rph lia combine

19
Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Produksi Multimedia KPD3016 Pengajaran, Teknologi Dan Penaksiran 1 AT46 Ijazah Sarjana Muda Pendidikan Multimedia NAMA : AMILIA BINTI MD NOORDIN NO.MATRIK : D20102039854 PENSYARAH : DR. CHE SOH BIN SAID

Upload: khai-sparrow

Post on 04-Jul-2015

136 views

Category:

Education


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph lia combine

Rancangan Pengajaran Harian

(RPH)

Produksi Multimedia

KPD3016

Pengajaran, Teknologi Dan Penaksiran 1

AT46

Ijazah Sarjana Muda Pendidikan Multimedia

NAMA : AMILIA BINTI MD NOORDIN

NO.MATRIK : D20102039854

PENSYARAH : DR. CHE SOH BIN SAID

Page 2: Rph lia combine

Rancangan Pengajaran Harian

Berpusatkan Guru

Produksi Multimedia : Audio

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Page 3: Rph lia combine

Sekolah: Sekolah Menengah Kebangsaan Raja Muda Musa

Subjek: Produksi Multimedia

Tarikh: 22 Mei 2013

Tingkatan: 5 Multimedia

Masa : 8:00am – 9:20am [1jam 20 minit]

Bilangan Murid: 20 orang

Kehadiran: 20/20

Tajuk: Unit 2: Elemen Multimedia

Topik: Unit 2.5: Audio

Hasil Pembelajaran:

Mengenali audio dalam multimedia dari aspek:

Fungsi

Sumber

Format fail

Reka letak

Objektif Pembelajaran:

1. Di akhir pembelajaran ini, murid dapat mengenalpasti fungsi audio dalam

multimedia.

2. Di akhir pembelajaran ini, murid dapat mengenalpasti sumber audio dalam

multimedia.

3. Di akhir pembelajaran ini, murid dapat mengenalpasti format fail audio dalam

multimedia.

Page 4: Rph lia combine

4. Di akhir pembelajaran ini, murid dapat mengenalpasti reka letak audio dalam

multimedia.

5. Di akhir pembelajaran ini, murid dapat menggunakan perisian Audacity

Pengetahuan Sedia Ada

a. Murid mempunyai pengetahuan asas mengenai audio.

Langkah Pembelajaran

Langkah Kandungan Aktiviti Pembelajaran Guru Bahan / Nota

Set Induksi

5 minit

(8:00am –

8:05am)

Memperdengarkan

beberapa klip audio

Guru:

Memperdengarkan

beberapa klip audio

Menyoal murid

mengenai audio yang

diperdengarkan.

Mengedarkan tutorial

Penggunaan Audacity

kepada murid.

BBM: klip audio

ABM: computer,

projector, layar putih,

pembesar suara

Teknik: Pendengaran,

ramal, perhati

dan terang.

Langkah 1

10 minit

(8:05am –

8:15am)

Penerangan secara

teori kepada murid

mengenai:

Fungsi audio

Sumber audio

Format fail

audio

Reka letak

audio

Guru:

Menerangkan secara teori

kepada murid mengenai:

Fungsi audio

Sumber audio

Format fail audio

Reka letak audio

BBM: slide

presentation

ABM: computer,

projector, layar putih

Teknik: Pendengaran,

ramal, perhati

Langkah 2

20 minit

Penerangan mengenai

perisian Audacity

Guru:

Menerangkan secara

BBM: tutorial

audacity

Page 5: Rph lia combine

(8:15am –

8:35am)

asas mengenai perisian

Audacity.

Menerangkan

mengenai menu-menu

yang terdapat dalam

antaramuka Audacity.

Meminta murid untuk

mencuba semua jenis

menu yang terdapat

dalam antaramuka

Audacity.

Meminta murid

menekan butang-

butang menu dalam

paparan antaramuka

Audacity

ABM: computer,

projector, layar putih

Teknik: Pendengaran,

ramal, perhati,

berinterkasi

Langkah 3

20 minit

(8:35am –

8:55am)

Demontrasi

memotong klip audio

menggunakan

perisian Audacity

Guru:

Menunjukkan

demonstrasi

menggunakan perisian

Audacity untuk

memotong klip audio

BBM: lampiran

tutorial Audacity, klip

audio

ABM: computer,

projector, layar putih

Teknik: Pendengaran,

perhati

Langkah 4

20 minit

(8:55am –

09:15am)

Penghasilan klip

audio

Guru:

Meminta murid untuk

berada dalam

kumpulan masing-

masing

Meminta murid untuk

menghasilkan klip

audio yang telah

dipotong dengan

menggunakan klip

BBM: lampiran

tutorial Audacity, klip

audio

ABM: computer,

projector, layar putih

Teknik: Pendengaran,

ramal, perhati,

kreativiti, praktikkan

Page 6: Rph lia combine

audio yang disediakan.

Membimbing murid

yang kurang cekap

mengendalikan

Audacity.

Penutup

5 minit

(09:05am –

09:20am)

Rumusan keseluruhan

kandungan

pembelajaran

Guru:

Merumuskan

keseluruhan

kandungan

pembelajaran

Mengulang semula

tajuk-tajuk utama

sebagai rumusan

Membuat kesimpulan

bahawa murid telah

memahami apa yang

sudah diajar.

Teknik: merumuskan,

pendengaran

Refleksi:

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

Page 7: Rph lia combine

Rancangan Pengajaran Harian

Berpusatkan Murid

Produksi Multimedia : Audio

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Page 8: Rph lia combine

Sekolah: Sekolah Menengah Kebangsaan Raja Muda Musa

Subjek: Produksi Multimedia

Tarikh: 22 Mei 2013

Tingkatan: 5 Multimedia

Masa : 8:00am – 9:20am [1jam 20 minit]

Bilangan Murid: 20 orang

Kehadiran: 20/20

Tajuk: Unit 2: Elemen Multimedia

Topik: Unit 2.5: Audio

Hasil Pembelajaran:

Mengenali audio dalam multimedia dari aspek:

Fungsi

Sumber

Format fail

Reka letak

Objektif Pembelajaran:

1. Di akhir pembelajaran ini, murid dapat mengenalpasti fungsi audio dalam

multimedia.

2. Di akhir pembelajaran ini, murid dapat mengenalpasti sumber audio dalam

multimedia.

3. Di akhir pembelajaran ini, murid dapat mengenalpasti format fail audio dalam

multimedia.

Page 9: Rph lia combine

4. Di akhir pembelajaran ini, murid dapat mengenalpasti reka letak audio dalam

multimedia.

5. Di akhir pembelajaran ini, murid dapat menggunakan perisian Audacity

Pengetahuan Sedia Ada

Murid mempunyai pengetahuan asas mengenai audio

Langkah Pembelajaran

Langkah Kandungan Aktiviti Pembelajaran

Guru

Bahan / Nota

Set Induksi

5 minit

(8:00am –

8:05am)

Memperdengarkan

beberapa klip audio

Murid:

Mendengar beberapa

klip audio

Memberi respons

mengenai audio

yang

diperdengarkan.

Menerima tutorial

Penggunaan

Audacity yang

disediakan oleh

guru.

Mencatat isi penting

BBM: klip audio

ABM: computer,

projector, layar putih,

pembesar suara

Teknik: Pendengaran,

ramal, perhati,

mencatat dan terang.

Langkah 1

10 minit

(8:05am –

8:15am)

Penerangan secara teori

kepada murid

mengenai:

Fungsi audio

Sumber audio

Format fail

audio

Reka letak audio

Murid

Mendengar teori

yang disampaikan

oleh guru.

Bertanya jika ada

masalah

Mencatat isi penting

BBM: slide

presentation

ABM: computer,

projector, layar putih

Teknik: Pendengaran,

ramal, perhati,

mencatat

Langkah 2 Penerangan mengenai Murid: BBM: tutorial

Page 10: Rph lia combine

20 minit

(8:15am –

8:35am)

perisian Audacity Mendengar

penerangan guru

mengenai perisian

Audacity.

Mendengar

penerangan guru

mengenai menu-

menu yang terdapat

dalam antaramuka

Audacity.

Mencuba semua

jenis menu yang

terdapat dalam

antaramuka

Audacity.

Menekan butang-

butang menu dalam

paparan antaramuka

Audacity

Bertanya jika ada

masalah

Mencatat isi penting

audacity

ABM: computer,

projector, layar putih

Teknik: Pendengaran,

ramal, perhati,

berinterkasi,mencatat

Langkah 3

20 minit

(8:35am –

8:55am)

Demontrasi memotong

klip audio

menggunakan perisian

Audacity

Murid:

Memerhati

demonstrasi

mengenai

penggunaan perisian

Audacity untuk

memotong klip

audio.

Bertanya jika ada

masalah

BBM: lampiran

tutorial Audacity, klip

audio

ABM: computer,

projector, layar putih

Teknik: Pendengaran,

perhati,mencatat

Page 11: Rph lia combine

Mencatat isi penting

Langkah 4

20 minit

(8:55am –

09:15am)

Penghasilan klip audio Murid:

Membentuk

kumpulan atas

arahan guru.

Menghasilkan klip

audio yang telah

dipotong dengan

menggunakan klip

audio yang

disediakan.

Bertanya jika ada

masalah

Mencatat isi penting

BBM: lampiran

tutorial Audacity, klip

audio

ABM: computer,

projector, layar putih

Teknik: Pendengaran,

ramal, perhati,

kreativiti, praktikkan

Penutup

5 minit

(09:05am –

09:20am)

Rumusan keseluruhan

kandungan

pembelajaran

Murid:

Mendengar rumusan

guru mengenai

keseluruhan

kandungan

pembelajaran

Mendengar guru

mengulang semula

tajuk-tajuk utama

sebagai rumusan

Mendengar guru

membuat

kesimpulan

Teknik: merumuskan,

pendengaran,mencatat

Refleksi:

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

Page 12: Rph lia combine

Rancangan Pengajaran Harian

Berpusatkan Koperatif

Produksi Multimedia : Prinsip Rekaan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Page 13: Rph lia combine

Sekolah : Sekolah Menengah Kebangsaan Raja Muda Musa

Subjek : Grafik Berkomputer

Tarikh : 22 Mei 2013 Kelas : 4 MPV

Masa : 8.00 pagi -9.20 pagi ( 1 jam 20 minit)

Bilangan Pelajar : 25 (13 lelaki, 12 perempuan)

Tajuk/Bidang Pelajaran : Pengenalan Kepada Reka Bentuk Grafik

Topik : Prinsip rekaan

Sub Topik : Keseimbangan

Standard Pembelajaran :

1. Mendengar dan memberi respon terhadap perbualan

2. Mengemukakan soalan yang sesuai dan mudah difahami

Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pelajaran, pelajar dapat :

1. Membina kemahiran menghuraikan prinsip rekaan.

Hasil Pembelajaran : Mencipta karya grafik mengikut jenis.

Pengetahuan sedia ada :

1. Pengetahuan melalui persekitaran contohnya daripada k

eluarga, kawan-kawan dan sekolah.

2. Pelajar-pelajar telah mempelajari teknik menghasilkan

grafik semasa di Tingkatan 1, 2, 3.

Kemahiran Berfikir:

Menjana idea, mencirikan, mengenal pasti, mengkategori, menilai sikap positif dan negatif .

Penerapan nilai:

Bekerjasama, tolong menolong, tidak mudah berputus asa, berani mencuba.

Alat Bantuan Mengajar :

1. Komputer Sekolah

2. Projektor

3. Printer

4. Board

Bahan Bantuan Mengajar :

1. Powerpoint

Page 14: Rph lia combine

2. Bahan bacaan: Majalah, surat khabar

3. Perisian Adobe Photoshop

4. Poster

5. Google Search

Langkah Pengajaran:

Masa /

Langkah

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

(BBM, Kesepaduan,

Kemahiran Berfikir,

Nilai)

Aktiviti

Guru

Aktiviti

Pelajar

Permulaan

Set Induksi

( 3 - 5

minit)

Pengenalan

kepada reka

bentuk grafik

(Keseimbangan).

Melihat hasil

grafik (poster)

yang telah siap

dihasilkan.

Menayangkan

video berkaitan

grafik.

Guru

bertanyakan

soalan kepada

pelajar :

1. Siapa yang

pernah lihat apa

yang cikgu

tunjuk ni?

Guru

memberi

penerangan

terperinci

kepada

pelajar .

Guru

menunjukkan

poster yang

telah siap

dihasilkan.

Guru

menerangkan

tentang ciri-

ciri dan

elemen grafik

yang

diperlukan

bagi

menghasilkan

Pelajar

mendengar dan

mengambil

catatan.

Pelajar

memberi

respon dengan

cuba

menjawab

soalan guru.

Teknik : Syarahan

BBM :

1.Bahan bacaan

( majalah, surat khabar )

2. „Board „

3.

http://www.youtube.com/

watch?v=0dOObqRHkbM

Kemahiran Berfikir :

1. Menjana idea

2. Mencirikan

Kemahiran Belajar :

1.Mencatat

Nilai :

1. Mengikut giliran

2. Berani mencuba

Page 15: Rph lia combine

2. Apakah ciri-

ciri poster ini?

3. Di manakah

kita boleh

mendapatkan

sumber-sumber

untuk

menghasilkannya

?

poster .

Guru

menerangkan

dimana perlu

mendapatkan

sumber-

sumber bagi

menghasilkan

poster .

[Perkemba

ngan

P & P]

Langkah 1

( 10 minit )

Guru

memberikan satu

tema iaitu “Hari

Kemerdekaan”

sebagai garis

panduan bagi

pelajar

menghasilkan

poster .

Guru

membahagikan

pelajar kepada

beberapa

kumpulan kecil

mengikut senarai

nama yang

dibaca.

Setiap kumpulan

terdiri daripada 5

orang pelajar.

Guru

menyatakan

tema yang

perlu

dihasilkan

adalah tema

“Hari

Kemerdekaan

” dan poster

yang ingin

dihasilkan

mestilah

mengikut

kreativiti

setiap

kumpulan.

Guru

menyuruh

pelajar masuk

di dalam

kumpulan

masing-

Pelajar

bergerak ke

kumpulan

masing-

masing.

Kemahiran Berfikir :

1. Menjana idea

Nilai :

1. Mengikut arahan

2. Bekerjasama

Page 16: Rph lia combine

masing yang

telah

ditetapkan.

Langkah 2

(15 minit)

Setiap kumpulan

perlu

menyunting

bahan yang

diperolehi dari

internet

menggunakan

perisian Adobe

Photoshop.

Guru

memberikan

sekeping

“board”,

surat khabar,

koleksi

majalah dan

gambar

kepada setiap

kumpulan.

Guru

memberitahu

pelajar juga

boleh mencari

gambar

berdasarkan

tema dari

sumber lain (

internet ).

Salah seorang

wakil dari

kumpulan

pergi

mengambil

bahan yang

telah

disediakan

oleh guru.

Pelajar

mencari

gambar

menggunakan

media

elektronik (

internet )

berdasarkan

tema yang

telah

ditetapkan.

Bahan dari

internet

perisian Adobe

Photoshop.

BBM :

1. Bahan bacaan (

majalah, surat khabar )

2. “Board”

Kemahiran Berfikir :

1. Menjana idea

2. Mengkategori

Kemahiran Belajar :

1. Mengumpul

maklumat

Nilai :

1. Bekerjasama

2. Bertanggungjawab

Langkah 3

(15 minit)

Menyunting dan

mereka letak.

Guru

membimbing

pelajar

mencari

Pelajar

memilih

gambar

gambar yang

BBM :

1. Komputer

2. Gambar

Page 17: Rph lia combine

gambar

gambar yang

sesuai

mengikut

tema poster

yang ingin

dihasilkan.

Guru

menyuruh

pelajar

menyunting

gambar

mengikut

kreativiti

menggunakan

perisian

“Adobe

Photoshop” .

Guru

menyuruh

pelajar

menyimpan

gambar di

dalam satu

fail dan

mencetak

gambar yang

telah siap

disunting.

sesuai dari

internet

mengikut tema.

Pelajar

menyunting

gambar yang

dipilih

menggunakan

perisian

“Adobe

Photoshop”

mengikut

kreativiti

masing-

masing.

Pelajar

menyimpan

gambar yang

disunting di

dalam satu fail.

Kemahiran Berfikir :

1. Mengkategori

Kemahiran Belajar :

1. Mengumpul

maklumat

2. Memproses maklumat

Langkah 4

(15 minit)

Menyunting,

menyusun atur

Guru

memberi

Pelajar

menyunting

BBM :

Komputer

Page 18: Rph lia combine

bahan dan

gambar.

arahan supaya

pelajar

menyunting,

menyusun

atur bahan

dan gambar

mengikut

kreativiti

kumpulan

masing-

masing.

Guru

membuat

pemantauan

dari semasa

ke semasa.

gambar

menggunakan

perisian.

Pelajar

menyusun atur

gambar .

Pelajar

berusaha

menyiapkan

poster dengan

kreativiti yang

tersendiri.

Kemahiran berfikir :

1. Mengenalpasti

Kemahiran Belajar :

1. Mengumpul

maklumat

2. Memproses maklumat

Penutup

( Refleksi )

5 minit

Penutup kognitif

:

1. Membuat

rumusan isi

pelajaran.

Penutup sosial :

1. Memberi

pujian dan

motivasi.

Guru memilih

hasil poster

yang paling

kreatif dan

terbaik.

Pelajar

mendapat input

dengan berjaya

menghasilkan

poster .

Pelajar

bertepuk

tangan dan

mengucapkan.

terima kasih

kepada rakan

sekumpulan

atas kerjasama

yang diberikan.

Refleksi:

___________________________________________________________________________

Page 19: Rph lia combine

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________