pembentangan rancangan pengajaran harian sdp

54
SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3073 NUR EFFAZATUL HANUM BINTI MATDIN @ AG. MATDIN 2014142340029 NOR AIDA NABIELA BINTI OTHMAN 2014142340027 PISMP PEMULIHAN JUN 2014

Upload: nureffazatul79

Post on 11-Apr-2017

290 views

Category:

Education


11 download

TRANSCRIPT

Page 1: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

SENI DALAM PENDIDIKANWAJ 3073

NUR EFFAZATUL HANUM BINTI MATDIN @ AG. MATDIN

2014142340029NOR AIDA NABIELA BINTI OTHMAN

2014142340027

PISMP PEMULIHAN JUN 2014

Page 2: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

a) Objektif implisitMelibatkan perubahan tingkah laku yang ketara seperti memahami, mengetahui atau menghargai sesuatu yang telah diajar.

b) Objektif eksplisit Melibatkan perubahan tingkah laku yang

boleh dilihat seperti menyenaraikan, menjelaskan, memberikan contoh,

menunjukkan cara yang betul terhadap apa yang telah diajarkan.

OBJEKTIF PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

Page 3: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

3

Standard kandungan dan standaRd pembelajaran

• Pernyataan tentang bidang ilmu yang patut diketahui dan dapat dilakukan oleh murid dalam suatu tempo persekolahan yang merangkumi aspek pengetahuan, kemahiran dan nilai.

Standard Kandungan

• Pernyataan tentang penetapan kriteria untuk memastikan kualiti pembelajaran dan pencapaian murid bagi setiap standard kandungan.

Standard Pembelajaran

Page 4: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

4

Elemen Merentas Kurikulum (EMK)

Ilmu

Sains dan Teknologi

Teknologi Maklumat dan

Komunikasi

Keusahawan

Kreativiti dan Inovasi

Pendidikan Alam Sekitar

Peraturan Sosiobudaya

Patriotisme dan Kewarganegaraan

Nilai murni

Page 5: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

5

Verbal-linguistik KinestetikLogik-matematik

Naturalis Muzik

Visual-ruang

Intrapersonal Interpersonal

Kecerdasan Pelbagai

Page 6: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

KRITIS KREATIF

- membanding dan membezakan

- mengumpul dan mengelas- menyusun mengikut

keutamaan- menganalisis

- menilai- membuat kesimpulan

- menjana idea- menghubung kait- membuat inferens

- meramal- membuat hipotesis

- membuat gambaran mental- mereka cipta

Page 7: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Langkah 3

Langkah 1

Langkah 2

Penutup

Set Induksi

Page 8: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Pengetahuan Sedia Ada Murid

• Skema ilmu yang ada pada simpanan pemikiran murid.

• Kemahiran yang telah diajar guru sebelum ini.

• Apa yang telah murid ketahui sebelum guru mengajar.

• Membantu kesediaan murid untuk belajar

Page 9: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

GURU

MURID

BAHAN

KESEPADUAN

Page 10: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Bahan Bantu Mengajar

Maujud

BukanMaujud

Page 11: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Penilaian

PengayaanPenggabung

jalinan

PenyerapanPemulihan

Page 12: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Maksud refleksi ialah…

Kekuatan Penambah-

baikanKelemahan

Refleksi merupakan satu aktiviti mengkaji semula proses keberkesanan pengajaran yang telah dilakukan melalui renungan dengan tujuan mempertingkatkan kemahiran guru.

Page 13: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

MENGGAMBAR

LUKISAN

GURISAN PERCIKAN

MOZEK

STENSILAN

CAPANCETAKAN

RESIS

KOLAJGOSOKAN

POSTER

CATAN

MONTAJ

Page 14: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Lukisan merupakan hasil kerja seni yang dibuat di atas sesuatu permukaan rata untuk meluahkan perasaan

berbentuk imej dengan menggunakan media kering atau menggunakan warna paling sedikit

Capan ialah sejenis teknik megecap dengan menggunakan bahan alam atau semula jadi yang mempunyai jalinan tertentu

Lukisan

CAPAN

Page 15: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Cetakan adalah satu proses penerapan blok ke atas permukaan rata, diulang dan dicipta dalam bentuk edisi dengan menggunakan dakwat. Cetaka

n

Page 16: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Kolaj dihasilkan dengan cara

memotong, mengoyak,

menggunting, menampal dan

menindih bahan-bahan di atas

permukaan rata.

kolaj

Page 17: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Stensilan menggunakan rupa bentuk gambar yang dikeluarkan dari alat stensil dengan sesuatu cara supaya meninggalkan ruang kosong di atas alat stensil tersebut.

Stensilan

Page 18: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

catanProses menyapu warna atau cat ke atas sesuatu permukaan rata dengan menggunakan berus.

Basah atas basah Kering atas keringBasah atas kering Kering atas basah

Definisi

Page 19: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Montaj

Montaj ialah satu aktiviti seni menggambar menggunakan

potongan gambar dari berbagai sumber atau sumber yang sama.

Page 20: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Gosokan adalah satu proses pemindahan reka bentuk atau corak dari sesuatu permukaan ke permukaan yang lain dengan cara menggosok di atas permukaan yang hendak dipindahkan.

GOSOKAn

Page 21: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Resis ialah satu aktiviti dalam kegiatan menggambar yang menggunakan warna-warna basah dan contengan lilin.

Percikan diistilahkan sebagai satu hasilan titikan warna yang berselerakan ke sana sini setelah warna tersebut jatuh ke atas permukaan. Percikan dihasilkan dengan cara mendetik, merenjis, mengetuk, menyembur dan memercik.

RESIS

percikan

Page 22: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Mozak ialah satu hasil kerja seni menggambar yang dihasilkan dengan menyusun bahan-bahan tertentu di atas permukaan rata.

Gurisan ialah seni yang dilakukan menggunakan alat yang tajam untuk mengguris keluar sesuatu bahan yang lembut dari sesuatu permukaan.

MOZAK

GURISAN

Page 23: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

CORAK DAN REKAAN

KOLAJ

KALIGRAFI

LIPATAN DAN GUNTINGAN

IKATAN DAN CELUPAN

CAPAN RESISCETAKAN

RENJISAN DAN PERCIKAN

TITISAN

PUALAMANTIUPAN

CATAN

LUKISAN

Page 24: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Tiupan ialah kaedah menggunakan warna dengan cara murid meniup warna diatas permukaan untuk menghasilkan pelbagai jenis bentuk.

Titisan ialah teknik menggunakan warna lilin ataupun krayon yang telah cair dan dititiskan di atas sesuatu permukaan.

Page 25: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Kaligrafi merupakan salah satu jenis karya seni rupa yang menekankan keindahan yang terdapat pada bentuk-bentuk huruf yang telah dimodifikasi

atau digayakan sehingga mempunyai nilai estetika.

Page 26: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Capan ialah sejenis teknik megecap dengan

menggunakan bahan alam atau semula jadi yang

mempunyai jalinan tertentu.

Page 27: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Pualaman ialah proses

menghasilkan corak tidak

terancang dengan

menggunakan bahan yang

tidak bercampur dengan air

iaitu cat minyak yang telah

disatukan dalam bekas yang

dipenuhi oleh air.

Resis ialah teknik

yang menggunakan

bahan yang tidak

bercampur antara satu

dengan yang lain.

Teknik resis boleh

menggunakan lilin

atau pepejal.

Page 28: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Ikatan dan celupan ialah proses mencorak kain dengan mengikat bahagian-bahagian tertentu kain dan kemudiannya dicelupkan dalam pewarna kain sehingga menghasilkan crak-corak menarik.

Guntingan dan lipatan ialah aktiviti melipat  dan menggunting kertas mengikut corak yang dikendaki. Kertas boleh dilipat beberapa kali atau disusun secara bertindih dan dilipat bagi mendapatkan corak atau imej yang berulang.

Page 29: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Renjisan dan Percikanialah satu teknik

menyelerekkan titikan warna secara percikan atau renjisan

ke serata tempat. Cara tersebut akan menghasilkan

permukaan menarik.

Teknik kolaj ialah cara menghasilkan karya dengan menggunakan tampalan atau

gubahan bahan-bahan dari berbagai jenis kertas.

Page 30: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Catan adalah satu proses menyapu warna atau cat ke atas sesuatu permukaan rata. Catan terhasil melalui sapuan warna ke atas permukaan rata dengan menggunakan berus.

Cetakan adalah satu proses penerapan blok ke atas

permukaan rata, diulang dan dicipta dalam bentuk edisi dengan

menggunakan dakwat.

Page 31: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Tiupan ialah corak yang dihasilkan dalam kaedah yang tidak terancang. Tiupan biasanya dibuat melalui straw dan hasilnya akan

membentuk pelbagai corak yang berseni.

Page 32: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Poster ialah sejenis alat seni komunikasi, perhubungan dan pengiklanan yang digunakan untuk menyampaikan sesuatu maklumat. Lukisan dalam poster menggambarkan apa yang

hendak disampaikan oleh seseorang.

Page 33: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Lukisan adalah karya yang

dihasilkan daripada garisan yang

membentuk imej menggunakan

media kering yang biasanya

dihasilkan secara spontan serta

menggunakan campuran warna

yang terhad.

Page 34: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Renjisan dan Percikan adalah teknik

menggunakan warna lilin ataupun krayon yang

direnjis atau dipercikkan di atas sesuatu permukaan.

Page 35: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

MEMBENTUK DAN MEMBUAT BINAAN

Model Asemblaj

Diorama Origami

MobailStabail

Topeng Boneka

Arca Timbul

Page 36: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Arca mobail ialah arca yang boleh bergerak, berputar atau berpusing hasil daripada cantuman pelbagai jenis barangan untuk membentuk kesatuan seni.

Page 37: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Arca stabail ialah hasil barangan kutipan yang dicantum pada tapak yang stabil. Arca ini tidak bergerak atau berpusing-pusing.

Page 38: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Asemblaj adalah himpunan bahan-bahan yang disusun dan mempunyai daya estetika dan cara perletakan yang

menimbulkan suatu makna. Bahan terbuang digunakan semula untuk mencipta sesuatu yang unik dan menarik.

ASEMBLAJ

Page 39: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Arca timbul dikenali sebagai arca relief. Arca ini dibina daripada hasil karya dua

dimensi yang kemudian ditimulkan menjadi imej tiga dimensi

ARCA TIMBUL

Page 40: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Model ialah aktiviti menghasilkan sesuatu 

mengikut bentuk sebenar tetapi skala dan nisbahnya berbeza

sama ada dibesarkan atau dikecilkan.

definisi

Page 41: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Diorama ialah himpunan objek konkrit yang dikumpul bertemakan sesuatu situasi, cerita, maklumat atau fenomena.

definisi DIORAMA

Page 42: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Boneka ialah model yang dibuat untuk mewatakkan sesuatu karakter atau figura manusia, binatang, buah-buahan, seranggan atau lain-lain.

Topeng mewatakkan semula imej manusia, binatang, atau tumbuhan

dalam konteks menampilkan semula kerangka yang boleh dipakai atau

dipasangkan.

Page 43: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Origami ialah objek konkrit yang dibentuk melalui lipatan atau konsep topologi. Teknik

yang digunakan adalah teknik lipatan. Origami biasanya dalam bentuk haiwan,

benda, tumbuhan atau manusia.

Page 44: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Batik

Alat Permainan

Alat Domestik

Tekat

Ukiran

Tembikar

Tenunan

Perhiasan Diri (Ornamen)

Pertahanan Diri

Anyaman

MENGENAL

KRAF

TRADISIONAL

Page 45: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Anyaman ialah proses menjalin helaian daun pandan, mengkuang, bilah buluh, lidi atau bahan-bahan lain dengan menggunakan teknik selang-seli helaian.

Tembikar merupakan salah satu hasil kraftangan tradisional yang

diperbuat daripada tanah liat. Tembikar digunakan dalam

kehidupan seharian atau upacara suku kaum.

Page 46: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Seni tekat termasuk dalam jenis tekstil yang dihasilkan dengan cara

menyulam benang ke atas kain dasar jenis baldu.

Tekat

Page 47: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Alat domestik merupakan barangan keperluan harian seperti perkakasan dapur yang digunakan bagi memudahkan urusan seharian.Contoh: tudung saji, kukur kelapa dan lesung batu.

Page 48: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Tenunan ialah seni warisan kebudayaan Melayu seperti songket

dan sebagainya. Kain tenunan biasanya ditenun dengan

menggunakan benang sutera halus atau benang emas.

Tenunan

Page 49: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Batik merupakan kraf tradisional yang unik dan terkenal di Asia. Keindahan

coraknya mempamerkan kreativiti dan kehalusan seni tekstil yang tinggi. Corak

floral seperti ranting, daun bunga dan corak fauna seperti rama-rama atau kuda laut sering dijadikan motif hiasan batik.

Batik

Page 50: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Alat permainan turut melambangkan kesenian budaya Melayu. Antara jenis permainan yang mempunyai nilau seni

alah wau, congkak dan gasing.

Page 51: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Alat Pertahanan Diri ialah senjata yang digunakan untuk

melindungi diri sendiri daripada serangan musuh,

dan sebagainya. Alat ini juga digunakan dalam majlis-majlis

keagamaan atau kesukuan untuk melambangkan

keseniannya.

Page 52: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Ornamen ialah satu produk seni yang dihasilkan untuk tujuan perhiasan. Ornamen mempunyai

keunikan hiasannya tersendiri mengikut jenis kaum yang membuatnyaOrnam

en

Page 53: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

Ukiran kayu merupakan seni pertukangan tangan yang menjadi satu

tradisi dalam masyarakat Melayu. Ukiran kayu biasanya bermotifkan floral iaitu

bunga ukir

Ukiran

Page 54: PEMBENTANGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SDP

KOGNITIF SOSIAL