web viewbanget. apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. mesthi mbutuhake...

42
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN Nama Sekolah : SMP Mata Pelajaran : Bahasa Jawa Kelas / Semester: IX / 2 (dua) Standar Kompetensi : 1. Mampu mendengarkan dan memahami wacana lisan dalam berbagai ragam bahasa Jawa Kompetensi Dasar: 1.1 Mendengarkan Pidato Alokasi Waktu : 2 x 40 Menit (2 jampel) A. Tujuan Pembelajaran : Setelah selesai melaksanakan kegiatan pembelajaran, siswa dapat : 1. menyebutkan topik dan pokok-pokok pidato yang didengar 2. menjawab pertanyaan yang berkaitan dengan isi pidato 3. menceritakan isi pidato dengan bahasanya sendiri secara tertulis Karakter siswa yang diharapkan : Tanggung jawab Bersahabat/komunikasi Peduli sosial B. Materi Pembelajaran : Semaken rekaman pidato iki! Assalamualaikum Wr. Wb Nuwun, Sing takmulyakake Bapak Sasmita Hadi minangka Kepala Sekolah SMP Banyubening, Bapak Ibu Guru lan staf Tata Usaha, sing takurmati. Sarta anak-anakku kabeh, siswa kelas VII, VIII, lan IX sing taktresnani. Ayo kita kabeh memuji ngaturake panuwun marang Gusti sing Maha Agung sing wis paring berkah marang kita kabeh saengga ing wektu iki kita bisa kumpul ing lapangan iki saperlu nganakake upacara kaya adat saben dina Senin tanpa ana rubeda apa bae. Bocah-bocah sing taktresnani, ing kalodhangan iki Bu Palupi arep crita marang kowe kabeh, apa sing tau takdeleng durung suwe iki. Pirang wulan kepungkur ing Pemalang ana pentas aneka satwa sing manggon ing Sirandu. Wektu iku dipentasake

Upload: hoangkhue

Post on 11-Feb-2018

356 views

Category:

Documents


12 download

TRANSCRIPT

Page 1: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Nama Sekolah : SMP Mata Pelajaran : Bahasa JawaKelas / Semester : IX / 2 (dua)Standar Kompetensi : 1. Mampu mendengarkan dan memahami wacana

lisan dalam berbagai ragam bahasa JawaKompetensi Dasar : 1.1 Mendengarkan PidatoAlokasi Waktu : 2 x 40 Menit (2 jampel)

A. Tujuan Pembelajaran :Setelah selesai melaksanakan kegiatan pembelajaran, siswa dapat :1. menyebutkan topik dan pokok-pokok pidato yang didengar2. menjawab pertanyaan yang berkaitan dengan isi pidato3. menceritakan isi pidato dengan bahasanya sendiri secara tertulis

Karakter siswa yang diharapkan :Tanggung jawabBersahabat/komunikasiPeduli sosial

B. Materi Pembelajaran :Semaken rekaman pidato iki!

Assalamualaikum Wr. WbNuwun,Sing takmulyakake Bapak Sasmita Hadi minangka Kepala Sekolah SMP Banyubening,Bapak Ibu Guru lan staf Tata Usaha, sing takurmati.Sarta anak-anakku kabeh, siswa kelas VII, VIII, lan IX sing taktresnani.

Ayo kita kabeh memuji ngaturake panuwun marang Gusti sing Maha Agung sing wis paring berkah marang kita kabeh saengga ing wektu iki kita bisa kumpul ing lapangan iki saperlu nganakake upacara kaya adat saben dina Senin tanpa ana rubeda apa bae.Bocah-bocah sing taktresnani, ing kalodhangan iki Bu Palupi arep crita marang kowe kabeh, apa sing tau takdeleng durung suwe iki. Pirang wulan kepungkur ing Pemalang ana pentas aneka satwa sing manggon ing Sirandu. Wektu iku dipentasake maneka warna kewan kaya ta manuk kakaktua, lingsang, beruang madu, lan lumba-lumba. Kewan mau padha mamerake kepinteran werna-werna. Bisa jejogedan manut iringan musik, etung-etungan, pit-pitan, dodol-dodolan bakso lan liyane. Ndeleng tontonan mau atiku trenyuh banget, semono gedhene kuasane Gusti Allah saengga kewan-kewan mau bisa dilatih pinter tumindak kayadene manungsa. Apamaneh bareng tontonan mau wis rampung, para penonton padha genti-genten foto bareng karo lumba-lumba. Pancen lumba-lumba kuwi dikenal minangka kewan sing cerdas. Sawise aku mau ngungun ndeleng atraksine lumba-lumba sing apik banget mau, aku tambah eram amarga lumba-lumba mau kanthi sabar ngancani para penonton sing kepengin foto bareng. Kaya-kaya dheweke kepengin nyenengake penontone.

Bocah-bocah sing taktresnani, kuwi mau critaku nonton pentas aneka satwa sing nabet banget ing atiku minangka guru. Coba Cah, saupama kewan-kewan mau urip ing alam bebas, apa kira-kira bisa padha pinter kaya kuwi ? Ora ta ? Aku mbayangake, mesthi ora gampang tumrap para pawang lan pelatihe nggladhi kewan-kewan mau nganti bisa pinter lan trampil nindakake prentahe para pelatih lan bisa dadi tontonan sing apik

Page 2: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

banget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran sing luwih-luwih.

Bocah-bocah, sabenere tontonan mau mujudake piwulang kanggo kita kabeh, yen arep nggayuh apa bae kanthi hasil sing apik kudu sinau kanthi temen, sabar, lan tlaten. Manungsa iku salawase urip kudu tansah sinau. Nalika isih cilik, bapak lan ibu kanthi tlaten momong lan nuntun kita, kawit durung bisa mlaku nganti saiki wis padha pinter mlayu. Ngajari wicara, kepriye kita bisa matur kanthi sopan, uga bab-bab liyane sing prasaja nanging wigati kanggo urip kita. Bareng wis sekolah bapak ibu guru kanthi sabar mulangake kawruh. Sing sakawit kita ora bisa dadi bisa, sing ora ngerti dadi ngerti. Saliyane mulangake kawruh, bapak ibu guru uga menehi pitutur bab kabecikan lan budi pekerti, saengga para siswa bisa mbedakake endi sing ala lan becik. Kanthi mengkono siswa ora mung jembar kawruhe nanging uga dadi bocah sing becik bebudene. Mula para siswa, yen kowe diparingi piwulang lan pitutur saka bapak ibu guru, kabeh mau tampanen kanthi seneng, sanajan angel lakonana kanthi sabar lan ikhlas. Mengko kowe sing bakal ngundhuh lan ngrasakake paedahe, sebab ilmu mau bakal dadi sanguning uripmu kanggo ngadhepi sakabehing kahanan.

Bocah-bocah sing taktresnani mula ayo kita bebarengan nindakake pakaryan sing utama, sing migunani kanggo panguripan. Sinau kanthi temen supaya apa sing dadi gegayuhan kita bisa kasembadan. Ora ana tembung kasep lan tembung angel, sing ana mung tembung ora gelem ngupaya. Muga-muga apa sing takomongake iki mumpangati kanggo kowe kabeh. Tak kira cukup semene omonganku iki manawa ana lupute aku njaluk pangapurane. Nuwun.Wassalamualaikum Wr. Wb.

C. Metode Pembelajaran :1. Inkuiri2. Tanya jawab3. Penugasan

D. Langkah-Langkah Pembelajaran :a. Pendahuluan

Apersepsi : menyampaikan tujuan pembelajaran Memotivasi siswa dengan memberi penjelasan mengenai pentingnya pidato

dalam kehidupan masyarakat Jawa

b. Kegiatan IntiEksplorasi

1) Guru bertanya jawab dengan siswa mengenai berbagai macam pidato yang sering dibawakan pada berbagai keperluan/hajatan.

2) Melibatkan peserta didik mencari informasi yang luas dan dalam tentang topik materi yang akan dipelajari dari aneka sumber.

3) Menggunakan beragam pendekatan pembelajaran, media pembelajaran, dan sumber belajar lain.

4) Memfasilitasi terjadinya interaksi antar siswa serta antara siswa dengan guru, lingkungan, dan sumber belajar lainnya.

5) Melibatkan peserta didik secara aktif dalam setiap kegiatan pembelajaran.

Page 3: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

Elaborasi

1) Memfasilitasi siswa mendengarkan pidato dari rekaman/model.2) Memfasilitasi siswa melalui pemberian tugas, diskusi, dan lain-lain untuk

memunculkan gagasan baru baik secara lisan maupun tertulis.3) Siswa secara berkelompok menemukan informasi pokok dari pidato yang

didengar.4) Memfasilitasi siswa dalam pembelajaran kooperatif dan kolaboratif.5) Memfasilitasi siswa berkompetisi secara sehat untuk meingkatkan prestasi

belajar.6) Memfasilitasi siswa membuat laporan eksplorasi yan dilakukan secara

kelompok.7) Memfasilitasi siswa menyajikan hasil kerja kelompok

Konfirmasi

1) Memberikan umpan balik positif dan penguatan dalam bentuk lisan, tulisan, isyarat, maupun hadiah, terhadap keberhasilan peserta didik.

2) Memberikan konfirmasi terhadap hasil eksplorasi dan elaborasi siswa melalui berbagai sumber.

3) Memfailitasi siswa melakukan refleksi untuk memperoleh pengalaman belajar yang telah dilakukan.

4) Memfasilitasi siswa untuk memperoleh pengalaman yang bermakna dalam mencapai kompetensi dasar: Berfungsi sebagai narasumber dan fasilitator dalam menjawab pertanyaan

peserta didik yang mengalami kesulitan. Membantu menyelesaikan masalah. Memberi informasi untuk bereksplorasi lebih jauh. Memberi motivasi pada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif.

c. Kegiatan Penutup1) Guru bersama siswa membuat rangkuman/kesimpulan pelajaran.2) Melakukan penilaian terhadap kegiatan yang sudah dilaksanakan.3) Memberikan umpan balik terhadap proses dan hasil pembelajaran.4) Merencanakan kegiatan tindak lanjut dalam bentuk pembelajaran remedi,

program pengayaan, dan pemberian tugas sesuai dengan hasil belajar siswa.

E. Sumber dan Media Pembelajaran :1) Buku Pandu Basa kelas XI, MGMP Bahasa Jawa Kab. Pemalang, 2) Buku lain yang relevan3) Kaset rekaman pidato

F. Penilaian :Indikator Pencapaian Teknik

PenilaianBentuk

InstrumenInstrumen

1. Mampu menyebutkan topik dan pokok-pokok pidato yang didengar.

Tes tertulis Daftar pertanyaan

Tulisen topik lan pokok-pokok saka pidato sing kok rungokake.

Page 4: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

2. Mampu menjawab pertanyaan yang berkaitan dengan isi pidato.

3. Mampu menceritakan isi pidato dengan bahasanya sendiri secara tertulis

Tes tertulis

Tes tertulis

Daftar pertanyaan

Uraian

Sapa paraga sing pidato ?

Ing acara apa pidato kuwi diandharake ?Tulisen apa wose pidato sing kok rungokake saben paragrafCritakna isine pidato mau kanthi ringkes nganggo bahasamu dewe !

No Aspek Penilaian Bobot Nilai

1 Menyebutkan topik pidatoa. Tepat (3)b. Kurang tepat (2)c. Tidak tepat (1)

5

2 Menjawab pertanyaan berkaitan dengn isi pidatoa. Tepat (3)b. Kurang tepat (2)c. Tidak tepat (1)

5

3 Menceritakan kembali isi pidatoa. Sesuai (3)b. Sebagian besar sesuai (2)c. Sebagian besar tidak sesuai (1)

5

KeteranganSkor maksimal 3 (3x5)=45

Nilai akhir : Skor yang diperolehX 100%

Skor maksimal

Mengetahui Pemalang, Januari 2014Kepala SMP Guru Mata Pelajaran

Page 5: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Nama Sekolah : SMP Mata Pelajaran : Bahasa JawaKelas / Semester : IX / 2 (dua)Standar Kompetensi : 2. Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan dan

perasaan secara lisan dalam berbagai ragam bahasa Jawa sesuai unggah-ungguh.

Kompetensi Dasar : 2.1. Bercerita tentang peristiwa aktualAlokasi waktu : 2 X 40 menit (2 jampel)

A. Tujuan Pembelajaran :Setelah selesai melaksanakan kegiatan pembelajaran, siswa dapat :1. Membuat kerangka cerita bacaan yang telah dibaca2. Menceritakan kembali bacaan tentang peristiwa aktual yang telah dibacanya dengan

bahasa sendiri.

Karakter siswa yang diharapkan :KreatifMandiriKomunikasi

B. Materi PembelajaranSemaken teks wacan ngenani peristiwa aktual banjur gawea cengkorongane carita !

Pulo Jawa Bakal Impor Banyu ?

Yen ditandhingake karo Sumatra, Kalimantan, Sulawesi lan Papua, pulo Jawa mung minangka pulo cilik. Nanging pulo Jawa penting banget ing negara kita, nganti Jepang sadurunge nyerang lan njajah Nusantara nate kandha, “Yen kepengin nelukake Hindia Belanda, kudu bisa nelukake pulo Jawa”.

Pulo Jawa pancen pulo sing subur, gemah ripah loh jinawi nanging wis kabotan sanggan. Pulo Jawa wis kakehan wong, nganti kena diarani saben pecak lemah ing tanah Jawa wis ana kang nduweni. Mangka kabeh wong mbutuhake banyu kanggo panguripane. Ing dhaerah tropis sakiwa tengene katulistiwa sing akeh udane kalebu tanah Jawa mesthi kebak alas gung liwang-liwung. Nanging alas greng ing tanah Jawa mau saiki wis meh entek gusis.

Udan sing kudune minangka berkah, wis nyebabake musibah wujud banjir bandhang lan erosi. Ing giliran liyane dadi bencana gegaringen merga ing mangsa ketiga ora ana banyu. Kabeh mau disebabake enteke alas sing sacara alami ngatur siklus banyu. Yen ora ana solusi kongkrit kanggo nyegah, sepuluh taun maneh pulo Jawa bakal kekurangan banyu saengga ora mokal kepeksa impor. Ancaman defisit banyu ing tanah Jawa dudu omongan ngayawara, awit alas-alas sing gunane ngatur banyu ing DAS (Daerah Aliran Sungai) kahanane kritis utawa meh kritis. Sing dikarepake kritis ing kene yaiku gegandhengan karo fungsi lahan minangka pemasok banyu.

Anane lemah garing ing sawetara dhaerah dadi indikator cetha anane lahan kritis lan tuk banyu ketutup. Ing panggonan sing garing mau akeh warga masyarakat kepeksa mlaku pirang-pirang kilo kanggo nyidhuk banyu kali sing wis meh asat utawa sumber banyu sing mung kari sethithik. Ing panggonan liyane akeh warga sing mung gumantung marang bantuan pamarentah nganggo mobil tangki. Mangka dhaerah-dhaerah mau uga langganan banjir ing mangsa rendheng. Penyedhotan air tanah ing kutha-kutha saya nderbala tanpa ngetung yen sabenere penyerapane winates. Ing karang padesan uga akeh penyedhotan air

Page 6: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

tanah kanggo ngoncori tanduran. Akibate air tanah saya jero. Kita kudu ngelingake yen ora ana solusi sing kongkrit, ora suwe maneh pulo Jawa bakal kepeksa impor banyu, lan ora mokal tanah Jawa dadi segara wedhi.

(Sumber : Panyebar Semangat, 28 September 2013. Dijarwakake lan kabesut sacukupe)

C. Metode Pembelajaran1. Tanya jawab2. Ceramah3. Penugasan

D. Langkah-langkah Pembelajarana. Pendahuluan

1) Guru mengucapkan salam dengan ramah kepada siswa ketika memasuki ruang kelas

2) Berdoa sebelum membuka pelajaran 3) Mengecek kehadiran siswa 4) Mendoakan siswa yang tidak hadir karena sakit atau karena halangan lainnya 5) Mengajukan pertanyaan-pertanyaan berkaitan dengan peristiwa aktual yang

menjadi pembicaraan masyarakat. 6) Menjelaskan tujuan pembelajaran atau kompetensi dasar yang akan dicapai; dan7) Menyampaikan cakupan materi dan penjelasan uraian kegiatan sesuai silabus.

b. Kegiatan IntiEksplorasi1) Siswa membaca dalam hati wacana yang berupa peristiwa aktual kemudian

bertanya jawab dengan guru tentang kata-kata penting dalam wacana yang belum diketahui maknanya.

2) Siswa menerima penjelasan guru tentang langkah-langkah yang harus dilakukan untuk menceritakan peristiwa aktual.

Elaborasi1) Siswa secara individu membuat kerangka cerita bacaan yang telah dibacanya.2) Siswa menceritakan secara lisan peristiwa aktual yang telah dibacanya

berdasarkan kerangka cerita yang telah dibuat.

Konfirmasi1) Guru menjelaskan tentang kelebihan dan kekurangan siswa dalam bercerita

secara lisan.2) Guru memberikan kesempatan bertanya kepada para siswa tentang hal-hal yang

kurang dipahami.

c. Kegiatan Penutup1) Guru bersama-sama dengan peserta didik membuat simpulan pelajaran 2) Melakukan penilaian dan/atau refleksi terhadap kegiatan yang sudah

dilaksanakan.3) Memberikan tugas rumah untuk menceritakan kembali peristiwa aktual yang

telah dibaca dari majalah/surat kabar/ sumber yang lain secara tertulis. 4) Berdoa pada akhir pelajaran.

Page 7: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

E. Sumber dan Media Pembelajaran1) Buku Pandhu Basa Kelas IX, MGMP Bahasa Jawa Kab. Pemalang, 2) Majalah Panyebar Semangat (9 Juli 2011)

F. Penilaian

Indikator Pencapaian Teknik Penilaian

Bentuk Instrumen

Instrumen

1. Mampu membuat kerangka cerita bacaan tentang peristiwa aktual yang telah dibacanya.

2. Mampu menceritakan kembali secara lisan peristiwa aktual yang telah dibacanya.

Tes tertulis

Tes lesan

Uraian

Unjuk kerja

Gawea cengkorongane carita wacan sing nembe kok waca !

Caritakna maneh prastawa aktual sing wis kok waca nganggo basamu dhewe sacara lesan !

Kunci jawaban : 1. Gumantung siswa2. Gumantung siswa

Rublik penilaian kerangka cerita

No Nama Siswa Keruntutan cerita Kelengkapan Tata tulis

123

Rublik penilaian bercerita secara lisan !

No Nama Siswa Diksi Kelancaran Komunikatif123

Mengetahui Pemalang, Juli 2014Kepala SMP Guru Mata Pelajaran

Page 8: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Nama Sekolah : SMP Mata Pelajaran : Bahasa JawaKelas / Semester : IX / 2 (dua)Standar Kompetensi : 2. Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan dan

perasaan secara lisan dalam berbagai ragam bahasa Jawa sesuai unggah-ungguh.

Kompetensi Dasar : 2.2. BerpidatoAlokasi waktu : 4 X 40 menit (4 jampel)

A. Tujuan Pembelajaran :Setelah selesai melaksanakan kegiatan pembelajaran, siswa dapat :1. Menjawab pertanyaan tentang isi pidato yang didengar.2. Menyebutkan bagian-bagian pidato.3. Membuat kerangka pidato dengan tema tertentu.4. Berpidato dengan tema tertentu

Karakter siswa yang diharapkan :Tanggung jawabBersahabat/komunikasiPeduli sosial

B. Materi PembelajaranTuladha pidato iki gatekna banjur wangsulana pitakone !

PIDATO PELANTIKAN PENGURUS OSIS(Sambutan saking Mantan Pengurus OSIS)

Assalamualaikum wr. wb.Kepala SMP Negeri 10 ingkang kinurmatan. Bapak-bapak saha ibu-ibu guru

pembina OSIS SMP Negeri 10 ingkang kula urmati. Para rawuh ingkang kinurmatan lan rencang-rencang ingkang kula tresnani. Langkung rumiyin mangga sareng-sareng ngaturaken puji sukur dhumateng ngarsaninpun Gusti ingkang Maha Agung, ingkang sampun maringi Rahmat lan Hidayah dhumateng kita saingga kita saged kempal wonten acara pelantikan pengurus OSIS ing dinten punika kanthi wilujeng nir ing sambikala.

Para rawuh ingkang kinurmatan, pengurus OSIS enggal ing SMP Negeri 10 sampun kasil dipunpilih kanthi cara langsung, umum, bebas, lan rahasia. Kula pitados bilih sasampunipun pengurus enggal menika dipunlantik, salajengipun saged nindakaken jejibahan kanthi sae, tansah nengenaken pirembagan kangge ngrampungi satunggaling prekawis lan nggatosaken pitedah-pitedah saking para pembina OSIS. Kanthi cara menika, para pengurus enggal saged makarya saiyeg saekapraya mbeta kemajenganing OSIS SMP Negeri 10 menika. Amin. Kula minangka mantan pengurus ngaturaken sugeng makarya kangge pengurus enggal, nyuwun pangapunten menawi sadanganipun kula sakanca nindakaken jejibahan tansah damel kuciwanipun Bapak-bapak lan ibu-ibu pembina OSIS amargi cupeting kawruh lan kirangipun seserepan kula sakanca.Para rawuh ingkang kinurmatan, namung menika ingkang saged kula aturaken minangka sesulihipun manten pengurus OSIS. Kula ngajeng-ngajeng sangt, sedaya siswa kelas 7, 8, lan 9 purun mbiyantu pengurus OSIS ingkang enggal saingga saged makarya kanthi sae. Menawi wonten kirang tata trapsilaning atur, kula nyuwun agunging samudra pangaksami. Jenang sela wader kali sesondheran, apuranta menawi wonten kalepatan. Nuwun.Wassalamualaikum warohmatullahi wabarakatuh.

Page 9: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

C. Metode Pembelajaran1. Demonstrasi2. Tanya jawab3. Penugasan4. Drill (latihan)

D. Langkah-langkah PembelajaranPertemuan 1a. Pendahuluan

1) Guru mengucapkan salam dengan ramah kepada siswa ketika memasuki ruang kelas2) Berdoa sebelum membuka pelajaran 3) Mengecek kehadiran siswa 4) Mendoakan siswa yang tidak hadir karena sakit atau karena halangan lainnya 5) Mengadakan pre tes dengan menunjuk salah satu siswa berpidato pada acara tertentu.6) Menjelaskan tujuan pembelajaran atau kompetensi dasar yang akan dicapai; 7) Menyampaikan cakupan materi dan penjelasan uraian kegiatan sesuai silabus.

b. Kegiatan IntiEksplorasi1) Siswa mendengarkan (memperhatikan) contoh berpidato yang didemonstrasikan oleh

model dalam CD pembelajaran.2) Siswa memperhatikan penjelasan guru tentang contoh pidato yang baru saja

didengarkan siswa

Elaborasi1) Siswa secara lisan menjawab pertanyaan guru tentang bagian-bagian pidato dan isi

pidato yang didengarkan oleh siswa.2) Siswa secara tertulis berlatih membuat kerangka pidato sesuai dengan tema yang

ditentukan.

Konfirmasi1) siswa bersama guru melakukan refleksi tentang isi pidato, bagian-bagian pidato, dan

kerangka pidato

c. Kegiatan Penutup1) Guru bersama-sama dengan siswa membuat rangkuman/simpulan pelajaran2) Guru menginformasikan kegiatan pada pertemuan berikutnya.

Pertemuan IIa. Pendahuluan

1) Guru mengucapkan salam dengan ramah kepada siswa ketika memasuki ruang kelas2) Berdoa sebelum membuka pelajaran 3) Mengecek kehadiran siswa 4) Mendoakan siswa yang tidak hadir karena sakit atau karena halangan lainnya 5) Memberi apersepsi tentang berpidato yang telah dipelajari pada pertemuan

sebelumnya.6) Menjelaskan tujuan pembelajaran atau kompetensi dasar yang akan dicapai; 7) Menyampaikan cakupan materi dan penjelasan uraian kegiatan sesuai silabus.

Page 10: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

b. Kegiatan IntiEksplorasi1) Guru kembali mendemonstrasikan contoh berpidato untuk mengingatkan kembali

materi pada pertemuan sebelumnya.2) Masing-masing siswa memperhatikan kerangka berpidato yang telah dibuar pada

pertemuan sebelumnya.3) Siswa menerima penjelasan guru tentang tugas perorangan berpidato dengan tema

tertentu dan kriteria penilaiannya.

Elaborasi1) Siswa secara bergilir maju untuk berpidato sesuai tema yang ditentukan guru.2) Guru dan siswa yang lain menilai penampilan temannya sesuai kriteria penilaian

yang telah ditentukan.

Konfirmasi1) Siswa melakukan refleksi tentang berpidato.

c. Kegiatan Penutup1) Guru bersama-sama dengan siswa membuat rangkuman/simpulan pelajaran2) Guru menginformasikan kegiatan pada pertemuan berikutnya.

E. Sumber dan Media Pembelajaran1. Buku Pandhu Basa Kelas IX, MGMP Bahasa Jawa Kab. Pemalang, 2. Buku lain yang relevan

F. Penilaian

Indikator Pencapaian Teknik Penilaian

Bentuk Instrumen

Instrumen

1. Mampu mrnjawab pertanyaan tentang isi pidato yang didengarkannya

2. Mampu menyebutkan bagian-bagian pidato

3. Mampu membuat kerangka pidato dengan tema tertentu

4. Mampu berpidato dengan tema tertentu

Tes lisan

Tes lisan

Tes tertulis

Tes lisan

Daftar pertanyaan

Daftar pertanyaan

Uraian

Unjuk kerja

1. pidato sing kok rungokake ngandharake bab apa ?

2. sebutna tuladhane ukara kang mujudake pambukane pidhato!

3. Gawea cengkorongane pidato perpisahan kelas IX ing sekolahmu !

4. Paragakna pidatone wakil kelas IX ing acara perpisahan kelas IX !

Page 11: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

Kunci jawaban : 1. Gumantung siswa2. Gumantung siswa3. Gumantung siswa4. Gumantung siswaRublik penilaian berpidato

No Nama Siswa Diksi kelancaran penampilan1

2

Mengetahui Pemalang, Juli 2014Kepala SMP Guru Mata Pelajaran

Page 12: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Nama Sekolah : SMP Mata Pelajaran : Bahasa JawaKelas / Semester : IX / 2 (dua)Standar Kompetensi : 3. Mampu membaca bacaan sastra non sastra

dalam berbagai teknik membaca dan bacaanberhuruf jawa

Kompetensi Dasar : 3.1 Membaca pemahaman teks upacara adatAlokasi Waktu : 4 x 40 Menit (4 jampel)

A. Tujuan Pembelajaran :Setelah selesai melaksanakan kegiatan pembelajaran, siswa dapat :

1. menyebutkan dan menuliskan topik dan isi bacaan.2. membuat pertanyaan yang berkaitan dengan isi bacaan.3. menyebutkan nilai-nilai luhur yang terkandung dalam upacara tedhak siti.

Karakter siswa yang diharapkan :Tanggung jawabKreatifiMandiri

B. Materi Pembelajaran :Wacanen teks ning ngisor iki!

Pahargyan Tedhak Siti

Ana sawetara prastawa sing dianggep wigati ing panguripane wong Jawa. Kanggo mengeti prastawa mau lumrahe wong Jawa banjur nganaake pahargyan minangka tandha puji sukur marang Gusti Kang Akarya Jagad. Salah sijine yaiku pahargyan tedhak siten. Pahargyan tedhak siten dianakake wong tuwa kanggo putrane nalika putra ngancik umur pitung wulan utawa pitung lapan. Lumrahe nalika bocah umur pitung lapan dheweke wiwit ajar mlaku utawa ngambah lemah. Mula pahargyane diarani “tedhak siti” utawa uga diarani “ngudhun-udhuni”. Ancase pahargyan iki yaiku ngenalake alam lingkungan marang bocah supaya bocah kenal marang alam sakiwatengene klebu lemah sing diidak-idak saben dinane.

Pahargyan tedhak siten diwiwiti kanthi nyirami putra – putrid sing arep di upacarani nganggo sekar setaman ( mlathi / melur, kanthil, lan mawar ). Kembang – kembang mau mengku teges : mlathi / melur kanthi pengajab supaya putra – putrid mau bisa duwe tekad sing ora melar – melur. Kembang kanthil kanthil pengajab supaya putra – putri bisa kasinungan wewujudan ( jasamani ) lan kaprigelan sing marakake sapa bae gampang kumanthil. Dene kembang mawar kawentar ngganda arum bisa gawe alusing kulit, dadi sapa bae sing nyawang bakal welas lan kasmaran. Sawise disirami, putra diagemi busana anyar sing pinilih supaya nengsemakake para rawuh sing mriksani.

Sabanjure putra – putrid diambahake ing siti ( lemah ) sing diwenehi krikil utawa lambaran liyane. Rampung kuwi putra ditetah midak jadah pitung warna sing ditata kanthi dilambari pupus pisang. Anggone midak jadah diwiwiti saka warna putih banjur warna liyane. Midak jadah warna – warni dilambari pupus pisang nggambarake maneka warna kedadean sing dilakoni jroning panguripan. Ana susah uga bungah. Ing pangajab kabeh iku

Page 13: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

kudu bisa di pupus, ditampa kanthi ati sing legawa. Jadah sing diidak – idak mau biasane didum marang para tamu sing rawuh, kanggo oleh – oleh menyang dalem seperlu kanggo jontrot supaya putra – putrine gampang antuk jodho lan gampang antuk momongan.

Sawise putra midak jadah diterusake menek adha sing diwangun kayedene palenggahane raja. Menek andha tebu kanthi pangajab putra bisa nggayuh gegayuhan luhur. Tembung tebu yen dikerata basa asale saka tembung ‘’ antebing kalbu ‘’. Dadi, gegayuhan sing luhur mau bisa kesembadan yen dilakoni kanthi manteping ati. Lenggah ing dhuwur kayadene raja ancase supaya bisa dadi pemimpin sing becik tumrap pribadine dhewe uga ing bebrayan agung.

Mudhun saka andha tebu putra dilebokake ing kurungan sing ing jerone wis dicawisi maneka warna ubarampene wong urip manut apa kersane wong tuwane, kaya ta : dhuwit, pari, potelot, kaca, tasbih, lsp. Saliyane ubarampe mau uga cumawis beras kuning lan arta receh saka sing ajine sithik nganti sing larang dilebokake jero bokor kencana. Kurungan ngemu teges supaya bocah dadi wong sing bisa ngurung utawa nyandhet pepinginan kurang becik sing bias nuwuhake kasangsaran. Dene barang apa sing dipilih dening putra dipercaya ngambangake apa pakaryane bocah ing besuke. Sawise milih barang, beras kuning lan arta receh disebar ing ngarepe para tamu ben diagem rayahan ( udhik – udhik ) minangka pratandha yen barang mau mujudake amal sedhekahe sing kagungan kersa.

Saliyane ubarampe ing dhuwur uga cumawis, ubarampe liyane yaiku : kembang manca warna, senthir ( cemplik ), sapu Gerang sing diedegake malik ditancepi brambang bawang, laos, kunir, kamijara lan dlingo bengle. Uga dom disurupi benang, kacang ijo lan cuwilan pengilon. Sing pungkasan ora lali tumpeng salawuhane, maneka warna bubur, lan jajan pasar.

Mengkono mau pahargyan tedhak siten sing nganti wektu iki isih di tindakake dening wong Jawa. Dene cak – cakane ora mesthi padha antarane panggonan siji lan panggonan liyane, jumbuh karo unen – unen ‘’ Desa mawa cara Negara mawa tata ‘’. Nyata yen pahargyan mau mengku teges sing luhur mula wis dadi kuwajiban kita kudu melu nguri – uri supaya lestari.

( Kapetik : Penyebar Semangat No.44/2002 dipunjangkepi sumber sanesipun )

C. Metode Pembelajaran :1. Ceramah2. Tanya jawab3. Inkuiri4. Penugasan

D. Langkah-Langkah Pembelajaran :Pertemuan Ia. Pendahuluan Apersepsi : menyampaikan tujuan pembelajaran Memotivasi siswa dengan menyebutkan contoh upacara adat Jawa serta pentingnya

budaya tersebut dilestarikan.

b. Kegiatan IntiEksplorasi1) Guru bertanya jawab dengan siswa mengenai berbagai macam upacara adat yang masih

dilaksanakan dalam kehidupan masyarakat Jawa.2) Bertanya jawab mengenai makna upacara adat yang dilaksanakan dalam masyarakat

Jawa.

Page 14: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

3) Melibatkan peserta didik mencari informasi yang luas dan dalam tentang topik materi yang akan dipelajari dari aneka sumber.

4) Menggunakan beragam pendekatan pembelajaran, media pembelajaran, dan sumber belajar lain.

5) Memfasilitasi terjadinya interaksi antar siswa serta antara siswa dengan guru, lingkungan, dan sumber belajar lainnya.

6) Melibatkan peserta didik secara aktif dalam setiap kegiatan pembelajaran.

Elaborasi1) Memfasilitasi siswa membaca wacana upacara tedhak siti.2) Memfasilitasi siswa melalui pemberian tugas, diskusi, dan lain-lain untuk memunculkan

gagasan baru baik secara lisan maupun tertulis.3) Siswa menemukan topik dari wacana.4) Siswa menyebutkan ubarampe, prosesi, dan makna upacara adat.5) Memfasilitasi siswa dalam pembelajaran kooperatif dan kolaboratif.6) Memfasilitasi siswa berkompetisi secara sehat untuk meningkatkan prestasi belajar.7) Memfasilitasi siswa menyajikan hasil kerja individual.

Konfirmasi1) Memberikan umpan balik positif dan penguatan dalam bentuk lisan, tulisan, isyarat,

maupun hadiah, terhadap keberhasilan peserta didik.2) Memberikan konfirmasi terhadap hasil eksplorasi dan elaborasi siswa melalui berbagai

sumber.3) Memfailitasi siswa melakukan refleksi untuk memperoleh pengalaman belajar yang

telah dilakukan.4) Memfasilitasi siswa untuk memperoleh pengalaman yang bermakna dalam mencapai

kompetensi dasar: Berfungsi sebagai narasumber dan fasilitator dalam menjawab pertanyaan peserta

didik yang mengalami kesulitan. Membantu menyelesaikan masalah. Memberi informasi untuk bereksplorasi lebih jauh. Memberi motivasi pada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif.

c. Kegiatan Penutup1) Guru bersama siswa membuat rangkuman/kesimpulan pelajaran.2) Melakukan penilaian terhadap kegiatan yang sudah dilaksanakan.3) Memberikan umpan balik terhadap proses dan hasil pembelajaran.4) Merencanakan kegiatan tindak lanjut dalam bentuk tugas rumah mencari kliping

upacara adat Jawa jenis lain untuk dibahas pada pertemuan berikutnya dari berbagai sumber.

Pertemuan II

a. Pendahuluan Apersepsi : menyampaikan tujuan pembelajaran Memotivasi siswa dengan memberi penjelasan tentang pentingnya melestarikan upacara

adat sebagai budaya daerah. Membahas tugas.

Page 15: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

b. Kegiatan IntiEksplorasi

1) Siswa diberikan stimulus berupa foto upacara adat beserta ubarampenya dan diberi penjelasan mengenai makna yang terkandung di dalamnya.

2) Melibatkan peserta didik mencari informasi yang luas dan dalam tentang topik materi yang akan dipelajari dari aneka sumber.

3) Menggunakan beragam pendekatan pembelajaran, media pembelajaran, dan sumber belajar lain.

4) Memfasilitasi terjadinya interaksi antar siswa serta antara siswa dengan guru, lingkungan, dan sumber belajar lainnya.

5) Melibatkan peserta didik secara aktif dalam setiap kegiatan pembelajaran.

Elaborasi

1) Memfasilitasi siswa melalui pemberian tugas, diskusi, dan lain-lain untuk memunculkan gagasan baru baik secara lisan maupun tertulis.

2) Memfasilitasi siswa dalam pembelajaran kooperatif dan kolaboratif.3) Memfasilitasi masing-masing kelompok secara perwakilan membacakan wacana

upacara adat yang menjadi tugas kelompoknya.4) Perwakilan kelompok menyebutkan ubarampe, prosesi, dan makna/nilai luhur upacara

adat yang menjadi tugasnya.5) Memfasilitasi siswa berkompetisi secara sehat untuk meningkatkan prestasi belajar.6) Memfasilitasi siswa menyajikan hasil kerja individual.

Konfirmasi

1) Memberikan umpan balik positif dan penguatan dalam bentuk lisan, tulisan, isyarat, maupun hadiah, terhadap keberhasilan peserta didik.

2) Memberikan konfirmasi terhadap hasil eksplorasi dan elaborasi siswa melalui berbagai sumber.

3) Memfailitasi siswa melakukan refleksi untuk memperoleh pengalaman belajar yang telah dilakukan.

4) Memfasilitasi siswa untuk memperoleh pengalaman yang bermakna dalam mencapai kompetensi dasar:

Berfungsi sebagai narasumber dan fasilitator dalam menjawab pertanyaan peserta didik yang mengalami kesulitan.

Membantu menyelesaikan masalah. Memberi informasi untuk bereksplorasi lebih jauh. Memberi motivasi pada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif.

c. Kegiatan Penutup1) Guru bersama siswa membuat rangkuman/kesimpulan pelajaran.2) Melakukan penilaian terhadap kegiatan yang sudah dilaksanakan.3) Memberikan umpan balik terhadap proses dan hasil pembelajaran.4) Merencanakan kegiatan tindak lanjut dalam bentuk pembelajaran remedi, program

pengayaan, dan pemberian tugas sesuai dengan hasil belajar siswa.

E. Sumber dan Media Pembelajaran :1) Buku Pandu Basa kelas XI, MGMP Bahasa Jawa Kab. Pemalang, 2) Buku lain yang relevan3) Kliping upacara adat Jawa dari berbagai sumber.

Page 16: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

F. Penilaian :Pertemuan I

Indikator Pencapaian Teknik Penilaian

Bentuk Instrumen

Instrumen

1. Mampu menyebutkan dan menuliskan topik dan isi bacaan.

2. Mampu membuat pertanyaan yang berkaitan dengan isi bacaan.

3. Mampu menyebutkan nilai-nilai luhur yang terkandung dalam upacara tedhak siti

Tes tertulis

Tes tertulis

Tes tertulis

Uraian

Uraian

Uraian

Upacara adat apa sing diandharake ing wacan mau.

Apa bae ubarampene upacara tedhak siti.

Kepiye prosesine upacara tedhak siti.

Gawenen pitakonan sing ana gegayutane karo upacara tedhak siti!

Tulisen pitutur luhur (telu) sing ana ing upacara Tedhak siti!

No Aspek Penilaian Bobot Nilai1 Menyebutkan topik dan isi wacana

a. Tepat (3)b. Kurang tepat (2)c. Tidak tepat (1)

5

2 Mengajukan pertanyaan berkaitan dengan isi wacanaa. Tepat (3)b. Kurang tepat (2)c. Tidak tepat (1)

5

3 Menyebutkan nilai-nilai luhur dari upacara adata. Sesuai (3)b. Sebagian besar sesuai (2)c. Sebagian besar tidak sesuai (1)

5

KeteranganSkor maksimal 3 (3x5)=45

Nilai akhir : Skor yang diperolehX 100%

Skor maksimalPertemuan II

Indikator Pencapaian Teknik Penilaian

Bentuk Instrumen

Instrumen

1. Mampu merangkum isi wacana mengenai upacara adat Jawa dari berbagai sumber.

Tes tertulis

Unjuk kerja Gawea rangkuman ngenani upacara adat saka majalah/sumber liyane sing wis kok waca!

Page 17: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

2. Mampu membuat pertanyaan yang berkaitan dengan isi bacaan.

3. Mampu menyebutkan nilai-nilai luhur yang terkandung dalam upacara tedhak siti

Tes tertulis

Tes tertulis

Uraian

Uraian

Gawenen pitakonan sing ana gegayutane karo upacara tedhak siti!

Tulisen pitutur luhur (telu) sing ana ing upacara Tedhak siti!

No Aspek Penilaian Bobot Nilai1 Keberanian menyampaikan hasil kerja kelompok

a. Berani(3)b. Kurang berani (2)c. Tidak berani (1)

5

2 Mengajukan pertanyaan berkaitan dengan isi wacanaa. Tepat (3)b. Kurang tepat (2)c. Tidak tepat (1) 5

3 Menyebutkan nilai-nilai luhur dari upacara adata. Sesuai (3)b. Sebagian besar sesuai (2)c. Sebagian besar tidak sesuai (1)

5

KeteranganSkor maksimal 3 (3x5)=45

Nilai akhir : Skor yang diperolehX 100%

Skor maksimal

Mengetahui Pemalang, Juli 2014Kepala SMP Guru Mata Pelajaran

Page 18: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Nama Sekolah : SMP Mata Pelajaran : Bahasa JawaKelas / Semester : IX / 2 (dua)Standar Kompetensi : 3. Mampu membaca bacaan sastra, non sastra dalam berbagai

teknik membaca, dan bacaan berhuruf Jawa.Kompetensi Dasar : 3.2. Membaca paragraf berhuruf Jawa dengan menerapkan aksara

rekanAlokasi waktu : 4 X 40 menit (4 jampel)

A. Tujuan Pembelajaran :Setelah selesai melaksanakan kegiatan pembelajaran, siswa dapat :1. Membaca kalimat berhuruf Jawa yang mengandung aksara rekan2. Membaca paragraf berhuruf Jawa yang mengandung aksara rekan dan mengubahnya

menjadi tulisan/huruf latin.3. membaca paragraf berhuruf Jawa dengan aksara rekan dan mengubahnya menjadi

huruf latin.4. menjawab pertanyaan yang berkaitan dengan isi bacaan aksara Jawa5. menceritakan secara ringkas isi bacaan dengan ragam ngoko

Karakter siswa yang diharapkan :Tanggung jawabGemar membacaRasa ingin tahu

B. Materi PembelajaranMembaca paragraf berhuruf Jawa yang menerapkan aksara rekanWacanen kang premati paragraf tulisan Jawa kang ngandhut aksara rekan ngisor iki !

?IfulPÆt]i.?sbenT=gl¿;1;swl\Umt¿IsLmPdma/g-

finIfulPÆt]i,ai=finIfulPÆt]iaikumin=ksrnaizpurmr=[wo=liys[[j]o[nsetaun¿, sfuru[zaiku[wo=IsLmNinFk[kpss[j]o[nwul[nRom[fon¿,

? g+p+u/si=wisPir=pir=taunZ|mBrme/[lokH [kmulihai=[fs[n.put][npkP+[toniaikuffipg[wai=jk/tkur=luwihwis\;15;taun¿g+p+u/aikug/w[nsitij+ulEk+hvmB|tG[w[nnu=glP=[gonNn¿,put][n;2;yaikumuf+ki/k[rositik+snh.kjbg+p+u/pt][npkP+[toniaikuk+Erudis/tf+ubEfh.e

?k+Erudifu[wg/wp+[tonh[f[nj+ubEfhaisihkuliyhai=UnipË/sits¿Al¿Aj+/.nlikfinIfulPÆt]ipdzumPulFfisiji,mulfX[mpkP+[tonir[mbzet¿,mlhsemi=gusfuru=[zIfulPÆt]ik[bhwisZ|mPul¿,

? nlikmXmTkBi/rnHi=mejif¿k+us×[loK+timhr[m[bochpdtkBi/rn¿si=mimPinKÂaiAbF|lG+nik[rop+Ij+l¿[aorllipdamBy/j+ktPÆt]h.[asu[kKfiankK[kslt¿IfulPÆt]i.bub/slt×lipdslmSlmMn¿,swi[sSblipdda/bbx=zn¿[boch[bochsene=bzetZ=[gokLmBiav/.

(Sumber : Sinau Basa Jawa IX)

Page 19: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

C. Metode Pembelajaran1. Inkuiri2. Tanya jawab3. Penugasan

D. Langkah-langkah PembelajaranPertemuan 1

a. Pendahuluan1) Guru mengucapkan salam dengan ramah kepada siswa ketika memasuki ruang kelas2) Berdoa sebelum membuka pelajaran 3) Mengecek kehadiran siswa 4) Mendoakan siswa yang tidak hadir karena sakit atau karena halangan lainnya 5) Memberikan apersepsi tentang budaya Jawa yang adiluhung dan pentingnya untuk

melestarikan.6) Menjelaskan tujuan pembelajaran atau kompetensi dasar yang akan dicapai; dan7) Menyampaikan cakupan materi dan penjelasan uraian kegiatan sesuai silabus.

b. Kegiatan IntiEksplorasi1) Siswa diberikan stimulus berupa berbagai soal kalimat bertuliskan aksara Jawa yang

mengandung aksara rekan.2) Melibatkan peserta didik mencari informasi yang luas dan dalam tentang topik materi

yang akan dipelajari dari aneka sumber.3) Menggunakan beragam pendekatan pembelajaran, media pembelajaran, dan sumber

belajar lain.4) Memfasilitasi terjadinya interaksi antar siswa serta antara siswa dengan guru,

lingkungan, dan sumber belajar lainnya.5) Melibatkan peserta didik secara aktif dalam setiap kegiatan pembelajaran.

Elaborasi1) Memfasilitasi siswa melalui pemberian tugas, diskusi, dan lain-lain untuk

memunculkan gagasan baru baik secara lisan maupun tertulis.2) Memfasilitasi siswa dalam pembelajaran kooperatif dan kolaboratif.3) Memfasilitasi siswa berkompetisi secara sehat untuk meningkatkan prestasi belajar.4) Siswa membaca kalimat-kalimat aksara Jawa yang menerapkan aksara rekan.5) Siswa membaca paragraf aksara Jawa yang menerapkan aksara rekan dan

menyalinnya menjadi aksara latin 6) Memfasilitasi siswa membuat laporan eksplorasi yang dilakukan secara individual

maupun kelompok.7) Memfasilitasi siswa menyajikan hasil kerja individual maupun kelompok.

Konfirmasi1) Memberikan umpan balik positif dan penguatan dalam bentuk lisan, tulisan, isyarat,

maupun hadiah, terhadap keberhasilan peserta didik.2) Memberikan konfirmasi terhadap hasil eksplorasi dan elaborasi siswa melalui

berbagai sumber.3) Memfailitasi siswa melakukan refleksi untuk memperoleh pengalaman belajar yang

telah dilakukan.

Page 20: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

4) Memfasilitasi siswa untuk memperoleh pengalaman yang bermakna dalam mencapai kompetensi dasar: Berfungsi sebagai narasumber dan fasilitator dalam menjawab pertanyaan

peserta didik yang mengalami kesulitan. Membantu menyelesaikan masalah. Memberi informasi untuk bereksplorasi lebih jauh. Memberi motivasi pada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif.

c. Kegiatan Penutup1) Guru bersama siswa membuat rangkuman/kesimpulan pelajaran.2) Melakukan penilaian terhadap kegiatan yang sudah dilaksanakan.3) Memberikan umpan balik terhadap proses dan hasil pembelajaran.4) Merencanakan kegiatan tindak lanjut dalam bentuk pembelajaran remedi, program

pengayaan, dan pemberian tugas sesuai dengan hasil belajar siswa.

Pertemuan 2

a. Pendahuluan Apersepsi : menyampaikan tujuan pembelajaran Memotivasi siswa dengan memberikan penjelasan mengenai budaya Jawa yang

adiluhung dan pentingnya upaya untuk melestarikan.

b. Kegiatan Inti

Eksplorasi1) Siswa diberikan stimulus berupa berbagai soal kalimat bertuliskan aksara Jawa yang

mengandung aksara rekan mengcu pada pembelejaran yang telah lalu.2) Melibatkan peserta didik mencari informasi yang luas dan dalam tentang topik materi

yang akan dipelajari dari aneka sumber.3) Menggunakan beragam pendekatan pembelajaran, media pembelajaran, dan sumber

belajar lain.4) Memfasilitasi terjadinya interaksi antar siswa serta antara siswa dengan guru,

lingkungan, dan sumber belajar lainnya.5) Melibatkan peserta didik secara aktif dalam setiap kegiatan pembelajaran.

Elaborasi1) Memfasilitasi siswa melalui pemberian tugas, diskusi, dan lain-lain untuk

memunculkan gagasan baru baik secara lisan maupun tertulis.2) Memfasilitasi siswa dalam pembelajaran kooperatif dan kolaboratif.3) Memfasilitasi siswa berkompetisi secara sehat untuk meningkatkan prestasi belajar.4) Siswa membaca cerita beraksara Jawa yang menerapkan aksara rekan.5) Siswa menjawab pertanyaan berkaitan dengan isi cerita.6) Siswa menceritakan kembali menggunakan ragam ngoko. 7) Memfasilitasi siswa membuat laporan eksplorasi yang dilakukan secara individual

maupun kelompok.8) Memfasilitasi siswa menyajikan hasil kerja individual maupun kelompok.

Konfirmasi1) Memberikan umpan balik positif dan penguatan dalam bentuk lisan, tulisan, isyarat,

maupun hadiah, terhadap keberhasilan peserta didik.

Page 21: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

2) Memberikan konfirmasi terhadap hasil eksplorasi dan elaborasi siswa melalui berbagai sumber.

3) Memfailitasi siswa melakukan refleksi untuk memperoleh pengalaman belajar yang telah dilakukan.

4) Memfasilitasi siswa untuk memperoleh pengalaman yang bermakna dalam mencapai kompetensi dasar: Berfungsi sebagai narasumber dan fasilitator dalam menjawab pertanyaan peserta

didik yang mengalami kesulitan. Membantu menyelesaikan masalah. Memberi informasi untuk bereksplorasi lebih jauh. Memberi motivasi pada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif.

c. Kegiatan Penutup1) Guru bersama siswa membuat rangkuman/kesimpulan pelajaran.2) Melakukan penilaian terhadap kegiatan yang sudah dilaksanakan.3) Memberikan umpan balik terhadap proses dan hasil pembelajaran.4) Merencanakan kegiatan tindak lanjut dalam bentuk pembelajaran remedi, program

pengayaan, dan pemberian tugas sesuai dengan hasil belajar siswa.

E. Sumber dan Media Pembelajaran1. Buku Pandhu Basa Kelas IX, MGMP Bahasa Jawa Kab. Pemalang, 2. Buku lain yang relevan

F. PenilaianIndikator Pencapaian Teknik

PenilaianBentuk Instrumen

Instrumen

1. Mampu membaca kalimat berhuruf Jawa dengan aksara rekan.

2. Mampu mengubah paragraf berhuruf Jawa dengan aksara rekan menjadi huruf latin.

Tes tertulis

Tes tertulis

Daftar pertanyaan

Unjuk kerja

Wacanen ukara iki kanthi permati

Wacanen paragraf aksara Jawa ing ngisor iki lan owahana aksara latin

Rublik penilaian membacaNo Aspek Penilaian Bobot Nilai1 Ketepatan membaca kalimat aksara Jawa

a. Tepat (3)b. Kurang tepat (2)c. Tidak tepat (1)

5

2 Ketepatan membaca paragraf aksara Jawaa. Tepat (3)b. Kurang tepat (2)c. Tidak tepat (1) 10

Keterangan :Skor maksimal : 45

Nilai akhir : Skor yang diperolehX 100%

Skor maksimal

Page 22: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

Indikator Pencapaian Teknik Penilaian

Bentuk Instrumen

Instrumen

1. Mampu mengubah paragraf berhuruf Jawa rekan dengan menjadi huruf latin.

2. Mampu menjawab pertanyaan yang berkaitan dengan isi bacaan aksara Jawa

3. Mampu menceritakan secara ringkas isi bacaan dengan ragam ngoko

Tes tertulis

Tes tertulis

Tes tertulis

Unjuk kerja

Daftar pertanyaan

Unjuk kerja

Wacanen paragraf aksara Jawa ing ngisor iki lan owahana aksara latin

Wangsulana pitakon ning ngisor iki trep karo isine wacan

Critakna maneh isine wacan mau nganggo basa ngoko

No Aspek Penilaian Bobot Nilai1 Ketepatan membaca paragraf aksara Jawa

a. Tepat (3)b. Kurang tepat (2)c. Tidak tepat (1)

5

2 Ketepatan menjawab pertanyaana. Tepat (3)b. Kurang tepat (2)c. Tidak tepat (1)

5

3 Menceritakan kembali isi bacaana.Sesuai (3)b.Sebagian besar sesuai (2)c.Sebagian besar kurang sesuai (1)

5

KeteranganSkor maksimal : 45

Nilai akhir : Skor yang diperolehX 100%

Skor maksimal

Mengetahui Pemalang, Juli 2014Kepala SMP Guru Mata Pelajaran

Page 23: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Nama Sekolah : SMP Mata Pelajaran : Bahasa JawaKelas / Semester : IX / 2 (dua)Standar Kompetensi : 4. Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan dan

perasaan dalam berbagai jenis karangan menggunakan ragam bahasa Jawa sesuai unggah-ungguh dan menulis paragraf berhuruf Jawa

Kompetensi Dasar : 4.1. Menulis teks pidatoAlokasi waktu : 4 X 40 menit (4 jampel)

A. Tujuan Pembelajaran :Setelah selesai melaksanakan kegiatan pembelajaran, siswa dapat :1) Menyebutkan bagian-bagian pidato yang didengarnya2) Menulis teks pidato pelantikan pengurus OSIS dengan ragam krama alus.

Karakter siswa yang diharapkan :Rasa ingin tahuKreatifMandiri

B. Materi PembelajaranTuladha pidato iki gatekna banjur wangsulana pitakone !

Semaken teks pidato sing diwaca kanca-kancamu utawa rekaman pidato iki! Gawea cathetan saperlune !

Assalamu’alaikum Wr.Wb.Sih nugrahaning Gusti Ingkang Maha Asih, mugi tansah kajiwa kasarira dhumateng kita sedaya.Bapak H. Kuntara, S.Pd., M.Pd., minangka Kepala SMP 3 Pemalang ingkang minulya,Bapak-Ibu Wali Kelas VII, VIII, IX ingkang kinurmatanugi para siswa ingkang kula tresnani.Langkung rumiyin sumangga kita ngaturaken puji syukur dhumateng Gusti Ingkang Maha Asih ingkang sampun paring berkah saha rahmat dhumateng kita sedaya saengga

Page 24: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

kita sedaya saged kempal manunggal ing papan menika saperlu mengeti Dinten Pendidikan Nasional.

Ing ngriki kula minangka sesulihipun pengurus OSIS badhe ngandharaken sakedhik ngengingi bab-bab ingkang wonten sambetipun kalian Hardiknas. Dinten Pendidikan Nasional mboten saged dipunculaken saking paraga ingkang asmanipun Ki Hajar Dewantara ingkang nalika timur asmanipun Suwardi Suryaningrat. Ki Hajar Dewantara menika ageng sanget lelabetanipun kangge ngrembakaken donyaning pendidikan ing Indonesia. Panjenenganipun tansah ngupaya kados pundi caranipun supados para mudha saged majeng pawiyatanipun lan mboten kawon kalian negara manca. Ki Hajar Dewantara ugi kawentar pamanggihipun ing babagan pendidikan kanthi ngecakaken sistem among ingkang samangke dipundadosaken sesanti ing bidhang pendidikan inggih menika sesanti“Ing ngarsa sung tulada, ing madya mangun karsa, tut wuri handayani” .Para rawuh ingkang kinurmatan.Lumantar pengetan Dinten Pendidikan Nasional ing dinten menika, kula gadhah pangajeng-ajeng supados sedaya siswa ing SMP 3 ngriki saged langkung grengseng anggenipun ngupaya, nggayuh kemajenganing pawiyatan ingkang pungkasanipun ageng sanget paedahipun kangge diri pribadi, nusa lan bangsa. Upaya-upaya ingkang saged dipuntindakaken para siswa upaminipun sregep sinau, njagi karesikan lingkungan, tansah nindakaken sedaya kewajiban, lan nilaraken sedaya tumindak ingkang nerak angger-angger. Kanthi cara menika, ateges kita ngaturaken panuwun dhumateng labuh labetipun Ki Hajar Dewantara lan para pahlawan sanesipun kangge nusa lan bangsa. Sedaya menika saged kalampahan kanthi panggulawenthahipun bapak saha ibu guru lan tansah ndedonga dhumateng Gusti Ingkang Maha Agung supados para siswa saged dados lare ingkang pinter lan sae budipakartinipun.Bapak saha ibu guru ingkang kinurmatan dalah para siswa ingkang kula tresnani, namung menika ingkang saged kula andharaken ing pengetan Dinten Pendidikan Nasional ing dinten menika. Menawi kathah atur kula ingkang kirang trep, kula nyuwun agunging pangaksami. Nuwun.Wassalamualaikum Wr. Wb.

C. Metode Pembelajaran

1. Demonstrasi2. Tanya jawab3. Penugasan4. Drill (latihan)

D. Langkah-langkah PembelajaranPertemuan 1a. Pendahuluan

1) Guru mengucapkan salam dengan ramah kepada siswa ketika memasuki ruang kelas2) Berdoa sebelum membuka pelajaran 3) Mengecek kehadiran siswa 4) Mendoakan siswa yang tidak hadir karena sakit atau karena halangan lainnya 5) Mengadakan pre tes dengan menunjuk salah satu siswa berpidato pada acara tertentu.6) Menjelaskan tujuan pembelajaran atau kompetensi dasar yang akan dicapai; 7) Menyampaikan cakupan materi dan penjelasan uraian kegiatan sesuai silabus.

b. Kegiatan IntiEksplorasi

Page 25: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

1) Siswa mendengarkan (memperhatikan) contoh berpidato yang didemonstrasikan oleh model dalam CD pembelajaran.

2) Siswa memperhatikan penjelasan guru tentang contoh pidato yang baru saja didengarkan siswa

Elaborasi1) Siswa secara tertulis menjawab pertanyaan guru tentang bagian-bagian pidato dan isi

pidato yang didengarkan oleh siswa.2) Siswa secara tertulis berlatih membuat kerangka pidato sesuai dengan tema yang

ditentukan.

Konfirmasi1) siswa bersama guru melakukan refleksi tentang isi pidato, bagian-bagian pidato, dan

kerangka pidato

c. Kegiatan Penutup1) Guru bersama-sama dengan siswa membuat rangkuman/simpulan pelajaran2) Guru menginformasikan kegiatan pada pertemuan berikutnya.

Pertemuan IIa. Pendahuluan

1) Guru mengucapkan salam dengan ramah kepada siswa ketika memasuki ruang kelas2) Berdoa sebelum membuka pelajaran 3) Mengecek kehadiran siswa 4) Mendoakan siswa yang tidak hadir karena sakit atau karena halangan lainnya 5) Memberi apersepsi tentang berpidato yang telah dipelajari pada pertemuan

sebelumnya.6) Menjelaskan tujuan pembelajaran atau kompetensi dasar yang akan dicapai; 7) Menyampaikan cakupan materi dan penjelasan uraian kegiatan sesuai silabus.

b. Kegiatan IntiEksplorasi1) Guru kembali mendemonstrasikan contoh berpidato untuk mengingatkan kembali

materi pada pertemuan sebelumnya.2) Siswa menerima penjelasan guru tentang langkah-langkah menulis teks pidato .3) Siswa menerima penjelasan guru tentang tugas perorangan menulis teks pidato

dengan tema tertentu dan kriteria penilaiannya.

Elaborasi1) Siswa secara individual menulis teks pidato pelantikan pengurus OSIS sesuai

kerangka pidato yang ditulisnya.2) Masing-masing siswa mengumpulkan teks pidato yang telah selesai ditulisnya.

Konfirmasi1) Siswa melakukan refleksi tentang pembelajaran menulis pidato 2) Guru memberikan umpan balik terhadap kegiatan belajar yang telah dilakukan

c. Kegiatan Penutup

Page 26: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

1) Guru bersama-sama dengan siswa membuat rangkuman/simpulan pelajaran2) Guru memberikan kesempatan bertanya pada siswa mengenai penulisan teks pidato

dan memberikan menginformasikan kegiatan pada pertemuan berikutnya.

E. Sumber dan Media Pembelajaran1. Buku Pandhu Basa Kelas IX, MGMP Bahasa Jawa Kab. Pemalang, 2. Buku lain yang relevan

G. Penilaian

Indikator Pencapaian Teknik Penilaian

Bentuk Instrumen

Instrumen

1. Mampu menjawab pertanyaan tentang bagian-bagian pidato yang didengarkannya

2. Mampu menyebutkan bagian-bagian pidato

3. Mampu membuat teks pidato pelantikan pengurus OSIS dengan ragam krama alus.

Tes tertulis

Tes tertulis

Tes tertulis

Daftar pertanyaan

Daftar pertanyaan

Uraian

1. Tulisna ukara pambukane pidato sing kok rungokake !

2. Pidhato sing kok rungokake ngandharake bab apa ?

3. Tulisen teks pidato pelantikan pengurus OSIS nganggo basa krama alus !

Kunci jawaban : 1. Gumantung siswa2. Gumantung siswa3. Gumantung siswa

Rublik penilaian menulis teks pidato

No Nama Siswa Diksi kelengkapan Kohesi dan koherensi

1

2

Mengetahui Pemalang, Juli 2014Kepala SMP Guru Mata Pelajaran

Page 27: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Nama Sekolah : SMP Mata Pelajaran : Bahasa JawaKelas / Semester : IX / 2 (dua)Standar Kompetensi : 4. Mampu mengungkapkan pikiran, gagasan, pendapat, dan

perasaan dalam berbagai jenis karangan menggunakan ragam bahasa Jawa sesuai unggah-ungguh dan menulis paragraf berhuruf Jawa.

Kompetensi Dasar : 4.2. Menulis paragraf berhuruf Jawa dengan menerapkan aksara rekan

Alokasi waktu : 2 X 40 menit (2 jampel)

A. Tujuan Pembelajaran :Setelah selesai melaksanakan kegiatan pembelajaran, siswa dapat :1. Menulis kalimat berhuruf Jawa dengan menerapkan aksara rekan.2. Menulis paragraf berhuruf Jawa yang dengan menerapkan aksara rekan.

Karakter siswa yang diharapkan :Kerja kerasKreatifTanggung jawabCinta tanah air

B. Materi PembelajaranMenulis paragraf berhuruf Jawa yang menerapkan angka Jawa.Wacanen kang premati pethikan wacan iki banjur tuduhna endi aksara rekan sing ana ing wacan !

?begwnCipTni=lnMkN[nps.?p[soptisktemB|

=p[solnPti.p[sotege[s[kwnLnPtitege[slmPus¿,nlikbegwnCipTni=mesub]ta

Page 28: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

i=guwminTrg,[aor[bfkf=musLimK=lgininFkH[kps.mkN[n[aormu=ceghda/spripu/nni=subuhznTitumekni=mgÆ]b, nzi=augbisn=gulzi[god[nnepSusupÆyh, mutMInh,amrh,ln¿Aluwmh.

C. Metode Pembelajaran1. Tanya jawab2. Penugasan3. Drill (latihan)4. Ceramah

D. Langkah-langkah Pembelajaran

a. Pendahuluan1) Guru mengucapkan salam dengan ramah kepada siswa ketika memasuki ruang kelas2) Berdoa sebelum membuka pelajaran 3) Mengecek kehadiran siswa 4) Mendoakan siswa yang tidak hadir karena sakit atau karena halangan lainnya 5) Memberikan pemahaman tentang kekayaan budaya Jawa dan pentingnya

melestarikan kebudayaan Jawa tersebut.6) Menjelaskan tujuan pembelajaran atau kompetensi dasar yang akan dicapai; dan7) Menyampaikan cakupan materi dan penjelasan uraian kegiatan sesuai silabus.

b. Kegiatan IntiEksplorasi1) Siswa mencermati bacaan berhuruf Jawa yang mengandung aksara rekan2) Siswa menunjukkan aksara rekan yang terdapat dalam bacaan kepada teman

sebangkunya.3) Siswa menerima penjelasan dari guru tentang aksara rekan yang terdapat dalam

bacaan dan yang belum ada dalam bacaan4) Siswa berlatih menulis aksara rekan secara terpisah.

Elaborasi1) Siswa berlatih menulis kalimat berhuruf Jawa yang mengandung aksara rekan

kemudian bergiliran maju untuk menulis di papan tulis. Siswa yang lain mengkritisi hasil tulisan temannya

2) Siswa mengerjakan tugas individu menulis paragraf berhuruf Jawa yang mengandung aksara rekan dan mengumpulkannya setelah selesai.

Konfirmasi1) Siswa bersama guru menyimpulkan penulisan aksara rekan dalam paragraf secara

benar dengan tanda baca yang benar.2) Guru memberikan kesempatan bertanya kepada para siswa tentang hal-hal yang

kurang dipahami.

c. Kegiatan Penutup

Page 29: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran

1) Bersama-sama dengan peserta didik membuat rangkuman/simpulan pelajaran 2) Melakukan penilaian dan/atau refleksi terhadap kegiatan yang sudah dilaksanakan.3) Memberikan tugas rumah untuk menulis paragraf berhuruf Jawa yang mengandung

aksara rekan dan dikumpulkan pada pertemuan berikutnya. 4) Berdoa pada akhir pelajaran.

E. Sumber dan Media Pembelajaran1) Buku Pandhu Basa Kelas IX, MGMP Bahasa Jawa Kab. Pemalang, 2) Buku lain yang relevan3) Teks bacaan berhuruf Jawa

F. Penilaian

Indikator Pencapaian Teknik Penilaian

Bentuk Instrumen

Instrumen

1. Mampu menulis kalimat berhuruf Jawa dengan menerapkan aksara rekan.

2. Mampu menulis paragraf berhuruf Jawa dengan menerapkan aksara rekan.

Tes tertulis

Tes tertulis

uraian

Uraian

Tulisen ukara iki nganggo aksara Jawa !

Tulisen Jawa paragraf iki nganggo tandha wacan sing trep!

Kunci jawaban : gumantung kreasi siswa

Rublik penilaian menulis

No Nama Siswa Ketepatan penulisan Penggunaan tanda baca1

2

3

Mengetahui Pemalang, Juli 2014Kepala SMP Guru Mata Pelajaran

Page 30: Web viewbanget. Apamaneh kewan-kewan mau ora bisa diajak komunikasi kaya manungsa. Mesthi mbutuhake wektu suwe lan kesabaran