rph masa dan waktu
Post on 13-Dec-2015
94 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
Mata Pelajaran : Matematik
Kelas : 3 Arnab
Masa : 60 minit
Bidang : Sukatan dan Geometri
Tajuk : Masa dan Waktu
Standard Kandungan : 10.4 Menambah masa
Standard Pembelajaran : (i) Menambah hingga tiga masa melibatkan:
(a) jam dengan jam
(b) minit dengan minit
(c) jam dan minit
(d) minit dan saat
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid berupaya:
(i) menambah jam dengan jam dan minit dengan
minit.
(ii) menambah jam dan minit serta minit dan saat.
(iii) menyelesaikan masalah harian melibatkan
penambahan jam, minit dan saat.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid tahu;
(a) menyebut dan menulis waktu (Tahun1)
(b) menyatakan waktu dalam jam dan minit
(Tahun2&3)
(c) menyatakan perkaitan dalam waktu (Tahun2&3)
(d) penambahan nombor (lingkugan 10 000)
Bahan Bantu Belajar : Slide Power Point, Lembaran Kerja, Model Jam.
Nilai : Bekerjasama, Fokus, Berani, Memimpin
Kemahiran : Komunikasi, berfikir, mengira, mengimiginasi.
Pendekatan : Pendekatan Koperatif dan Kolaborasi
LANGKAH / MASA AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN
SET INDUKSI
(± 5 Minit)
a) Guru
memaparkan
gambar berkaitan
dengan
“penambahan masa”
satu demi satu
dalam Power Point
(Lampiran 1)
.
b) Guru
memberi peluang
serta motivasi dan
bimbingan kepada
murid yang memberi
respond untuk
meneka tajuk
pembelajaran
dengan betul.
c) Guru memberi
pujian kepada
murid-murid yang
mencuba teka tajuk
yang akan
disampaikan.
d) Guru
memperkenalkan
tajuk pengajaran
kepada murid
dengan kaitkan
a) Murid meneka
tajuk yang guru
hendak sampaikan
dengan betul.
b) Murid mengenali
dan bersedia untuk
belajar.
Strategi:
berpusatkan murid &
berpusatkan bahan
BBB:
Slide Power Point
(Lampiran 1)
Nilai Murni:
Meniliti, Berani
mencuba, Berfikir.
gambar-gambar
tadi.
LANGKAH / MASA AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN
LANGKAH 1
(± 15 Minit)
a) Guru
membahagikan
murid-murid kepada
pasangan.
b) Guru
menerangkan
penambahan jam
dengan jam dan
minit dengan minit
dengan
menunjukkan contoh
di Slide Power Point
(Lampiran 1).
c) Guru
memberi soalan-
soalan kuiz
(Lampiran 2) kepada
setiap pasangan.
d) Guru
memberi masa
kepada murid untuk
menyelesaikan kuiz
a) Murid
memilih dan duduk
dengan pasangan
masing-masing.
b) Murid
meneliti penerangan
dan contoh yang
guru sampaikan
dengan teliti.
c) Murid
menerima soalan-
soalan kuiz.
d) Murid
berbincang secara
pasangan untuk
menyelesaikan kuiz.
Strategi:
berpusatkan murid &
berpusatkan bahan
BBB:
Soalan Kuiz
(Lampiran 2), Slide
Power Point
(Lampiran 1).
Nilai Murni:
Meniliti, kerjasama,
rasional, jujur,
Berfikir.
secara
berpasangan.
e) Guru
meminta tukar
jawapan quiz
dengan pasangan
berhampiran untuk
semak jawapan.
f) Guru
membincangkan
jawapan.
g) Guru
meminta untuk
memberi balik
jawapan kuiz
masing-masing.
h) Guru
memberi masa
untuk semak dan
sesi pertanyaan
tentang
penambahan jam
dengan jam dan
minit dengan minit
tadi.
i) Guru
menjawap
pertanyaan murid
dan memberi
bimbingan dan
pujian kepada
murid.
e) Murid tukar
jawapan kuiz
dengan pasangan
lain.
f) Murid semak
jawapan dan
menulis bilangan
betul.
g) Murid
memberi balik
jawapan kuiz
kepada pemiliknya.
h) Murid
menyemak dan
menanya kekeliruan
masing-masing
kepada guru.
i) Murid
menerima maklum
balas guru secara
terbuka dan iklas
lalu membuat
pembetulan.
LANGKAH / MASA AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN
LANGKAH 2
(± 15 Minit)
a) Guru
membahagi murid
kepada 4 kumpulan
secara rawak.
b) Guru
memberi model jam
kepada setiap
kumpulan. (4
kumpulan)
c) Guru
memaparkan satu
cerita bertajuk “Dora
The Explorer”
sebagai aktiviti
melalui Slide Power
Point.
d) Guru
meminta wakil
kumpulan untuk
datang ke hadapan
pada dua halangan
pertama untuk
mengambil keratan
soalan secara
rawak.
e) Guru
meminta murid
untuk
menyelesaiakan
masalah dalam
keratan soalan
a) Murid duduk
dalam kumpulan
masing-masing.
b) Setiap
kumpulan menerima
model jam.
c) Murid
melibatkan diri
secara aktif dalam
aktiviti ini.
d) Wakil
kumpulan memilih
keratan soalan pada
setiap halangan.
e) Murid
berbincang dalam
kumpulan untuk
menyelesaikan
tugasan supaya
meneruskan cerita
BBB:
Cerita “Dora The
Explorer” dalam
Slide Power Point,
Keratan Soalan
(Lampiran 3), Model
Jam.
Nilai Murni:
Meniliti, kerjasama,
rasional, jujur,
Berfikir.
tersebut secara
kumpulan untuk
melepasi halangan
tersebut dengan
menggunakan
model jam.
f) Guru meminta
wakil kumpulan
untuk membentang
hasil mereka pada
akhir aktiviti
tersebut.
g) Guru semak
jawapan dan
memberi maklum
balas kepada setiap
kumpulan.
itu dengan
menggunakan
model jam.
f) Murid
membentang hasil
kerja mereka di
hadapan kelas.
g) Murid
menerima dan
memperbaiki
kelemahan dan
kesalahan mereka.
LANGKAH / MASA AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN
LANKAH 2
(± 15 Minit)
a) Guru
meminta untuk
kekalkan kumpulan
tadi untuk teruskan
aktiviti ini.
b) Guru menulis
perkaitan jam
dengan minit dan
minit dengan saat
(pengetahuan sedia
ada) pada papan
putih.
c) Guru
memberi contoh dan
penerangan bagi
penambahan jam
dan minit serta minit
dan saat
menggunakan Slide
Power Point
(Lampiran 1).
a) Murid duduk
dalam kumpulan
masing-masing.
b) Murid imbas
kembali dan
memahami
perkaitan jam
dengan minit dan
minit dengan saat.
c) Murid
meneliti contoh dan
penerangan guru
supaya memahami
konsep.
BBB:
Slide Power
Point(Lampiran 1),
Lembaran Kerja
(Lampiran 4)
Nilai Murni:
kerjasama, rasional,
Berfikir, berani
d) Guru
memberi peluang
kepada murid untuk
menanya kekeliruan
tentang
penambahan jam
dan minit serta minit
dan saat.
e) Guru
menerangkan
kekeliruan murid
serta memberi
membimbing.
f) Guru
memberi satu
tugasan secara
berkumpulan
(Soalan yang
berbeza) lalu
meminta untuk
menyelesaikannya
dalam masa yang
tertentu.
g) Guru
d) Murid
bertanya soalan
untuk memahami
konsep
penambahan jam
dan minit serta minit
dan saat dengan
lebih jelas.
e) Murid faham
konsep
penambahan jam
dan minit serta minit
dan saat.
f) Murid
berbincang dalam
kumpulan untuk
menyelesaikan
masalah tugasan
tersebut.
g) Wakil
meminta wakil
kumpulan untuk
menjelaskan dengan
menyelesaikan
masalah tugasan
dengan jalan kira
yang betul.
h) Guru
memberi peluang
kepada ahli-ahli
kumpulan lain untuk
bersoal dengan
pembentang.
h) Guru
memberi markah
dari aspek
penyelesaian
masalah dan cara
bentang kepada
setiap kumpulan.
i) Guru
memberi hadiah dan
pujian kepada
kumpulan yang
mendapat markah
yang tertinggi lalu
memberi motivasi
dan bimbingan
kepada kumpulan
yang mendapat
markah yang
rendah.
kumpulan
menerangkan
dengan
menyelesaikan
masalah tugasan
pada papan putih.
h) Murid
menanya soalan
berkaitan dengan
penyelesaian
kepada
pembentang.
h) Murid
berkerjasama
dengan kumpulan
untuk mengutip
markah yang
maximum.
i) Murid
menerima komen-
komen daripada
guru.
LANGKAH / MASA AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN
PENGUKUHAN
(± 5 Minit)
a) Guru
mengedarkan
lembaran kerja
(Lampiran 5) secara
kumpulan yang
sama.
b) Guru
memberi masa
kepada murid untuk
menyelesaikan
dengan langkah
yang betul.
c) Guru
meminta untuk tukar
lembaran kerja
dengan kumpulan
lain.
d) Guru
membincang
jawapan dengan
murid.
e) Guru
a) Murid
menerima lembaran
kerja.
b) Murid
berbincang dengan
kumpulan untuk
menyelesaikan
tugasan.
c) Murid tukar
lembaran kerja
dengan kumpulan
lain.
d) Murid semak
penyelesaian dan
jawapan.
BBB:
Lembaran Kerja
(Lampiran 5).
Nilai Murni:
kerjasama, rasional,
jujur, Berfikir.
mengutip lembaran
kerja dan menilai
prestasi murid (luar
masa p&p).
LANGKAH / MASA AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN
PENUTUP
(± 5 Minit)
a) Guru
meminta beberapa
murid untuk
merumuskan
tentang
penambahan masa.
b) Guru memberi
motivasi dan
penuguhan positif
kepada murid-murid.
c) Guru
menyimpulkan
pengajaran dan
pembelajaran
penambahan masa.
a) Murid
merumuskan PdP
hari ini.
b) Murid membuat
refleksi.
top related