rph terima kasih 1
DESCRIPTION
tahun 6. niali berterima kasihTRANSCRIPT
MODUL PEMBELAJARAN N PENGAJARANPENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
PENGENALAN
Nilai BERTERIMA KASIH adalah Perasaan dan perlakuan untuk menunjukkan pengiktirafan dan
penghargaan terhadap sesuatu jasa, sumbangan atau pemberian.
STANDARD KANDUNGAN
STANDARD PEMBELAJARAN
TAHAP PENGUASAAN
4. Berterima kasih
Perasaan dan perlakuan untuk menunjukkan pengiktirafan dan penghargaan terhadap sesuatu jasa, sumbangan atau pemberian
4.1 Menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
4.1.1 Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh negara
4.1.2 Menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
4.1.3 Melahirkan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara.
4.1.4 Mengapresiasi jasa dan pengorbanan tokoh negara
1 Murid menyatakan cara menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
2 Murid menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara
3 Murid menunjukkan cara menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara dengan bimbingan guru
4 Murid menunjukkan cara menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara dalam pelbagai situasi
5 Murid mengamalkan sikap menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara dalam kehidupan seharian
6 Murid mengamalkan sikap menghargai jasa dan pengorbanan tokoh negara dalam kehidupan seharian dan boleh dicontohi
BERTERIMA KASIH
MODUL PEMBELAJARAN N PENGAJARANPENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
AKTIVITI 1
Mata Pelajaran : Pendidikan Moral
Kelas : Tahun 6
Masa : 60 minit
Bilangan Murid : 20 orang
Nilai : Berterima kasih
Tajuk : Tokoh Negara
Standard Pembelajaran : 4.1.1, 4.1.2, 4.1.3
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat:
i) Menamakan dua tokoh Negara dari pelbagai bidang.
ii) Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh tersebut.
iii)Menyatakan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan tokoh Negara.
EMK : Patriotisme
KBAT : Menganalisis
Bahan Bantu Belajar : Lembaran peta bulatan, kad manila, power point
Penilaian P dan P : Lembaran kerja
MODUL PEMBELAJARAN N PENGAJARANPENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
Strategi Pengajaran:
Langkah Pengajaran Penerapan/ Elemen
Set Induksi (5 minit)
Gambar 1. Menunjukkan dua gambar bidang yang berlainan. (gambar)
2. Beberapa murid yang dipilih disoal berkaitan gambar tersebut;
i. Apakah yang kamu lihat dalam gambar tersebut?
ii. Apakah bidang yang berkaitan dengan gambar tersebut?
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran yang akan
Dipelajari.
Langkah 1 (15 minit)
gambar
Kemahiran
Berfikir
Obj: i
1. Guru menunjukkan dua gambar tokoh Negara daripada dua bidang yang berlainan.
2. Murid menamakan dua tokoh Negara yang ditunjukan oleh guru. (ga mbar 2)
3. Murid memperihalkan jasa dan pengorbanan tokoh Negara yang terdapat dalam gambar.
4. Guru membuat rumusan tentang tokoh Negara.
Langkah 2 (15 minit)
Obj:ii
Kemahiran Berfikir
1. Murid-murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.
2. Guru memberikan arahan melaksanakan tugasan.
MODUL PEMBELAJARAN N PENGAJARANPENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
3. Setiap kumpulan membincangkan jasa dan pengorbanan tokoh dalam
bentuk peta buih. (Lampiran 1)
4. Setiap kumpulan membentangkan hasil perbincangan mereka.
5. Guru dan murid bersoal jawab dan membuat rumusan.
i-Think - Peta Buih
(Lampiran 1)
Langkah 3 (10 minit)
Lampiran 3
Kemahiran berfikir
1. Guru memanggil ketua setiap kumpulan tampil ke hadapan kelas.
2. Ketua kumpulan diminta memilih salah satu kad yang disediakan
oleh guru. Contohnya seperti bidang sukan dan sastera. (Lampiran 2)
3. Setiap kumpulan menyatakan perasaan jika tokoh Negara terdiri
daripada ahli Negara.
4. Guru membuat refleksi bersama murid tentang perasaan yang telah
dinyatakan oleh murid..
Aktiviti Pengukuhan / Pengayaan / Pemulihan ( 10 minit )
1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid .
2. Murid diminta menjawab lembaran kerja . ( Lampiran 3)
Kemahiran
Berbahasa
Penutup (5 minit)
1. Guru merumuskan hasil pembelajaran pada hari ini serta menerapakannilai patriotisme dalam diri murid.
Refleksi :
i) ____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
ii) ___________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
Usman Awang
MODUL PEMBELAJARAN N PENGAJARANPENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
Nyatakan jasa dan pengorbanan tokoh Negara.
MODUL PEMBELAJARAN N PENGAJARANPENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
Nyatakan jasa dan pengorbanan tokoh Negara.
Nicol Ann David
MODUL PEMBELAJARAN N PENGAJARANPENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
Contoh Kad
Bidang Sukan
MODUL PEMBELAJARAN N PENGAJARANPENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
Jawapan
Nyatakan jasa dan pengorbanan Nicol David.
Bidang Sukan
Bidang Sastera.
Nicol Ann David
Menjadikan Negara mashyur di seluruh dunia
Wirawati negaraMengharumkan nama negara
Wanita asia pertama dalam squash
MODUL PEMBELAJARAN N PENGAJARANPENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
Nyatakan jasa dan pengorbanan Usman Awang.
Usman Awang
Menulis lebih 200 puisi dan drama
Menterjemahkan pelbagai buku (Russia)Digelar penulis yang berani menyuarakan sikap
Menghasilkan pelbagai karya
MODUL PEMBELAJARAN N PENGAJARANPENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
Lembaran Kerja1. Nyatakan tokoh yang berjasa dalam bidang sastera?
__ Dr. Dato Usman Awang__________________
2. Berikan jasa dan pengorbanan Nicol Ann David?
_________________________________________________________________
MODUL PEMBELAJARAN N PENGAJARANPENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
3. Tuliskan tokoh lain yang berjasa untuk Negara?
________________________________________________________________
4. Senaraikan cara-cara menghargai tokoh tersebut?
________________________________________________________________
MODUL PEMBELAJARAN N PENGAJARANPENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
Jawapan
Lembaran Kerja1. Nyatakan tokoh yang berjasa dalam bidang sastera?
Dr. Dato Usman Awang__________________
2. Berikan jasa dan pengorbanan Nicol Ann David?
Menjadikan Negara mashyur di seluruh dunia .
3. Tuliskan tokoh lain yang berjasa untuk Negara?
A. Samad said, Zaba, dan Lee Chong Wei
4. Senaraikan cara-cara menghargai tokoh tersebut?
Membina muzium, menamakan jalan dan bangunan dan menerbitkan buku.