imbangan

11
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 5 Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani Tarikh : 29 Ogos 2013 (Khamis) Masa : 8.45 am 9.15am (30 minit) Tahun : 5 Cerdas Bil. Murid : 37 orang Tunjang : Kecergasan Tajuk : Kecergasan Fizikal Subtajuk / Kemahiran : Imbangan Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat : 1. Psikomotor : Melakukan imbangan skala sisi sekurang-kurangnya 5 saat dalam 3 kali percubaan. 2. Kognitif : Mengenal pasti otot-otot yang digunakan semasa proses imbangan. 3. Afektif : Memperlihat sikap bekerjasama, berdisiplin, dan mengambil kira aspek

Upload: vener-js

Post on 26-Sep-2015

251 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

da

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 5

Mata Pelajaran

: Pendidikan Jasmani

Tarikh

: 29 Ogos 2013 (Khamis)

Masa

: 8.45 am 9.15am (30 minit)

Tahun

: 5 Cerdas

Bil. Murid

: 37 orang

Tunjang

: Kecergasan

Tajuk

: Kecergasan Fizikal

Subtajuk / Kemahiran

: Imbangan

Objektif

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :

1. Psikomotor

: Melakukan imbangan skala sisi sekurang-kurangnya 5 saat dalam 3 kali percubaan.

2. Kognitif

: Mengenal pasti otot-otot yang digunakan semasa proses imbangan.

3. Afektif

: Memperlihat sikap bekerjasama, berdisiplin, dan mengambil kira aspek keselamatan semasa menjalankan aktiviti.

Pengalaman Sedia Ada

: Murid-murid telah belajar imbangan statik semasa Tahun 2.

Penerapan Nilai

: Kesungguhan, kepatuhan, kerjasama

KBKK

: Menghubung kait dan mengenal pasti.

Penggabungjalinan

: Matematik

Alatan

:

Peralatan

Bilangan yang diperlukan

1.

Skitter Besar

4

2.

Skitter Kecil

14

3.

Pundi Kacang

50

4.

Wisel

2

5.

Bola Kecil

37

6.

Bola Tampar

6

7.

Bakul

5

BAHAGIAN/ MASA

AKTIVITI

FOKUS PEMBELAJARAN

ORGANISASI KELAS

CATATAN/ BAHAN BANTU MENGAJAR

Permulaan

( 5 minit )

1. Set Induksi

- Burung Flamingo

2. Aktiviti Regangan

1. Menunjuk bentuk burung flamingo.

2. Meminta murid memerhatinya.

3. Meminta murid meniru aksi burung Flamingo.

4. Menanya murid apakah aksi yang dilakukan sebentar tadi.

Perlaksanaan Regangan

1. Murid-murid membuat regangan bersama dengan bola kecil dipegang kedua-dua tangan.

2. Berlari menyelilingi kawasan aktiviti dengan memegang bola di bawah bimbingan guru.

Murid-murid membentuk bentuk ladam kuda :

G

X X

X X

X X

X X

X X

X X X X

Petunjuk :

G = Guru

X = Murid

Strategi :

Penanyaan dan penyoalan

TPK :

Kinestatik

Berfikir

Visual

BBM :

Gambar

Nilai :

- Disiplin

- Kerjasama

Perkembangan

( 13 minit )

Langkah 1

( 5 minit )

Langkah 2

( 8 minit )

1. Penerangan

2. Demonstrasi

3. Murid membuat imbangan skala sisi.

Imbangan bersama peralatan ringan

1. Penerangan

- Konsep imbangan.

2. Demonstrasi - Imbangan Skala Sisi

Berdiri tegak. Rapatkan kaki dengan tangan di sisi.

Angkat sebelah kaki ke sisi sambil merendahkan badan perlahan-lahan ke sisi yang sebelah.

Satu tangan diluruskan ke sisi dan satu tangan lagi dihulur ke satu sisi lagi.

Luruskan lutut.

3. Murid melakukan aktiviti. (imbangan skala sisi)

- Masukkan dalam pasangan.

- Menjarakkan antara satu sama lain.

- Murid melakukan imbangan dengan bantuan kawan.

- Dapat mengimbangkan diri dalam masa 3 saat 6 kali.

- Murid melakukan imbangan tanpa bantuan kawan.

- Dapat mengimbangkan diri dalam masa 5 saat dalam percubaan 3 kali.

1. Murid dibahagikan kepada 9 orang dalam satu kumpulan dan duduk dalam bentuk bulatan.

2. Murid melakukan imbangan secara berperingkat-peringkat :

a.) Imbangan bersama pundi kacang.

b.) Imbangan bersama bola kecil.

c.) Imbangan bersama bola tampar.

3. Murid membuat imbangan bersama secara bergilir-gilir

4. Mengimbangkan diri bersama alat dalam masa sekurang-kurangnya 5 saat.

5. Murid hanya boleh berdiri untuk membuat imbangan sehingga sampai giliran, murid yang lain tidak dibenarkan untuk berdiri.

6. Selepas itu, semua murid membuat imbangan skala sisi bersama dengan bola kecil.

Murid-murid membentuk bentuk ladam kuda :

G

X X

X X

X X

X X

X X

X X X X

Petunjuk :

G = Guru

X = Murid

Murid-murid dalam pasangan.

G

Petunjuk :

G = Guru

= Murid

Murid-murid membuat bulatan dalam kumpulan.

G

Petunjuk :

G = Guru

= Murid

= Skitter

Strategi :

Penerangan

Demostrasi

TPK :

Kinestatik

Alatan :

Wisel

Skittel

Nilai :

- Disiplin

- Keyakinan

Strategi :

Arahan

Bekerjasama

TPK :

Kinestatik

Logik

Alatan :

Skittel

Pundi kacang

Bola Baling

Bola Keranjang

Nilai :

- Disiplin

- Keyakinan

Kemuncak

Permainan kecil

( 8 minit )

Kumpulkan Gula-gula / Collect the Candy

1. Murid dibahagi kepada 3 kumpulan. (A, B, dan C)

2. Membuat barisan di belakang garisan permulaan.

3. Setiap pemain dikehendaki untuk menghantar gula-gula ke dalam bakul.

4. Selain daripada penghantaran, setiap stesen yang diletak skitter kecil, murid dikehendaki untuk berhenti dan membuat imbangan skala sisi sebanyak 5 saat sambil melaungkan pengiraan nombor. (1,2,3,4,5)

5. Langkah yang sama dilakukan semasa ke skitter kecil kedua.

Petunjuk :

G = Guru

= Kumpulan

Murid

= Arah alat ringan ke bakul

= Bakul

= Garisan Permulaan

= Skitter kecil

= Skitter

6. Kumpulan yang menjatuhkan gula atau tidak membuat pengiraan dengan tepat adalah dikehendaki untuk membuat hantaran semula dari awal/ gula tersebut tidak diambil kira markah.

7. Pemain yang telah berjaya menghantar gula ke dalam bakul dikehendaki untuk beratur ke belakang sekali untuk menunggu giliran.

8. Masa yang akan diberi adalah selama 2 minit.

9. Kumpulan yang mengumpul bilangan gula yang paling kurang adalah kalah dan kumpulannya dibubar untuk masuk ke kedua-dua kumpulan yang menang.

10. Dua kumpulan akan teruskan pertandingan sehingga mendapat pemenang.

11. Kumpulan yang mendapat bilangan gula yang paling banyak merupakan pemenang.

G

TPK :

Kinestatik

Intrapersonal

Interpersonal

Alatan :

Wisel

Skittel

Pundi kacang

Bakul

Nilai :

- Disiplin

- Kerjasama

- Amanah

Penutup

( 4 minit )

Menyejukkan Badan

Regangan bermula dari anggota bawah badan ke atas badan.

2. Perbincangan / Refleksi

Kaki

Tangan bercengkih di pinggan.

Berjalan tanpa bergerak.

Pinggang

Tangan bercengkih di pinggang.

Bahagian atas badan bengkok ke sebelah kanan dan bengkok ke sebelah kiri.

Tangan

Badan dalam keadaan sedia.

Meniru gaya burung menerbang.

Kepala

Murid pusing kepala ke sebelah kanan, kiri, atas dan bawah.

a.) Apakah perasaan murid?

b.) Apakah jenis imbangan yang telah kita lakukan tadi?

Sesi memberi hadiah.

Menyimpan peralatan.

Murid-murid membentuk bentuk ladam kuda :

G

X

X

X

X

X

X

X

X

X

Petunjuk :

G = Guru

X = Murid

TPK :

Kinestatik

Intrapersonal

Alatan :

Wisel

Nilai :

- Amanah