peristiwa yang terdapat dalam teks.

9.ObjektifPada akhir pelajaran murid dapat :(i) Mengenal pasti kata, frasa, peribahasa, dan ayat yang biasa digunakan dalam penulisan.(ii) Menyatakan dan mengulas perkara menarik dalam karya.

10.Kemahiran BahasaMendengar :Bertutur :Membaca :Menulis :Bacaan daripada rakan lainSoal JawabMembaca petikan ceritaBina ayat

11.Sistem BahasaKosa kata : Tatabahasa : luas - kata adjektif kering bakhil miskin gelagat

12.Pengisian Kurikulum Ilmu :Nilai Murni :

Peraturan sosiobudaya :

Kemahiran Bernilai Tambah :(i) Kem. Berfikir :

(ii) Kem.Belajar Cara Belajar :(iii) Kecerdasan Pelbagai:

(iv) Pembelajaran Konstruktivisme :KesusasteraanMurah hati, tolong-menolong

Kesantunan bahasa dalam bahasa pertuturan, hidup bermasyarakat

Menjana idea, membuat keputusan dan soal jawab teknik mendengar cerita

Befikir, verbal linguistik, interpersonalPengetahuan dan pengalaman sedia ada.

13.Media(i) LCD(set induksi)(ii) Video Hikayat Sang Kancil(set induksi)(iii) Komputer riba (set induksi)(iv) Pembesar Suara (set induksi)(v) petikan teks cerita (Langkah 2)(vi) gambar-gambar haiwan(vii) lembaran kerja

14.Pengetahuan Sedia AdaMurid-murid pernah menonton cerita-cerita haiwan yang berunsurkan teladan dan murid faham format pantun.

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 4 Al Khawarizmi

Langkah dan MasaIsi pelajaranAktiviti pengajaran dan pembelajaranCatatan

Set Induksi (3 minit)-Bertanya tentang cerita haiwan dan cerita rakyat yang pernah didengar.

Contoh soalan:1) Apakah tajuk cerita haiwan yang pernah kamu dengar?2) Bagaimana pula dengan cerita rakyat?

Jangkaan Jawapan:1. Sang Kancil Dengan Harimau.2. Pak Pandir.3. Lebai Malang.

-Tayangan video Hikayat Sang Kancil dan Buaya

Murid diminta menyatakan tajuk-tajuk cerita haiwan dan cerita rakyat yang diketahui.

Guru menyatakan bahawa setiap cerita mempunyai pengajaran tertentu.

Murid-murid diminta menyatakan haiwan- haiwan yang terdapat dalam video tersebut.

Mereka menceritakan isi kandungan cerita tersebut dengan ayat sendiri secara ringkas.

Mereka diminta Menyenaraikan nilai murni yang terdapat dalam video tersebut.

Guru mengaitkan isi pelajaran dengan tajuk yang akan disampaikan pada hari ini.

BBB : Video

Nilai : Kebijaksanaan

KBT : Kemahiran Berfikir, TMK

Kecerdasan Pelbagai:Interpersonal

Kaedah: Semula jadi

Langkah 1(6 minit)Teks ceritaPak Senik Insaf(Lampiran 1)

Murid diedarkan teks cerita Pak Senik Insaf.

Murid ditunjukkan cara membaca cerita dengan kelancaran, sebutan dan intonasi yang betul.

Murid membaca sambil mengikut guru membaca.

Murid membaca setiap perenggan secara bergilir-gilir.

BBB : Teks cerita

Nilai : Berani, tekun.

KBT : Belajar Cara Belajar

Kecerdasan Pelbagai: Verbal-linguistik

Langkah 2(6 minit) Soal jawab mengenai watak dan perwatakan dalam petikan teks.

Contoh soalan:1) Siapakah watak utama dalam petikan cerita?2) Bagaimanakah perwatakan dia?3) Apakah nama anak perempuan Pak Senik?

Jangkaan jawapan:1) Pak Senik2) Kedekut, Bakhil3) Gayah

Berbincang tentang kata adjektif berdasarkan cerita yang dibaca.

Murid ditanya oleh guru mengenai watak dalam cerita Pak Senik.

Murid diterangkan tentang maksud kata adjektif oleh guru.

Dalam kumpulan, murid diminta mencari perkataan adjektif yang terdapat dalam teks Pak Senik yang Insaf.

Wakil setiap kumpulan diminta menyenaraikan setiap kata adjektif di papan putih.

BBB : teks cerita, lembaran kerja.

Nilai : kerjasama, berani.

KBT : Belajar Cara Belajar, Kemahiran berfikir.

Strategi: berpusatkan murid.

Kaedah: Terus

Langkah 3(5 minit)Membina ayat Murid diminta membina ayat tunggal menggunakan kata adjektif disenaraikan di papan putih.

Guru kemudian berbincang mengenai ayat yang ditulis.

BBB : lembaran kerja, kad ayat.

Nilai : berani, tekun.

KBT : Belajar Cara Belajar

Strategi: berpusatkan murid.

Langkah 4(7 minit)Aktiviti Pantomin(Pak Senik Insaf)

Murid dibahagikan kepada empat kumpulan.

Setiap kumpulan diberi satu petikan yang dipetik daripada petikan Pak Senik Insaf.

Murid diminta melakonkan aksi pantomin berdasarkan teks yang dibaca oleh seorang pencerita.

Murid hanya melakonkan mengikut kreativiti masing-masing, tidak perlu berdialog.

Kumpulan terbaik dikira sebagai pemenag.

Guru memberi pujian kepada semua murid.

Kemahiran Bernilai Tambah:Kemahiran berfikir Menjana idea, kreatif dan inovatif, bekerjasama.Teknik-Pantomin

PentaksiranPemahaman berdasarkan teks cerita(Lampiran 4)

Guru mengedarkan lembaran kerja dan murid menjawab soalan berdasarkan petikan untuk menguji pemahaman murid.BBB: Lembaran kerja

PemulihanMenjawab soalan berdasarkan perkatan kunci yang diberi.(Lampiran 5)

Murid dikehendaki menjawab soalan berdasarkan gambar.BBB : Lembaran kerja

PengayaanMencipta serangkap pantunMencipta serangkap pantun berkaitan teks Pak Senik yang Insaf dan membacakannya di hadapan kelas.

Penutup(3 minit)Penutup Kognitif:Soal jawabApakah yang telah kamu pelajari hari ini? Adakah patut kita mencontohi sikap Pak Senik yang kedekut dalam cerita ini?Apakah kata adjektif yang terdapat dalam cerita?Apakah nilai yang kamu peroleh dalam cerita? Murid menjawab setiap soalan yang disampaikan oleh guru.

Guru merumuskan pengajaran dan pembelajaran.Nilai : tekun.KBT : Belajar Cara Belajar