b. kompetensi dasar dan indikator pencapaian kompetensi
TRANSCRIPT
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(RPP 1)
Satuan Pendidikan : SDK SANTA ANGELA
Mata Pelajaran : Bahasa Daerah (Jawa)
Kelas/Semester : VI/ Gasal
Materi Pokok : Menjelaskan Pengertian, Ciri-Ciri Teks
Informasi, Mengidentifikasi, Membedakan,
Menuliskan, Menceritakan, Membandingkan,
dan Menanggapi kesimpulan tentang
persamaan dan perbedaan informasi.
Alokasi Waktu : 4 Jam Pelajaran (2 Kali Pertemuan)
A. Kompetensi Inti
1. Menerima, menjalankan, dan menghargai ajaranagama yang dianutnya.
2. Menunjukkan perilaku jujur, disiplin, tanggung jawab, santun, peduli, dan percaya diri
dalam berinteraksi dengan keluarga, teman,guru, dan tetangganya serta cinta tanah air.
3. Memahami pengetahuan faktual dan konseptual dengan cara mengamati, menanya, dan
mencoba berdasarkan rasa ingin tahu tentang dirinya, makhluk ciptaan Tuhan dan
kegiatannya, dan benda-benda yang dijumpainya di rumah, di sekolah, dan tempat
bermain.
4. Menyajikan pengetahuan faktual dan konseptual dalam bahasa yang jelas, sistematis,
logis, dan kritis, dalam karya yang estetis, dalam gerakan yang mencerminkan anak sehat,
dan dalam tindakan yang mencerminkan perilaku anak beriman dan berakhlak mulia.
B. Kompetensi Dasar dan Indikator Pencapaian Kompetensi
No. Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi
1. 1.3 Mengagumi ciri khas keindahan karya
seni dan karya kreatif Daerah Jawa
Timur sebagai anugerah Tuhan.
1.3.1 Mengucapkan salam
menggunakan bahasa daerah
1.3.1 Berdoa untuk memulai pelajaran
menggunakan bahasa daerah
2. 2.5 Memiliki perilaku tanggung jawab
dan peduli menghadapi pengaruh
globalisasi terhadap lingkungan dan
kehidupan manusia.
2.5.1 Bertanggung jawab atas perilaku
yang diperbuat sesuai dengan
budaya Jawa.
2.5.2 Melestarikan budaya Jawa
dalam era globalisasi. 3. 3.1 Mengenal, memahami, dan
mengidentifikasi teks informasi yang
diperoleh dari berbagai media
berbahasa daerah secara lisan/tertulis.
3.1.1 Menjelaskan pengertian teks
informasi
3.1.2 Menjelaskan ciri-ciri teks
informasi
3.1.3 Mengidentifikasi teks informasi
3.1.4 Membedakan antara teks
informasi dengan jenis teks lain.
4. 4.1 Menyampaikan dan menanggapi
informasi yang diperoleh dari
berbagai media berbahasa daerah
secara lisan/tertulis.
4.1.1 Menuliskan isi teks informasi
dengan bahasa sendiri
4.1.2 Menceritakan kembali isi teks
informasi yang telah dibaca
dengan bahasa lisan
4.1.3 Membandingkan informasi yang
No. Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi
diperoleh dari media berbeda
untuk menemukan persamaan
dan perbedaan
4.1.4 Menanggapi kesimpulan
tentang persamaan dan
perbedaan informasi.
C. Tujuan Pembelajaran
Pertemuan
I
1. Setelah ditampilkan contoh teks informasi, secara mandiri peserta didik
dapat menjelaskan pengertian teks informasi.
2. Setelah ditampilkan contoh teks informasi, secara mandiri peserta didik
dapat menjelaskan ciri-ciri teks informasi.
Pertemuan
II
1. Setelah ditampilkan teks informasi, secara mandiri peserta didik dapat
mengidentifikasi teks informasi.
2. Setelah ditampilkan teks informasi, secara mandiri peserta didik dapat
membedakan teks informasi dengan teks lainnya.
3. Setelah dijelaskan teknik menulis teks informasi, secara mandiri peserta
didik bisa menyunting teks informasi dari mas media.
4. Setelah dijelaskan tentang teknik bercerita, secara mandiri peserta didik
dapat menceritakan kembali isi teks informasi.
D. Materi Pembelajaran
Materi Pokok
1. Teks informasi dengan tema”Selamatkan Makhluk Hidup”.
2. Pengertian teks informasi.
3. Ciri-ciri teks informasi.
4. Bagian-bagian teks informasi.
5. Perbedaan teks informasi dengan teks lainnya.
6. Teknik menulis/menyunting teks informasi.
7. Teknik bercerita teks informasi.
Materi Pembelajaran
(Buku Wasis Basa Kelas 6 SD, Wulangan 1)
Wulangan 1
Nylametake Makhluk Hidup
A. Ndhudhah Pangerten
Gatekna gambar-gambar maneka warna flora lan fauna ing ngisor iki!
Gambar 1.1
Gambar 1.1 ing dhuwur tuladha saperangan jinising flora utawa tetuwuhan (tumbuh-
tumbuhan) lan woh-wohan kang kalebu diayomi (dilindungi) dening pamarentah. Tetuwuhan
kasebut diayomi, ora oleh dirusak lan dijarah rayah asile, supaya ora cures utawa punah.
Tuladha tetuwuhan kasebut (urut saka kiwa manengen) yaiku: Kembang Raflesia Arnoldi,
Kembang Bangke Raseksa, Duren Abang, Wit Gaharu, lan Wit Cendhana. Isih akeh jinising
tanduran kang diayomi, amarga cacahe mung kari sethithik lan kalebu langka. Mulane kita
kudu bisa nglestarekake supaya ora punah lan anak putu kita mbesuke bisa meruhi
tetuwuhan lan tanduran kang kalebu langka kasebut.
(Sumber : http://id.wikipedia.org)
Gambar 1.2
Gambar 1.2 ing dhuwur tuladhane fauna utawa satwa kang kalebu diayomi utawa dilindungi
dening pamarentah. Kewan-kewan kasebut diayomi supaya ora cures utawa punah, awit
cacahe mung kari sethithik lan kalebu langka. Tuladha kewan-kewan kasebut (urut saka
kiwa manengen) yaiku: Penyu, Komodho, Orangutan, Badhak, Macan lan Gajah Sumatra.
Isih akeh jinise satwa kang diayomi kayata: manuk Elang Jawa, Jalak Bali, Cenderawasih,
Kasuari, Trenggiling, Tapir, Lutung Jawa, Bekantan, Anoa, lan sapanunggalane. Akeh
pemburu lan kolektor nangkep kewan-kewan kasebut kanggo dijupuk asile apadene diingu
kanggo koleksi. Mulane kita kudu bisa nglestarekake supaya kewan-kewan kasebut tetep
bisa urip ngrembaka ing habitate. Kewan-kewan kasebut diayomi supaya ora punah lan
anak putu kita mbesuke bisa meruhi maneka warna satwa kang kalebu langka kasebut.
(Sumber: https://www.worldwildlife.org)
B. Niteni Teks Informasi
Ing piwulangan iki awakmu bakal diajak niteni teks informasi kanthi tema “Nylametake
Makhluk Hidup”. Sadurunge mahami teks kasebut, pitakon-pitakon ing ngisor iki
wangsulana luwih dhisik!
1. Apa kang diarani teks informasi? 2. Apa titikane teks informasi? 3. Apa bedane teks informasi karo jinis teks liyane? 4. Teks informasi ngenani apa kang wis nate kokwaca? 5. Awakmu apa wis nate nulis teks informasi?
1. Tegese Teks Informasi Teks informasi yaiku teks awujud laporan ngenani sawijine kahanan utawa kedadeyan
(peristiwa) kang lagi wae dumadi. Teks informasi ngandharake sawijine kedadeyan
kang bener-bener dumadi tanpa anane rekayasa kang tinulis kanthi objektif, sabenere,
lan apa anane.
2. Titikane (Ciri-Ciri) Teks Informasi Titikan utawa ciri-cirine teks informasi, ing antarane yaiku:
a. Kedadeyan kang diandharake awujud fakta, tegese kedadeyan kang diandharake
bener-bener dumadi utawa ora direkayasa;
b. Kedadeyan kang diandharake asipat aktual, tegese kedadeyan kang diandharake
lagi wae dumadi utawa isih dadi bahan pirembugan ing masyarakat;
c. Kedadeyan kang diandharake dianggep minangka sawijine kedadeyan kang wigati
(penting) lan bisa narik kawigaten;
d. Wektu lan panggonan dumadine kedadeyan diandharake kanthi cetha;
e. Alur ngenani kedadeyan kang dumadi diandharake kanthi runtut (kronologis);
f. Nggunakake basa kang baku lan gampang dimangerti;
g. Kedadeyan diandharake kanthi cekak, padhet, lan cetha;
h. Sumber informasi asipat valid lan bisa dipertanggungjawabake.
C. Ngidentifikasi Teks Informasi
1. Maca Teks Informasi
Wacanen kang patitis teks informasi ing ngisor iki!
Trenggiling Satwa Langka kang Asring Dislundhupake
(antara news.com, 3 Mei 2016)
Gambar 1.3 Gambar 1.4
Gambar 1.3: Trenggiling Jawa (Manis Javanica Syn/Paramanis javanica) sawijining Trenggiling
saka Ordo Pholidota sing wis arang tinemu ing alas-alas Pulo Jawa. Trenggiling iki akeh banget
pigunane ing jagading medis, obat-obatan, lan bahan-bahan kosmetik.
Gambar 1.4: Petugas Bea Cukai Bandara Juanda Surabaya ing Sidoarjo, Jatim lagi mrangguli
Trenggiling ing Terminal Kargo kang arep dislundhupake menyang luwar negeri.
Durung suwe iki petugas Bea Cukai Bandara Internasional Juanda Surabaya
ing Sidoarjo Jatim, kasil nggagalake upaya panylundhupan ekspor kewan Trenggiling
kang dilindhungi menyang luwar negeri. Trenggiling kang bobote 1.390 kg iku nedya
diekspor menyang negara China. Manut pangendikane Kepala Kantor Wilayah Bea
Cukai Jatim 1, Rahmat Subagio, kanggo mbujuki petugas, Trenggiling dikemas arupa
Fresh Fish utawa kemasan iwak seger, kanthi malsu Dokumen Kepabeanan Eskpor.
Trenggiling kang cacahe 455 kanthi bobot 1.390 kg kasebut disimpen ing 43 boks kang
diwenehi es pendingin. Kasus iki kasil didungkap rikala tanggal 2 Mei 2016 ing Terminal
Kargo Bandara Juanda. Pelaku kang dinakwa kanthi jeneng inisial KWP kasebut bakal
dijiret Undang-Undang Kepabeanan Nomer 17, taun 2006 kanthi malsu dokumen
ekspor kang sanksine ancaman kurungan penjara wolung taun lan dhendha 5 milyar
rupiyah.
Trenggiling kang nedya diekspor kasebut yaiku Trenggiling Jawa, ing basa
ilmiahe diarani Manis Javanica Syn utawa Paramanis javanica. Trenggiling kasebut
kalebu jinise kewan kang dilindhungi dening pamarintah. Awit kewan unik kang
kalebu Ordo Pholidota iki cacahe saya sethithik lan kalebu kewan kang langka.
Trenggiling uga diarani Anteater, yaiku kewan kan mangan semut, rayap, lan serangga
sajinise. Trenggiling kang wujud awake memper kewan Garangan iki nduweni sisik
kang rata nutupi awake. Sisik kang wujud gedhe-gedhe iki gunane kanggo tameng
awake nalika ana bebaya. Trenggiling banjur mlungker nalika ana mungsuh utawa
manungsa kang bakal nyidrani awake. Sisik-sisik kang kuwat iku nutupi sakujur awake,
nalika Trenggiling mlungker awangun memper bal kang atos kaya watu. Buntute kang
dawa lan asisik landhep bisa disabetake mungsuhe kang nedya nyidrani. Trenggiling
duwe ilat kang dawane saprotelon awake. Ilat iki gunane kanggo mangsa panganane.
Trenggiling Jawa kang habitat-e ing alas-alas Pulo Jawa iki saya suwe tansaya
cures lan wis arang tinemu. Apa sebabe? Jalaran asring diburu lan didol ing pasar-
pasar gelap. Akeh wong sing ora tanggung jawab nylundhupake kewan Trenggiling
menyang luwar negeri. Kewan Trenggiling yen didol larang regane, amarga guna lan
kasiyate kang akeh ing jagading medis, obat-obatan, lan kosmetik. Saka asil panaliten
kang ditindakake dening pakar Lingkungan Hidup lan Kesehatan saka Universitas Riau,
Ariful Amri ngandharake manawa ing sisike Trenggiling kinandhut Tramadol HCL, yaiku
sawijining zat aktif obat Analgesik kang bisa digunakake kanggo tamba rasa nyeri akut
utawa konis sawise pasien nindakake operasi. Sing paling mbebayani, manawa sisike
Trenggiling iki disalahgunakake kanggo bahan obat Psikotropika jinis Sabu. Yen wis
kahanane mangkono bisa mbebayani lan ngrusak generasi anom. Kajaba saka sisike,
daging saka Trenggiling uga bisa digawe obat liyane, kayata obat penyakit Jantung,
Stroke, Paru-paru, Kulit, lan bahan Kosmetik. Saka pigunane kang akeh mau, mulane
Trenggiling minangka kewan kang larang regane. Supaya Trenggiling ora cures utawa
punah, mula kita wajib melu nglestarekake lan njaga habitate ing alas-alas Pulo Jawa.
Sumber: http://antara news.com
(kanthi owah-owahan saprelune)
2. Mangsuli Pitakon Teks Informasi
Tugas Mandhiri
Sawise maca teks informasi ing dhuwur, wangsulana pitakon-pitakon ing
ngisor iki!
1. Sapa sing kasil nggagalake upaya panylundhupan ekspor Trenggiling menyang
luwar negeri?
2. Trenggiling kang bobote 1.390 kg iku nedya diekspor menyang ngendi?
3. Pira cacahe Trenggiling sing arep dislundhupake menyang luwar negeri?
3. Kapan kasus panylundhupan Trenggiling kasebut kasil didungkap?
4. Apa sanksi paukuman kanggo wong kang malsu dokumen ekspor kepabeanan
manut wacan ing dhuwur?
5. Kewan Trenggiling Jawa kang dilindhungi kasebut ing basa ilmiahe diarani apa?
6. Apa sebabe Trenggiling Jawa kalebu kewan kang dilindhungi dening pamarentah?
7. Trenggiling uga diarani Anteater, apa tegese?
8. Sapa asmane pakar Lingkungan Hidup lan Kesehatan saka Universitas Riau kang
naliti kewan Trenggiling?
9. Ing sisike Trenggiling ngandhut Tramadol HCL, yaiku sawijining zat aktif obat
Analgesik kang gunane kanggo apa?
10. Daginge Trenggiling bisa digawe obat penyakit apa wae?
D. Wujude Informasi lan Jinise Teks Informasi
Gladhen 1
1. Wujude Informasi
Wujude informasi manut sumbere ana loro, yaiku:
1. Lisan Informasi lisan yaiku informasi kang diandharake kanthi lisan (langsung) lumantar
media elektronik kayata radio, TV, lsp.
2. Tulis Informasi tulis yaiku informasi kang diandharake kanthi tulis (ora langsung) lumantar
media cetak kayata ariwarti (koran), kalawarti (majalah), lsp. Saliyane saka media
cetak, informasi tulis uga bisa diandharake lumantar media online kang ana ing
internet.
Tugas Mandhiri
Manut sumbere, apa wujude informasi saka teks “Trenggiling Satwa Langka kang
Asring Dislundhupake” ing dhuwur? Wenehana alesan kang trep salaras karo
wangsulanmu!
2. Jinise Teks Informasi
Jinise teks informasi ing jurnalistik kaperang dadi 5, yaiku:
a. Informasi Langsung (Straight News) Informasi langsung yaiku jinis informasi kang ditulis kanthi singkat, padhet, lugas, lan
apa anane. Panulisane nggunakake gaya pemaparan yaiku ngandharake
kedadeyan kanthi apa anane tanpa anane andharan (penjelasan) utawa penilaian.
Struktur panulisane nggunakake struktur piramida terbalik yaiku ngandharake
pawarta wiwit perangan kang paling wigati nganti perangan kang dianggep ora
wigati. Irah-irahan utawa judhul sawijine teks informasi utawa berita diarani
Headline. Perangan (bagian) kang wigati diandharake ing pada (paragraf) kapisan
sawise irah-irahan diarani Lead. Wondene baris tanggal utawa wektu teks informasi
kasebut dimot (dimuat) ing sawijining pawarta diarani Dateline.
b. Informasi Opini (Opinion News) Informasi opini yaiku jinis informasi kang ngandharake ngenani panemu (pendapat),
pernyataan, utawa gagasan saka sawijine wong. Panemu kang diandharake
biyasane panemu saka cendekiawan, tokoh masyarakat, ahli, pejabat, utawa wong
kang dianggep nduweni kalungguhan kang wigati ngenani sawijine prekara utawa
kedadeyan. Panulisane diwiwiti karo sawijine panemu utawa pernyataan kanthi
nengenake ucapan kang isine dianggep paling wigati utawa paling narik kawigaten.
Minangka tandha manawa informasi kasebut kalebu jinis informasi opini yaiku ing
perangan irah-irahan (judul) ditulis asmane narasumber, diterusake tandha titik loro (
: ), banjur kutipan pernyataan utawa dudutan (kesimpulan) pernyataan kang paling
narik kawigaten.
c. Informasi Interpretatif (Interpretative News)
Gladhen 2
Informasi interpretatif yaiku jinis informasi kang dirembakakake kanthi komentar lan
penilaian saka reporter utawa narasumber kang nduweni kompeten gegayutan karo
topik informasi kang dirembug. Saengga jinis informasi iki minangka gabungan
antarane fakta lan penilaian saka sawijine reporter utawa narasumber.
d. Informasi Mendalam/Jangkep (Depth News) Informasi jangkep yaiku jinis informasi kang dirembakakake kanthi luwih jangkep
saka informasi kang wis ana. Informasi bisa dirembakakake kanthi luwih jangkep
sarana nggolek informasi tambahan saka narasumber utawa saka informasi kang
ana gegayutane karo topik informasi kang dirembug.
e. Informasi Penjelasan/Andharan (Explanatory News) Informasi andharan yaiku jinis informasi kang ngandharake sawijine kedadeyan
kanthi data kang jangkep. Fakta diandharake kanthi rinci lan ngemot saperangan
argumentasi utawa panemu saka penulis informasi.
Tugas Mandhiri
Manut panemumu, teks informasi “Trenggiling Satwa Langka kang Asring
Dislundhupake” ing dhuwur kalebu jinis informasi apa? Wenehana alesan kang trep
tumrap wangsulanmu kasebut!
Dan seterusnya . . . .
E. Pendekatan, Model, dan Metode Pembelajaran
1. Pendekatan : Scientific
2. Model : Discovery Learning
3. Metode : Ceramah, Kerja Kelompok, Diskusi, Pemberian Tugas
4. Teknik : Penugasan
F. Media,Alat, dan Sumber Pembelajaran
1. Media
a. Gambar beberapa jenis hewan dan tumbuhan yang dilindungi oleh pemerintah.
b. Cuplikan tayangan informasi berita dari televisi dengan tema: “Selamatkan Makhluk
Hidup”.
2. Alat
a. LCD, laptop.
b. Teks narasidengan tema “Selamatkan Makhluk Hidup”.
c. Lembar kerja peserta didik.
3. Sumber Belajar
a. Sukendro, Tresno dan Utami, Karti Tuhu. 2016. Wasis Basa: Kanggo SD lan MI
Kelas VI. Jakarta: Erlangga.
b. Abikusno, 2014, Pepak Basa Jawa: Kanggo SD lan SMP. Surabaya: Ekspress.
Gladhen 3
F. Langkah-Langkah Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan
Langkah-Langkah Kegiatan Alokasi
Waktu
Pertemuan
ke- 1
Pendahuluan
1. Peserta didik menjawab salam dan merespon pertanyaan
dari guru berhubungan dengan kondisi peserta didik dan
kelas.
2. Peserta didik merespon pertanyaan dari guru tentang
keterkaitan materi sebelumnya dengan materi yang akan
dipelajari.
3. Untuk memberikan motivasi peserta didik dalam
pembelajaran tentang pengertian dan ciri-ciri teks
informasi yang bertema “Selamatkan Makhluk Hidup”.
4. Guru menampilkan gambar-gambar yang mendeskripsikan
tentang beberapa jenis hewan dan tumbuhan yang
dilindungi oleh pemerintah.
5. Peserta didik disiapkan untuk mengikuti pelajaran tentang
pengertian dan ciri-ciri teks informasi yang bertema
“Selamatkan Makhluk Hidup”.
6. Peserta didik menerima informasi tentang tujuan
pembelajaran dan manfaat pembelajaran.
7. Peserta didik menyimak pencapaian cakupan materi dan
penjelasan uraian kegiatan pembelajaran.
10 menit
Kegiatan Inti 60 menit
1.Mengamati
(Stimulus)
Peserta didik mengamati teks nformasi dengan tema
“Selamatkan Makhluk Hidup”.
Peserta didik menandai ciri-ciri teks informasi.
2. Menanya
(Pertanyaan/Identifikasi Masalah) Peserta didik bertanya jawab tentang pengertian teks
informasi.
Peserta didik bertanya jawab tentang ciri-ciri teks
informasi.
3. Menalar/Mengeksplorasi
(Pengumpulan Data)
Peserta didik melakukan diskusi (tipe jigsaw, STAD,
NHT, TPS, dsb) untuk menjelaskan pengertian teks
informasi.
Peserta didik melakukan diskusi (tipe jigsaw, STAD,
NHT, TPS, dsb) untuk menjelaskan ciri-ciri teks
informasi.
4. Mengasosiasi
(Pengolahan Data)
Peserta didik membandingkan teks informasi dengan
teks lainnya.
5. Mengomunikasikan
(Pembuktian)
Peserta didik membaca nyaring teks informasi.
Penutup
1. Dengan bimbingan guru, peserta didik menyimpulkan
materi pelajaran tentang pengertian dan ciri-ciri teks
informasi yang bertema “Selamatkan Makhluk Hidup”.
2. Peserta didik mengungkapkan hambatan-hambatan yang
dialami saat menjelaskan pengertian dan ciri-ciri teks
informasi.
3. Peserta didik menjawab pertanyaan yang diberikan oleh
guru.
4. Peserta didik mendengarkan umpan balik dan penguatan
dari guru mengenai pengertian dan ciri-ciri teks informasi
yang bertema “Selamatkan Makhluk Hidup”.
5. Peserta didik menyimak informasi mengenai rencana
tindak lanjut pembelajaran.
6. Guru mengajak peserta didik mengucap bacaan hamdallah
sebagai wujud rasa bersyukur agar ilmunya bermanfaat.
7. Guru mengucap salam penutup.
10 menit
Pertemuan
II
Pendahuluan
1. Peserta didik menjawab salam dan merespon pertanyaan
dari guru berhubungan dengan kondisi peserta didik dan
kelas.
2. Peserta didik merespon pertanyaan dari guru tentang
keterkaitan materi sebelumnya dengan materi yang akan
dipelajari.
3. Untuk memberikan motivasi peserta didik dalam
pembelajaran tentang struktur teks informasi yang bertema
“Selamatkan Makhluk Hidup”, guru menampilkan
tayangan informasi/berita dari mas media dengan tema “Selamatkan Makhluk Hidup”.
4. Peserta didik disiapkan untuk mengikuti pelajaran tentang
mengidentifikasi teks informasi yang bertema“Selamatkan
Makhluk Hidup”.
5. Peserta didik menerima informasi tentang tujuan dan
manfaat pembelajaran dengan mengaitkan aspek sikap
religi dan sosial.
10 menit
Kegiatan Inti 60 menit
1. Mengamati
(Stimulus)
Peserta didik mengidentifikasi teks informasi yang
dibaca/ditayangkan.
2. Menanya
(Pertanyaan/Identifikasi Masalah)
Peserta didik bertanya jawab tentang isi teks
informasi.
Peserta didik bertanya jawab tentang perbedaan teks
lainnya dengan teks lainnya.
3. Menalar/Mengeksplorasi
(Pengumpulan Data)
Peserta didik melakukan diskusi (tipe jigsaw, STAD,
NHT, TPS, dsb) untuk menjelaskan isi teks informasi.
Peserta didik melakukan diskusi (tipe jigsaw, STAD,
NHT, TPS, dsb) untuk menjelaskan perbedaan teks
informasi dengan teks lainnya.
4. Mengasosiasi
(Pengolahan Data)
Peserta didik merangkum teks informasi dengan
bahasanya sendiri.
Peserta didik menganalisis teks informasi lainnya.
5. Mengomunikasikan
(Pembuktian)
Peserta didik menceritakan kembali teks informasi
dengan bahasa yang komunikatif.
Penutup
1. Peserta didik mengemukakan pengalaman-pengalamannya
selama mengidentifikasi teks informasi sesuai dengan
tayangan yang ditampilkan oleh guru.
2. Guru memberikan umpan balik dengan menanyakan
kesulitan yang dialami peserta didik.
3. Guru memberikan tugas untuk dikerjakan peserta didik di
rumah, yaitu menyimpulkan isi teks informasi yang
bertema “Selamatkan Makhluk Hidup”.
4. Guru mengajak peserta didik membaca hamdalah sebagai
wujud syukur agar ilmunya bermanfaat.
5. Guru mengucap salam penutup.
10 menit
G. Penilaian
1. Sikap Spiritual
a. Teknik Penialaian : Observasi
b. Bentuk Instrumen : Lembar Observasi
c. Kisi-Kisi
No. Indikator Instrumen
1
Terbiasa menggunakan bahasa Jawa di kelas dan di luar
kelas dengan baik dan benar
Lembar pengamatan
2 Memiliki perilaku jujur dalam kegiatan Lembar pengamatan
3 Berperilaku percaya diri dan bertanggung jawab Lembar pengamatan
4 Berperilaku santun Lembar pengamatan
Rubrik Penilaian Sikap
No. Nama Peserta
Didik
Indikator, skor
∑
skor
Nilai (∑
skor:12)x
100
Kon-versi
nilai
(Nilai:100)
x 4
Terbiasa
menggunakan
bahasa Jawa
dengan baik
dan benar di
kelas dan luar
kelas
Berperilaku jujur, tanggung
jawab, dan santun dalam
menanggapi secara pribadi
hal-hal atau kejadian
berdasarkan hasil observasi
Jujur Percaya diri
1 2 3 4 1 2 3 4 1 2 3 4
1.
2.
dst
Pedoman Penilaian
Berikan tanda centang (√) pada kolom yang sesuai dengan hasil pengamatan terhadap
aktivitas peserta didik selama pembelajaran
1. Tidak melakukan sesuai tuntutan indikator
2. Kadang-kadang melakukan sesuai tuntutan indikator
3. Sering melakukan sesuai tuntutan indikator
4. Selalu melakukan sesuai tuntutan indikator
2. Penilaian Pengetahuan
a. Teknik Penilaian : Tes Tulis
b. Bentuk Instrumen : Uraian
c. Kisi-kisi
No. Indikator Butir Instrumen
1. 3.1.1 Menjelaskan pengertian
teks informasi.
Apa tegese teks informasi?
2. 3.1.2 Menjelaskan ciri-ciri teks
informasi.
Sebutna titikane teks informasi!
3. 3.1.3 Mengidentifikasi isi teks
informasi.
Andharna apa isine teks informasi sing mentas
kokwaca/ditayangake!
4 3.1.4 Membedakan teks narasi
dengan teks lainnya.
Apa kang mbedakake teks informasi karo jinis
teks liyane?
Soal Tes Uraian
Bacaan dan Rubrik Penilaian Terlampir
3. Keterampilan
a. Teknik Penilaian : Tes Praktik
b. Bentuk Instrumen : Rubrik penilaian
c. Kisi-kisi
No. Keterampilan Butir Instrumen
1. 4.1.1 Membaca teks
informasi dengan
teknik membaca
nyaring.
Wacanen teks informasi kang wis koktulis
kasebut kanthi lafal lan intonasi kang trep ing
ngarep kelas!
2. 4.1.2 Menceritakan kembali
isi teks informasi.
Critakna maneh isine teks informasi ing
dhuwur ana ngarep kelas!
Rubrik Penilaian Proyek (Keterampilan)
Rubrik Penilaian Hasil Akhir Kemampuan Menjelaskan Pengertian dan Ciri-Ciri Teks
Informasi, Mengidentifikasi Struktur Teks Informasi yang Bertema “Selamatkan Makhluk
Hidup”.
No. Aspek yang
Diamati Deskriptor
Tanda Cek
Ya Tidak
1. Pengertian Apakah peserta didik mampu
menjelaskan pengertian teks informasi?
2. Ciri-Ciri Apakah peserta didik mampu
menjelaskan ciri-ciri teks informasi?
3. Struktur Teks Apakah peserta didik mampu
mengidentifikasi isi teks informasi?
4. Membaca Apakah peserta didik mampu membaca
teks informasi dengan lafal dan intonasi
yang tepat?
5. Bercerita Apakah peserta didik
mampumenceritakan kembali isi teks
informasi secara lisan di depan kelas?
Penilaian Diri
No. Sikap yang diamati Tanda Cek
Ya Tidak
1 Tanggung jawab
a. Saya melakukan pengamatan dengan penuh konsentrasi
b. Saya melakukan pengamatan dengan tahapan yang disepakati
c. Saya menyelesaikan tugas sampai selesai
2 Jujur
a. Saya mendapatkan data pengamataan tanpa menyontek data teman
b. Saya menyusun laporan sesuai data hasil pengamatan
c. Saya membuat laporan dengan pilihan kata dan kalimat yang saya
susun sendiri
3 Santun
a. Sebelum menanggapi laporan teman, terlebih dahulu saya
mengacungkan tangan untuk meminta kesempatan menanggapi
b. Saya menanggapi laporan teman dengan intonasi datar dan ekpresi
wajah ramah
c. Saya menanggapi laporan teman dengan kata-kata yang tidak
menyinggung teman
Jumlah Tanda Cek
Perolehan Skor
Nilai = -------------------- X Skor ideal = NA
Skor Maksimal
SURABAYA, 17 Juli 2019 Mengetahui Guru Mata Pelajaran
Kepala Sekolah
Sr. M. Elfrida Stefanus Moch. Syamsul Hudha