rph assig sem 2.1 (slideshare)

23
Objektivisme adalah suatu aliran di dalam dunia pendidikan menggunakan proses pembelajaran dilaksanakan berdasarkan konsep dan model instruksi langsung secara satu arah (direct instruction). Pembelajaran objektivisme mengandungi : i) pembelajaran sebagai suatu proses transmisi pengetahuan, pengajar harus mengarahkan langsung, sistematis, dan terstruktur; ii) pelajar harus melalui ujian yang selaras bagi mewujudkan akuntabiliti dalam proses evaluasi pembelajaran; iii) pendekatan secara inkuiri sangat terbatas digunakan, pembelajaran sepenuhnya berpusat pada pengajar. Kontruktivisme adalah suatu aliran baru yang berdasarkan proses pembelajaran berasaskan penemuan untuk membangun sikap ingin tahu dari setiap belajar. Konstruktivisme pada praktiknya sering diterjemahkan dengan istilah “inquiry based learning” yakni pembelajaran bertunjangkan inkuiri. Sementara inkuiri sendiri bermakna “keingin-tahuan” yang terbangun dalam keadaan, sikap, dan tindakan. Konstruktivisme berasal dari cabang pemikiran lain di dalam teori pembelajaran kognitif. Tarikh / Hari : 21 hb Mac 2012 (Rabu) Masa : 10:35 pagi – 12:05 pagi (90 minit) Kelas : 3 Dinamik Rancangan Pelajaran Objektivisme

Upload: teacherjenny69

Post on 26-Jun-2015

1.687 views

Category:

Documents


8 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph assig sem 2.1 (slideshare)

Objektivisme adalah suatu aliran di dalam dunia pendidikan menggunakan proses

pembelajaran dilaksanakan berdasarkan konsep dan model instruksi langsung secara satu arah

(direct instruction). Pembelajaran objektivisme mengandungi :

i) pembelajaran sebagai suatu proses transmisi pengetahuan, pengajar harus mengarahkan

langsung, sistematis, dan terstruktur;

ii) pelajar harus melalui ujian yang selaras bagi mewujudkan akuntabiliti dalam proses

evaluasi pembelajaran;

iii) pendekatan secara inkuiri sangat terbatas digunakan, pembelajaran sepenuhnya berpusat

pada pengajar.

Kontruktivisme adalah suatu aliran baru yang berdasarkan proses pembelajaran

berasaskan penemuan untuk membangun sikap ingin tahu dari setiap belajar.

Konstruktivisme pada praktiknya sering diterjemahkan dengan istilah “inquiry based

learning” yakni pembelajaran bertunjangkan inkuiri. Sementara inkuiri sendiri bermakna

“keingin-tahuan” yang terbangun dalam keadaan, sikap, dan tindakan. Konstruktivisme

berasal dari cabang pemikiran lain di dalam teori pembelajaran kognitif.

Tarikh / Hari : 21 hb Mac 2012 (Rabu)

Masa : 10:35 pagi – 12:05 pagi (90 minit)

Kelas : 3 Dinamik

Bilangan pelajar : 20 orang

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tema : Sekolahku Rumahku

Tajuk : Sekolahku Indah

Objektif : Di akhir sesi pengajaarn dan pembelajaran, murid boleh

a)menyenaraikan ayat-ayat permintaan yang sesuai dan

bersopan.

b)menyenaraikan aktiviti-aktiviti yang sesuai dibuat semasa

kegiatan gotong-royong diadakan.

c)menjawab soalan latihan bertulis dengan betul dan tulisan

Rancangan Pelajaran Objektivisme

Page 2: Rph assig sem 2.1 (slideshare)

yang kemas serta cantik.

Pengetahuan sedia ada : a)Pelajar pernah bersekolah di pra-sekolah atau di tadika

swasta dan mengetahui sekolah adalah tempat untuk

menimba ilmu.

b)Sekolah yang ceria dan cantik akan mendamaikan dan

selalu dipuji.

Konsep : Keceriaan Kawasan Sekolah

Bahan : Kad ayat, kad gambar tunggal dan lembaran kerja

Nilai Murni : Kerjasama

Kemahiran : Fokus Utama : Aras 1 (7.2)

Fokus Sampingan : Aras 1 (i)

Tatabahasa : Kata adjektif

Kosakata : ceria, indah

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Catatan

Set Induksi(5 minit)

Keceriaan sekolah

Mempamerkan gambar dan meminta pelajar menyatakan lapan perbezaan yang kedapatan.

Mencari lapan perbezaan gambar di dalam kumpulan.

Strategi/TeknikSoal jawab keseluruhan kelas.

Perkembangan1

(15 minit)

Keceriaan / keceriaan taman mini sekolah.

Meminta pelajar menyatakan perbezaan suasana di sekeliling taman mini sebelum dan selepas cuti sekolah.

Berkumpul dalam kumpulan yang ditetapkan di taman mini sekolah.

Strategi/TeknikMenyenaraikan perbezaan yang dinyatakan diikuti respon.

Perkembangan2

(10 minit)

Isi-isi pentingdialog.

Memperdengarkan sebuah dialog pendek mengenai aktiviti gotong-royong melalui radio.

Pelajar memberi respon.

Strategi/TeknikPerbincangan dalam kumpulan diikuti persembahan.

Perkembangan3

Aktiviti gotong-royong

Perbincangan mengenai aktiviti-

Mencadangkan aktiviti lain yang

Strategi/TeknikSoal jawab

Page 3: Rph assig sem 2.1 (slideshare)

(10 minit)yang bersesuaian.

aktiviti yang sesuai dijalankan semasa gotong-royong dijalankan.

boleh menceriakan dan mengekalkan keindahan sekolah.

seluruh kelas.

Perkembangan4

(15 minit)

Ayat-ayat permintaan yang sesuai.

Mempamerkan kadayat permintaan, cara yang sopan murid meminta kebenaran daripada ibu bapa untuk menyertai aktiviti gotong-royong yang bakal dilaksanakan di sekolah.

Melakonkan simulasi tersebut dengan panduan guru.

Strategi/TeknikPerbincangan dalam kumpulan untuk sesi simulasi berkenaan.

Perkembangan5

(15 minit)

Ayat majmuk dengan kata adjektif.

Ejaan kata adjektif.

Kata adjektif mengikut suku kata.

Mengedarkan lembaran kerja.

Kumpulan A-melengkapkan ayat majmuk dengan kata adjektif yang sesuai.

Kumpulan B-membetulkan ejaan kata adjektif di dalam ayat.

Kumpulan C-melengkapkan sukakata kata adjektif diberi.

Strategi/TeknikPerbincangan dalam kumpulan.

Perkembangan6

(15 minit)

Teka silang kata.

Lengkapkan ejaan perkataan.

Latihan pengayaan dan pemulihan dijalankan.

Pengayaan-menyelesaikan teka silang kata

Pemulihan-melengkapkan huruf tertinggal di dalam perkataan dipilih.

Strategi/TeknikSoal jawab dalam kumpulan kecil.

Penutup

(5 minit)

a)Ayat permintaanb)Kata adjektifc)Nilai murni

Merumuskan pelajaran dan nilai murni yang berkaitan.

Menyenaraikan ayat-ayat permintaan dan kata adjektif yang telah dipelajari.

Strategi/TeknikSoal jawab seluruh kelas.

Page 4: Rph assig sem 2.1 (slideshare)

Rancangan Pelajaran Objektivisme

Tarikh / Hari : 22 hb Mac 2012 (Khamis)

Masa : 7:40 pagi hingga 8:40 pagi (60 minit)

Kelas : 3 Dinamik

Bilangan pelajar : 20 orang

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tema : Mari Bersukan

Tajuk : Sukan Permainan

Objektif : Di akhir sesi pengajaarn dan pembelajaran, murid boleh

a)menyatakan kebaikan bersukan dengan memberi alasan yang

sesuai.

b)menjawab soalan kefahaman secara bertatasusila dengan

jawapan yang betul berpandukan petikan.

c)memadankan dengan betul perkataan yang berlawanan

mengikut konteks dalam petikan.

Pengetahuan sedia ada : a)Pelajar mengetahui jenis-jenis permainan yang

dimainkan di padang.

b)Pelajar menyedari akan kebaikan bersukan untuk

kesihatan.

c)Untuk berjaya pelajar perlu berusaha bersungguh-

sungguh.

Konsep : Kebaikan bersukan untuk kesihatan

Bahan : Lembaran kerja, gambar slaid di Power Point

Nilai Murni : Bekerjasama

Kemahiran : Fokus Utama : Aras 2 (i)

Fokus Sampingan : Aras 2 (8.1)

Tatabahasa : Kata Nama Am / Ayat Tunggal

Kosakata : Cergas, cerdas

Page 5: Rph assig sem 2.1 (slideshare)

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan

Set Induksi

(5 minit)

Jenis-jenis permainan dan acara sukan.

Tayangan gambar permainan bola jaring, badminton, acara balapan dan padang pertontonkan.

Menamakan jenis-jenis permainan yang ditunjukkan.

Strategi/TeknikSoal jawab seluruh kelas berdasarkan tayangan slaid Power Point.

Perkembangan1

( 5 minit)

Faedah / kebaikan bersukan untuk kesihatan tubuh badan dan minda.

Meminta pelajar menyenaraikan aktiviti sukan yang mereka tahu.

Menamakan aktiviti sukan yang popular.

Strategi/TeknikPerbincangan kumpulan diikuti persembahan.

Perkembangan2

(10 minit)

Petikan “Faedah Bersukan”

Memaparkan sebuah petikan yang berkenaan.

Membaca petikan tersebut bersama-sama.

Strategi/TeknikSoal jawab seluruh kelas berpandukan slaid Power point.

Perkembangan3

(10 minit)

Soalan-soalan kefahaman yang berkaitan.

Mengemukakan soalan kefahaman berdasarkan petikan yang diberi.

Menjawab soalan kefahaman secara lisan – ayat tunggal.

Strategi/TeknikSoal jawab seluruh kelas.

Perkembangan4

(5 minit)

Perkataan berlawanan

Menyebut perkataan berlawanan yang dikehendaki.

Memadankan secara lisan perkataan berlawanan disediakan.

Strategi/TeknikSoal jawab secara kumpulan.

Perkembangan5

(20 minit)

Menjawab soalan kefahaman

Mengedarkan lembaran kerja mengikut kumpulan.

Kumpulan A-menjawab soalan kefahaman berpandukan petikan

Strategi/TeknikPerbincangandalam kumpulan kecil.

Page 6: Rph assig sem 2.1 (slideshare)

Lengkapkanayat dengan kata nama am.

Lengkapkan suku katatertinggalPengayaan dan pemulihan

Kumpulan B-melengkapkan ayat dengan pilihan perkataan diberi

Kumpulan C-melengkapkan suku kata Pengayaan-mencari perkataan tersembunyi.

Pemulihan-memadankan perkataan berlawanan (dengan panduan guru)

Penutup(5 minit)

Nilai murni:bekerjasama

Mengulangi faedah bersukan untuk semua dan merumuskan pelajaran untuk hari ini serta nilai murni yang bersesuaian.

Menyebut kebaikan bersukan untuk kesihatan diri dan kecerdasan minda.

Strategi/TeknikSoal jawab seluruh kelas.

Page 7: Rph assig sem 2.1 (slideshare)

Rancangan Pelajaran Objektivisme

Tarikh / Hari : 23 hb Mac 2012 (Jumaat)

Masa : 8:10 pagi hingga 9:40 pagi (90 minit)

Kelas : 3 Dinamik

Bilangan pelajar : 20 orang

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tema : Makmal Komputer Sekolah Saya

Tajuk : Makmal Komputer dan Aktiviti Kelas Komputer

Objektif : Di akhir sesi pengajaarn dan pembelajaran, murid boleh

a)membaca ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan

intonasi yang betul.

b)mengenai pasti kata nama am di dalam teks.

c)membina ayat majmuk berdasarkan pelbagai bahan

rangsangan.

Pengetahuan sedia ada : a)18 orang murid memiliki komputer sendiri di rumah dan tahu

menggunakannya.

b)2 orang murid pernah melihat komputer di makmal

komputer.

Konsep : Komputer dan teknologi maklumat masa kini.

Bahan : Kad perkataan,,ayat / gambar di slaid Power Point, lembaran

kerja

Nilai Murni : Kerjasama

Kemahiran : Fokus Utama : Aras 3 (4.1)

Fokus Sampingan : Aras 2 (8.2)

Tatabahasa : Kata Nama Am / Ayat majmuk

Kosakata : monitor, papan kekunci, pencetak, tetikus

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan

Set Induksi

(5 minit)

Kata nama am

Memperkenalkan perkakasan komputer kepada murid.

Menyebut nama perkakasan komputer yang berkenaan.

Strategi/TeknikSoal jawab seluruh kelas.

Perkembangan Kata nama Menunjukkan kad Melabelkan Strategi/Teknik

Page 8: Rph assig sem 2.1 (slideshare)

1

(10 minit)

am-monitor-pencetak-papan kekunci-tetikus-CPU

kosa kata yang mengandungi kata nama am.

perkakasan komputer berkenaan dengan labelnya.

Perbincangan kumpulan diikuti persembahan.

Perkembangan2

(10 minit)

Kata nama am

Mengedarkan petikan pendek bertajuk‘Aktiviti Bilik Komputer’.

Membaca petikan yang diedarkan dan mengecam kata nama am yang diperlukan.

Strategi/TeknikSoal jawab dalam kumpulan.

Perkembangan3

(10 minit)

Makmal komputer dan makmal sains

Memaparkan gambarmakmal komputer dan makmal sains.

Menyenaraikan dan menyebut perbezaan dan persamaan yang dikehendaki.

Strategi/TeknikSoal jawab dalam kumpulan berpandukan slaid Power point.

Perkembangan4

(15 minit)

Ayat tunggal danayat majmuk

Menukar dua ayat tunggal terpilih menjadi ayat majmuk menggunakan kata hubung yang sesuai.

Memilih kata hubung yang tepat untuk melengkapkan ayat majmuk yang dibina.

Strategi/TeknikPerbincangan kumpulan diikuti persembahan.

Perkembangan5

(25 minit)

Ayat majmuk dan kata hubung

Mengedarkan lembaran kerja mengikut kumpulan.

Kumpulan AMembina ayat majmuk menggunakan kata hubung yang bersesuaian.

Kumpulan BMelengkapkan ayat majmuk dengan kata hubung yang betul.

Kumpulan CMenyalin ayat majmuk diberi.

Strategi/TeknikSoal jawab dalam kumpulan.

Perkembangan Pengayaan Mengedarkan Pengayaan Strategi/Teknik

Page 9: Rph assig sem 2.1 (slideshare)

6

(10 minit)

dan pemulihan

lembaran kerja pengayaan dan pemulihan.

Memilih ayat majmuk yang betul strukturnya.PemulihanMemadankan suku kata supaya menjadi perkataan bermakna.

Soal jawab dalam kumpulan kecil.

Penutup

(5 minit)

Nilai murni:kerjasama

Mengulangi contoh kata nama am dan menyatakan perbezaan dan persamaan di antara makmal komputer dan makmal sains serta merumus nilai murni yang berkaitan.

Mendengar rumusan yang diberikan

Strategi/TeknikSoal jawab seluruh kelas.

Page 10: Rph assig sem 2.1 (slideshare)

Rancangan Pelajaran Konstruktivisme

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Kelas : 3 Dinamik

Tarikh / Hari : 26 hb Mac 2012 (Isnin)

Masa : 8:10 pagi hingga 9:10 pagi (60 minit)

Bilangan pelajar : 20 orang

Bidang pelajaran : Gotong-royong di Sekolah

Objektif pembelajaran : Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid boleh

a) membina ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.

b) membina ayat dengan kata adjektif dan kata kerja yang

sesuai.

Nilai murni : Kebersihan

Konsep : a) Ayat tunggal mengandungi satu subjek dan satu

predikat.

b) Ayat majmuk ada dua atau lebih subjek dan dua atau

lebih predikat.

Bahan/peralatan : Lembaran kerja, kad gambar, kad perkataan dan peta minda

pada slaid Power Point.

Pengetahuan sedia ada : a) Pelajar mengetahui kepentingan kebersihan dan

keceriaan sekolah untuk kesihatan.

b) Pelajar tahu alat-alat yang diperlukan untuk digunakan

dalam aktiviti gotong-royong.

Langkah /

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan

Mencungkil idea

(5 minit)

Fungsi Jadual Bertugas Harian Pelajar di dalam kelas.

Buat kaitan dengan pengetahuan sedia ada pelajar mengenai jadual tersebut.

Pelajar membri respon

Strategi/TeknikPenyoalan seluruh kelas.

Menstruktur1

Objektif Pertandingan

Mempamerkan peta minda pertandingan

Murid memberi respon.

Strategi/TeknikMenyoal secara

Page 11: Rph assig sem 2.1 (slideshare)

(10 minit)Keceriaan Kelas.

tersebut. berkumpulan peta minda pada slaid Power Point.

Nilai murni: kebersihan

Menstruktur2

(10 minit)

Ayat tunggal-satu subjek dan satu predikat.

Meletakkan kad perkataan dipilih pada papan tulis.

Membetulkan susunan perkataan agar menjadi ayat tunggal yang betul.

Strategi/TeknikSoal jawab dalam kumpulan.

Menstruktur3

(10 minit)

Ayat majmuk-dua atau lebih subjek dan predikat.-ada kata hubung

Mempamerkan kad perkataan berkenaan pada papan tulis.

Menyusun semula kad perkataan agar dapat membentuk ayat majmuk yang betul strukturnya.

Strategi/TeknikPerbincangan dalam kumpulan diikuti persembahan.

Aplikasi idea

(20 minit)

Ayat majmuk

Lengkapkan ayat majmuk (kata hubung)

Ayat tunggal`

Mengedarkan lembaran kerja.

Kumpulan AMembina ayat majmuk berpandukan dua ayat tunggal diberi.Kumpulan BMelengkapkan ayat majmuk dengan kata hubung yang betul.Kumpulan CMembina ayat tunggal menggunakan kad perkataan.

Strategi/TeknikPerbincangan dalam kumpulan.

Refleksi /Penutup

(5 minit)

Ayat majmuk boleh diasingkan menjadi dua ayat tunggal.

Kata hubung digunakan untuk menghubungkan dua ayat tunggal menjadi ayat majmuk.

Merumus pembelajaran hari ini.

Pelajar membuat kesimpulan dan menghubungkait pelajaran dengan nilai murni yang bersesuaian.

Strategi/TeknikPenyoalan seluruh kelas menggunakan slaid Power Point.

Rancangan Pelajaran Konstruktivisme

Page 12: Rph assig sem 2.1 (slideshare)

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Kelas : 3 Dinamik

Tarikh / Hari : 27 hb Mac 2012 (Selasa)

Masa : 9:10 pagi hingga 10:10 pagi (60 minit)

Bilangan pelajar : 20 orang

Bidang pelajaran : Usaha Tangga Kejayaan

Objektif pembelajaran : Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid boleh

a) menjawab soalan secara bertatasusila dengan ungkapan

yang sesuai.

b) merekodkan maklumat tentang kegiatan sukan

permainan dengan betul.

c) mengemukakan pendapat tentang kebaikan sukan

dengan memberikan alasan.

Nilai murni : Kerjasama

Konsep : Usaha gigih akan menghasilkan kejayaan.

Bahan/peralatan : Kad perkataan, kad ayat dan gambar pada slaid Power Point.

Pengetahuan sedia ada : a) Pelajar pernah menyaksikan pasukan bola jaring

sekolah memenangi perlawanan persahabatan bola

jaring dengan pasukan sekolah lain.

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan

Mencungkil idea

(5 minit)

Permainan padang

Mengemukakan soalan teka-teki.

Pelajar memberikan respon.

Strategi/TeknikPenyoalan seluruh kelas.

Menstruktur1

(10 minit)

a)Rajin berusaha akan berjaya.b)Bersikap malas sering gagal.

Menayangkan dua gambar pada slaid berkenaan.

Menyenaraikan sebab dan akibat bersikap rajin atau malas berdasarkan gambar yang ditunjukkan.

Menghubungkaitkan pembelajaran dengan nilai murni yang berkenaan.

Strategi/TeknikPerbincangan berkumpulan diikuti persembahan.

Sumber pembelajaran: slaid Power

Page 13: Rph assig sem 2.1 (slideshare)

Point

Menstruktur2

(10 minit)

Bersikap-rajin-gigih berusaha-berdisiplin-tiada putus asa-sentiasa bersemangat

Mengedarkan petikan pendek kepada setiap kumpulan.

Pelajar membina peta minda mengenai usaha pasukan yang berkenaan hingga berjaya memenangi pertandingan yang dimasuki.

Aktiviti PemulihanMendengar penerangan guru dan membentuk peta minda dalam kumpulan kecil.

Strategi/TeknikPerbincangan berkumpulan diikuti persembahan.

Aplikasi idea

(30 minit)

Faedah bersukan-diri sendiri-keluarga-sekolah-masyarakat-negara

Mengedarkan kad ayat kepada setiap kumpulan.

a)Setiap kumpulan akan bergilir-gilir membina ayat pada kad diberi.b)Setiap ayat perlu ada kaitan di antara satu sama lain.c)Pelajar digalakkan menggunakan penanda wacana untuk melengkapkan kad tersebut hingga menjadi sebuah karangan lengkap.

Strategi/TeknikPerbincangan berkumpulan diikuti persembahan membaca karangan.

Kad karangan dipamerkan di sudut kelas.

Refleksi / Penutup

(5 minit)

a)Faedah Bersukan

b)Usaha Tangga Kejayaan

Merumuskan pembelajaran untuk hari ini dengan mengaitkannya dengan nilai murni yang dipilih.

Murid memberi respon.

Penyoalan seluruh kelas menggunakan slaid Power Point.

Rancangan Pelajaran Konstruktivisme

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Page 14: Rph assig sem 2.1 (slideshare)

Kelas : 3 Dinamik

Tarikh / Hari : 28 hb Mac 2012 (Rabu)

Masa : 10:35 pagi hingga 11:35 pagi (60 minit)

Bilangan pelajar : 20 orang

Bidang pelajaran : Kegunaan Bilik Komputer

Objektif pembelajaran : Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid boleh

a) menyatakan sesuatu perkarayang dilihat dengan

menggunakan bahasa yang betul

b) membina karangan secara berpandu dengan struktur

ayat dan tanda baca yang betul.

Nilai murni : Menghargai

Konsep : Keistimewaan komputer sebagai salah satu media komunikasi

terkenal di dunia.

Bahan/peralatan : Kad ayat, lembaran kerja, buku aktiviti BM Tahun 3 (Jilid 1)

dan gambar pada slaid Power Point.

Pengetahuan sedia ada : a) Pelajar mengetahui komputer sangat popular pada masa

kini.

b) Pelajar juga sedia maklum akan nama peralatan

komputer berkenaan.

c) Pelajar pernah menggunakan komputer di rumah dan di

makmal komputer.

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan

Mencungkil Kegunaan Memaparkan slaid Pelajar memberikan Strategi/Teknik

Page 15: Rph assig sem 2.1 (slideshare)

idea(5 minit)

komputer riba

mengenai kegunaan komputer riba.

respon. Penyoalan seluruh kelas.

Menstruktur1

(10 minit)

Fungsi-komputer riba-mesin taip

Menunjukkan maklumat mengenai persamaan dan perbezaan di antara kedua-dua alat tersebut.

Pelajar membaca maklumat yang ditayangkan dan memberikan respon.

Strategi/TeknikSoal jawab dalam kumpulan

Sumber pembelajaran: slaid Power Point

Menstruktur

2

(10 minit)

Ayat majmuk-kata hubung

Memandu arah pelajar membina ayat majmuk yang berkenaan.

Pelajar membina ayat majmuk berpandukan rangka isi karangan yang disediakan.

Aktiviti pemulihanMembina ayat tunggal dalam kumpulan kecil.

Strategi/TeknikSoal jawab dalam kumpulan(Buku Aktiviti BM (Jilid 1) ms 39).

Menstruktur3

(10 minit)

Perenggan lengkap-susunan ayat yang saling berkait.

Membetulkan kesilapan struktur ayat, ejaan perkataan dan tanda baca.

Menyusun ayat majmuk yang saling berkaitan menjadi satu perenggan lengkap.

Strategi/TeknikPerbincangan dalam kumpulan

Aplikasi idea

(20 minit)

Karangan“Aku Sebuah Komputer”

Menyemak / memastikan karangan yang dibina lengkap dengan pembinaan perenggan yang betul.

Pelajar membina karangan berpandukan rangka karangan yang disediakan.Aktiviti pemulihanMelengkapkan ayat majmuk dengan kata hubung yang betul dalam kumpulan kecil.

Strategi/TeknikSoal jawab dalam kumpulan(Buku Aktiviti BM (Jilid 1) ms 39).

Refleksi / Penutup

(5 minit)

Merumuskan pembelajaran untuk hari ini dengan mengaitkannya dengan nilai murni yang dipilih.

Murid memberi respon.

Strategi/TeknikPenyoalan seluruh kelas.