rph rbt kssr tahun 6

6
8/20/2019 rph rbt kssr tahun 6 http://slidepdf.com/reader/full/rph-rbt-kssr-tahun-6 1/6 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN REKA BENTUK & TEKNOLOGI TAHUN 6 TAJUK 4.0 PENGHASILAN PROJEK MASA 11.50-12.50 tgh hari (60 minit) TARIKH 22 Februari 2016 KELAS 6 Seri Puteri Dinamik STANDARD KANDUNGAN 4.3 Mereka bentuk proek bertema bera!a!kan bahan bukan "ogam# bahan "ogam $an e"ektromekanika". STANDARD PEMBELAJARAN 4.3.5 Mengena"pa!ti proek e"ektromekanika" %ang hen$ak $ibina 4.3.6 Membuat beberapa "akaran proek e"ektromekanika" OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pa$a akhir pengaaran $an pembe"aaran muri$ $apat & 1. Mengena"pa!ti !atu $aripa$a tiga proek e"ektromekanika". 2. Menana i$ea kreati' $a"am bentuk "akaran %ang baik. 3. Memi"ih !atu "akaran proek e"ektromekanika". KEMAHIRAN 1. Membuat "akaran ELEMEN MERENTAS KURIKULUM 1. eu!ahaanan (*1) + ,o"eh menipta !e!uatu. 2. eu!ahaanan (*4) + ,o"eh menggunakan tekno"ogi untuk mengha!i"kan proek e"ektromeknika". 3. i"ai murni + era!ama# mengana"i!i!# $an bertanggungaab# tekun# 4. /M & S"ai$ ta%angan PENGETAHUAN SEDIA ADA Muri$ pernah membuat "akaran pa$a tahun 4 BAHAN BANTU MENGAJAR D# S"ai$ ta%angan# ontoh "akaran# "atihan pengukuhan.   MS ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN

Upload: ariff-daud

Post on 07-Aug-2018

219 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: rph rbt kssr tahun 6

8/20/2019 rph rbt kssr tahun 6

http://slidepdf.com/reader/full/rph-rbt-kssr-tahun-6 1/6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN REKA BENTUK & TEKNOLOGI TAHUN 6

TAJUK 4.0 PENGHASILAN PROJEK

MASA 11.50-12.50 tgh hari (60 minit)TARIKH 22 Februari 2016KELAS 6 Seri Puteri Dinamik

STANDARD KANDUNGAN4.3 Mereka bentuk proek bertema bera!a!kan bahan bukan "ogam# bahan

"ogam $an e"ektromekanika".

STANDARD PEMBELAJARAN4.3.5 Mengena"pa!ti proek e"ektromekanika" %ang hen$ak $ibina

4.3.6 Membuat beberapa "akaran proek e"ektromekanika"

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pa$a akhir pengaaran $an pembe"aaran muri$ $apat &

1. Mengena"pa!ti !atu $aripa$a tiga proek e"ektromekanika".2. Menana i$ea kreati' $a"am bentuk "akaran %ang baik.3. Memi"ih !atu "akaran proek e"ektromekanika".

KEMAHIRAN 1. Membuat "akaran

ELEMEN MERENTAS

KURIKULUM

1. eu!ahaanan (*1) + ,o"eh menipta !e!uatu.2. eu!ahaanan (*4) + ,o"eh menggunakan tekno"ogi untuk

mengha!i"kan proek e"ektromeknika".3. i"ai murni + era!ama# mengana"i!i!# $an bertanggungaab# tekun#4. /M & S"ai$ ta%angan

PENGETAHUAN SEDIA ADA Muri$ pernah membuat "akaran pa$a tahun 4BAHAN BANTU MENGAJAR D# S"ai$ ta%angan# ontoh "akaran# "atihan pengukuhan.

 

MSISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN

Page 2: rph rbt kssr tahun 6

8/20/2019 rph rbt kssr tahun 6

http://slidepdf.com/reader/full/rph-rbt-kssr-tahun-6 2/6

SET INDUKSI

(5 MINIT)

ontoh gambar proek e"ektromekanika"

1. uru memaparkan

beberapa gambar proek

e"ektromekanika" kepa$a

muri$.

2. uru ber!oa" aab

$engan muri$ &

i) pakah nama !i!tem

e"ektromekanika" %ang

ter$apat $i $a"am

gambar ini

aapan & Pe"bagai

re!pon $aripa$a muri$.

ii) Dimanakah ke$u$ukan

!i!tem e"ektromekanika"

pa$a "akaranter!ebut

aapan & Pe"bagai

re!pon $ari muri$.

3) uru mengaitkan aapan

muri$ $engan

pembe"aaran pa$a hariini.

77 &

/ekun#

,&

Menghubungkait

,,M&

/a%angan S"ai$#

D.

LANGKAH 1

(15 MINIT)

• ontoh "akaran !e$ia a$a bagi proek

e"ektromekanika"

1. uru mena%angkan

beberapa ontoh "akaran

!e$ia a$a bagi proek

mekanika".

2. Muri$ $iberi penerangan

77 &

Mengena"pa!ti#

,&

Page 3: rph rbt kssr tahun 6

8/20/2019 rph rbt kssr tahun 6

http://slidepdf.com/reader/full/rph-rbt-kssr-tahun-6 3/6

tentang proek

e"ektromekanika" %ang

baka" mereka ha!i"kan

nanti.

3. Muri$ $iminta untuk

mengena"pa!ti mengenai

!i!tem e"ektromekanika"#

iri-iri $an bentuk a!a!

%ang ter$apat pa$a ontoh

"akaran proek ter!ebut

Menghubungkait

,,M&

S"ai$ /a%angan#

akaran proek

e"ektromekanika"

Page 4: rph rbt kssr tahun 6

8/20/2019 rph rbt kssr tahun 6

http://slidepdf.com/reader/full/rph-rbt-kssr-tahun-6 4/6

LANGKAH 2

(25 MINIT

• Membuat "akaran proek.

• Memi"ih "akaran terbaik !ebagai

proek e"ektromekanika".

1. Muri$ membentuk 4

kumpu"an.

2. Setiap kumpu"an

berbinang untuk

mengena"pa!ti proek %anghen$ak $i ha!i"kan.

3. Muri$ membuat !atu

"akaran proek !eara

berkumpu"an $engan

bimbingan guru.

(,/-Mengap"ika!i)

4. Setiap kumpu"an $iminta

untuk tampi" keha$apan

ke"a! untuk mempamerkan

ha!i" "akaran mereka.

5. Muri$ memi"ih "akaran

proek e"ektromekanika"

%ang terbaik $engan

bimbingan guru.

77 &

era!ama#

mengana"i!i!#

tekun 8

mengena"pa!ti

,&

Menghubungkait

,,M&

• $# /a%angan

!"ai$# kerta!

!ebak# pen

marker 

Page 5: rph rbt kssr tahun 6

8/20/2019 rph rbt kssr tahun 6

http://slidepdf.com/reader/full/rph-rbt-kssr-tahun-6 5/6

LANGKAH !(10 MINIT)

• atihan pengukuhan

1) uru menge$arkan "embaran

kepa$a muri$-muri$.

2) Muri$ $iminta menaab

ke!emua !oa"an $a"am

tempoh 10 minit $an

tampa"kan $i $a"am buku nota

9eka ,entuk 8 /ekno"ogi

ma!ing-ma!ing.

77&

Mengana"i!i!#

mengena"pa!ti 8

men%e"e!aikan

ma!a"ah.

, &

Menghubungkait

,,M&

• e"aian

peni"aian

PENUTUP

(5 MINIT 9e'"ek!i kogniti' $an rumu!an i!i pe"aaran.

Muri$ membuat rumu!an tentang

pe"aaran pa$a hari ini $engan

bimbingan guru.

9e'"ek!i !ebe"um& ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: 

 ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: 

Page 6: rph rbt kssr tahun 6

8/20/2019 rph rbt kssr tahun 6

http://slidepdf.com/reader/full/rph-rbt-kssr-tahun-6 6/6

 ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: 

 ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: 

9e'"ek!i !e"epa!&

 ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: 

 ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: 

 ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: 

 ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: 

;"a!an guru < pen!%arah pembimbing&

 ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: 

 ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: 

 ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: 

 ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: 

 ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: 

 ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: 

 ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: 

 :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::