rph penyerapan tahun 3

Upload: mohd-hafizi-pijie

Post on 03-Jun-2018

280 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/12/2019 RpH penyerapan tahun 3..

    1/3

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    MATAPELAJARAN SAINS

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Kelas: Tahun 3E

    Tarikh: 18 September 2012 (Selasa)

    Masa: 12.05 pagi12.35 pagi (30 minit)

    Bilangan murid: 32 orang

    Bidang pelajaran: Bahan yang dapat menyerap air

    Objektif pembelajaran: Mengenalpasti bahan yang dapat menyerap air.

    Hasil pembelajaran: Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

    A Menguasai isi kandungan

    a. Menyatakan bahan yang dapat menyerap air.

    b.menjalankan eksperimen untuk mengenalpasti bahan yang mana dapat

    menyerap air dan tidak dapat menyerap air.

    B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikira. mereka bentuk dan menjalankan eksperimen dalam kumpulan untuk

    mengenalpasti bahan yang dapat menyerap air.

    C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni

    a. melibatkan diri secara aktif dalam menjalankan eksperimen berdasarkan

    prosedur yang dipersetujui dalam kumpulan

    b. menghargai masa dengan menjalankan eksperimen dengan pantas dan sentiasa

    menumpu kepada menjalankan tugasan tersebut

    Konsep/prinsip/hukum/teori:

    Aira. Bahan yang diperbuat daripada kain, kertas, kayu dan kapas dapat menyerap air.

    Bahan, peralatan dan bahan sumber:Bahanbahan yang mudah didapati oleh murid sepertikain, kertas tisu,

    suratkhabar, kertas A4, sudu plastik, kad manila, spam dan sarung tangan getah,

    cawan plastik lutsinar berisi air berwarna. MyCD (Teachers courseware)

    Langkah berjaga-jaga:Elakkan cawan yang berisi air daripada jatuh ke lantai.

  • 8/12/2019 RpH penyerapan tahun 3..

    2/3

    Pengetahuan sedia ada:Murid pernah menggunakan bahan yang dapat menyerap air dalam kehidupan harian.

    FasaIsi Kandungan

    Aktiviti Pengajaran dan PembelajaranNota/Catatan

    Aktiviti Guru Aktiviti Murid

    Permulaan/

    Mencungkil

    idea

    (3 min)

    Tuala mandi. Buat kaitan dengan

    pengetahuan sedia

    ada pelajar dengan

    menyoal.

    Mengutarakan satu

    persoalan utama:

    Apakah yang sesuai

    digunakan untuk

    mengelap badan

    selepas mandi?

    Murid memberi

    respon

    Strategi/

    Teknik:

    Penyoalan

    seluruh

    Kelas

    Menstruktur/

    Menstruktur

    semula

    (20 min)

    Bahan yang dapat

    menyerap air dan

    sebaliknya.

    Tanya hipotesis,

    reka bentuk

    eksperimen dan

    pembolehubah

    terlibat.

    Maklum balasTaksir kefahaman

    secara lisanMurid

    yang telah

    menguasai maju ke

    fasa aplikasi,

    manakala murid

    yang tidak,

    dikumpul dalam satu

    kumpulan dan diberi

    penerangan

    kumpulan kecil

    Murid membuat

    hipotesis, beri

    cadangan reka

    bentuk eksperimen,

    menyatakan

    pembolehubah.

    Murid menjalankan

    eksperimen bagimenjawab

    persoalan yang

    dikemukakan.

    Aktviti pemulihan:

    Mendengar

    penerangan guru

    dalam kumpulan

    kecil

    Strategi/

    Teknik:

    Aktiviti inkuiri

    dalam kumpulan

    Sikap saintifik

    dan

    nilai murni:

    Penglibatan aktifMenghargai

    masa

    Aplikasi Idea

    (5 min)

    Mengenalpasti

    bahan yang dapat

    menyerap air

    Tunjukkan gambar

    bahan yang dapat

    menyerap air dan

    sebaliknya.

    MyCD (aktiviti

    interaktif)

    Pelajar

    mengenalpasti

    bahan yang dapat

    menyerap air.

    Strategi:

    Perbincangan

    Kumpulan,

    memberi

    pandangan.

    Sumber

    pengajaran:MyCD (aktiviti

  • 8/12/2019 RpH penyerapan tahun 3..

    3/3

    interaktif)

    Refleksi/

    Penutup

    (2 min)

    Bahan yang

    diperbuat daripada

    kain, kertas, kayu

    dan kapas dapat

    menyerap air

    manakala bahan

    yang diperbuat

    daripada plastik

    dan getah tidak

    dapat menyerap

    air.

    Taksir kefahaman

    pelajar dengan

    meminta mengulangi

    keputusan hasileksperimen.

    Soalan

    menyelesaikan

    masalah dalam buku

    latihan.

    Pelajar membuat

    kesimpulan

    pelajaran dengan

    menyatakan ideautama serta

    mengaitkannya

    dengan idea asal.

    Lembaran kerja

    mukasurat 51

    Strategi:

    Penyoalan

    keseluruhan kelas