rph pendidikan moral kssr tahun 1

4
DOKUMEN STANDARD KURIKULUM: PENDIDIKAN MORAL KSSR TAHUN 1 Minggu Standard Kandungan Standard Pembelajaran Band 1 (5/1- 9/1) 1. Kepercayaan kepada Tuhan 1.1 Mengetahui keunikan alam 1.1.1 Menyatakan keadaan alam di kawasan tempat tinggal. 1.1.3 Menghargai alam ciptaan Tuhan. 1.1.4 Menglibatkan diri dalam menjaga keindahan alam. B1D11E1 Boleh menyatakan keadaan alam di kawasan tempat tinggal. B2D11E1 Boleh menceritakan kepelbagaian ciptaan tuhan. B3D11E1 Boleh menghargai alam ciptaan tuhan. B4D11E1 Boleh melibatkan diri dalam menjaga keindahan alam. B5D11E1

Upload: ng-dan-ying

Post on 09-Dec-2015

36 views

Category:

Documents


15 download

DESCRIPTION

Pendidikan Moral RPH

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Pendidikan Moral Kssr Tahun 1

DOKUMEN STANDARD KURIKULUM: PENDIDIKAN MORAL KSSR TAHUN 1

Minggu Standard

Kandungan

Standard

Pembelajaran

Band

1

(5/1-9/1)

1. Kepercayaan

kepada Tuhan

1.1 Mengetahui

keunikan alam

1.1.1 Menyatakan keadaan

alam di kawasan tempat

tinggal.

1.1.3 Menghargai alam

ciptaan Tuhan.

1.1.4 Menglibatkan diri dalam

menjaga keindahan

alam.

B1D11E1

Boleh

menyatakan

keadaan alam di

kawasan tempat

tinggal.

B2D11E1

Boleh

menceritakan

kepelbagaian

ciptaan tuhan.

B3D11E1

Boleh

menghargai alam

ciptaan tuhan.

B4D11E1

Boleh melibatkan

diri dalam

menjaga

keindahan alam.

B5D11E1

Boleh

mengamalkan

sikap menghargai

alam ciptaan

tuhan.

B6D11E1

Sentiasa

menghargai alam

ciptaan Tuhan

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR TAHUN 1

Page 2: Rph Pendidikan Moral Kssr Tahun 1

1. Mata Pelajaran: Pendidikan Moral

2. Tahun: 1

3. Tarikh/Masa: 6/1/2015 (8.00 pagi.-9.00 pagi)

4. Bilangan Murid: 25 Orang

5. Tema: Diri Saya

6. Tajuk: “Keunikan Alam”

7. Standard Kandungan:1.1 Mengetahui keunikan alam

8. Standard Pembelajaran:

1.1.1 Menyatakan keadaan alam di kawasan tempat tinggal

1.1.3 Menghargai alam ciptaan Tuhan

1.1.4 Melibatkan diri dalam menjaga keindahan alam

9. Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

i. Menyatakan tiga keadaan alam di kawasan tempat tinggal.

ii. Menceritakan perasaan gembira apabila menghargai alam ciptaan

Tuhan.

iii. Mengemas tempat sekeliling dan meja diri masing-masing.

10. Pendekatan:

i. Pemupukan Nilai

ii. Penjelasan Nilai

iii. Perkembangan Moral Kognitif

11. EMK:

i. Kreativiti: Menjana idea menggunakan lukisan

12. Bahan Bantu Belajar:

i. Kad teka-teki

ii. Kertas melukis

iii. Soalan temubual

13. Aktiviti Pembelajaran:

Langkah/

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran Catatan

Set Induksi

(5 Minit)

Keadaan Alam:

i. Matahari

ii. Bulan

iii. Bintang

iv. Awan

v. Pokok bunga

-Guru menunjukkan kad-

kad teka-teki.

-Murid menjawab teka-

teki berdasarkan kad

teka-teki.

-Guru memperkenalkan

tajuk “Keunikan Alam”.

ABM:

Kad teka-teki

Kaedah:

Kelas

Teknik:

Page 3: Rph Pendidikan Moral Kssr Tahun 1

Sumbangsaran

Langkah 1

(15 Minit)

Keadaan Alam:

i. Matahari

ii. Bulan

iii. Bintang

iv. Awan

v. Pokok bunga

-Guru membahagikan

murid kepada 5

kumpulan.

-Murid diminta melukis

keadaan alam atas kertas

putih.

ABM:

Kertas melukis

Keadah:

Kumpulan

Teknik:

Perbincangan

Pendekatan:

EMK:

Kreativiti

Langkah 2

(15 Minit)

Perasaan:

-Bersyukur

-Gembira

-Berpuas hati

-Guru membimbing murid

untuk mengelilingi

kawasan sekolah.

-Murid diminta untuk

menikmati keunikan

keadaan alam dan

mengimbas kembali

selepas pulang ke bilik

darjah.

Kaedah:

Kelas

Teknik:

Sumbangsaran

Pendekatan:

Langkah 3

(20 Minit)

Bersyukur atas

sumbangan alam.

-Guru mencipta satu

keadaan, iaitu alam yang

tiada pokok dan air serta

matahari yang terik untuk

meminta murid

meluahkan perasaan

mereka.

-Murid dibimbing untuk

menghargai keindahan

alam sekitar.

ABM:

Soalan

temubual

Kaedah:

Kelas

Teknik:

Temubual

Penutup

(5 Minit)

Sumbangan alam - Murid diminta

membuat refleksi dan

rumusan

Kaedah:

Individu

Page 4: Rph Pendidikan Moral Kssr Tahun 1

pembelajaran.

- Guru mengarahkan

murid mencari bahan

buangan untuk

membuat kraf tangan

untuk kelas yang

seterusnya.

Kemahiran

Generik:

Kemahiran

merumus

14. Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran:

i. Lukisan murid- Melakar bentuk keadaan alam.

ii. Soalan temu bual-Perasaan apabila menghargai sumbangan alam

sekitar.

15. Refleksi:

i. 22 orang murid telah mencapai standard yang ditetapkan.

ii. 3 orang murid akan diberi latihan pemulihan sebelum waktu pelajaran

akan datang.