rph penyerapan tahun 3
Post on 03-Jun-2018
280 Views
Preview:
TRANSCRIPT
-
8/12/2019 RpH penyerapan tahun 3..
1/3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATAPELAJARAN SAINS
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Kelas: Tahun 3E
Tarikh: 18 September 2012 (Selasa)
Masa: 12.05 pagi12.35 pagi (30 minit)
Bilangan murid: 32 orang
Bidang pelajaran: Bahan yang dapat menyerap air
Objektif pembelajaran: Mengenalpasti bahan yang dapat menyerap air.
Hasil pembelajaran: Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:
A Menguasai isi kandungan
a. Menyatakan bahan yang dapat menyerap air.
b.menjalankan eksperimen untuk mengenalpasti bahan yang mana dapat
menyerap air dan tidak dapat menyerap air.
B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikira. mereka bentuk dan menjalankan eksperimen dalam kumpulan untuk
mengenalpasti bahan yang dapat menyerap air.
C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni
a. melibatkan diri secara aktif dalam menjalankan eksperimen berdasarkan
prosedur yang dipersetujui dalam kumpulan
b. menghargai masa dengan menjalankan eksperimen dengan pantas dan sentiasa
menumpu kepada menjalankan tugasan tersebut
Konsep/prinsip/hukum/teori:
Aira. Bahan yang diperbuat daripada kain, kertas, kayu dan kapas dapat menyerap air.
Bahan, peralatan dan bahan sumber:Bahanbahan yang mudah didapati oleh murid sepertikain, kertas tisu,
suratkhabar, kertas A4, sudu plastik, kad manila, spam dan sarung tangan getah,
cawan plastik lutsinar berisi air berwarna. MyCD (Teachers courseware)
Langkah berjaga-jaga:Elakkan cawan yang berisi air daripada jatuh ke lantai.
-
8/12/2019 RpH penyerapan tahun 3..
2/3
Pengetahuan sedia ada:Murid pernah menggunakan bahan yang dapat menyerap air dalam kehidupan harian.
FasaIsi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan PembelajaranNota/Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan/
Mencungkil
idea
(3 min)
Tuala mandi. Buat kaitan dengan
pengetahuan sedia
ada pelajar dengan
menyoal.
Mengutarakan satu
persoalan utama:
Apakah yang sesuai
digunakan untuk
mengelap badan
selepas mandi?
Murid memberi
respon
Strategi/
Teknik:
Penyoalan
seluruh
Kelas
Menstruktur/
Menstruktur
semula
(20 min)
Bahan yang dapat
menyerap air dan
sebaliknya.
Tanya hipotesis,
reka bentuk
eksperimen dan
pembolehubah
terlibat.
Maklum balasTaksir kefahaman
secara lisanMurid
yang telah
menguasai maju ke
fasa aplikasi,
manakala murid
yang tidak,
dikumpul dalam satu
kumpulan dan diberi
penerangan
kumpulan kecil
Murid membuat
hipotesis, beri
cadangan reka
bentuk eksperimen,
menyatakan
pembolehubah.
Murid menjalankan
eksperimen bagimenjawab
persoalan yang
dikemukakan.
Aktviti pemulihan:
Mendengar
penerangan guru
dalam kumpulan
kecil
Strategi/
Teknik:
Aktiviti inkuiri
dalam kumpulan
Sikap saintifik
dan
nilai murni:
Penglibatan aktifMenghargai
masa
Aplikasi Idea
(5 min)
Mengenalpasti
bahan yang dapat
menyerap air
Tunjukkan gambar
bahan yang dapat
menyerap air dan
sebaliknya.
MyCD (aktiviti
interaktif)
Pelajar
mengenalpasti
bahan yang dapat
menyerap air.
Strategi:
Perbincangan
Kumpulan,
memberi
pandangan.
Sumber
pengajaran:MyCD (aktiviti
-
8/12/2019 RpH penyerapan tahun 3..
3/3
interaktif)
Refleksi/
Penutup
(2 min)
Bahan yang
diperbuat daripada
kain, kertas, kayu
dan kapas dapat
menyerap air
manakala bahan
yang diperbuat
daripada plastik
dan getah tidak
dapat menyerap
air.
Taksir kefahaman
pelajar dengan
meminta mengulangi
keputusan hasileksperimen.
Soalan
menyelesaikan
masalah dalam buku
latihan.
Pelajar membuat
kesimpulan
pelajaran dengan
menyatakan ideautama serta
mengaitkannya
dengan idea asal.
Lembaran kerja
mukasurat 51
Strategi:
Penyoalan
keseluruhan kelas
top related