rph pendidikan moral kssr tahun 1
Post on 09-Dec-2015
36 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
DOKUMEN STANDARD KURIKULUM: PENDIDIKAN MORAL KSSR TAHUN 1
Minggu Standard
Kandungan
Standard
Pembelajaran
Band
1
(5/1-9/1)
1. Kepercayaan
kepada Tuhan
1.1 Mengetahui
keunikan alam
1.1.1 Menyatakan keadaan
alam di kawasan tempat
tinggal.
1.1.3 Menghargai alam
ciptaan Tuhan.
1.1.4 Menglibatkan diri dalam
menjaga keindahan
alam.
B1D11E1
Boleh
menyatakan
keadaan alam di
kawasan tempat
tinggal.
B2D11E1
Boleh
menceritakan
kepelbagaian
ciptaan tuhan.
B3D11E1
Boleh
menghargai alam
ciptaan tuhan.
B4D11E1
Boleh melibatkan
diri dalam
menjaga
keindahan alam.
B5D11E1
Boleh
mengamalkan
sikap menghargai
alam ciptaan
tuhan.
B6D11E1
Sentiasa
menghargai alam
ciptaan Tuhan
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR TAHUN 1
1. Mata Pelajaran: Pendidikan Moral
2. Tahun: 1
3. Tarikh/Masa: 6/1/2015 (8.00 pagi.-9.00 pagi)
4. Bilangan Murid: 25 Orang
5. Tema: Diri Saya
6. Tajuk: “Keunikan Alam”
7. Standard Kandungan:1.1 Mengetahui keunikan alam
8. Standard Pembelajaran:
1.1.1 Menyatakan keadaan alam di kawasan tempat tinggal
1.1.3 Menghargai alam ciptaan Tuhan
1.1.4 Melibatkan diri dalam menjaga keindahan alam
9. Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
i. Menyatakan tiga keadaan alam di kawasan tempat tinggal.
ii. Menceritakan perasaan gembira apabila menghargai alam ciptaan
Tuhan.
iii. Mengemas tempat sekeliling dan meja diri masing-masing.
10. Pendekatan:
i. Pemupukan Nilai
ii. Penjelasan Nilai
iii. Perkembangan Moral Kognitif
11. EMK:
i. Kreativiti: Menjana idea menggunakan lukisan
12. Bahan Bantu Belajar:
i. Kad teka-teki
ii. Kertas melukis
iii. Soalan temubual
13. Aktiviti Pembelajaran:
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran Catatan
Set Induksi
(5 Minit)
Keadaan Alam:
i. Matahari
ii. Bulan
iii. Bintang
iv. Awan
v. Pokok bunga
-Guru menunjukkan kad-
kad teka-teki.
-Murid menjawab teka-
teki berdasarkan kad
teka-teki.
-Guru memperkenalkan
tajuk “Keunikan Alam”.
ABM:
Kad teka-teki
Kaedah:
Kelas
Teknik:
Sumbangsaran
Langkah 1
(15 Minit)
Keadaan Alam:
i. Matahari
ii. Bulan
iii. Bintang
iv. Awan
v. Pokok bunga
-Guru membahagikan
murid kepada 5
kumpulan.
-Murid diminta melukis
keadaan alam atas kertas
putih.
ABM:
Kertas melukis
Keadah:
Kumpulan
Teknik:
Perbincangan
Pendekatan:
EMK:
Kreativiti
Langkah 2
(15 Minit)
Perasaan:
-Bersyukur
-Gembira
-Berpuas hati
-Guru membimbing murid
untuk mengelilingi
kawasan sekolah.
-Murid diminta untuk
menikmati keunikan
keadaan alam dan
mengimbas kembali
selepas pulang ke bilik
darjah.
Kaedah:
Kelas
Teknik:
Sumbangsaran
Pendekatan:
Langkah 3
(20 Minit)
Bersyukur atas
sumbangan alam.
-Guru mencipta satu
keadaan, iaitu alam yang
tiada pokok dan air serta
matahari yang terik untuk
meminta murid
meluahkan perasaan
mereka.
-Murid dibimbing untuk
menghargai keindahan
alam sekitar.
ABM:
Soalan
temubual
Kaedah:
Kelas
Teknik:
Temubual
Penutup
(5 Minit)
Sumbangan alam - Murid diminta
membuat refleksi dan
rumusan
Kaedah:
Individu
pembelajaran.
- Guru mengarahkan
murid mencari bahan
buangan untuk
membuat kraf tangan
untuk kelas yang
seterusnya.
Kemahiran
Generik:
Kemahiran
merumus
14. Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran:
i. Lukisan murid- Melakar bentuk keadaan alam.
ii. Soalan temu bual-Perasaan apabila menghargai sumbangan alam
sekitar.
15. Refleksi:
i. 22 orang murid telah mencapai standard yang ditetapkan.
ii. 3 orang murid akan diberi latihan pemulihan sebelum waktu pelajaran
akan datang.
top related