rph masteri learning
TRANSCRIPT
![Page 1: Rph masteri learning](https://reader035.vdokumen.com/reader035/viewer/2022071704/55bafae1bb61eb49508b4800/html5/thumbnails/1.jpg)
FORMAT RANCANGAN MENGAJAR
Sekolah : Sekolah Menengah Kulim
Subjek : Produksi Multimedia
Tarikh :13 Mac 2013-03-12
Tingkatan : 5 Abrar
Masa : 9.00 – 10.20 a.m (1 jam 20 minit)
Kehadiran : 30 orang
Topik : Perisian Pembinaan Elemen Multimedia
Kaedah : Pengajaran Masteri
Objektif Pembelajaran :
Di ahkir pengajaran murid dapat :-
1. Menyatakan ciri-ciri teks
2. Membandingkan jenis-jenis teks
3. Mengetahui jenis-jenis perisian untuk menyunting teks
4. Mengetahui menu-menu berkaitan teks di dalam photoshop
1
![Page 2: Rph masteri learning](https://reader035.vdokumen.com/reader035/viewer/2022071704/55bafae1bb61eb49508b4800/html5/thumbnails/2.jpg)
5. Menghasilkan teks menggunakan perisian photoshop.
Pengetahuan sedia ada :
1. Murid berpengelaman meihat jenis-jenis teks yang terdapat dalam sesuatu produksi multimedia contohnya dalam poster dan banner.
2. Murid berpengalaman menggunakan perisisna Microsoft office dan paint.
Bahan Bantu Mengajar :
1. Video
2. Perisian photoshop
Langkah Pembelajaran :
Langkah Kandungan Aktiviti Pembelajaran (Guru dan Murid) Bahan / Nota
2
![Page 3: Rph masteri learning](https://reader035.vdokumen.com/reader035/viewer/2022071704/55bafae1bb61eb49508b4800/html5/thumbnails/3.jpg)
Set Induksi
5 minit
(9:00 – 9:05)
Paparan poster
Menayangkan video
Objektif pembelajaran
Guru menunjukkan video kepada pelajar. Pelajar
melihat paparan yang ditayangkan
Guru menunjukkan beberapa poster kepada pelajar
melalui paparan skrin. Murid melihat poster yang
ditunjukkan oleh guru.
Guru mengaitkan kandungan slide tersebut dengan
pengetahuan sedia ada murid dan menerangkan objektif
pembelajaran. Murid mencatat.
BBM
Komputer
LCD
Kemahiran:
Mendengar, menilai
Langkah 1
5 minit
(9:05 – 9:15)
Definisi teks
Ciri-ciri teks
Fungsi teks
Guru menerangkan maksud, ciri, fungsi teks.
Guru menyoal murid tentang pemahaman sedia ada
murid terhadap maksud teks.
Guru menjelaskan kepada murid tentang ciri-ciri teks
dan fungsi teks. Murid mencatat penerangan guru.
BBM:
LCD
Komputer
Kemahiran:
Mendengar, mencatat.
Langkah 2
5 minit
(9:15 – 9:20)
Perisian untuk
menyunting teks.
Guru menerangkan tentang perisian yang boleh
digunakan untuk menyunting dan mengedit teks.
Murud mencatat penerangan guru.
BBM
Komputer
LCD
3
![Page 4: Rph masteri learning](https://reader035.vdokumen.com/reader035/viewer/2022071704/55bafae1bb61eb49508b4800/html5/thumbnails/4.jpg)
Kemahiran
Mendengar, menghubungkait.
Langkah 3
20 minit
(9:20 – 9:40)
Perisian photoshop,
menu-menu text yang
terdapat di dalam
perisian photoshop.
Guru menjelaskan tentang jenis dan fungsi menu-
menu yang terlibat dalam menghasilkan teks. Murid
mencatat menu-menu yang terdapat pada skin paparan.
Guru meminta pelajar untuk mencuba semua jenis
menu yang terdapat dalam antaramka photoshop.
Murid mencuba menekan setiap butang menu untuk
mengetahui fungsi dan kegunaannya.
Guru meminta pelajar menekan butang-butang menu
dalam paparan antaramuka.
BBM:
Komputer
LCD
Perisian Photoshop
Kemahiran:
Mendengar, berinteraksi
Langkah 4
25 minit
(9:40 – 10:05)
Kaedah menghasilkan
teks menggunakan
perisian photoshop.
Guru meminta murid membentuk kumpulan kecil.
Setiap kumpulan terdiri daripada 2 orang murid.
Guru menunjukkan kaedah menghasilkan teks dengan
menggunkan perisian photoshop.
Guru meminta murid menghasilkan sebuah poster
yang mengandungi elemen multimedia iaitu teks.
Guru meminta murid menggunakan semua jenis menu
yang ditunjukkan.
BBM
Komputer, perisian photoshop, LCD
Kemahiran:
Komunikasi, kepimpinan
Langkah 5 Hasil kerja pelajar
(poster)
Guru memilih secara rawak beberapa kumpulan untuk
membentangkan hasil kerja yang mereka buat di
BBM:
LCD
4
![Page 5: Rph masteri learning](https://reader035.vdokumen.com/reader035/viewer/2022071704/55bafae1bb61eb49508b4800/html5/thumbnails/5.jpg)
10 minit
(10:05 –
10:15)
hadapan kelas. Murid tampil untuk menerangkan poster
yang mereka hasilkan.
Guru meminta murid lain untuk memberi pendapat dan
kritikan terhadap hasil poster yang dihasilkan oleh
murid tersebut.
Komputer.
Kemahiran:
Menilai, memberi pendapat.
Penutup
5 minit
(10:15 –
10:20)
Merumuskan
keseluruhan
kandungan
pembelajaran.
Guru mengulangi semula tajuk-tajuk utama sebagai
rumusan. Murid mencatat.
Guru memilih secara rawak dan bertayakan soalan
untuk menguju pemahaman murid.
Guru membuat kesimpulan bahawa murid telah fahami
apa yang diajar.
Guru meminta pelajar menghasilkan pster dengan
menggunkan elemen teks dan perlu dihantar pada kelas
yang akan datang.
BBMLCDKomputer
Kemahiran
Mencatat
Refleksi :
Saya telah memberi tunjuk ajar dalam produksi multimedia tentang tajuk elemen multimedia penggunaan teks serta aplikasi penggunaan perisian
photoshop kepada murid. Semasa proses pembelajaran, murid memberi tumpuan yang penuh dan dapat menggunakan aplikasi perisian phooshop
dengan baik dan dapat menghasilkan poster dengan cemerlang.
5
![Page 6: Rph masteri learning](https://reader035.vdokumen.com/reader035/viewer/2022071704/55bafae1bb61eb49508b4800/html5/thumbnails/6.jpg)
6