Download - Rph pengajaran makro
Rancangan Pengajaran Harian (Makro Pengajaran)
Tarikh : 25 April 2012 Masa : 8.40 – 9.10 pagi
Kelas : 1 Cerdas Bil. Pelajar : 37 orang
M/Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Bersih dan Sihat
Tajuk : Makanan Berkhasiat
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
a) Menyebut seni kata lagu dengan sebutan yang betul dan jelas
melalui nyanyian secara didik hibur.
b) Menamakan makanan-makanan yang terdapat dalam gambar.
c) Membaca perkataan berkaitan makanan yang mengandungi
dua atau tiga suku kata dengan sebutan yang betul.
d) Mengkelaskan perkataan yang menunjukkan makanan
berkhasiat dan makanan tidak berkhasiat.
Pengetahuan sedia ada : (a) Murid mengetahui tentang pelbagai jenis makanan yang
terdapat dalam kehidupan seharian.
(b) Murid mengetahui rentak lagu “Tanya Sama Pokok” dan
pernah menyanyikannya sebelum ini.
Konsep : Memilih makanan yang memberikan kebaikan atau faedah kepada kesihatan
badan kita.
Bahan : Benda maujud (pelbagai jenis makanan), lirik lagu “Pilih yang Berzat”, kad
perkataan, lembaran kerja.
Nilai : Bersyukur, berani, yakin, bekerjasama.
Kemahiran : 4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian
secara didik hibur.
4.1.1 Menyebut senikata lagu melalui nyanyian secara didik hibur.
2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada
pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.
Penggabungjalinan : Kebersihan
Penyerapan : Pendidikan kesihatan
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set Induksi
(5 minit)
1. Bersarapan
sebelum ke
sekolah.
2. Makanan
berkhasiat dan
makanan tidak
berkhasiat.
1. Guru bertanya
murid makanan
yang mereka
ambil sebelum ke
sekolah.
2. Menunjukkan
pelbagai jenis
makanan kepada
murid.
3. Guru
mengasingkan
makanan
mengikut
kategorinya
(berkhasiat dan
tidak berkhasiat).
4. Murid diberi
penerangan
tentang makanan
yang berzat.
5. Guru mengaitkan
aktiviti dengan
tajuk pelajaran.
1. Murid
menyatakan jenis
makanan yang
mereka makan.
2. Murid
menamakan
jenis-jenis
makanan yang
ditunjukkan.
Sumber P&P
- benda
maujud (roti,
susu, coklat,
pisang, gula-
gula,
keropok)
Ilmu :
-Pendidikan
Kesihatan
Teknik
-nyanyian
-penyoalan
seluruh kelas
Perkembangan
Langkah 1
(8 minit)
1. Pilih makanan
yang
berkhasiat
untuk badan
yang sihat.
2. Guru menampal
seni kata lagu
“Pilih yang
Berzat” pada
papan tulis.
1. Murid membaca
seni kata lagu.
2. Murid menyanyi
mengikut rentak
lagu “Tanya
Sama Pokok”
dengan
bimbingan guru.
3. Murid menyanyi
lagu “Pilih yang
Berzat” beramai-
Sumber P&P
- Seni kata
lagu ‘Pilih
yang Berzat”
Ilmu :
-Pendidikan
Kesihatan
ikan nasi
susu
roti mi
oren
coklat
biskut
jem
daging
kek
ais krim
ayam
gula-gula
3. Guru menyoal
murid tentang
jenis makanan
berzat dalam seni
kata lagu.
ramai.
4. Murid menyebut
jenis-jenis
makanan berzat
yang terdapat
dalam seni kata
lagu secara
individu dan
kelas.
5. Murid diminta
menyanyikan
semula lagu “Pilih
yang Berzat”
dengan sebutan
yang betul dan
gaya yang
sesuai.
Sumber P&P
- kad
perkataan
Teknik
-nyanyian
-penyoalan
seluruh kelas
Nilai
-yakin
-bekerjasama
Langkah 2
(9 minit)
1. Elak makan
makanan yang
tidak
berkhasiat.
2. Guru
membahagikan
murid kepada
empat kumpulan.
3. Guru memberikan
setiap kumpulan
sekeping kad
manila dan kad
perkataan yang
mengandungi
pelbagai jenis
1. Murid diminta
mengkelaskan
makanan
berkhasiat dan
tidak berkhasiat
dan
menampalkan-
nya pada kad
manila.
2. Setiap wakil
kumpulan
Aktiviti
-kumpulan
-inkuiri
BCB
-berbincang
KBT
-mengumpul
dan mengelas
nasi susu
ikan telur
pisang
betik sawi
makanan.
4. Guru membuat
pembetulan hasil
kerja setiap
kumpulan.
diminta
memaparkan
hasil
perbincangan
mereka pada
papan tulis.
3. Murid membaca
kad jenis
makanan
mengikut
kategori secara
kelas.
4. Kumpulan yang
berjaya
mengkelaskan
makanan
mengikut
kategori
dengan betul
diberi tepukan.
Kinestatik
BCB
-berbincang
KBT
-mengumpul
dan mengelas
Nilai
-yakin
-berani
-bekerjasama
Langkah 3
(5 minit)
1. Kepentingan
makanan
berkhasiat
kepada
kesihatan
badan.
2. Guru
mengedarkan
lembaran kerja
kepada murid.
Pentaksiran
1. Murid
menyenaraikan
makanan
mengikut
kategorinya.
Pemulihan
1. Murid
memadankan
perkataan
dengan
makanan
berdasarkan
gambar.
Lembaran
kerja 1
Nilai :
- Berdikari
Lembaran
kerja 2
Nilai :
- Berdikari
Pengayaan
1. Murid
melengkapkan
ayat dengan
perkataan yang
sesuai
berdasarkan
gambar.
Lembaran
kerja 3
Nilai :
- Berdikari
Penutup
(3 minit)
1. Makanan
berzat
menjadikan
badan sihat
otak cerdas
2. Guru bersoal
jawab dengan
murid dan
mengimbas
kembali
pembelajaran tadi.
3. Guru
mengingatkan
murid supaya
memilih makanan
yang berkhasiat
untuk kesihatan
badan.
1. Murid menyebut
semula jenis-
jenis makanan
berzat secara
kelas.
KBT
-menilai
-membanding
beza
-penjanaan
idea