rph masa dan waktu

15
Mata Pelajaran : Matematik Kelas : 3 Arnab Masa : 60 minit Bidang : Sukatan dan Geometri Tajuk : Masa dan Waktu Standard Kandungan : 10.4 Menambah masa Standard Pembelajaran : (i) Menambah hingga tiga masa melibatkan: (a) jam dengan jam (b) minit dengan minit (c) jam dan minit (d) minit dan saat Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid berupaya: (i) menambah jam dengan jam dan minit dengan minit. (ii) menambah jam dan minit serta minit dan saat. (iii) menyelesaikan masalah harian melibatkan penambahan jam, minit dan saat. Pengetahuan Sedia Ada : Murid tahu; (a) menyebut dan menulis waktu (Tahun1) (b) menyatakan waktu dalam jam dan minit (Tahun2&3)

Upload: navin-rj

Post on 13-Dec-2015

94 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

Rancangan Masa dan Waktu

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Masa Dan Waktu

Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : 3 Arnab

Masa : 60 minit

Bidang : Sukatan dan Geometri

Tajuk : Masa dan Waktu

Standard Kandungan : 10.4 Menambah masa

Standard Pembelajaran : (i) Menambah hingga tiga masa melibatkan:

(a) jam dengan jam

(b) minit dengan minit

(c) jam dan minit

(d) minit dan saat

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid berupaya:

(i) menambah jam dengan jam dan minit dengan

minit.

(ii) menambah jam dan minit serta minit dan saat.

(iii) menyelesaikan masalah harian melibatkan

penambahan jam, minit dan saat.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid tahu;

(a) menyebut dan menulis waktu (Tahun1)

(b) menyatakan waktu dalam jam dan minit

(Tahun2&3)

(c) menyatakan perkaitan dalam waktu (Tahun2&3)

(d) penambahan nombor (lingkugan 10 000)

Bahan Bantu Belajar : Slide Power Point, Lembaran Kerja, Model Jam.

Nilai : Bekerjasama, Fokus, Berani, Memimpin

Kemahiran : Komunikasi, berfikir, mengira, mengimiginasi.

Pendekatan : Pendekatan Koperatif dan Kolaborasi

Page 2: RPH Masa Dan Waktu

LANGKAH / MASA AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN

SET INDUKSI

(± 5 Minit)

a) Guru

memaparkan

gambar berkaitan

dengan

“penambahan masa”

satu demi satu

dalam Power Point

(Lampiran 1)

.

b) Guru

memberi peluang

serta motivasi dan

bimbingan kepada

murid yang memberi

respond untuk

meneka tajuk

pembelajaran

dengan betul.

c) Guru memberi

pujian kepada

murid-murid yang

mencuba teka tajuk

yang akan

disampaikan.

d) Guru

memperkenalkan

tajuk pengajaran

kepada murid

dengan kaitkan

a) Murid meneka

tajuk yang guru

hendak sampaikan

dengan betul.

b) Murid mengenali

dan bersedia untuk

belajar.

Strategi:

berpusatkan murid &

berpusatkan bahan

BBB:

Slide Power Point

(Lampiran 1)

Nilai Murni:

Meniliti, Berani

mencuba, Berfikir.

Page 3: RPH Masa Dan Waktu

gambar-gambar

tadi.

LANGKAH / MASA AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN

LANGKAH 1

(± 15 Minit)

a) Guru

membahagikan

murid-murid kepada

pasangan.

b) Guru

menerangkan

penambahan jam

dengan jam dan

minit dengan minit

dengan

menunjukkan contoh

di Slide Power Point

(Lampiran 1).

c) Guru

memberi soalan-

soalan kuiz

(Lampiran 2) kepada

setiap pasangan.

d) Guru

memberi masa

kepada murid untuk

menyelesaikan kuiz

a) Murid

memilih dan duduk

dengan pasangan

masing-masing.

b) Murid

meneliti penerangan

dan contoh yang

guru sampaikan

dengan teliti.

c) Murid

menerima soalan-

soalan kuiz.

d) Murid

berbincang secara

pasangan untuk

menyelesaikan kuiz.

Strategi:

berpusatkan murid &

berpusatkan bahan

BBB:

Soalan Kuiz

(Lampiran 2), Slide

Power Point

(Lampiran 1).

Nilai Murni:

Meniliti, kerjasama,

rasional, jujur,

Berfikir.

Page 4: RPH Masa Dan Waktu

secara

berpasangan.

e) Guru

meminta tukar

jawapan quiz

dengan pasangan

berhampiran untuk

semak jawapan.

f) Guru

membincangkan

jawapan.

g) Guru

meminta untuk

memberi balik

jawapan kuiz

masing-masing.

h) Guru

memberi masa

untuk semak dan

sesi pertanyaan

tentang

penambahan jam

dengan jam dan

minit dengan minit

tadi.

i) Guru

menjawap

pertanyaan murid

dan memberi

bimbingan dan

pujian kepada

murid.

e) Murid tukar

jawapan kuiz

dengan pasangan

lain.

f) Murid semak

jawapan dan

menulis bilangan

betul.

g) Murid

memberi balik

jawapan kuiz

kepada pemiliknya.

h) Murid

menyemak dan

menanya kekeliruan

masing-masing

kepada guru.

i) Murid

menerima maklum

balas guru secara

terbuka dan iklas

lalu membuat

pembetulan.

Page 5: RPH Masa Dan Waktu

LANGKAH / MASA AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN

LANGKAH 2

(± 15 Minit)

a) Guru

membahagi murid

kepada 4 kumpulan

secara rawak.

b) Guru

memberi model jam

kepada setiap

kumpulan. (4

kumpulan)

c) Guru

memaparkan satu

cerita bertajuk “Dora

The Explorer”

sebagai aktiviti

melalui Slide Power

Point.

d) Guru

meminta wakil

kumpulan untuk

datang ke hadapan

pada dua halangan

pertama untuk

mengambil keratan

soalan secara

rawak.

e) Guru

meminta murid

untuk

menyelesaiakan

masalah dalam

keratan soalan

a) Murid duduk

dalam kumpulan

masing-masing.

b) Setiap

kumpulan menerima

model jam.

c) Murid

melibatkan diri

secara aktif dalam

aktiviti ini.

d) Wakil

kumpulan memilih

keratan soalan pada

setiap halangan.

e) Murid

berbincang dalam

kumpulan untuk

menyelesaikan

tugasan supaya

meneruskan cerita

BBB:

Cerita “Dora The

Explorer” dalam

Slide Power Point,

Keratan Soalan

(Lampiran 3), Model

Jam.

Nilai Murni:

Meniliti, kerjasama,

rasional, jujur,

Berfikir.

Page 6: RPH Masa Dan Waktu

tersebut secara

kumpulan untuk

melepasi halangan

tersebut dengan

menggunakan

model jam.

f) Guru meminta

wakil kumpulan

untuk membentang

hasil mereka pada

akhir aktiviti

tersebut.

g) Guru semak

jawapan dan

memberi maklum

balas kepada setiap

kumpulan.

itu dengan

menggunakan

model jam.

f) Murid

membentang hasil

kerja mereka di

hadapan kelas.

g) Murid

menerima dan

memperbaiki

kelemahan dan

kesalahan mereka.

Page 7: RPH Masa Dan Waktu

LANGKAH / MASA AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN

LANKAH 2

(± 15 Minit)

a) Guru

meminta untuk

kekalkan kumpulan

tadi untuk teruskan

aktiviti ini.

b) Guru menulis

perkaitan jam

dengan minit dan

minit dengan saat

(pengetahuan sedia

ada) pada papan

putih.

c) Guru

memberi contoh dan

penerangan bagi

penambahan jam

dan minit serta minit

dan saat

menggunakan Slide

Power Point

(Lampiran 1).

a) Murid duduk

dalam kumpulan

masing-masing.

b) Murid imbas

kembali dan

memahami

perkaitan jam

dengan minit dan

minit dengan saat.

c) Murid

meneliti contoh dan

penerangan guru

supaya memahami

konsep.

BBB:

Slide Power

Point(Lampiran 1),

Lembaran Kerja

(Lampiran 4)

Nilai Murni:

kerjasama, rasional,

Berfikir, berani

Page 8: RPH Masa Dan Waktu

d) Guru

memberi peluang

kepada murid untuk

menanya kekeliruan

tentang

penambahan jam

dan minit serta minit

dan saat.

e) Guru

menerangkan

kekeliruan murid

serta memberi

membimbing.

f) Guru

memberi satu

tugasan secara

berkumpulan

(Soalan yang

berbeza) lalu

meminta untuk

menyelesaikannya

dalam masa yang

tertentu.

g) Guru

d) Murid

bertanya soalan

untuk memahami

konsep

penambahan jam

dan minit serta minit

dan saat dengan

lebih jelas.

e) Murid faham

konsep

penambahan jam

dan minit serta minit

dan saat.

f) Murid

berbincang dalam

kumpulan untuk

menyelesaikan

masalah tugasan

tersebut.

g) Wakil

Page 9: RPH Masa Dan Waktu

meminta wakil

kumpulan untuk

menjelaskan dengan

menyelesaikan

masalah tugasan

dengan jalan kira

yang betul.

h) Guru

memberi peluang

kepada ahli-ahli

kumpulan lain untuk

bersoal dengan

pembentang.

h) Guru

memberi markah

dari aspek

penyelesaian

masalah dan cara

bentang kepada

setiap kumpulan.

i) Guru

memberi hadiah dan

pujian kepada

kumpulan yang

mendapat markah

yang tertinggi lalu

memberi motivasi

dan bimbingan

kepada kumpulan

yang mendapat

markah yang

rendah.

kumpulan

menerangkan

dengan

menyelesaikan

masalah tugasan

pada papan putih.

h) Murid

menanya soalan

berkaitan dengan

penyelesaian

kepada

pembentang.

h) Murid

berkerjasama

dengan kumpulan

untuk mengutip

markah yang

maximum.

i) Murid

menerima komen-

komen daripada

guru.

Page 10: RPH Masa Dan Waktu

LANGKAH / MASA AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN

PENGUKUHAN

(± 5 Minit)

a) Guru

mengedarkan

lembaran kerja

(Lampiran 5) secara

kumpulan yang

sama.

b) Guru

memberi masa

kepada murid untuk

menyelesaikan

dengan langkah

yang betul.

c) Guru

meminta untuk tukar

lembaran kerja

dengan kumpulan

lain.

d) Guru

membincang

jawapan dengan

murid.

e) Guru

a) Murid

menerima lembaran

kerja.

b) Murid

berbincang dengan

kumpulan untuk

menyelesaikan

tugasan.

c) Murid tukar

lembaran kerja

dengan kumpulan

lain.

d) Murid semak

penyelesaian dan

jawapan.

BBB:

Lembaran Kerja

(Lampiran 5).

Nilai Murni:

kerjasama, rasional,

jujur, Berfikir.

Page 11: RPH Masa Dan Waktu

mengutip lembaran

kerja dan menilai

prestasi murid (luar

masa p&p).

LANGKAH / MASA AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN

PENUTUP

(± 5 Minit)

a) Guru

meminta beberapa

murid untuk

merumuskan

tentang

penambahan masa.

b) Guru memberi

motivasi dan

penuguhan positif

kepada murid-murid.

c) Guru

menyimpulkan

pengajaran dan

pembelajaran

penambahan masa.

a) Murid

merumuskan PdP

hari ini.

b) Murid membuat

refleksi.