contoh rph kssr tahun 3

6
DOKUMEN STANDARD KURIKULUM: PENDIDIKAN MORAL KSSR TAHUN 3 Standard Kandungan Standard Pembelajaran Tahun 3 4. Berterima kasih Perasaan dan perlakuan untuk menunjukkan pengiktirafan dan penghargaan terhadap sesuatu jasa, sumbangan atau pemberian. 4.1Menunjukkan penghargaan terhadap sumbangan warga sekolah Pada akhir pembelajaran, murid dapat: 4.1.1 Menyatakan sumbangan warga sekolah. 4.1.2 Menerangkan cara menghargai sumbangan warga sekolah. 4.1.3 Menceritakan perasaan apabila menghargai sumbangan warga sekolah. 4.1.4 Mengamalkan sikap berterima kasih terhadap sumbangan warga sekolah. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR TAHUN 3 1. Mata Pelajaran: : Pendidkan Moral 2. Tahun: :: 3 Bestari 3. Tarikh/ Masa : 12 Mac 2014 (9.00- 10.00pagi) 4. Bilangan Murid : 20 orang 5. Nilai / Tema : Berterima Kasih / Saya dan Sekolah 6. Tajuk : Hargai Sumbangan Warga Sekolah drabdshatarIPGKTAA

Upload: pei-yiing

Post on 08-Dec-2015

234 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

RPH MORAL YEAR 3

TRANSCRIPT

Page 1: Contoh Rph Kssr Tahun 3

DOKUMEN STANDARD KURIKULUM: PENDIDIKAN MORAL KSSR TAHUN 3

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

Tahun 34. Berterima kasihPerasaan dan perlakuan untuk menunjukkanpengiktirafan dan penghargaan terhadapsesuatu jasa, sumbangan atau pemberian.

4.1Menunjukkan penghargaan terhadapsumbangan warga sekolah

Pada akhir pembelajaran, murid dapat:4.1.1 Menyatakan sumbangan warga sekolah.4.1.2 Menerangkan cara menghargai sumbangan wargasekolah.4.1.3 Menceritakan perasaan apabila menghargaisumbangan warga sekolah.4.1.4 Mengamalkan sikap berterima kasih terhadapsumbangan warga sekolah.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSRTAHUN 3

1. Mata Pelajaran:         : Pendidkan Moral

2. Tahun:                       :: 3 Bestari

3. Tarikh/ Masa                   :       12 Mac 2014 (9.00-10.00pagi)

4. Bilangan Murid : 20 orang

5. Nilai / Tema : Berterima Kasih / Saya dan Sekolah

6. Tajuk : Hargai Sumbangan Warga Sekolah

7. Standard Kandungan : 4.1 Menunjukkan Penghargaan Terhadap Warga sekolah8. Standard Pembelajaran:     4.1.1 Menyatakan sumbangan warga sekolah. 4.1.3 Menceritakan perasaan apabila menghargai sumbangan warga sekolah. 4.1.4 Mengamalkan sikap berterima kasih terhadap sumbangan warga sekolah.

drabdshatarIPGKTAA

Page 2: Contoh Rph Kssr Tahun 3

9. Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran murid dapat;i. menyatakan tiga contoh sumbangan warga sekolah.ii. menceritakan perasaan gembira apabila menghargai sumbangan warga sekolah.                        iii. melakonkan tiga cara berterima kasih terhadap sumbangan warga sekolah.  

10. Pendekatan: i. Analisis Nilai ii. Penjelasan Nilaiiii. Tindakan Sosial

11. EMK:           i. Kreativiti: menjana idea menggunakan `peta bulatan’           ii. TMK: menggunakan `google search’ untuk carian imej.

12. Bahan Bantu Belajar:1. Komputer + LCD + `Broadband/ wifi2. Buku Teks m.s 27-343. Kad Arahan tugasan4. Lembaran kerja,5. Senarai semak6. Soalan Temubual                

13. Aktiviti Pembelajaran

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran Catatan

Set Induksi(5 minit)

Warga Sekolah:1. Guru Besar2. Guru-guru

PenolongKanan3. Guru-guru4. Pembantu

Pejabat5. Tukang Kebun6. Tukang Sapu7. Pengawal

Keselamatan8. Jurujual di Kantin

Sekolah

- Guru membuat carian internet `google image’

- Beberapa orang murid diminta mencari imej yang berkaitan dengan warga sekolah dan menyebutnya.

- Guru mencatat jawapan murid dalam `Peta Bulatan’

- Murid diminta merumuskan jawapan.

ABM:Peta Bulatan’

Kaedah:Kelas

Teknik:Sumbangsaran

EMK: TMK;www.google.com/

drabdshatarIPGKTAA

Page 3: Contoh Rph Kssr Tahun 3

- Guru memperkenalkan tajuk `Sumbangan Warga Sekolah’.

image

Langkah 1(15 minit)

Sumbangan Warga Sekolah:

- Mengawal disiplin- Mengajar- Menjaga

kebersihan- Menjaga

keselamatan- Menjual makanan

dan minuman

- Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan (4 orang setiap kumpulan).

- Kumpulan diminta merujuk buku teks Pendidikan Moral tahun 3 (m.s 27-33).

- Setiap kumpulan diminta memilih warga sekolah dan menyatakan sumbangan mereka menggunakan `Peta Buih’

- Wakil kumpulan diminta membuat pembentangan menggunakan kaedah `I stay 3 stray’.

ABM:Buku teks m.s 27-Peta Buih

Kaedah:Kumpulan/ Pembelajaran Koperatif

Teknik:Perbincangan

Pendekatan:Analisis NilaiPenjelasan Nilai

Obj: 1

Langkah 2(10 minit)

Perasaan:- Gembira- Seronok - Berpuas hati

- Murid diminta menyatakan perasaan mereka apabila menghargai sumbangan warga sekolah

ABM:Soalan temubual

Kaedah:Kelas

Teknik:Temubual

Obj: 2

drabdshatarIPGKTAA

Page 4: Contoh Rph Kssr Tahun 3

Langkah 3(20 minit)

Terima kasih atas sumbangan Warga Sekolah;

1. Guru Besar2. Guru-guru

PenolongKanan3. Guru-guru4. Pembantu

Pejabat5. Tukang Kebun6. Tukang Sapu7. Pengawal

Keselamatan8. Jurujual di Kantin

Sekolah

- Murid diminta berbincang secara berpasangan.

- Melakonkan cara menghargai sumbangan warga sekolah.

- Setiap pasangan diminta mempersembahkan simulasi.

- Guru membuat penilaian menggunakan Senarai Semak Pemerhatian

ABM:Skrip lakonanSenarai Semak Pemerhatian

Kaedah:Berpasangan

Teknik:Lakonan

Pendekatan:Tindakan Sosial

Obj: 3

Langkah 4(5 minit)

Latihan Pengukuhan - Murid diminta merujuk buku teks m.s 34.

- melengkapkan jadual tentang sumbangan dan cara menghargai warga sekolah.

ABM:Buku Teks m.s 34.

Kaedah:Kelas

Teknik:Temubual

Penutup(5 minit)

Sumbangan Warga Sekolah

- Murid diminta membuat refleksi dan rumusan pembelajaran.

- Guru mengarahkan murid membuat kerja rumah.

Kaedah:Individu

Kemahiran Generik:Kemahiran merumus

14. Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran:            i. Peta Buih – sumbangan warga sekolah           ii. Soalan temubual (lisan) – perasaan apabila menghargai sumbangan warga sekolah

iii. Senarai semak pemerhatian - Simulasi tentang cara berterima kasih terhadap sumbangan warga sekolah

15. Refleksi:

drabdshatarIPGKTAA

Page 5: Contoh Rph Kssr Tahun 3

           i. 18 orang murid telah mencapai standard yang ditetapkan.           ii. 2 orang murid akan diberi latihan pemulihan sebelum waktu pelajaran akan datang.

drabdshatarIPGKTAA