rph tahun 2

13
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR (MATEMATIK) Mata Pelajaran : Matematik Tarikh : 19 Januari 2016 Masa : 8.30a.m-9.00a.m Tempoh : 30 minit Tahun : 2A Bilangan Murid : 30 orang (14 lelaki, 16 perempuan) Bidang Pembelajaran: Nombor dan Operasi Tajuk : Tambah Dalam Lingkungan 1000 Standard Kandungan : Murid dibimbing untuk: 2.1 Menambah sebarang dua nombor Standard Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid berupaya untuk: (ii) Menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit dengan mengumpul semula dari (a) sa ke puluh Objektif pembelajaran : Murid-murid akan belajar: 1. Menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit dengan mengumpul semula dari (a) sa ke puluh Hasil tambahnya hingga 1000. Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengenal hasil tambah dalam lingkungan 100 dan mengetahui menambah

Upload: chew-shally

Post on 13-Jul-2016

179 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

RPH

TRANSCRIPT

Page 1: RPH TAHUN 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR (MATEMATIK)

Mata Pelajaran : Matematik

Tarikh : 19 Januari 2016

Masa : 8.30a.m-9.00a.m

Tempoh : 30 minit

Tahun : 2A

Bilangan Murid : 30 orang (14 lelaki, 16 perempuan)

Bidang Pembelajaran : Nombor dan Operasi

Tajuk : Tambah Dalam Lingkungan 1000

Standard Kandungan : Murid dibimbing untuk:

2.1 Menambah sebarang dua nombor

Standard Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid berupaya untuk:

(ii) Menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit dengan mengumpul semula dari

(a) sa ke puluh

Objektif pembelajaran : Murid-murid akan belajar:

1. Menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit dengan mengumpul semula dari

(a) sa ke puluh

Hasil tambahnya hingga 1000.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengenal hasil tambah dalam lingkungan 100 dan mengetahui menambah sebarang dua nombor

hingga tiga digit.

Page 2: RPH TAHUN 2

Penerapan Nilai : Kerjasama, Bersungguh-sungguh, Yakin diri

Bahan Bantu Mengajar : Blok asas, dekak-dekak, manik-manik,kad-kad

EMK : i. Kreativiti:

Membuat penggabunganjalinan kemahiran matematik, dengan disiplin ilmu yang lain.

FASA ISI PEMBELAJARAN AKTIVITICADANGAN

KOMUNIKASI

1. Set induksi

( 3 minit)

8:30 am-8:33 am

Pemerhatian dan

analisis

Strategi:

i) Tunjuk cara / demostrasi

1. Mengira jumlah

objek.

Jawapan: 115

Jawapan: 226

1. Guru menunjukkan murid blok asas yang disediakan.

2. Guru

menunjukkan sebilangan blok asas lagi.

a. Apakah yang anda semua perhatikan?

b. Blok asas itu menunjukkan berapa?

Page 3: RPH TAHUN 2

ii) Soal jawab

TPK:

Intrapersonal

BBM:

Blok Asas

Nilai murni:

Yakin Diri

3. Murid diminta berbincang apa yang dilihat.

4. Murid diminta membentangkan apa yang

dibincang di hadapan kelas.

c. Adakah jawapan pada kedua-dua jumlah hasil tambah blok asas itu adalah sama?

Page 4: RPH TAHUN 2

2. Imaginasi

Perkembangan

(10 minit)

8:33 am-8:43 am

Penjanaan idea

Sintesis idea

Strategi:

i) Soaljawab

1. Menambah

sebarang dua

nombor hingga tiga

digit dengan

mengumpul semula.

1. Murid diminta menjelaskan gabungan dua

blok asas.

2. Guru menunjukkan pertukaran blok asas sa

ke blok puluh.

3. Guru minta murid menulis proses dalam

ayat matematik pada papan hitam.

226 + 115 = ___________

a. Apakah yang dapat

diperhatikan?

b. Bagaimanakah

menuliskan ayat

matematik pada

soalan tersebut?

2 2 6

+ 1 1 5

Page 5: RPH TAHUN 2

TPK:

i) Logika

i) Interpersonal

Teori:

Kognitif

BBM:

Dekak-dekak

Manik-manik

Nilai murni:

Berani mencuba

Jawapan: 341

Tambahkan:

6 sa + 5 sa = 11 sa, Tukarkan kepada puluh jadi 1

puluh 1 sa.

Tambah puluh:

1 puluh + 2 puluh + 1 puluh = 4 puluh

Tambah ratus:

2 ratus + 1 ratus = 3 ratus

Hasilnya:

3 ratus 4 puluh 1 sa = 341

Page 6: RPH TAHUN 2

Jawapan: 1714. Guru menggunakan dekak-dekak untuk

melakukan operasi tambah mengumpul

semula .

Contoh:

147 + 24 = _____________

c. Berapakah jumlah

yang dapat

diperolehi?

d. Berapakah

bilangan manik

yang perlu

diletakkan di

tempat nilai puluh?

Page 7: RPH TAHUN 2

5. Murid dibimbing untuk menambah dengan

meletakkan manik pada dekak-dekak

mengikut nilai tempat.

e. Berapakah jumlah

manik pada nilai

tempat sa?

f. Apakah yang anda

faham dengan 1

puluh + 1 sa?

Page 8: RPH TAHUN 2

6. Guru menjelaskan bahawa apabila 7

ditambah dengan 4 jumlahnya 11, dimana

11 = 1 puluh + 1 sa dan 1 puluh hendaklah

diletakkan pada nilai tempat puluh.

7. Murid diberitahu bahawa nilai pada setiap 1

barisan dekak-dekak pada setiap nilai

tempat adalah tidak boleh melebihi 9.

g. Berapakah jawapan

yang dapat

diperolehi?

Page 9: RPH TAHUN 2

3. Perkembangan

( 10 minit )

8:43 am-8:53 am

Penambahbaikan

Strategi:

i) Koperaktif

1. Menambah

sebarang dua

nombor hingga tiga

digit dengan

mengumpul semula.

1. Murid akan dibahagi kepada 5 kumpulan.

2. Guru memberi kad-kad nombor pada setiap

kumpulan.

3. Murid diminta menyelesaikan soalan

tersebut dengan menuliskan ayat

matematik.

4. Setiap kumpulan perlu membentangkan

kerja hasilan mereka di hadapan kelas.

5. Guru memberi bimbingan dengan segera

sekiranya murid membuat kesilapan.

a. Berapakah jumlah

hasil tambah bagi

soalan tersebut?

Page 10: RPH TAHUN 2

TPK:

i) Interpersonal

ii) Kinestatik

Teori:

Konstruktivisme

BBM:

Kad- kad

Nilai murni:

Yakin Diri

Bekerjasama

4. Tindakan 1. Menambah

sebarang dua

1. Guru mengedarkan lembaran kerja.

2. Murid diminta mengira hasil tambah sebarang

a. Sila rujuk buku

aktiviti.

Page 11: RPH TAHUN 2

(5 minit)

8:53 am-8:58 am

Pelaksanaan

Amalan berterusan

BBM:

Lembaran kerja

nombor hingga tiga

digit dengan

mengumpul semula.

dua nombor hingga tiga digit dengan

mengumpul semula.

3. Muurid menyelesaikan tugasan yang diberi oleh

guru.

4. Guru bincangkan hasil kerja murid.

5.Penutup

(2 minit)

8:58 am-9:00 am

1. Murid mengatakan jumlah hasil tambah akan

menjadi besar atau banyak sekiranya operasi

tambah dilakukan. Dengan itu, guru

mengingatkan murid bahawa nilai pada setiap

nilai tempat tidak boleh melebihi 9 dan setiap

kali menjalankan operasi tambah, hendaklah

bermula dari tempat rumah sa, diikuti dengan

puluh, dan akhirnya ratus.

Page 12: RPH TAHUN 2

Pentaksiran

`