rancangan pengajaran
DESCRIPTION
rancanaganTRANSCRIPT
SKOP DAN URUTAN
PROGRAM: PISMP SEMESTER: 2 TAHUN: 2010
KURSUS: Kurikulum dan Pedagogi Sains Pendidikan Rendah KOD: SCE3104 KREDIT: 3(3+0)
Minggu Topik Kandungan Kuliah (2 jam)
Tutorial (1 jam)
ISL (2 jam) Catatan
1 Kurikulum Sains Pendidikan Rendah Malaysia
Isu dalam Pendidikan Sains
Ringkasan kursus, harapan dan pentaksiran
Matlamat pendidikan sains
Kandungan pendidikan sains
Pengajaran sains Literasi saintifik
Mengumpul maklumat berkaitan isu dalam pendidikan sains (matlamat, kandungan, pengajaran, literasi saintifik) dan perbincangan kesan pengajaran sains sekolah rendah. * Kerja kumpulan(Fleer & Hardy, 2001: Bab 2)
Mengenalpasti buku rujakan sains yang relevan di perpustakaan.Mengumpul maklumat berkaitan isu dalam pendidikan sains menerusi internet.
Pemberatan pentaksiran:
Kerja kursus: 50%Peperiksaan: 50%
2
Kurikulum Sains Pendidikan Rendah Malaysia
Perkembangan Sejarah Kurikulum Sains Pendidikan Rendah Malaysia
Kajian Alam Semulajadi (Nature Study)
Projek Khas (Special Project)
Alam dan Manusia
Sains KBSR
Rujuk Kurikulum Sains Pendidikan Rendah pada aspek positif dan masalah. Senaraikan pada setiap 4 kurikulum sains pendidikan rendah: (a) kelebihan dan kekuatan setiap kurikulum; (b) kekurangan dan masalah kurikulum; dan (c) kenalpasti bagaimana kurikulum tersebut berkait antara satu sama lain (persamaan).Lukis jadual yang membolehkan anda membandingkan kelebihan dan kekurangan pelbagai kurikulum; dan ciri-ciri utama yang menunjukkan pertalian antara kurikulum.* Kerja kumpulan
Ketahui faktor yang mempengaruhi perkembangan setiap 4 Kurikulum Sains Pendidikan Rendah di Malaysia.
Tarikh akhir:
Kriteria pentaksiran berdasarkan laporan: Kandungan 1. (a):2%1. (b):2%1. (c): 2 %Bahasa: 2%Organisasi:2%
Jumlah- 10%
February 2008 1
Minggu Topik Kandungan Kuliah (2 jam)
Tutorial (1 jam)
ISL (2 jam) Catatan
3 Kurikulum Sains Pendidikan Rendah Malaysia
Kurikulum Sains Pendidikan Rendah Malaysia I
Objektif Hasil
pembelajaran Penekanan –
kemahiran, kandungan, nilai
Organisasi kandungan – tema, bidang pembelajaran
Kaji kurikulum sains pendidikan rendah semasa: (a) Dalam perkembangan kurikulum sains pendidikan rendah, ketahui samada kerajaan mengguna pakai 4 kurikulum sebelum ini, mengubahsuainya atau membangunkan sendiri pendekatan yang jelas. (b) Kaji pernyataan matlamat dan objektif. Adakah ia membangunkan pengetahuan dan kefahaman pelajar dalam sains, kemahiran dan sikap? (c) Apakah rasional pendidikan sains untuk kanak-kanak Malaysia? *Kerja kumpulan
Kumpul maklumat tentang proses perkembangan kurikulum sains pendidikan rendah Malaysia semasa.
4 Kurikulum Sains Pendidikan Rendah Malaysia
Kurikulum Sains Pendidikan Rendah Malaysia II
Strategi pengajaran dan pembelajaran
Aktiviti pembelajaran
Prosedur pentaksiran
Kaji buku teks kurikulum sains pendidikan rendah semasa Darjah 1 hingga 5. (a) Adakah buku teks tersebut menggambarkan keperluan yang dimaksudkan dalam kurikulum sains pendidikan rendah? (b) Bincangkan penekanan yang diberikan pada matlamat untuk membangunkan kefahaman yang mendalam pada kanak-kanak supaya menghargai sifat sains. *Kerja kumpulan
Bacaan tambahan tentang strategi pengajaran, aktiviti dan prosedur pentaksiran seperti yang dinyatakan dalam kurikulum semasa sains pendidikan rendah Malaysia.
5 Strategi pengajaran dan pembelajaran sains
Strategi pengajaran dan pembelajaran sains pendidikan rendah
Pendekatan inkuiri
Pendekatan penemuan
Pendekatan penemuan; pelajar melakukan aktiviti mendemonstrasi bunyi manusia. Pelajar merekod tindakbalas dan pandangan dalam jurnal sains. Kemudian, mereka menilai pendekatan penemuan.
Perbincangan dan penulisan laporan aktiviti.
February 2008 2
Minggu Topik Kandungan Kuliah (2 jam)
Tutorial (1 jam)
ISL (2 jam) Catatan
*Kerja individu(Fleer & Hardy, 2001: Bab 6)(Esler & Esler, 2001: Bab 3)
6 Strategi pengajaran dan pembelajaran sains
Strategi pengajaran dan pembelajaran sains pendidikan rendah
Pembelajaran kooperatif
Buat kajian secara berkumpulan untuk merekabentuk sarapan pagi berkhasiat yang menggambarkan pengetahuan tentang nutrisi dalam piramid makanan. Setiap kumpulan boleh dicabar untuk menyediakan sarapan pagi yang mengandungi semua kelas makanan. Bentangkan dapatan kumpulan. *Kerja kumpulan (Esler & Esler, 2001: Bab 3)
Bacaan tambahan tentang pembelajaran kooperatif dalam sains.
7 Strategi pengajaran dan pembelajaran sains
Strategi pengajaran dan pembelajaran sains pendidikan rendah
Penyiasatan Eksperimen Demonstrasi Peristiwa
bercanggah (Discrepant event)
1. Banding beza penyiasatan, eksperimen, demonstrasi dan peristiwa bercanggah. 2. Pilih satu konsep dalam kurikulum sains pendidikan rendah. Siasat dan rancang satu peristiwa bercanggah untuk mengajar konsep tersebut. 3. Reka sebuah kit kotak kasut untuk mengatur bahan-bahan. Letakkan di dalamnya semua bahan dan kad aktiviti bersama indeks yang mengandungi senarai bahan-bahan. Lekatkan senarai tersebut di luar kotak. 4. Demo aktiviti tersebut kepada rakan anda. *Kerja kumpulan
5. 5. Tulis jurnal refleksi dalam 100 patah perkataan berdasarkan pengalaman anda. * Kerja individu(Esler & Esler, 2001: Bab 3)(Martin, R.; Sexton, C.; Gerlovich,
Bacaan tambahan tentang aktiviti yang melibatkan penyiasatan, eksperimen, demonstrasi dan peristiwa bercanggah.
Kerja kursus berasaskan ilmuTarikh akhir:
Kriteria pentaksiran: Pemerolehan ilmu: 25%Penguasaan ilmu: 40%Peralihan ilmu: 20%Personaliti:15%Jumlah- 100%
*Perbentangan dibuat semasa ISL:
February 2008 3
Minggu Topik Kandungan Kuliah (2 jam)
Tutorial (1 jam)
ISL (2 jam) Catatan
J.,2002:ms 50 – 54)8 Strategi
pengajaran dan pembelajaran sains
Strategi pengajaran dan pembelajaran sains pendidikan rendah
Pembelajaran berasaskan projek
Bincang dalam kumpulan bagaimana anda perlu memberitahu kelas mengenai pembelajaran berasaskan projek dan menjalankan projek. Demo satu contoh pembelajaran berasaskan projek.*Kerja kumpulan
Ulas literatur tentang pembelajaran berasaskan projek.
Laman sesawang: iEARN
9CUTI PERTENGAHAN SEMESTER
10PENGALAMAN BERASASKAN SEKOLAH
11 Strategi pengajaran dan pembelajaran sains
Strategi pengajaran dan pembelajaran sains pendidikan rendah
Pameran Sains Bercerita Kajian lapangan Teknologi
pendidikan
Pilih satu konsep kurikulum sains pendidikan rendah untuk penyiasatan dan tulis cerita menggunakan teknologi pendidikan. Ceritakan kepada rakan anda. *Kerja kumpulan (Esler & Esler, 2001: ms 144 – 151)
Bincang bagaimana anda perlu merancang satu kajian lapangan atau pameran sains.
12 Strategi pengajaran dan pembelajaran sains
Strategi pengajaran dan pembelajaran sains pendidikan rendah
Kecerdasan pelbagai
Rujuk kurikulum sains sekolah rendah: kenalpasti satu aktiviti sains untuk dilakukan bersama kanak-kanak. Bincangkan bagaimana anda boleh mengajar konsep yang sama menggunakan kecerdasan pelbagai yang berlainan. *Kerja kumpulan
Ulas aktiviti sains yang menerapkan kecerdasan pelbagai.
13 Pengajaran sains untuk semua kanak-kanak.
Kepelbagaian budaya dan perbezaan jantina
Strategi mengadaptasi pengajaran sains kanak-kanak berbeza budaya
Teknik mengajar sains kanak-
Sains pernah diajar dalam Bahasa Inggeris di sekolah rendah. (a) Bincang bagaimana anda boleh membantu pelajar yang tidak pandai berbahasa Inggeris? (b) Sebagai seorang guru, jika anda mempunyai pelajar berbeza budaya
Layari internet dalam pengumpulan maklumat mengenai strategi mengadaptasi
Laman sesawang:http://www.cec.sped.org/ericec.htmhttp://www.nichcy.orghttp://www.cal.org/crede/
February 2008 4
Minggu Topik Kandungan Kuliah (2 jam)
Tutorial (1 jam)
ISL (2 jam) Catatan
kanak yang tidak pandai berbahasa Inggeris
Strategi mengelakkan bias jantina dalam kelas sains
daripada anda, bagaimana anda boleh membantu mereka belajar sains? *Kerja kumpulan (Esler & Esler, 2001: ms 151 – 160)(Martin, R.; Sexton, C.; Gerlovich, J. ,2002: Bab 5)(Abruscato, 2000: Bab 9)
pengajaran sains ke atas kanak-kanak berbeza budaya.
14 Sains untuk kanak-kanak istimewa
Perbezaan pelajar - Field dependant dan
field independent
Strategi mengadaptasi pengajaran sains kanak-kanak berbeza stail pembelajaran.
Rujuk kurikulum sains sekolah rendah: Kenalpasti aktiviti sains yang boleh dilakukan dengan kanak-kanak, kemudian adaptasi ia dengan keperluan kanak-kanak yang berbeza. *Kerja kumpulan (Esler & Esler, 2001: ms 151 – 160)(Martin, R.; Sexton, C.; Gerlovich, J. ,2002: Bab 5)(Abruscato, 2000: Bab 9)
Perbentangan KKBI.
15 Sains untuk kanak-kanak istimewa
Kurang upaya dari segi pembelajaran
Strategi mengadaptasi pengajaran kanak-kanak kurang upaya dari segi pembelajaran
Bagaimana ibubapa dapat membantu anak-anak belajar dan bersedia untuk sains
Rujuk kurikulum sains sekolah rendah: Kenalpasti aktiviti sains yang boleh dilakukan dengan kanak-kanak, kemudian adaptasi ia dengan kanak-kanak kurang upaya dari segi pembelajaran*Kerja kumpulan(Esler & Esler, 2001: ms 151 – 160)(Martin, R.; Sexton, C.; Gerlovich, J. ,2002: Bab 5)(Abruscato, 2000: Bab 9)
Layari internet untuk mengumpulkan maklumat tentang strategi mengadaptasi pengajaran sains kepada kanak-kanak kurang upaya pembelajaran.
February 2008 5
Minggu Topik Kandungan Kuliah (2 jam)
Tutorial (1 jam)
ISL (2 jam) Catatan
16CUTI HARI RAYA PUASA
17 Sains untuk kanak-kanak istimewa
Kurang upaya dari segi fizikal
Strategi mengadaptasi pengajaran sains kanak-kanak kurang upaya dari segi fizikal
Bagaimana ibubapa dapat membantu anak-anak belajar dan bersedia untuk sains
Lakar pelan lantai bilik darjah sekolah rendah. Kaji pelan lantai tersebut dan buat perubahan seperti perabot dan fikstur untuk menunjukkan adaptasi untuk membantu kanak-kanak kurang upaya fizikal. *Kerja kumpulan(Esler & Esler, 2001: ms 151 – 160)(Martin, R.; Sexton, C.; Gerlovich, J. ,2002: Bab 5)(Abruscato, 2000: Bab 9)
Layari internet untuk mengumpulkan maklumat tentang strategi mengadaptasi pengajaran sains kepada kanak-kanak kurang upaya fizikal.
18 Sains untuk kanak-kanak istimewa
Geliga dan berbakat Strategi mengadaptasi pengajaran sains kanak-kanak geliga dan berbakat
Bagaimana ibubapa dapat membantu anak-anak belajar dan bersedia untuk sains
Buat main-peranan situasi di bawah dalam kumpulan: (a) seorang ibu / bapa bertemu guru berkenaan anaknya, seorang pelajar geliga yang tidak berpuas hati dengan tindakan guru tersebut. Ibu bapa ini mengambil berat mengenai peningkatan pembelajaran sains anaknya. *Kerja kumpulan (Esler & Esler, 2001: ms 151 – 160)(Martin, R.; Sexton, C.; Gerlovich, J. ,2002: Bab 5)(Abruscato, 2000: Bab 9)
Layari internet untuk mengumpulkan maklumat tentang strategi mengadaptasi pengajaran sains kepada kanak-kanak geliga dan berbakat.
19 PEPERIKSAAN
CUTI SEMESTER
February 2008 6
Tandatangan pensyarah: Tandatangan Ketua Jabatan
_______________________________ ____________________________(Nama: ) (Nama: )
Tarikh: _________________________ Tarikh: ______________________
AKTIVITI: MENYIASAT BUNYI YANG DIHASILKAN MANUSIA
Terokai pelbagai cara membuat bunyi yang anda boleh gunakan melalui mulut: bercakap, mendodoi (humming), bersiul. Mula-mula letakkan sebelah tangan sekeliling depan leher anda manakala sebelah lagi di atas kepala. Bercakap dan dodoi sekuat-kuatnya.
Apa yang anda temui? Apa yang berlaku? Apabila anda bercakap, apa yang anda rasa?
BERCAKAP
Sekarang tiup belon dan letakkan di depan bibir sambil bercakap.
Apa yang anda rasakan? Apa yang anda fikir sedang berlaku?
Halakan bukaan tin kosong di depan mulut anda dan letakkan jari di bawah tin tersebut. Bersuara ke dalam tin tersebut.
Apa yang anda temui? Apa yang anda ketahui?
MENDODOI (HUMMING)
Dodoi dengan mulut tertutup. Siasat bagaimana bunyi tersebut dihasilkan dan dari mana ia datang. Cuba mendodoi dengan mulut tertutup sambil memicit hidung.
Bagaimana bunyi tersebut berbeza dengan semasa anda bercakap? Adakah udara keluar menerusi mulut sewaktu anda mendodoi?
February 2008 7
BERSIUL
Pegang tekak anda sewaktu bersiul.
Adakah tekak anda bergetar? Apakah yang mungkin bergetar sewaktu membuat bunyi?
Lihat di dalam cermin semasa anda bersiul. Lihat posisi bibir anda semasa anda bersiul.
Bagaimana keadaan bibir anda bila anda tidak dapat bersiul, walaupun anda meniup?
Bersiul pada nada tinggi dan rendah.
Apakah yang anda perasan tentang bibir anda bila anda melakukannya? Apa yang anda temui?
MENEROKA VOCAL CORDS ANDA
Isikan belon dengan udara. Dengan kedua-dua belah tangan, renggangkan bukaan belon menggunakan jari untuk membuat bunyi sewaktu udara keluar dari belon. Perhatikan sisi belon itu melalui bukaannya.
Apa yang anda perhatikan? Apa yang dapat anda dengar? Apa yang anda fikir menghasilkan bunyi itu? Mengapa? Apakah persamaan vocal cords dengan sisi belon? Adakah anda rasa bersiul dengan bercakap mempunyai persamaan?
Rekod dapatan dan pandangan yang anda perolehi di dalam jurnal.
February 2008 8
AKTIVITI: MENILAI PEMBELAJARAN PENEMUAN
Pertimbangkan soalan-soalan di bawah berkenaan pendekatan ini dan masukkan dalam jurnal.
1. Bagaimana saya mempelajari pendekatan ini?
2. Apakah peranan guru dalam pendekatan ini?
3. Apakah yang saya rasa tentang pendekatan ini dalam mengajar dan mempelajari sains?
4. Dalam pendekatan ini, apa jangkaan yang dibuat tentang:
Pembelajaran pelajar?
Sifat sains?
(Sumber: Fleer, M., & Hardy. T. (2001). Science for Children: Developing a Personal Approach to Teaching. (2nd Edition). Sydney: Prentice Hall. ms 146 – 147)
February 2008 9