rencana pelaksanaan pembelajaran · web viewdongéng pamuk, nyaéta nyaritakeun...
TRANSCRIPT
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
0
2
4
6
8
10
12
14
16
Jumlah
siswa
98
103
111
115
121
MTsS. Al-Furqon Cileungsi
MTsS. Al-Furqon Cileungsi
0
2
4
6
8
10
12
14
16
Jumlah
siswa
98
103
111
115
121
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
( RPP )
Satuan Pendidikan : MTsS. Al-Furqon Cileungsi
Mata pelajaran
: Bahasa Sunda
Kelas / Semester : VII / 1
Alokasi Waktu : 160 menit ( 2 x pertemuan)
A. Standar Kompetensi
7.1Mampu menyimak, memahami dan menanggapi berbagai wacana percakapan, dongeng dan pupujian
B. Kompetensi Dasar
7.1.1Menyimak penggalan-penggalan percakapan (rekaman; dibacakan)
C. Tujuan Pembelajaran
Siswa dapat menyimak dengan sikap yang baik
Siswa dapat menyimpulkan topik percakapan
Siswa dapat menyebutkan bagian-bagian isi percakapan
Siswa dapat menafsirkan maksud percakapan
Karakter siswa yang diharapkan :
Menghargai keberagaman, menghargai karya orang lain, nasionalis, peduli
Kewirausahaan / Ekonomi Kreatif :
Berorientasi tugas dan hasil, percaya diri, keorisinilan, berorientasi ke masa depan dan percaya diri
D. Materi Pokok
Percakapan (Paguneman)
E. Metode Pembelajaran
1. Pendekatan : Komunikatif, alamiah
2. Metode : Langsung
3. Teknik : Ceramah, Diskusi, Latihan, Pemberian Tugas
F. Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan
Kegiatan
Waktu
1
Pendahuluan
10 menit
Guru datang tepat waktu (nilai yang ditanamkan: disiplin)
Guru mengucapkan salam dengan ramah kepada siswa ketika memasuki ruang kelas (nilai yang ditanamkan: santun, peduli)
Berdoa sebelum membuka pelajaran (nilai yang ditanamkan: religius)
Mengecek kehadiran siswa (nilai yang ditanamkan: disiplin, rajin)
Mendoakan siswa yang tidak hadir karena sakit atau karena halangan lainnya (nilai yang ditanamkan: religius, peduli)
Memastikan bahwa setiap siswa datang tepat waktu (nilai yang ditanamkan: disiplin)
Menegur siswa yang terlambat dengan sopan (nilai yang ditanamkan: disiplin, santun, peduli)
Mengaitkan materi/kompetensi yang akan dipelajari dengan karakter
Dengan merujuk pada silabus, RPP, dan bahan ajar, menyampaikan butir karakter yang hendak dikembangkan selain yang terkait dengan SK/KD
Kegiatan Inti
60 menit
Eksplorasi:
Salah seorang siswa membacakan wacana percakapan /memutar kaset rekaman
Bersama-sama menyimak wacana percakapan yang dibacakan/diperdengarkan
Elaborasi:
Bertanya jawab tentang topik percakapan yang disimak
Bertanya jawab tentang isi percakapan
Konfirmasi:
Dengan bimbingan guru menafsirkan kalimat-kalimat kunci dan maksud percakapan
Penutup
10 menit
Bersama guru, siswa menyimpulkan isi wacana percakapan
Siswa ditugaskan untuk menulis naskah percakapan secara kelompok (2 orang)
2
Pendahuluan
10 menit
Guru datang tepat waktu (nilai yang ditanamkan: disiplin)
Guru mengucapkan salam dengan ramah kepada siswa ketika memasuki ruang kelas (nilai yang ditanamkan: santun, peduli)
Berdoa sebelum membuka pelajaran (nilai yang ditanamkan: religius)
Mengecek kehadiran siswa (nilai yang ditanamkan: disiplin, rajin)
Mendoakan siswa yang tidak hadir karena sakit atau karena halangan lainnya (nilai yang ditanamkan: religius, peduli)
Memastikan bahwa setiap siswa datang tepat waktu (nilai yang ditanamkan: disiplin)
Menegur siswa yang terlambat dengan sopan (nilai yang ditanamkan: disiplin, santun, peduli)
Mengaitkan materi/kompetensi yang akan dipelajari dengan karakter
Dengan merujuk pada silabus, RPP, dan bahan ajar, menyampaikan butir karakter yang hendak dikembangkan selain yang terkait dengan SK/KD
Kegiatan Inti
60 menit
Eksplorasi:
Salah seorang siswa membacakan wacana percakapan hasil karangannya
Bersama-sama menyimak wacana percakapan yang dibacakan/diperdengarkan
Elaborasi:
Bertanya jawab tentang topik percakapan yang disimak
Bertanya jawab tentang isi percakapan
Konfirmasi:
Dengan bimbingan guru mengoreksi hasil karangan siswa
Penutup
10 menit
Bersama guru, siswa menyimpulkan materi yang telah dipelajari
Siswa ditugaskan untuk mencari wacana percakapan serta menelaah isinya
G. Alat/ Bahan / Sumber
Wacana percakapan
Buku pegangan
Majalah
Surat kabar
Kaset
H. Penilaian
Indikator
Teknik
Bentuk
Instrumen
Kunci Jawaban
Dapat menyimak dengan sikap yang baik
Non tes
Unjuk Kerja (proses)
Regepkeun ku hidep eta paguneman kalawan hade !
Dapat menyimpulkan topik percakapan
Lisan
Uraian
Perkara naon nu keur dipagunemkeun ku eta dua palaku ?
Dapat menyebutkan bagian-bagian isi percakapan
Lisan
Uraian
Kumaha watek / pasipatan palaku kahiji dina eta wacana ?
Ari pasipatan palaku anu kadua kumaha ?
Dapat menafsirkan maksud percakapan
Lisan
Uraian
Basa ragam naon nu dipake dina eta paguneman ?
Caritakeun ku hidep maksud eta paguneman!
BAHAN AJAR
A. PAGUNEMAN
Dina pangajaran ayeuna hidep kudu bisa ngaregepkeun wacana paguneman kalawan had !
Hal-hal nu kudu dipigaw ku hidep dina ngaregepkeun nyata :
1. Sikep, kudu bener-bener daria sangkan eusi guneman kacangkem kalawan had;
2. Pikiran kudu museur kana paguneman;
Lamun hidep geus bisa ngalakukeun hal saperti di luhur, hidep bakal bisa nangtukeun topik paguneman, nyebutkeun bagian-bagian eusi paguneman, maksud paguneman, jeung bisa napsirkeun nu paguneman.
Basa nu digunakeun dina paguneman bisa dititnan tina palakuna. Paguneman antara guru jeung murid, basa nu digunakeunana basa lemes keur ka saluhureun jeung basa loma/lemes; paguneman jalma nu geus wawuh pisan, basa nu digunakeunnana basa loma; paguneman jalma nu anyar pinanggih, basana lemes; sedengkeun paguneman jalma nu keur ambek tangtu basa nu digunakeunana th basa kasar.
Regepkeun paguneman di handap kalawan daria !
Paguneman 1
Siswa : Assalamualaikum !
Guru : Waalaikum salam warohmatullohi wabarokatuh. Bad ka saha, Erma ?
Siswa : Hapunten ngaganggu, Pa ! Dupi Ibu Iis parantos sumping ?
Guru : Bu Iis th can sumping. Aya naon kitu ?
Siswa: Parantos waktosna jam pelajaran Matematika, Pa!
Guru: Antosan wa heula atuh, sakedap deui og sumping!
Siswa: Permios atuh Pa, bad ngantos di kelas wa!
Guru: Mangga atuh, kad ulah raribut. Baca ba heula bukuna!
Siswa : Sumuhun ! Assalamualaikum !
Guru : Waalaikum salam warohmatullohi wabarokatuh.
Paguneman 2
Isah: Rat, PR Basa Sunda th tos rngs teu acan ?
Ratih: PR nu mana ta nya ?
Isah: Eta geuning ngadamel sisindiran !
Ratih: Oh, ta. Nu mawi abdi mah teu acan. Dupi Isah, PR-na tos brs kitu ?
Isah: Parantos, kaleresan dirorompok aya Aa, pinter ngadamel sisindiran .
Ratih: Euleuh resep atuh nya ari aya nu ngabantosan mah!
Abdi mah teu aya pisan nu tiasa diajak badanten. Janten sakalieun aya PR nu sesah th sok binggung.
Isah: Ah, tong bingung-bingung atuh. Sumping ka rorompok pan caket. Urang sasarengan diajar. Pun lanceuk sareng pun Biang mah pasti bingaheun geura.
Ratih: Insya Alloh ka payun mah.
LEMBAR KERJA SISWA
Jawab pananya di handap !
1. Poko paguneman 2 di luhur nyata ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
2. Kumaha sikep Ratih nu kagambar dina paguneman 2 ?
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
3. Sikep Isah nu kagambar dina paguneman 2 di luhur nyata
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
4. Basa ragam kumaha nu dipak dina ta paguneman ?
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
5. Tuliskeun eusi ta paguneman antara siswa jeung guru !
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Jawab pananya di handap !
1. Poko paguneman di luhur nyata ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
2. Kumaha sikep siswa nu kagambar dina ta paguneman ?
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
3. Sikep para palaku nu kagambar dina paguneman 2 di luhur nyata
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
4. Basa ragam kumaha nu