rph psk t4 kebersihan di sekolah
Post on 03-Jul-2015
1.683 Views
Preview:
TRANSCRIPT
NURFATEN BINTI ISMAIL 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas : 4 Semangat
Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P)
Masa : 2.30 – 3.00 petang
Tarikh : 21Februari 2013 (Khamis)
Tema : 1- Sayangi diri .
Unit : 2 – Pengurusan Diri
Tajuk : Jaga Kebersihan Diri di Sekolah
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
1. Menyenaraikan 8 amalan menjaga kebersihan dan kekemasan diri di sekolah.
2. Menyatakan 4 kepentingan menjaga kebersihan diri di sekolah.
Ringkasan Isi Kandungan
1. Amalan menjaga kebersihan dan kekemasan diri di sekolah.
2. Kepentingan menjaga kebersihan diri di sekolah.
Penerapan Nilai-Nilai Murni
1. Berdikari : Bertanggungjawab
2. Kerjasama
Unsur Patriotisme
1. Menerapkan nilai-nilai menghargai diri melalui penjagaan kebersihan dan kekemasan diri di
sekolah.
Pengetahuan Sedia Ada
1. Murid mengetahui cara berpakaian dengan kemas.
NURFATEN BINTI ISMAIL 2
Bil. Sumber Kuantiti
1. Komputer riba 1
2. Pembesar suara 1
3 Music box 1
4. LCD projektor 1
5. Kad tugasan 5
6. Muzik : Selamanya Harimau Malaya 1
7. Pensel warna 5
Kemahiran Generik
Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik.
KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,
menghubungkait, membanding beza
KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.
Pembelajaran Koperatif : Main peranan melalui aktiviti music box.
Prosedur Pelaksanaan
Elemen Pengurusan
Pembelajaran Bestari,
Kemahiran Generik
Catatan, Penerapan
Nilai Murni, Nilai
Alam Sekitar, Unsur
Patriotisme, dan
sumber P&P
Set Induksi
(3 minit)
Aktiviti kotak muzik.
1. Murid duduk di tempat masing-
masing
2. Guru memberikan kotak muzik pada
seorang murid.
3. Muzik di mainkan dan kotak muzik
bergerak dari seorang murid ke murid
yang lain.
KB :
Menghubungkait
Membanding
Beza
KBF : Menjana idea
TKP :
Ruang/ Visual
Interpersonal
SPP:Kotak Muzik
Komputer riba
Pembesar
suara
Kotak muzik
Kad tugasan
Muzik :
Selamanya
Harimau
Malaya
NURFATEN BINTI ISMAIL 3
4. Apabila muzik dihentikan, guru
meminta murid tersebut mengambil
1 gambar dan menjelaskan gambar
tersebut.
5. Guru kemudiannya mengaitkan
gambar-gambar tersebut dengan
tajuk yang akan diajar.
Tajuk : Menjaga Kebersihan Diri di
Sekolah.
Kinestetik
Verbal-linguistik
PK :
Main peranan
melalui aktiviti
music box.
Langkah 1 ( 10 minit )
Tayangan PowerPoint.
1. Murid-murid ditayangkan
persembahan multimedia
(PowerPoint) yang bertajuk
Menjaga Kebersihan Diri di
Sekolah.
2. Antara kandungan dalam tayangan
slaid :-
Amalan menjaga kebersihan dan
kekemasan di sekolah.
Menjaga kekemasan rambut
dan tudung
Memakai tali leher dengan
kemas
Memakai kasut yang bersih
dan diikat dengan rapi
Memasukkan baju ke dalam
seluar
Memakai stoking yang bersih
Membawa sapu tangan / tisu
Memakai lencana dan tanda
nama
Memastikan kuku sentiasa
KB :
Membanding Beza
Menghubungkait
KBF :
Menjana idea
Menganalisis
TKP :
Interpersonal
Verbal-
Linguistik
Kinestatik
Nilai
:bertanggungjawab
SPP : tayangan
PowerPoint
Komputer riba
Pembesar
suara
NURFATEN BINTI ISMAIL 4
pendek dan bersih
Kepentingan menjaga kebersihan
diri di sekolah
Meningkatkan keyakinan
dan penampilan diri
Menjamin kesihatan yang
baik
Mengamalkan kekemasan
dan kebersihan setiap
masa
Langkah 2
(10 minit)
Peta Minda
1. Murid dibahagikan kepada 5
kumpulan.
2. Setiap kumpulan diberikan kertas
lukisan dan pensel warna
3. Dalam kumpulan, bina peta minda
yang menunjukkan amalan menjaga
kebersihan diri di rumah dan sekolah
4. Hasil kerja perlulah menunjukkan
kekemasan, kreatif dan tepat.
5. Seorang murid dari setiap kumpulan
dikehendaki membentangkan hasil
kerja di hadapan kelas.
KB : Menghubungkait
Membanding
Beza
TKP : Ruang/Visual
Interpersonal
Kinestetik
Verbal-linguistik
Sumber P&P
Kertas lukisan
Pensel warna
Nilai Murni
Bertanggungja
wab
Hemah tinggi
Bekerjasama
Nilai Patriotisme
Menerapkan
nilai-nilai
menghargai
diri melalui
penjagaan
kebersihan dan
kekemasan diri
di sekolah.
NURFATEN BINTI ISMAIL 5
Penutup
(3 minit)
1. Guru mengedar lembaran kerja
silang kata sebagai aktiviti
pengukuhan berdasarkan P&P hari
ini.
2. Guru merumuskan mengenai tajuk
pembelajaran pada hari tersebut.
KBKK : menghubungkait.
TKP : kinestatik, visual.
Nilai-nilai:
Menghargai
Berbangga
ULASAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING :
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :-
………………………………………………………..
NURFATEN BINTI ISMAIL 6
top related