Download - RPH Matematik Pendidkan Khas
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Matematik
Kelas : Oli
Tarikh : 18 Julai 2016 (Isnin)
Masa : 9.30-10.30 pagi (1 Jam)
Bilangan Murid : 4 Orang (3 Lembam, 1 Disleksia)
Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 20
Kemahiran : Menulis
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah belajar nilai nombor dalam lingkungan 11-15
Standard Kandungan : 2.5 Menulis nombor dalam lingkungan 20
Standard Pembelajaran : 2.5.1 Menulis nombor 11 hingga 15 dalam angka
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat :
KUMPULAN 1 NAMA
MASALAH
1. CHANDRAMOHGAN
LEMBAM
2. YOKGEN LEMBAM3. YUVINESH LEMBAM
1. Menyebut nilai nombor 11,12,13,14,15 sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan betul.
2. Membentuk tanah liat 11,12,13,14,15 dalam angka sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan tepat.
KUMPULAN 1 NAMA
MASALAH
1. DHARSHAN DISLEKSIA
1. Membilang dan menyebut 11,12,13,14,15 sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan betul.
2. Membentuk dan menulis angka 11,12,13,14,15 sekurang-kurangnya 4 daripada 5 secara betul
dengan bimbingan guru.
Penyerapan Nilai : Tekun, Berani mencuba, Kesungguhan, Berusaha, Rajin
Unsur Terapi : Pertuturan, Cara kerja, Psikomotor Halus
Resos : Kad nombor, Tanah liat dan Lembaran kerja
LANGKAH/MASA
ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN CATATAN
Set Induksi (5 Minit)
Tangga Bernombor
1. Guru menayangan video dan murid diminta untuk menonton dengan teliti.
2. Guru mencungkil pemikiran murid dengan beberapa soalan tentang video tersebut.
3. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai video tersebut.
4. Guru memulakan pengajaran pada hari tersebut.
Teknik : Soal jawab,
Nilai : Berani mencuba, Berusaha
BBM: Komputer riba, LCD
Terapi : Pertuturan, Muzik dan Pengamatan
Langkah 1 (10 Minit)
Persembahan Multimedia
1. Guru menayangkan powerpoint untuk mengenalkan angka.
2. Guru memberi penerangan mengenai nombor dalam angka.
3. Guru meminta murid untuk membaca nombor dalam angka secara bersama.
4. Guru meminta murid untuk menulis nombor dalam angka mengikut nombor yang ditunjukkan oleh guru.
Teknik : Multimedia
Nilai : Tekun dan kesungguhan
BBM: Komputer riba, LCD
Terapi : Pertuturan, Muzik dan Pengamatan
Langkah 2 (15 Minit)
“Shape Me” Kumpulan 1
1. Murid diberi penerangan tentang aktiviti tersebut.
2. Murid diminta mencabut nombor daripada guru.
Teknik : Main Peranan
Nilai : Berani mencuba, berusaha
3. Murid dikehendaki membentuk angka dengan menggunakan tanah liat.
4. Murid dikehendaki membilang sambil melekat pada kertas.
dan kesungguhan
BBM: Tanah liat, Kad nombor
Terapi : Pertuturan, Pengamatan, Psikomotor halus
Kumpulan 2
1. Murid diberi penerangan mengenai aktiviti tersebut.
2. Murid diminta mencabut nombor daripada guru.
3. Murid dikehendaki membentuk angka dengan menggunakan tanah liat.
4. Murid dikehendaki membilang sambil melekat pada kertas.
5. Murid diminta menulis nombor di bawah bentuk angka dengan bimbingan guru.
Langkah 3 (10 Minit)
Bilang Saya
Kumpulan 1
1. Murid diberikan sampul surat yang mengandungi nombor.
2. Murid diberi penerangan tentang aktiviti tersebut.
3. Murid diminta menyusun dan melekatkan nombor dalam kertas mahjong mengikut susunan yang betul.
4. Murid dikehendaki menulis nombor mengikut kreativiti
Teknik :
Nilai : Berusaha, Rajin dan kesungguhan
BBM: Kertas mahjong, sampul surat dan nombor
dalam kertas mahjong.
5. Murid dikehendaki membentang hasil kerja mereka.
Terapi : Pertuturan, Pengamatan, Psikomotor halus
Kumpulan 2
1. Murid diberikan sampul surat yang mengandungi nombor.
2. Murid diberi penerangan mengenai aktiviti tersebut.
3. Murid diminta menyusun dan melekatkan nombor mengikut susunan dengan bimbingan guru.
4. Murid diminta menulis angka semula pada kertas mereka.
5. Murid diminta menyebut angka secara urutan.
6. Murid dikehendaki membentang hasil kerja mereka.
Langkah 4 (5 Minit)
Lembaran Kerja
1. Murid diberi lembaran kerja.
2. Murid dikehendaki menulis nombor mengikut urutan dengan betul.
Teknik : Latih tubi
Nilai : Berusaha dan Kesungguhan
BBM: Lembaran kerja
Terapi : Psikomotor Halus
Penutup (5 Minit)
Persembahan Multimedia 1. Guru menayangkan nombor pada murid.
2. Murid diminta menyebut dan membilang nombor. 3. Guru meminta murid untuk bertepuk tangan dan merumuskan topik pengajaran pada hari tersebut.
Teknik : Soal jawab
Nilai : Berani mencuba, Berusaha
BBM: LCD, Komputer riba
Terapi : Pertuturan