rph tahun 6 rbt

7
8/20/2019 rph tahun 6 rbt http://slidepdf.com/reader/full/rph-tahun-6-rbt 1/7 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN REKA BENTUK & TEKNOLOGI TAHUN 6 TAJUK 4 .0 PE NGH AS IL AN P ROJ EK MASA 11.50-12.50 tgh hari (60 minit) TARIKH 29 Februari 2016 KELAS 6 Seri Puteri Dinamik STANDARD KANDUNGAN 4.3 Mereka bentuk pr !ek bertema bera"a"kan bahan bukan #gam$ bahan #gam %an e#ektrmekanika#. STANDARD PEMBELAJARAN 4.3.& Men'e%iakan a#atan %an bahan ber%a"arkan #akaran pr!ek e#ektrmekanika#. 4.3.9 Mengukur$ menan%a %an mem tng bahan 'ang %igunakan untuk membuat pr!ek e#ektrmekanika#. OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pa%a akhir penga!aran %an pembe#a!aran muri% %apat 1. Men'e%iakan a#atan %an bahan pr!ek e#ektr mekanika# ber%a"arkan #akaran %engan betu#. 2. Mengukur menan%a %an memt ng bahan pr !ek %engan tepat. KEMAHIRAN 1. Mengena# pa"ti bahan pr!ek %an a#atan tangan. 2. Mengukur bahan pr!ek %engan menggunakan pembari" ke#u#i. 3. Menan%a bahan pr!ek %engan menggunakan pen"e# tukang ka'u %an "e"iku 4. Mem tng bahan pr!ek %engan a#atan 'ang betu# ELEMEN MERENTAS KURIKULUM 1. *eu"aha+anan (,*2) #eh merea#i"a"ikan i%ea untuk ke"e"uaian "ema"a 2. /i#ai murni *er!a"ama$ mengana#i"i"$ %an bertanggung!a+ab. PENGETAHUAN SEDIA ADA Muri% pernah membuat #akaran pa%a tahun 4

Upload: ariff-daud

Post on 07-Aug-2018

223 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: rph tahun 6 rbt

8/20/2019 rph tahun 6 rbt

http://slidepdf.com/reader/full/rph-tahun-6-rbt 1/7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN REKA BENTUK & TEKNOLOGI TAHUN 6

TAJUK 4.0 PENGHASILAN PROJEKMASA 11.50-12.50 tgh hari (60 minit)TARIKH 29 Februari 2016KELAS 6 Seri Puteri Dinamik

STANDARD KANDUNGAN 4.3 Mereka bentuk pr !ek bertema bera"a"kan bahan bukan # gam$ bahan# gam %an e#ektr mekanika#.

STANDARD PEMBELAJARAN

4.3.& Men'e%iakan a#atan %an bahan ber%a"arkan #akaran pr !ek

e#ektr mekanika#.

4.3.9 Mengukur$ menan%a %an mem t ng bahan 'ang %igunakan untuk

membuat pr !ek e#ektr mekanika#.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pa%a akhir penga!aran %an pembe#a!aran muri% %apat

1. Men'e%iakan a#atan %an bahan pr !ek e#ektr mekanika# ber%a"arkan

#akaran %engan betu#.2. Mengukur menan%a %an mem t ng bahan pr !ek %engan tepat.

KEMAHIRAN

1. Mengena# pa"ti bahan pr !ek %an a#atan tangan.2. Mengukur bahan pr !ek %engan menggunakan pembari" ke#u#i.3. Menan%a bahan pr !ek %engan menggunakan pen"e# tukang ka'u %an

"e"iku 4. Mem t ng bahan pr !ek %engan a#atan 'ang betu#

ELEMEN MERENTASKURIKULUM

1. *eu"aha+anan (,*2) #eh merea#i"a"ikan i%ea untuk ke"e"uaian

"ema"a2. /i#ai murni *er!a"ama$ mengana#i"i"$ %an bertanggung!a+ab.

PENGETAHUAN SEDIA ADA Muri% pernah membuat #akaran pa%a tahun 4

Page 2: rph tahun 6 rbt

8/20/2019 rph tahun 6 rbt

http://slidepdf.com/reader/full/rph-tahun-6-rbt 2/7

BAHAN BANTU MENGAJAR akaran ker!a$ bahan$ a#atan tangan.

/ *

M SISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN

Page 3: rph tahun 6 rbt

8/20/2019 rph tahun 6 rbt

http://slidepdf.com/reader/full/rph-tahun-6-rbt 3/7

SET INDUKSI

(5 MINIT )

nt h pr !ek e#ektr mekanika#

1. uru mempamerkan

nt h pr !ek kren 'ang

"u%ah "iap kepa%a muri%-

muri%.

2. uru ber" a# !a+ab

%engan muri%

i) pakah nama pr !ek ini7

8a+apan kren

ii) pakah kegunaan kren ini7

8a+apan Pe#bagai re"p n

%ari muri%.

iii) pakah bahan 'ang

%igunakan untuk membuatpr !ek7

8a+apan Pe#bagai re"p n

%ari muri%.

uru mengaitkan !a+apan muri%

%engan pembe#a!aran pa%a hari ini

/

:ekun$

*

Menghubungkait

M

:a'angan S#ai%$

D.

LANGKAH 1

(15 MINIT )

• Memba a manua# pema"angan pr !ek

kren .

1. uru memaparkan

ta'angan "#ai% mengenai

manua# pema"angan

pr !ek kren

2. Muri% %iberi pen%e%ahan

*

Menghubungkait

M

Page 4: rph tahun 6 rbt

8/20/2019 rph tahun 6 rbt

http://slidepdf.com/reader/full/rph-tahun-6-rbt 4/7

tentang manua#

pema"angan pr !ek kren .

3. Muri%-muri%

men'enaraikan a#atan %an

bahan 'ang %iper#ukan

untuk membuat pr !ek.

:a'angan S#ai%$

D.

Page 5: rph tahun 6 rbt

8/20/2019 rph tahun 6 rbt

http://slidepdf.com/reader/full/rph-tahun-6-rbt 5/7

LANGKAH 2

(25 MINIT

• Mengukur$ menan%a %an mem t ng

bahan. ( / )

1. Muri% membentuk 4

kumpu#an.

2. Muri% %iberikan a#atan %an

bahan 'ng %iper#ukan

untuk mengha"i#kan pr !ek

kren.

3. Muri% me#ihat %em n"tra"i

untuk me#akukan akti;iti

mengukur$ menan%a %anmem t ng bahan %engan

menggunakan a#atan 'ang

betu#.

4. Muri% me#ak"anakan

akti;iti megukur$ menan%a

%an mem t ng %engan

bimbingan guru.( / )

/

*er!a"ama$

mengana#i"i"$

tekun <

mengena#pa"ti

*

Menghubungkait

M•

#atan tangan%an bahan.

Page 6: rph tahun 6 rbt

8/20/2019 rph tahun 6 rbt

http://slidepdf.com/reader/full/rph-tahun-6-rbt 6/7

LANGKAH !

(10 MINIT )

• Peni#aian ha"i# ker!a muri%

1) uru meminta muri% untuk

berhenti %aripa%a me#akukan

akti;iti..

2) Muri% %iminta "ama-"ama

membuat peni#aian mengenaiha"i# ker!a 'ang te#ah mereka

#ak"anakan %engan bimbingan

guru.

/

*e"e#amatan

*

Menghubungkait

M• ahan

PENUTUP

(5 MINIT =e>#ek"i k gniti> %an rumu"an i"i pe#a!aran.

Muri% membuat rumu"an tentang

pe#a!aran pa%a hari ini %engan

bimbingan guru.

=e>#ek"i "ebe#um ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Page 7: rph tahun 6 rbt

8/20/2019 rph tahun 6 rbt

http://slidepdf.com/reader/full/rph-tahun-6-rbt 7/7

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

=e>#ek"i "e#epa"

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

@#a"an guru A pen"'arah pembimbing

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????